CONSTANȚA: Problemele turismului românesc, disecate în prezența ministrului Mircea Titus Dobre
Publicat de Cristina Sîmbeteanu, 3 martie 2017, 15:21
Astăzi avut loc la Pavilionul Expozițional din Constanța simpozionul cu tema „Turismul pe litoralul românesc în sezonul 2017”, organizat de Camera de Comerţ, Industrie, Navigaţie şi Agricultură Constanţa.
În cadrul acestei întrevederi, la care a luat parte și ministrul Turismului Mircea Titus Dobre, s-au adus în discuție problemele cu care se confruntă antreprenorii din turism și s-au prezentat soluțiile pentru aceste neajunsuri.
La eveniment au participat președintele Camerei de Comerț și Industrie a României, Mihai Daraban, președintele CCINA Constanța, Dănuț Jugănaru, prefectul județul Constanța, Adrian Nicolaescu, primarul municipiului Constanța, Decebal Făgădău și, firește, vicepreședintele Federației Patronatelor din Turismul Românesc, Nicolae Bucovală. În sală s-au aflat și primarii localităţilor de pe litoral, reprezentanții patronatelor hoteliere, ai autorităților locale, manageri din domeniul ospitalităţii precum şi reprezentanții agenţiilor de turism care valorifică oferta litoralului românesc.
În cadrul evenimentului a fost ridicată inclusiv problema spațiilor verzi neîngrijite și a falezelor degradate, aflate în responsabilitatea administrațiilor locale.
Vicepreşedintele Federaţiei Patronatelor din Turismul Românesc, Nicolae Bucovală, a declarat în cadrul evenimentului că se plătesc chirii „exorbitante pentru plajă” la Apele Române.
El a mai adăugat faptul că, în acest context, hotelierii ar trebuie să beneficieze de porțiuni de 4-6 metri pătrați de plajă pentru fiecare cameră de hotel. De asemenea, s-a subliniat faptul că hotelierii nu închiriază șezlonguri.
Vicepreședintele FPTR i-a sugerat primarului Decebal Făgădău reînființarea registrului parcurilor în stațiuni, precizând că investițiile au început să migreze spre sudul litoralului și nu spre Mamaia.
S-a vorbit și despre faptul că există o propunere referitoare la faptul că agenții economici să platească 20% impozit la 1.200 de euro salariu net. Acest salariu atractiv ar face să revină românii plecați la muncă în străinătate la noi în țară. Mai mult decât atât, s-a vorbit și despre clasificarea unităților de turism să treacă la organizații profesionale (patronate).
În ceea ce privește vânzările s-a ajuns la concluzia că acestea merg mai bine decât anul trecut și ar fi mers și mai bine dacă voucherele de vacanță pentru bugetari s-ar fi acordat cel puțin de la 1 iunie.
Pe 26 aprilie sunt așteptații primii turiști pentru vacanța de 1 Mai.
„Cenușăreasa turismului contemporan o reprezintă incoming-ul, adică, prezența turiștilor străini. Zona balneo este foarte dorită de turiștii străini, dar este o problemă cu acreditarea stațiunilor balneo la nivelul UE”, a precizat prim-vicepreședintele ANAT, Ciprian Popescu.
Acreditările de acest tip se fac de către Casele de Asigurări de Sănătate din țările Uniunii Europene. O altă problemă o reprezintă asigurarea turiștilor în cazurile de insolvență.
În ceea ce privește datele oficiale ale sezonului estival trecut, acestea arată că a crescut numărul de turiști, dar a scăzut numărul de înnoptări, astfel, a scăzut durata sejurului. Numărul de turiști străini este foarte mic, spun oficialii care au luat astăzi parte la simpozionul de la Pavilionul Expozițional.
Președintele CCINA Constanța, Dănuț Jugănaru, susține că este nevoie de mai multă promovare în ceea ce privește turismul, pentru a convinge românii să viziteze propria țară, iar în acest context zborurile interne noi vor ajuta.
Citește și… CONSTANȚA: Zboruri directe spre Bruxelles, Paris, Roma sau Londra, fără deplasare la București
Ministrul Turismului spune că voucherele de vacanță pentru bugetari se acordă de la 1 iulie și nu există intenția de a modifica această dată.
De asemenea, ministrul a subliniat că sunt așteptate normele de aplicare a legii privind impozitul. Acestea, spune oficialul, vor include și exemple concrete.
În privința plajelor, Mircea Titus Dobre a afirmat că va discuta situația cu ministrul Mediului, însă pentru anul acesta nu sunt posibile modificări. Ministrul Turismului a criticat absența de la eveniment a reprezentanților ABADL. Totodată, Dobre a dezvăluit că vor avea loc controale, iar primii vizați vor fi cei de la Apele Române.
În altă ordine de idei, ministrul Mircea Titus Dobre susține că PUZ-urile pentru stațiuni vor fi avizate de Ministerul Turismului.
Dobre a mai precizat faptul că prin programul „Primul centru de agrement” vor fi garantate de stat în proportie de 80% investițiile de până la 1 milion de lei.