Ascultă Radio România Constanța Live

bacterie

Ministrul Sănătății: S-a reluat activitatea în cadrul Spitalului ”Sfânta Maria” din Iași

Începând cu data de 13 decembrie, la Spitalul pentru Copii ''Sfânta Maria'' din Iași au fost sistate internările și intervențiile chirurgicale programate.

Ministrul Sănătății: S-a reluat activitatea în cadrul Spitalului ”Sfânta Maria” din Iași

Publicat de Daniel Țăndăreanu, 20 decembrie 2025, 10:44

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat că activitatea Spitalului de Copii ”Sfânta Maria” din Iași se reia a fost reluată de vineri, după ce rezultatele probelor de apă prelevate în urmă cu două zile au indicat concentrații de clor rezidual în limite normale.

”În această dimineață am avut o discuție cu Direcția de Sănătate Publică din Iași, iar probele prelevate acum două zile au ieșit conforme, atât din punct de vedere al concentrației de clor rezidual, sunt în limitele normale, cât și din punct de vedere microbiologic, astfel încât în cursul zilei de astăzi se va relua activitatea integral în cadrul Spitalului Clinic de Urgență ‘Sfânta Maria’ din Iași”, a declarat Rogobete, în cadrul unei vizite la Bistrița.

Începând cu data de 13 decembrie, la Spitalul pentru Copii ”Sfânta Maria” din Iași au fost sistate internările și intervențiile chirurgicale programate, după ce analizele prelevate de DSP au indicat scăderi ale concentrației de clor rezidual din apa potabilă, fapt care reprezenta un risc de contaminare microbiologică.

Sursa – Agerpres

TULCEA: Peste 200 de persoane din județ au beneficiat de consultații gratuite pentru depistarea tuberculozei
Sănătate marți, 9 iunie 2026, 18:05

TULCEA: Peste 200 de persoane din județ au beneficiat de consultații gratuite pentru depistarea tuberculozei

Peste 200 de persoane din patru orașe și comune din județul Tulcea au beneficiat de consultații gratuite în cadrul proiectului „Screening TB...

TULCEA: Peste 200 de persoane din județ au beneficiat de consultații gratuite pentru depistarea tuberculozei
Județul TULCEA: Consultații GRATUITE pentru depistarea precoce a tuberculozei
Sănătate joi, 4 iunie 2026, 17:07

Județul TULCEA: Consultații GRATUITE pentru depistarea precoce a tuberculozei

Institutul de Pneumoftiziologie ‘Marius Nasta’ Bucureşti, în colaborare cu Institutul Naţional de Sănătate Publică, Fundaţia...

Județul TULCEA: Consultații GRATUITE pentru depistarea precoce a tuberculozei
CONSTANȚA: A fost deschis noul cabinet destinat urgențelor stomatologice din cadrul Spitalului
Sănătate marți, 2 iunie 2026, 16:38

CONSTANȚA: A fost deschis noul cabinet destinat urgențelor stomatologice din cadrul Spitalului

De marți, 2 iunie, în cadrul UPU-SMURD al Spitalul Clinic Județean de Urgență „Sfântul Apostol Andrei” Constanța a devenit funcțional...

CONSTANȚA: A fost deschis noul cabinet destinat urgențelor stomatologice din cadrul Spitalului
Programul spitalelor din județul Constanța în Minivacanța de Rusalii
Sănătate miercuri, 27 mai 2026, 11:44

Programul spitalelor din județul Constanța în Minivacanța de Rusalii

Programul de lucru al unităților sanitare din județul Constanța care vor asigura asistența medicală de urgență, prin linii de gardă în...

Programul spitalelor din județul Constanța în Minivacanța de Rusalii
Sănătate luni, 25 mai 2026, 12:17

MANGALIA: Pediatria Spitalului Municipal și-a suspendat activitatea pentru 3 luni

Rămasă fără niciun medic, Secția de Pediatrie a Spitalului din Mangalia își suspendă activitatea până în luna august. Singurul medic...

MANGALIA: Pediatria Spitalului Municipal și-a suspendat activitatea pentru 3 luni
Sănătate vineri, 22 mai 2026, 20:36

MANGALIA: Activitatea Secției de Pediatrie se suspendă temporar!

Activitatea Secției de Pediatrie se suspendă temporar, independent de voința unității sanitare, ca urmare a solicitării doamnei dr. Mitrea,...

