Polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Infracționalității de Mediu, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța, au pus în aplicare, marți, 21 aprilie a.c., un mandat de percheziție domiciliară, în localitatea Valu lui Traian.
Cercetările sunt efectuate într-un dosar penal care vizează săvârșirea infracțiunilor de nerespectarea regimului armelor și munițiilor și uz de armă letală fără drept.
Acțiunea a vizat documentarea activității infracționale a persoanei suspectată de încălcarea normelor privind regimul armelor și munițiilor, după ce bărbatul suspect ar fi utilizat, fără drept, o armă letală.
La percheziții, au fost identificate și ridicate mai multe bunuri cu valoare probatorie. De asemenea, în autoturismul bărbatului a fost identificată o armă letală de tip pistol, deținută în mod legal, care a fost ridicată, în vederea continuării cercetărilor.
Activitățile au beneficiat de sprijinul Serviciului pentru Acțiuni Speciale, iar cercetările sunt continuate de către polițiști.
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...
În cursul zilei de 21 noiembrie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Infracționalității de Mediu, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Medgidia, au pus în executare două mandate de percheziție domiciliară, în localitatea Remus Opreanu, în cadrul unei acțiuni care a avut drept scop scoaterea, din circuitul ilegal, a armelor letale și neletale, supuse autorizării, cât și a unor unități de muniție legale, de uz militar, interzise la deținere.
Astfel, la una dintre locații, polițiștii au identificat și ridicat, în vederea continuării cercetărilor, un proiectil, de tip glonț, cu lungimea de 7 centimetri, un cartuș percutat, cu lungimea de 13,5 centimetri, o grenadă ofensivă, dezafectată, precum și o plasă de pescuit de tip prostovol.
Proiectilul și cartușul urmează a fi supuse unei expertize din punct de vedere criminalistic-balistic.
Cercetările sunt continuate de către polițiști, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de nerespectare a regimului armelor și munițiilor, sustragerea munițiilor letale militare și deținerea sau folosirea la pescuit, de către persoanele neautorizate, a prostovoalelor sau altor tipuri de unelte de pescuit comercial.
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...
În cadrul operațiunii JUPITER, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Inspectoratului General al Poliției Române, astăzi, 4 noiembrie, polițiștii specializați în investigarea criminalității economico-financiare din Constanța, sub supravegherea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța, au pus în executare 2 mandate de percheziție domiciliară, într-un dosar penal în care sunt efectuate cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de evaziune fiscală.
Din cercetările efectuate a reieșit faptul că, în perioada 2023-2025, o persoană ar fi reținut și nu ar fi plătit obligațiile fiscale, reprezentând impozite și contribuții cu reținere la sursă.
Prejudiciul la bugetul de stat este de peste 107.000 de lei. În urma perchezițiilor urmează a fi pus în aplicare un mandat de aducere, în vederea continuării cercetărilor.
***
În cadrul operațiunii JUPITER, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Inspectoratului General al Poliției Române, astăzi, 4 noiembrie, polițiștii specializați în investigarea criminalității economico-financiare din Constanța, sub supravegherea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Constanța au pus în executare 3 mandate de percheziție domiciliară, într-un dosar penal în care sunt efectuate cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de evaziune fiscală.
Din cercetările efectuate a reieșit faptul că, în perioada 2019-2024, o persoană ar fi omis să înregistreze, în actele contabile, veniturile obținute din prestarea de servicii în domeniul construcțiilor, respectiv TVA și impozitul pe venitul microîntreprinderilor.
Prejudiciul la bugetul de stat este de aproximativ 150.000 de lei.
Față de o autoutilitară și un teren a fost aplicată măsura asigurătorie a sechestrului pentru repararea pagubei produse prin săvârșirea infracțiunii.
În cauză, cercetările sunt continuate de polițiști, urmând ca la finalizarea investigațiilor să fie dispuse măsurile legale care se impun.
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...
Urmare a cercetărilor într-un dosar penal care vizează săvârșirea infracțiunii de nerespectarea regimului armelor și munițiilor, polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Infraționaliății de Mediu, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța, au reținut un bărbat, de 48 de ani, bănuit de săvârșirea faptei.
Din cercetările efectuate de polițiști a reieșit faptul că persoana în cauză ar fi deținut o armă letală, fără a avea autorizație pentru operațiuni cu arme sau muniții.
La data de 17 iulie a.c., polițiștii au pus în aplicare un mandat de percheziție domiciliară, la locuința bărbatului, de unde au fost identificate și ridicate un pistol letal, cu glonț, precum și 10 cartușe cu glonț.
