Localitatea constănțeană Siliștea, izolată de ape. Circulația pe DN 2A, închisă
ISU Dobrogea intervine pentru evacuarea apei și salvarea persoanelor în pericol..

Publicat de Adina Sîrbu, 8 octombrie 2025, 11:52 / actualizat: 8 octombrie 2025, 12:55
Din cauza acumulării masive de apă și ca urmare a revărsării unui canal colector, localitatea Siliștea este momentan izolată.
Traficul pe DJ 224 între localitățile Țepeș Vodă și Tortoman este blocat, iar DC 61, care face legătura între localitățile Seimeni și Siliștea este inundat cu apă, astfel că localitatea Siliștea este izolată.
În interiorul comunei, apele au făcut prăpăd, inundând gospodării și clădiri ale instituțiilor.
ISU Dobrogea intervine pentru salvarea persoanelor în pericol și evacuarea apei cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, având în dotare accesorii specifice, o autospecială transport victime multiple, o barcă pneumatică, o autospecială de descarcerare, o autospecială de primă intervenție și comandă și o șenilată.
Pompierii au recuperat o bătrână din locuința amenințată de ape și au evacuat în total 6 persoane (4 adulți și 2 copii). Nici una nu prezintă probleme medicale, acestea adăpostindu-se la vecini și rude.
Totodată, pe fondul închiderii totale a circulației pe DN 2A, între km 142-164 pentru lucrările efectuate la podul rutier din Crucea și al acumulărilor de apă pe carosabil, au fost stabilite următoarele rute ocolitoare:
- Țepeș Vodă (DC 63) – Siliștea (DJ 224) – Topalu (DJ223) – Tichilesti (DJ 223) – NEPRACTICABILĂ urmare a acumulărilor de apă în Țepeș Vodă și Tichilesti.
- Pantelimon (DJ 226B) – Runcu (DJ 225) – Saraiu (DN 22A) – Hârșova – PRACTICABILĂ LIMITAT, din cauza acumulărilor de apă din Runcu și Vulturu. Pe acest traseu, echipaje de Poliție Rutieră asigură deplasarea organizată în convoi.