MANGALIA: Activitatea Secției de Pediatrie se suspendă temporar!
Sănătate joi, 21 mai 2026, 15:01

Noi reglementări privind acordarea concediilor medicale vor intra în vigoare de la 1 iunie

După patru luni în care orice pacient, indiferent de afecțiune, a primit mai puțini bani pentru concediul medical, solicitările asociațiilor de...

Noi reglementări privind acordarea concediilor medicale vor intra în vigoare de la 1 iunie
Sănătate miercuri, 20 mai 2026, 11:48

Inspectorii DSP Constanța au recoltat primele probe din apa mării, în acest sezon

Vremea capricioasă din ultima perioadă nu ne duce cu gândul la plajă și înot în mare, dar autoritățile sanitare constănțene au început...

Inspectorii DSP Constanța au recoltat primele probe din apa mării, în acest sezon

IAȘI: Internările, suspendate la Spitalul „Sfânta Maria” după descoperirea unor bacterii în apă

Potrivit autorităților sanitare, măsurile luate la Spitalul 'Sf Maria' au un caracter strict preventiv și nu este vorba de un focar epidemiologic activ.

IAȘI: Internările, suspendate la Spitalul „Sfânta Maria” după descoperirea unor bacterii în apă

Publicat de Daniel Țăndăreanu, 13 decembrie 2025, 10:18

La Spitalul pentru copii ‘Sf.Maria’ din Iași sunt sistate internările și intervențiile chirurgicale programate, după ce analizele prelevate de Direcția de Sănătate Publică au indicat scăderi ale concentrației de clor rezidual din apa potabilă, fapt care reprezintă un risc de contaminare microbiologică, a anunțat, vineri seară, ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete.

Acesta a venit la Iași, după ce analizele efectuate de DSP Iași după dezinsecția rețelei de apă de la Spitalul pentru copii ‘Sf.Maria’ Iași au evidențiat, în două rânduri, scăderi ale concentrației de clor rezidual liber sub limita minim admisă.

Potrivit ministrului, activitatea medicală a celui mai mare spital pentru copii din zona Moldovei a fost temporar limitată, până la obținerea unor rezultate conforme din punct de vedere microbiologic și chimic.

‘Am decis sistarea internărilor. Practic, doar urgențele majore pot fi internate, până luni, în unitatea sanitară. În București am inclus în procedură de criză două spitale: Spitalul ‘Marie Curie’ și Spitalul ‘Grigore Alexandrescu’, unde vor fi redirecționați pacienții cu urgențe majore pentru tratament de specialitate. În spital (Sf. Maria – n.r.) va funcționa în continuare ambulatoriul de specialitate și zona de spitalizare de zi, plus internările care nu sunt chirurgicale’, a precizat Rogobete.

El a menționat că, la decizia Comitetul Județean pentru Situații de Urgență (CJSU) vor fi scoși din rezerva de stat 14.500 de litri de apă potabilă îmbuteliată destinați pacienților, aparținătorilor și personalului medical, pentru a asigura continuitatea activității în condiții de siguranță, până la remedierea completă a situației.

‘DSP Iași a prelevat în această seară un nou set de probe de apă cât și de tegumente din Secția de Terapie Intensivă, Secția de Oncologie și alte secții din unitatea sanitară, pentru a avea un nou punct de încărcare vis a vis de încărcătura microbiologică. În această seară furnizorul de apă din Iași a prelevat probe în mai multe puncte din unitatea sanitară, privind concentrația de clor. Mâine, furnizorul de apă vor efectua o nouă dezinfecție a instalației de apă a unității sanitare, urmând ca luni DSP să recolteze noi probe pentru a ne asigura că încărcătura microbiană a scăzut și concentrația de clor este la un nivel optim’, a declarat Alexandru Rogobete.

Potrivit autorităților sanitare, măsurile luate la Spitalul ‘Sf Maria’ au un caracter strict preventiv și nu este vorba de un focar epidemiologic activ.

Anterior, Ministerul Sănătății a anunțat că șapte din opt probe de apă prelevate de la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii ‘Sf. Maria’ din Iași au fost necorespunzătoare pentru parametrul clor rezidual liber, valorile înregistrate fiind sub limita minimă admisă, potrivit buletinelor de analizele emise de DSP Iași.

Potrivit sursei citate, șase din cele opt probe au fost necorespunzătoare, prin depășirea valorilor de referință pentru numărul total de bacterii mezofile, iar în două din cele opt probe a fost identificată prezența bacteriei Pseudomonas aeruginosa, în valori peste pragul de referință admis.