Acesta a fost reținut pentru 24 de ore, fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă.
În cursul zilei de astăzi, 18 iulie a.c., bărbatul de 48 de ani a fost prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța și, ulterior, instanței de judecată, care a dispus măsura controlului judiciar pentru 60 de zile.
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...
Astăzi, 24 iunie, polițiștii Serviciului de Investigare a Infracționalității de Mediu Constanța, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța, au efectuat o percheziție domiciliară la locuința unui bărbat de 52 de ani din comuna constănțeană Lumina.
Percheziția a avut loc într-un dosar penal privind săvârșirea infracțiunilor de nerespectarea regimului armelor și al munițiilor, uzul de armă fără drept și distrugere, bărbatul fiind cercetat după ce, în cursul lunii mai 2025, în mod repetat, ar fi efectuat uz de armă fără drept în curtea locuinței sale, provocând distrugeri unui imobil învecinat.
În urma efectuării percheziției, au fost descoperite și ridicate, în vederea continuării cercetărilor: o pușcă cu lunetă, 5 pistoale airsoft, un pistol supus autorizării, aproximativ 1.500 de proiectile pentru arme cu aer comprimat, 13 unități de muniție ce conțin bile metalice de calibrul 50 mm și 21 de butelii cu gaz.
Cercetările sunt continuate sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța.
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...
În cadrul operațiunii JUPITER, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Inspectoratului General al Poliției Române, la data de 21 octombrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economico – Financiare din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Constanța, sub supravegherea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Mangalia, au pus în executare un mandat de percheziție domiciliară, într-un dosar penal având ca obiect săvârșirea infracțiunii de delapidare.
Din cercetările efectuate a rezultat bănuiala rezonabilă că, în perioada ianuarie 2020 – septembrie 2023, o femeie, de 39 de ani, angajată în cadrul unei unități medicale, din județul Constanța, și-ar fi însușit, din gestiunea unității, medicamente și instrumente medicale, pe care, ulterior, le-ar fi comercializat, cauzând astfel un prejudiciu unității spitalicești.
În urma perchezițiilor domiciliare, au fost ridicate înscrisuri cu valoare probatorie, un laptop și un telefon mobil. În acest caz cercetările sunt continuate, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Mangalia.
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...
În urma celor 36 de percheziții efectuare, la data de 10 februarie a.c., de către polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economico – Financiare din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Constanța, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța, au fost continuate cercetările în cadrul dosarului penal.
Astfel, ieri, 11 februarie, polițiștii au efectuat o altă percheziție domiciliară, în comuna Valu lui Traian, la locuința unei persoane cercetate în cadrul dosarului penal.
În urma percheziției, au fost descoperite și ridicate, în vederea indisponibilizării, 95 de baxuri, ce conțineau 419.000 de comprimate și 160.346 de fiole susceptibile a conține substanțe dopante cu grad mare de risc, valoarea totală a acestora fiind de aproximativ 1.000.000 de euro.
În urma activităților desfășurate, a fost reținut, pentru 24 de ore, un bărbat de 34 de ani, care a fost condus și încarcerat în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județean Constanța.
Astăzi, va fi prezentat procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța, cu propunerea dispunerii unei măsuri legală.
Reprezentanții IPJ Constanța precizează că valoarea totală a produselor susceptibile a conține substanțe dopante cu grad mare de risc, descoperite în urma celor 37 de percheziții domiciliare efectuate în cauză, este de aproximativ 4 milioane de euro.
Reamintim că, în urma a 36 de percheziții efectuate la data de 10 februarie a.c., de polițiștii din Constanța, au fost descoperite și ridicate, în vederea indisponibilizării, 220 de baxuri, în care se aflau 5.245.960 de comprimate și 51.557 de fiole, ce conțin substanțe dopante, în valoare de aproximativ 3.000.000 de euro.
În urma analizei de laborator s-a stabilit că acestea conțin substanțe ce se regăsesc în lista anexa nr. 1a Legii nr. 104/2008, privind prevenirea și combaterea producerii și traficului ilicit de substanțe dopante, iar în urma analizei de laborator, s-a stabilit că 70% dintre produsele ridicate sunt substanțe dopante de mare risc.
Totodată, au fost descoperite aproximativ 470 de pachete de țigarete netimbrate, precum și 28.000 de lei, 14.700 de euro, 1.500 de lire turcești, 640 de dolari și 120 de lire englezești.
Perchezițiile au avut loc în municipiul Constanța și orașul Năvodari, la locuințele a 11 persoane cercetate și care, în perioada 2023-2024, ar fi deținut și comercializat țigări netimbrate și produse ce ar putea conține substanțe dopante.
