Ascultă Radio România Constanța Live

medicul de familie

Ministerul Sănătății îi încurajează pe români să profite de consultaţiile şi analizele gratuite, oferite prin medicii de familie

Adulții, inclusiv cei neasigurați, beneficiază de controale medicale, analize, investigaţii şi monitorizare gratuite, cu bilet de la medicul de familie.

Ministerul Sănătății îi încurajează pe români să profite de consultaţiile şi analizele gratuite, oferite prin medicii de familie
Foto: pexels.com

Publicat de Adina Sîrbu, 15 octombrie 2025, 15:22

Ministerul Sănătăţii precizează că serviciile medicale de prevenţie sunt gratuite pentru toate persoanele care au peste 18 ani, indiferent dacă sunt sau nu asigurate, şi face un apel public pentru accesarea gratuită a acestor servicii, prin medicii de familie.

Potrivit Ministerului Sănătăţii, indiferent dacă sunt asiguraţi sau nu, adulţii de peste 18 ani beneficiază gratuit de controale medicale de specialitate, precum şi investigaţii şi analize, cu bilet de trimitere de la medicul de familie.

„Prevenţia medicală redevine o prioritate naţională. Accesul liber la controale medicale, analize, investigaţii şi monitorizare, inclusiv pentru persoanele neasigurate, este doar primul pas. Acum trebuie să lucrăm la schimbarea de mentalităţi şi la formarea de obiceiuri sănătoase. Verificarea recurentă a stării de sănătate, chiar atunci când nu doare, salvează vieţi, timp şi resurse. Mergeţi periodic la medic, cu încredere’, a transmis miercuri ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, pe Facebook.

MS precizează că asigurarea medicală nu este obligatorie şi, în cazul în care persoana este neasigurată, următoarele servicii medicale sunt gratuite:

  • adulţii între 18 şi 39 de ani pot primi, o dată pe an, o consultaţie gratuită pentru evaluarea riscului individual şi pentru consiliere privind factorii de risc – fumat, alimentaţie, activitate fizică şi greutate corporală;
  • persoanele de 40 de ani şi peste pot beneficia anual de până la trei consultaţii gratuite, pentru evaluare, consiliere şi monitorizare.

În funcţie de vârstă şi de riscurile identificate, medicul de familie poate elibera bilete de trimitere pentru analize gratuite, precum:

  • hemoleucogramă, glicemie, colesterol total şi LDL, teste pentru ficat şi rinichi;
  • test HPV, ecografie sau mamografie pentru femei;
  • test pentru depistarea sângelui ocult în scaun (pentru prevenirea cancerului colorectal);
  • test PSA pentru bărbaţii de peste 50 de ani.

De asemenea, persoanele aflate deja în evidenţa medicului de familie cu boli cronice beneficiază de consultaţii preventive pentru depistarea timpurie a altor afecţiuni, cum ar fi bolile cardiovasculare, diabetul, cancerul sau bolile renale.

În cazuri speciale, medicul de familie poate elibera trimiteri pentru consultaţii şi analize suplimentare – de exemplu, în suspiciune de cancer sau pentru testarea virusurilor hepatitei B şi C ori a virusului HIV la femeile însărcinate.

Ministerul Sănătăţii îi încurajează pe toţi românii să profite de consultaţiile şi analizele gratuite oferite prin medicii de familie.

TULCEA: Peste 200 de persoane din județ au beneficiat de consultații gratuite pentru depistarea tuberculozei
Sănătate marți, 9 iunie 2026, 18:05

TULCEA: Peste 200 de persoane din județ au beneficiat de consultații gratuite pentru depistarea tuberculozei

Peste 200 de persoane din patru orașe și comune din județul Tulcea au beneficiat de consultații gratuite în cadrul proiectului „Screening TB...

TULCEA: Peste 200 de persoane din județ au beneficiat de consultații gratuite pentru depistarea tuberculozei
Județul TULCEA: Consultații GRATUITE pentru depistarea precoce a tuberculozei
Sănătate joi, 4 iunie 2026, 17:07

Județul TULCEA: Consultații GRATUITE pentru depistarea precoce a tuberculozei

Institutul de Pneumoftiziologie ‘Marius Nasta’ Bucureşti, în colaborare cu Institutul Naţional de Sănătate Publică, Fundaţia...

Județul TULCEA: Consultații GRATUITE pentru depistarea precoce a tuberculozei
CONSTANȚA: A fost deschis noul cabinet destinat urgențelor stomatologice din cadrul Spitalului
Sănătate marți, 2 iunie 2026, 16:38

CONSTANȚA: A fost deschis noul cabinet destinat urgențelor stomatologice din cadrul Spitalului

De marți, 2 iunie, în cadrul UPU-SMURD al Spitalul Clinic Județean de Urgență „Sfântul Apostol Andrei” Constanța a devenit funcțional...

CONSTANȚA: A fost deschis noul cabinet destinat urgențelor stomatologice din cadrul Spitalului
Programul spitalelor din județul Constanța în Minivacanța de Rusalii
Sănătate miercuri, 27 mai 2026, 11:44

Programul spitalelor din județul Constanța în Minivacanța de Rusalii

Programul de lucru al unităților sanitare din județul Constanța care vor asigura asistența medicală de urgență, prin linii de gardă în...

Programul spitalelor din județul Constanța în Minivacanța de Rusalii
Sănătate luni, 25 mai 2026, 12:17

MANGALIA: Pediatria Spitalului Municipal și-a suspendat activitatea pentru 3 luni

Rămasă fără niciun medic, Secția de Pediatrie a Spitalului din Mangalia își suspendă activitatea până în luna august. Singurul medic...

MANGALIA: Pediatria Spitalului Municipal și-a suspendat activitatea pentru 3 luni
Sănătate vineri, 22 mai 2026, 20:36

MANGALIA: Activitatea Secției de Pediatrie se suspendă temporar!

Activitatea Secției de Pediatrie se suspendă temporar, independent de voința unității sanitare, ca urmare a solicitării doamnei dr. Mitrea,...

MANGALIA: Activitatea Secției de Pediatrie se suspendă temporar!
Sănătate joi, 21 mai 2026, 15:01

Noi reglementări privind acordarea concediilor medicale vor intra în vigoare de la 1 iunie

După patru luni în care orice pacient, indiferent de afecțiune, a primit mai puțini bani pentru concediul medical, solicitările asociațiilor de...

Noi reglementări privind acordarea concediilor medicale vor intra în vigoare de la 1 iunie
Sănătate miercuri, 20 mai 2026, 11:48

Inspectorii DSP Constanța au recoltat primele probe din apa mării, în acest sezon

Vremea capricioasă din ultima perioadă nu ne duce cu gândul la plajă și înot în mare, dar autoritățile sanitare constănțene au început...

Inspectorii DSP Constanța au recoltat primele probe din apa mării, în acest sezon