‘Pentru oameni obișnuiți ca noi, cu starea de sănătate bună, nu este niciun pericol. Dar pentru copii, organisme slăbite imunitar pot fi probleme. Riscurile sunt de infecție și deces. De aceea am decis aceste măsuri preventive’, a declarat presei Liviu Stafie, director interimar al DSP Iași.

Situația este monitorizată permanent de autoritățile sanitare, deciziile fiind luate exclusiv în interesul siguranței pacienților și al personalului medical.

‘Ținând cont de situația actuală, DSP a repetat în această noapte probele luate din apă și de sanitație. Vom avea răspunsul la 24 de ore și la 72 de ore. Activitatea o facem periodic, dar acum spitalul ne-a anunțat că face dezinfecție totală. Așa că noi am luat probe și înainte și după acest demers’, adăugat directorul DSP Iași.

Sursa – Agerpres / foto – radioiasi.ro

TULCEA: Peste 200 de persoane din județ au beneficiat de consultații gratuite pentru depistarea tuberculozei
Sănătate marți, 9 iunie 2026, 18:05

TULCEA: Peste 200 de persoane din județ au beneficiat de consultații gratuite pentru depistarea tuberculozei

Peste 200 de persoane din patru orașe și comune din județul Tulcea au beneficiat de consultații gratuite în cadrul proiectului „Screening TB...

TULCEA: Peste 200 de persoane din județ au beneficiat de consultații gratuite pentru depistarea tuberculozei
Județul TULCEA: Consultații GRATUITE pentru depistarea precoce a tuberculozei
Sănătate joi, 4 iunie 2026, 17:07

Județul TULCEA: Consultații GRATUITE pentru depistarea precoce a tuberculozei

Institutul de Pneumoftiziologie ‘Marius Nasta’ Bucureşti, în colaborare cu Institutul Naţional de Sănătate Publică, Fundaţia...

Județul TULCEA: Consultații GRATUITE pentru depistarea precoce a tuberculozei
CONSTANȚA: A fost deschis noul cabinet destinat urgențelor stomatologice din cadrul Spitalului
Sănătate marți, 2 iunie 2026, 16:38

CONSTANȚA: A fost deschis noul cabinet destinat urgențelor stomatologice din cadrul Spitalului

De marți, 2 iunie, în cadrul UPU-SMURD al Spitalul Clinic Județean de Urgență „Sfântul Apostol Andrei” Constanța a devenit funcțional...

CONSTANȚA: A fost deschis noul cabinet destinat urgențelor stomatologice din cadrul Spitalului
Programul spitalelor din județul Constanța în Minivacanța de Rusalii
Sănătate miercuri, 27 mai 2026, 11:44

Programul spitalelor din județul Constanța în Minivacanța de Rusalii

Programul de lucru al unităților sanitare din județul Constanța care vor asigura asistența medicală de urgență, prin linii de gardă în...

Programul spitalelor din județul Constanța în Minivacanța de Rusalii
Sănătate luni, 25 mai 2026, 12:17

MANGALIA: Pediatria Spitalului Municipal și-a suspendat activitatea pentru 3 luni

Rămasă fără niciun medic, Secția de Pediatrie a Spitalului din Mangalia își suspendă activitatea până în luna august. Singurul medic...

MANGALIA: Pediatria Spitalului Municipal și-a suspendat activitatea pentru 3 luni
Sănătate vineri, 22 mai 2026, 20:36

MANGALIA: Activitatea Secției de Pediatrie se suspendă temporar!

Activitatea Secției de Pediatrie se suspendă temporar, independent de voința unității sanitare, ca urmare a solicitării doamnei dr. Mitrea,...

MANGALIA: Activitatea Secției de Pediatrie se suspendă temporar!
Sănătate joi, 21 mai 2026, 15:01

Noi reglementări privind acordarea concediilor medicale vor intra în vigoare de la 1 iunie

După patru luni în care orice pacient, indiferent de afecțiune, a primit mai puțini bani pentru concediul medical, solicitările asociațiilor de...

Noi reglementări privind acordarea concediilor medicale vor intra în vigoare de la 1 iunie
Sănătate miercuri, 20 mai 2026, 11:48

Inspectorii DSP Constanța au recoltat primele probe din apa mării, în acest sezon

Vremea capricioasă din ultima perioadă nu ne duce cu gândul la plajă și înot în mare, dar autoritățile sanitare constănțene au început...