La sediul Inspectoratului de Poliție Județean Constanța au fost conduse 11 persoane, în vederea audierii.
Două dintre acestea, respectiv un bărbat, de 31 de ani, și o femeie, de 29 de ani, au fost reținute, pentru 24 de ore, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de fabricarea, producerea, experimentarea, preparea, procesarea, tranformarea, oferirea, distribuirea, vânzarea, punerea în vânzare, administrarea, livrarea cu orice titlu, trimiterea ori alte operațiuni privind circulația substanțelor dopante cu grad de mare risc și a produselor care conțin substanțe dopante cu grad de mare risc, fără drept.
Cele două persoane au fost conduse și încarcerate în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județean Constanța, ulterior bărbatul fiind arestat preventiv, pentru 30 de zile, iar față de femeie a fost luată măsura controlului judiciar, pentru 60 de zile.
Suportul de specialitate a fost asigurat de Direcția Operațiuni Speciale din Poliția Română, iar la acțiune au participat și polițiști din cadrul Poliției Municipiului Constanța, Serviciului Criminalistic, precum și luptători din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale.
Sursă și foto: IPJ Constanța/ Redactor: Adina Sîrbu
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...
Un medic este cercetat penal sub control judiciar pentru vătămare corporală din culpă, după ce a efectuat trei intervenţii chirugicale în urma cărora pacienţii au suferit afecţiuni estetice grave şi permanente, au informat luni procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanţa.
Potrivit unui comunicat de presă, procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanţa a dispus luarea măsurii preventive a controlului judiciar, pe o perioadă de 60 de zile, a inculpatului H.S., cercetat sub aspectul săvârşirii a trei infracţiuni de vătămare corporală din culpă.
În concret, în cauză s-a reţinut că inculpatul H.S., medic specialist în chirurgie plastică, a efectuat în data de 07.01.2021, la o unitate medicală din municipiul Bucureşti, intervenţii chirurgicale de tipul reducţie mamară cu implant de silicon şi abdominoplastie, în urma cărora au rezultat complicaţii medicale şi prejudicii estetice grave şi permanente.
Pe 3 decembrie 2022, la o unitate medicală din municipiul Constanţa, inculpatul a efectuat o intervenţie chirurgicală de tipul mastopexie asupra altei persoane vătămate, în urma căreia au rezultat prejudicii estetice grave şi permanente.
În octombrie 2023, la o altă unitate medicală din municipiul Bucureşti, medicul a făcut o intervenţie chirurgicală de tipul mastopexie, în urma căreia au rezultat, de asemenea, complicaţii medicale şi prejudicii estetice grave şi permanente.
Pentru lămurirea cauzei, în data de 29.12.2023, la sediul unei clinici medicale din municipiul Constanţa, la care inculpatul îşi desfăşura activitatea, a fost efectuată o percheziţie domiciliară. Cu această ocazie nu au fost identificate înscrisuri medicale referitoare la persoanele vătămate, dar au fost ridicate, în vederea continuării cercetărilor, două terminale mobile.
În sarcina inculpatului, pe durata controlului judiciar, s-a stabilit obligaţia de a nu părăsi teritoriul României decât cu încuviinţarea prealabilă a procurorului care a dispus măsura.
Cercetările sunt continuate de lucrători ai Poliţiei Municipiului Constanţa – Serviciul Municipal de Investigaţii Criminale, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanţa.
Precizăm că punerea în mișcare a acțiunii penale, reținerea și controlul judiciar reprezintă etape și măsuri din cursul procesului penal, reglementate de Codul de procedură penală, având ca scop crearea cadrului procesual adecvat de administrare a probatorului, activități care nu pot, în nicio situație, să înfrângă principiul constituțional al prezumției de nevinovăție – se mai arată în comunicat.
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...
Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Constanța – Serviciul Antidrog, împreună cu procurori din cadrul D.I.I.C.O.T. – S.T. Constanța, au realizat o acțiune în cadrul unui dosar penal care vizează săvârșirea infracțiunilor de trafic internațional de droguri de mare risc, respectiv trafic de droguri de risc și mare risc.
În cursul zilei de ieri, 20 septembrie a.c., polițiștii de combatere a criminalității organizate au depistat, în flagrant delict, în municipiul Constanța, un minor, de 16 ani, imediat după ce ar fi ridicat un colet poștal, ce conținea 2 sticle de culoare maro, etichetate „Oxycodone”.
