Ascultă Radio România Constanța Live

UPDATE | CONSTANȚA: Femeia care a sărit din ambulanță în timp ce era transportată către spital a murit

Pacienta, în vârstă de 65 de ani, a suferit politraumatisme și a fost preluată de un echipaj SAJ C2, dar a murit la spital.

UPDATE | CONSTANȚA: Femeia care a sărit din ambulanță în timp ce era transportată către spital a murit
Foto: Ilustrativă

Publicat de Adina Sîrbu, 26 aprilie 2026, 16:10 / actualizat: 26 aprilie 2026, 17:49

UPDATE: Femeia care s-a aruncat din ambulanța în mers, suferind multiple traumatisme în cădere, a murit la spital, transmite IPJ Constanța.

Astăzi, în jurul orei 14.30, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier, în municipiul Constanța.

Deplasați la fața locului, polițiștii au constatat faptul că un bărbat, de 43 de ani a condus o ambulanță pe bulevardul Alexandru Lăpușneanu din municipiul Constanța, în regim prioritar, având o pacientă pe care o transporta la spital.

Din primele cercetări a reieșit faptul că, la intersecția cu bulevardul Tomis, femeia în cauză s-ar fi desprins din centura cu care era fixată pe targă, ar fi devenit agresivă, bruscându-l pe asistentul medical care o însoțea, iar ulterior ar fi deschis ușile ambulanței și s-ar fi aruncat din mers pe partea carosabilă.

În urma evenimentului rutier, a rezultat vătămarea corporală gravă a femeii, care a decedat ulterior la spital.

Polițiștii auu întocmit dosar penal, cercetările fiind continuate de către polițiști pentru stabilirea cu exactitate a cauzelor și împrejurărilor în care s-a produs evenimentul.

_________________________

O intervenție a Serviciului de Ambulanță Județean Constanța, declanșată duminică la ora 13.20, s‑a încheiat cu un incident grav, după ce o pacientă s‑a aruncat din autosanitară în timpul transportului către spital.

Potrivit SAJ Constanța, apelul la 112 anunța o persoană care nu răspundea la telefon și nu deschidea ușa locuinței.

La fața locului a fost trimis un echipaj SAJ B2, care a găsit pacienta conștientă. Femeia a declarat echipajului că a ingerat în mod voluntar o substanță de tip detergent.

Pacienta, în vârstă de aproximativ 65 de ani, a fost monitorizată și urcată în ambulanță pentru a fi transportată la Spitalul Județean Constanța, în vederea unor investigații suplimentare.

Pe parcursul transportului, femeia a devenit agitată, și‑a desfăcut centurile de siguranță, iar în intersecția de la Dacia (Tomis cu Al. Lăpușneanu) s-a aruncat din ambulanță, în timp ce asistentul medical îi solicita șoferului să oprească autosanitara.

În urma căzăturii, pacienta a suferit politraumatisme și a fost preluată ulterior de un echipaj SAJ C2, care a transportat-o la Spitalul Județean.

Poliția a fost informată despre incident, a declarat purtătorul de cuvânt SAJ Constanța, dr. Claudia Tatarici.

Traficul rutier s-a desfășurat dirijat de polițiști în zonă.

„Ritmul Verii” la CONSTANȚA: Parcurile și faleza Cazinoului devin scene în aer liber
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 11:10

„Ritmul Verii” la CONSTANȚA: Parcurile și faleza Cazinoului devin scene în aer liber

Există seri de vară care rămân în amintire. Seri în care orașul prinde viață, muzica se împletește cu sunetul valurilor, iar zâmbetele...

„Ritmul Verii” la CONSTANȚA: Parcurile și faleza Cazinoului devin scene în aer liber
Județul TULCEA sub Cod GALBEN: Ploi torențiale, vânt puternic și descărcări electrice
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 10:50

Județul TULCEA sub Cod GALBEN: Ploi torențiale, vânt puternic și descărcări electrice

Miercuri, orele 12:00 și 21:00, este valabilă o avertizare de COD GALBEN pentru nordul Olteniei și al Dobrogei, nordul și nord-estul Munteniei,...

Județul TULCEA sub Cod GALBEN: Ploi torențiale, vânt puternic și descărcări electrice
CONSTANȚA: Mobilier urban vandalizat. Zona este monitorizată video
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 09:38

CONSTANȚA: Mobilier urban vandalizat. Zona este monitorizată video

Poliția Locală Constanța a fost sesizată cu privire la acte de vandalism asupra mobilierului urban amplasat în zona Tomis Nord, pe strada...

CONSTANȚA: Mobilier urban vandalizat. Zona este monitorizată video
CCR discută sesizarea președintelui Nicușor Dan asupra Legii privind utilizarea plajei Mării Negre
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 09:05

CCR discută sesizarea președintelui Nicușor Dan asupra Legii privind utilizarea plajei Mării Negre

Curtea Constituțională a României ar putea pronunța, miercuri, o decizie în cazul sesizării președintelui Nicușor Dan asupra Legii privind...

CCR discută sesizarea președintelui Nicușor Dan asupra Legii privind utilizarea plajei Mării Negre
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 08:26

24 iunie – Ziua Universală a Iei

Ziua Universală a Iei este sărbătorită în fiecare an, la data de 24 iunie, începând din 2013. Sărbătoare simbolică a identității...

24 iunie – Ziua Universală a Iei
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 20:36

Platforma Via DobroGetica, acum integral în limba engleză – patrimoniul Dobrogei, deschis publicului internațional

Platforma digitală Via DobroGetica, dedicată promovării patrimoniului istoric și cultural al Dobrogei, este disponibilă, începând de astăzi,...

Platforma Via DobroGetica, acum integral în limba engleză – patrimoniul Dobrogei, deschis publicului internațional
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 19:43

Grindeanu: PSD l-a anunțat pe președinte că își asumă guvernarea

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat marți, în urma consultărilor cu președintele Nicușor Dan, că PSD este gata să își asume...

Grindeanu: PSD l-a anunțat pe președinte că își asumă guvernarea
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 19:05

O cisternă încărcată cu GPL s-a răsturnat între Corbu și Săcele

O cisternăă încărcată cu GPL s-a răsturnat, în această seară, pe DJ 226, între Corbu și Săcele. Șoferul a fost rănit ușor. DJ226 este...

O cisternă încărcată cu GPL s-a răsturnat între Corbu și Săcele