Inspectorii DSP Constanța au recoltat primele probe din apa mării, în acest sezon

Spitalul „Sf. Maria” Iași: Încă o probă pozitivă la bacteria care a ucis 7 copii

Proba a fost prelevată de pe mâna unei asistente, fiind a doua pozitivată, după cea dintr-o scurgere de chiuvetă.

Spitalul „Sf. Maria” Iași: Încă o probă pozitivă la bacteria care a ucis 7 copii

Publicat de Adina Sîrbu, 7 octombrie 2025, 17:42

Directorul interimar al Direcţiei de Sănătate Publică Iaşi, dr. Liviu Stafie, a confirmat, marţi, în cadrul unei conferinţe de presă, că există o a doua probă, prelevată pe mâna unei asistente medicale de la Spitalul „Sf. Maria”, care s-a pozitivat la bacteria Serratia marcescens.

Potrivit acestuia, de la terapia intensivă din corpul A al Spitalului „Sf Maria” din Iaşi, unde 7 copii au murit din cauza infecției cu bacteria periculoasă, au fost prelevate sute de probe din instalaţiile de aer, suprafeţe, reţele de scurgere, mâinile personalului, după depistarea focarului, însă până acum doar două dintre acestea s-au pozitivat.

„Avem două pozitivări. Una în scurgerea unei chiuvete şi alta în proba de pe mâna unei asistente”, a declarat presei dr Liviu Stafie.

Între timp, managerul interimar al Spitalului, dr. Radu Constantin Luca, a demisionat, marţi, la numai o săptămână după ce preluase funcţia de conducere a acestei unităţi medicale.

„Am luat act de demisia managerului interimar de la Spitalul pentru Copii Sfânta Maria. Vom face toate demersurile administrative pentru a numi o conducere interimară în cel mai scurt timp, astfel încât să ne asigurăm că activitatea spitalului decurge fără sincope”, a declarat, pentru AGERPRES, preşedintele Consiliului Judeţean Iaşi, Costel Alexe.

Pe 29 septembrie, preşedintele CJ Iaşi, Costel Alexe, a anunţat, în cadrul unei conferinţe de presă, că a demis-o pe fostul manager al Spitalului, dr. Cătălina Ionescu, aceasta urmând a fi manager medical, iar funcţia sa va fi preluată de dr. Radu Constantin Luca.

Într-o conferință de presă din 2 octombrie, ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a criticat organizarea Spitalului Clinic de Copii „Sf. Maria” din Iaşi şi a evidenţiat lipsa lavoarelor, a filtrului de acces în secţia ATI, depozitarea necorespunzătoare a materialelor sanitare, precizând că secția nu ar fi trebuit să dețină aviz de funcționare pentru că nu respectă normele de igienă.

Alexandru Rogobete a anunțat că va trimite Parchetului General raportul Corpului de control, în urma verificărilor făcute după ce 9 copii s-au infectat cu o bacterie foarte periculoasă, iar 7 dintre ei au murit.

Surse: TVR Info, Agerpres

FOTO, VIDEO | Un supermarket din Mamaia Nord, închis de comisarii CJPC Constanța. Ce deficiențe au descoperit
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 18:32

FOTO, VIDEO | Un supermarket din Mamaia Nord, închis de comisarii CJPC Constanța. Ce deficiențe au descoperit

Comisarii CJPC Constanța au verificat astăzi, supermarket-ul Lidl Năvodari, din strada D10, și au descoperit mai multe deficiențe, în urma...

FOTO, VIDEO | Un supermarket din Mamaia Nord, închis de comisarii CJPC Constanța. Ce deficiențe au descoperit
MAE/Atenționare de călătorie: Africa de Sud – riscuri de securitate și posibile perturbări în contextul protestelor
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 17:27

MAE/Atenționare de călătorie: Africa de Sud – riscuri de securitate și posibile perturbări în contextul protestelor

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetățenii români care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Republica...

MAE/Atenționare de călătorie: Africa de Sud – riscuri de securitate și posibile perturbări în contextul protestelor
Calendar istoric MINAC: 24 iunie – Sub teroarea apașilor din Grădina Publică a orașului
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 16:52

Calendar istoric MINAC: 24 iunie – Sub teroarea apașilor din Grădina Publică a orașului

Presa constănțeană din vara anului 1924 surprinde o imagine deloc liniștitoare a vieții urbane. În paginile ziarului „Marea...