Ulterior, polițiștii au pus în executare un mandat de percheziție domiciliară, în municipiul Constanța, la locuința celui în cauză, în urma celor 2 acțiuni fiind ridicate droguri de risc și mare risc: 505,3 ml de lichid incolor de conține ca substanță activă oxicodonă, 24 de comprimate ce conțin ca substanță activă clonazepam, 19 comprimate în care s-au pus în evidență clonazepam, cocaină și ketamină, precum și un fragment de comprimat ce conține ca substanțe active clonazepam și cocaină.
În urma administrării probatoriului în cauză, procurorul de caz din cadrul D.I.I.C.O.T. – S.T. Constanța a dispus reținerea minorului, pentru 24 de ore, fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județean Constanța.
Astăzi, urmează a fi sesizată instanța de judecată, cu propunere de arestare preventivă, pentru 30 de zile.
Acțiunea a beneficiat de suportul de specialitate al Direcției Operațiuni Speciale din Poliția Română.
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...
Polițiștii Secției Regionale Poliție Transporturi Constanța au efectuat, astăzi, o percheziție domiciliară la locuința unei femei de 29 de ani, din localitatea Ostrov, județul Constanța.
‘‘Din cercetări a rezultat că persoana în cauză ar fi achiziționat țigarete fără timbre de accizare românești de la navele care tranzitează fluviul Dunărea și le-ar fi valorificat către mai multe persoane, care le-ar fi comercializat ulterior la un preț mai mare’’, au declarat reprezentanții IPJ Constanța.
Au fost ridicate, în vederea confiscării, 41.000 de țigarete, în valoare de aproximativ 22.550 de lei.
Potrivit sursei menționate, în continuare, polițiștii efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de contrabandă, pentru documentarea întregii activități infracționale, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța.
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...
Polițiștii de combatere a criminalității organizate din Constanța, cu sprijinul Direcției Operațiuni Speciale a Poliției Române, sub coordonarea procurorilor D.I.I.C.O.T. – S.T. Constanța, au destructurat un grup infracțional organizat specializat în trafic cu droguri. Au fost ridicate sume de bani și droguri, iar o persoană a fost reținută.
Astfel, la data de 28 aprilie, polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Constanța, cu sprijinul Direcției Operațiuni Speciale a Poliției Române, sub coordonarea procurorilor D.I.I.C.O.T. – S.T. Constanța, au efectuat o percheziție la o locuință închiriată, în Complexul Summerland, din Stațiunea Mamaia, pentru destructurarea unei grupări infracționale specializate în trafic de droguri de risc și de mare risc.
Percheziția a fost efectuată la o locuință închiriată de cetățeni italieni, pe perioada minivacanței de 1 Mai, în zona stațiunii Mamaia, județul Constanța.
În urma percheziției, au fost descoperite și ridicate 204 de comprimate Ecstasy, 15,8 grame de cocaină, 17,9 grame MDMA substanţă cristalizată, 88,5 grame ketamină, 1 gram de muguri de cannabis și un cântar electronic de precizie, precum și 21.387 de lei și 5.145 de euro.
10 persoane, au fost conduse la sediul D.I.I.C.O.T.- S.T. Constanța, pentru audieri, una dintre aceasta fiind reținută pentru 24 de ore. Ulterior, față de persoana reținută a fost dispusă arestarea preventivă pentru 30 de zile, alte 5 persoane, fiind cercetate pentru deținere în mod ilicit de droguri de risc și de mare risc.
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...
SATU MARE: Cultură de cannabis, descoperită de polițiști
Publicat de Bogdan Comșa,
8 septembrie 2016, 14:32
În urma a trei percheziții efectuate pe raza județului Satu Mare, a fost descoperită o cultură formată din 52 de plante de cannabis.
La data de 7 septembrie a.c., polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Satu Mare, Direcției Operațiuni Speciale – I.G.P.R., cu sprijinul I.P.J. Satu Mare, sub coordonarea procurorilor D.I.I.C.O.T.-.B.T. Satu Mare, au efectuat 3 percheziții domiciliare în urma cărora a fost descoperită o cultură ilicită de cannabis indica.
Din anchetă au rezultat indicii că, un bărbat, de 31 de ani, ar fi constituit un grup infracțional organizat, iar în activitatea ilicită ar fi fost sprijinit alte două persoane, de 34, respectiv 23 de ani.
Cultura era compusă din 52 de plante de cannabis (25 de kilograme de masă verde), cu dimensiuni cuprinse între 100 și 220 de centimetri.
