Situația decolmatărilor și lucrărilor de întreținere pe canalele, lacurile și brațele Dunării, dezbătută la Prefectura Constanța
La eveniment au participat prefecții de Constanța și Tulcea, conducerea ARBDD și ABADL.

Publicat de Adina Sîrbu, 11 septembrie 2025, 07:25 / actualizat: 11 septembrie 2025, 9:25
Reprezentanți ai Comisiei pentru cercetarea abuzurilor, combaterea corupției și petiții din Senat se află, în perioada 10–12 septembrie 2025, în județele Constanța și Tulcea, pentru verificarea situației decolmatării lacurilor și canalelor din sectorul Razim–Sinoe.
O întâlnire între reprezentanții Administrației Biosferei Delta Dunării, Administrației Bazinale de Apă Dobrogea-Litoral și Administrației Naționale a Îmbunătățirilor Funciare cu prefecții de Constanța și Tulcea a fost convocată, ieri, de președintele Comisiei, senatorul AUR Nicolae Vlahu.
S-au pus bazele unei colaborări mai eficiente între toate aceste instituții, pentru a rezolva problemele fermierilor și pescarilor din județele Constanța și Tulcea create de scăderea nivelului apei și care au cerut decolmatarea canalelor, lacurilor și brațelor fluviului Dunărea.
Una dintre măsurile temporare decise, ieri, pentru deblocarea alimentării cu apă dulce a lacurilor din complezul Razim-Sinoe a fost repunerea în funcţiune a două stăvilare, momentan blocate din cauza statutului de arie protejată a zonei.
Joi și vineri, vor fi făcute vizite în teren, iar săptămâna viitoare ar urma să aibă loc o şedinţă la Bucureşti, a declarat preşedintele Comisiei, senatorul Nicolae Vlahu.
Redactor: Cecilia Pătrăhău