Calendar istoric MINAC: 24 iunie – Sub teroarea apașilor din Grădina Publică a orașului
MApN: Sistemul anti-dronă Merops a fost integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 15:55

MApN: Sistemul anti-dronă Merops a fost integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României

Sistemul anti-dronă Merops, pus la dispoziția României de către Statele Unite ale Americii în cadrul Parteneriatului Strategic bilateral, a fost...

MApN: Sistemul anti-dronă Merops a fost integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 15:48

DIALOGURI LA ZI | Bogdan Șchiop, președintele Federației Naționale a Sindicatelor din Administrație, invitat în emisiunea de astăzi

Proiectul legii salarizării unitare din România a fost publicat în consultare publică la finalul lunii mai și a provocat deja nemulţumire în...

DIALOGURI LA ZI | Bogdan Șchiop, președintele Federației Naționale a Sindicatelor din Administrație, invitat în emisiunea de astăzi
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 15:12

Universitatea Ovidius din Constanța lansează proiectul „GenAI”

Universitatea Ovidius din Constanţa (UOC) organizează joi, 25 iunie 2026, evenimentul de lansare a proiectului de antreprenoriat „GenAI”,...

Universitatea Ovidius din Constanța lansează proiectul „GenAI”
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 15:00

În calendarul popular, pe 24 iunie se sărbătorește „Drăgaica” sau „Sânzienele”

Ziua de 24 iunie are o semnificație aparte atât în calendarul creștin, cât și în cel popular. Astfel, în această zi se prăznuiește...

În calendarul popular, pe 24 iunie se sărbătorește „Drăgaica” sau „Sânzienele”
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 14:21

PSD a decis să își asume guvernarea. Sorin Grindeanu – propunerea de premier

Biroul Permanent Național al PSD a decis miercuri, în unanimitate, ca partidul să își asume responsabilitatea guvernării, iar președintele...

PSD a decis să își asume guvernarea. Sorin Grindeanu – propunerea de premier

Aviz ilegal de funcționare pentru secția ATI de la Spitalul din Iași, unde au murit 6 copii

Ministrul Sănătății trimite raportul Corpului de control la Parchetul General și cere alte demisii, după neregulile grave descoperite.

Aviz ilegal de funcționare pentru secția ATI de la Spitalul din Iași, unde au murit 6 copii

Publicat de Adina Sîrbu, 2 octombrie 2025, 21:18

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a criticat organizarea Spitalului Clinic de Copii „Sf. Maria” din Iaşi şi a evidenţiat lipsa lavoarelor, a filtrului de acces în secţia ATI, depozitarea necorespunzătoare a materialelor sanitare, precizând că secția nu ar fi trebuit să dețină aviz de funcționare pentru că nu respectă normele de igienă.

Alexandru Rogobete a anunțat că va trimite Parchetului General raportul Corpului de control, în urma verificărilor făcute după ce 9 copii s-au infectat cu o bacterie foarte periculoasă, iar 7 dintre ei au murit.

Ministrul a prezentat într-o conferinţă de presă concluziile preliminare după controlul efectuat la această unitate sanitară.

„Au fost identificate materiale sanitare de protecţie sterile depăşite ca termen de valabilitate (…). La data controlului, la nivelul saloanelor au fost identificate materiale de unică folosinţă depozitate necorespunzător, şi anume pe pervazul geamurilor. Din verificările efectuate, în secţia de ATI, etajul 3, nu există circuite funcţionale şi vă pot confirma acest lucru pentru că am vizitat, în momentul în care a început acest incident, secţia ATI de acolo. Rezervele nu sunt dotate cu lavoare de apă curentă pentru a se efectua procedura de curăţare şi dezinfectare a mâinilor. Pe scurt, în Terapia intensivă de la acest spital se intră ca în gară. Nu există filtru pentru pacienţi, pentru aparţinători, nu există locuri specifice pentru dezinfecţia mâinilor, locuri dedicate pentru ca aparţinătorul sau personalul medical din afara secţiei să se poată echipa cu echipamente de protecţie. Acestea au rolul lor, de a limita răspândirea germenilor patogeni”, a afirmat Rogobete.