În urma audierilor, D.I.I.C.O.T. – Biroul Teritorial Satu Mare a emis ordonanţe de reţinere faţă de două dintre cele trei persoane sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de constituire a unui grup infracțional organizat și deținere și cultivare fără drept de droguri de risc (cannabis).
De asemenea, în cauză s-a beneficiat de sprijinul I.J.J.Satu Mare.
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...
Un bărbat din comuna constănţeană Limanu a fost reţinut, miercuri, 20 ianuarie, de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Constanţa, sub acuzaţia de trafic de influenţă.
Acesta, identificat de oamenii legii cu iniţialele C.P., pretindea că poate interveni pe lângă funcţionarii primăriei Limanu, pentru a-i determina să aprobe acordarea ilegală a sunor suprafeţe de teren. Pentru aceste presupuse servicii, bărbatul cerea mii de euro.
Carierea de dealer de terenuri a luat sfârşit brusc, săptămâna aceasta,când doi dintre clienţii săi au mers la Poliţie şi au reclamat că acestea le-a cerut, iar ei i-au dat, 7.900 de euro. În schimb, urmau să intre, ilegal, în posesia mai multor terenuri din Limanu, dar cu acte acoperitoare de la Primărie.
În aceste condiţii, marţi, 19 aprilie, ofiţerii Direcţiei Generale Anticorupţie – Serviciul Judeţean Anticorupţie Constanţa, în baza ordonanţei de delegare emisă de procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Constanţa şi sub coordonarea acestuia, au efectuat o percheziţie domiciliară acasă la suspectul bănuit de comiterea mai multor infracţiuni de trafic de influenţă.
A doua zi, bărbatul a fost reţinut pentru 24 de ore, iar joi, 21 ianuarie, magistraţii Tribunalului Constanţa au admis arestarea preventivă a suspectului pentru 30 de zile.
Cazul este investigat, în continuare, de lucrătorii Serviciul Judeţean Anticorupţie Constanţa.
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...
Un poliţist de la investigarea criminalităţii economice din Mureş a refuzat 1.000 de euro, oferiţi de un bărbat ca mită, pentru a nu-şi îndeplini atribuţiile de serviciu.
Domiciliul celui în cauză a fost percheziţionat, iar acesta a fost reţinut.
La data de 7 septembrie, poliţiştii din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Mureş, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Mureş, împreună cu ofiţeri din cadrul D.G.A. Mureş, au surprins în flagrant delict un bărbat, de 26 de ani, în timp ce oferea 1.000 de euro unui poliţist.
Banii ar fi fost oferiţi poliţistului pentru a nu-şi îndeplini atribuţiile de serviciu într-un dosar penal, respectiv pentru a nu extinde cercetările faţă de acesta.
Pentru documentarea întregii activităţi infracţionale, a fost efectuată o percheziţie la domiciliul acestuia, unde au fost găsite şi ridicate mai multe documente, în vederea continuării cercetărilor.
Bărbatul a fost reţinut pentru 24 de ore, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de dare de mită.
Acţiunea a beneficiat de suportul de specialitate al S.R.I..
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...
Poliţiştii au surprins în flagrant delict un medic chirurg ortoped şi o anestezistă, angajaţi la un spital de stat din Braşov, care ar fi primit 1.100 de lei, cu titlu de mită, în schimbul serviciilor medicale.
În urma percheziţiilor, din cabinetul anestezistei şi de la domiciliul chirurgului au fost ridicaţi 2.950 de euro şi 17.000 de lei, bani susceptibili a proveni din activitatea infracţională.
Poliţiştii din cadrul Secţiei Regionale de Poliţie Transporturi Braşov, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Braşov, au surprins în flagrant delict un bărbat, de 44 de ani, medic chirurg ortoped la un spital din Braşov şi o femeie, de 41 de ani, medic anestezist la acelaşi spital, la scurt timp după ce ar fi primit 1.100 de lei, cu titlu de mită, în schimbul prestării de servicii medicale.
Activitatea a beneficiat de sprijinul de specialitate al Direcţiei Operaţiuni Speciale din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române şi al Serviciului Român de Informaţii.
În urma percheziţiei, în cabinetul anestezistei au fost găsiţi alţi 500 de lei, susceptibili a proveni de la alţi pacienţi.
De asemenea, în urma percheziţiei, la domiciliul medicului ortoped, au fost găsiţi 2.950 de euro şi 16.500 de lei, susceptibili a proveni din activitatea infracţională, sume care au fost ridicate în vederea cercetărilor.
Cercetările continuă, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de luare de mită, faptă prevăzută şi pedepsită de articolul 289 din Codul Penal.
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...