Potrivit documentului, nu se respectă normele de amplasare a paturilor în saloane, aparatura şi echipamentele medicale sunt depozitate pe holurile de acces de la nivelul secţiei ATI, lipsesc boxele pentru colectarea lenjeriei murdare și a deşeurilor, cabinetul pentru consult preanestezic, postul de supraveghere, sistemul de acces controlat în secţia ATI sau vestiarul-filtru pentru personal.

Astăzi, ministrul Sănătății a cerut demisia fostului manager al Spitalului și din funcția de director medical.

„Am solicitat demiterea managerului unităţii sanitare, pentru că nu pot să-l demit eu, nefiind spitalul din subordinea Ministerului Sănătăţii. Am văzut că s-a întors în poziţia de director medical. Solicit public demiterea acestei doamne şi din poziţia de director medical, pentru că nu cred că ne putem, în această situaţie, juca cu poziţiile de conducere”, a afirmat Alexandru Rogobete într-o conferinţă de presă.

El a solicitat şi demiterea actualei şefe a secţiei ATI de la acelaşi spital, deoarece și aceasta ocupă funcţia „în mod ilegal”.

Sursă: AGERPRES

FOTO, VIDEO | Un supermarket din Mamaia Nord, închis de comisarii CJPC Constanța. Ce deficiențe au descoperit
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 18:32

FOTO, VIDEO | Un supermarket din Mamaia Nord, închis de comisarii CJPC Constanța. Ce deficiențe au descoperit

Comisarii CJPC Constanța au verificat astăzi, supermarket-ul Lidl Năvodari, din strada D10, și au descoperit mai multe deficiențe, în urma...

FOTO, VIDEO | Un supermarket din Mamaia Nord, închis de comisarii CJPC Constanța. Ce deficiențe au descoperit
MAE/Atenționare de călătorie: Africa de Sud – riscuri de securitate și posibile perturbări în contextul protestelor
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 17:27

MAE/Atenționare de călătorie: Africa de Sud – riscuri de securitate și posibile perturbări în contextul protestelor

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetățenii români care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Republica...

MAE/Atenționare de călătorie: Africa de Sud – riscuri de securitate și posibile perturbări în contextul protestelor
Calendar istoric MINAC: 24 iunie – Sub teroarea apașilor din Grădina Publică a orașului
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 16:52

Calendar istoric MINAC: 24 iunie – Sub teroarea apașilor din Grădina Publică a orașului

Presa constănțeană din vara anului 1924 surprinde o imagine deloc liniștitoare a vieții urbane. În paginile ziarului „Marea...

Calendar istoric MINAC: 24 iunie – Sub teroarea apașilor din Grădina Publică a orașului
MApN: Sistemul anti-dronă Merops a fost integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 15:55

MApN: Sistemul anti-dronă Merops a fost integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României

Sistemul anti-dronă Merops, pus la dispoziția României de către Statele Unite ale Americii în cadrul Parteneriatului Strategic bilateral, a fost...

MApN: Sistemul anti-dronă Merops a fost integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 15:48

DIALOGURI LA ZI | Bogdan Șchiop, președintele Federației Naționale a Sindicatelor din Administrație, invitat în emisiunea de astăzi

Proiectul legii salarizării unitare din România a fost publicat în consultare publică la finalul lunii mai și a provocat deja nemulţumire în...

DIALOGURI LA ZI | Bogdan Șchiop, președintele Federației Naționale a Sindicatelor din Administrație, invitat în emisiunea de astăzi
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 15:12

Universitatea Ovidius din Constanța lansează proiectul „GenAI”

Universitatea Ovidius din Constanţa (UOC) organizează joi, 25 iunie 2026, evenimentul de lansare a proiectului de antreprenoriat „GenAI”,...

Universitatea Ovidius din Constanța lansează proiectul „GenAI”
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 15:00

În calendarul popular, pe 24 iunie se sărbătorește „Drăgaica” sau „Sânzienele”

Ziua de 24 iunie are o semnificație aparte atât în calendarul creștin, cât și în cel popular. Astfel, în această zi se prăznuiește...

În calendarul popular, pe 24 iunie se sărbătorește „Drăgaica” sau „Sânzienele”
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 14:21

PSD a decis să își asume guvernarea. Sorin Grindeanu – propunerea de premier

Biroul Permanent Național al PSD a decis miercuri, în unanimitate, ca partidul să își asume responsabilitatea guvernării, iar președintele...

PSD a decis să își asume guvernarea. Sorin Grindeanu – propunerea de premier