Ascultă Radio România Constanța Live

parinti nemultumiti

CONSTANȚA: Primăria a anunțat finalizarea lucrărilor la Școala Nr. 7. Unii părinți sunt de altă părere

Referitor la lipsa dotărilor semnalată de mai mulți părinți, Primăria municipiului a oferit clarificări.

CONSTANȚA: Primăria a anunțat finalizarea lucrărilor la Școala Nr. 7. Unii părinți sunt de altă părere

Publicat de Adina Sîrbu, 30 septembrie 2025, 14:44 / actualizat: 10 octombrie 2025, 11:53

Primăria Constanța a anunțat ieri că lucrările de reabilitare a Școlii Gimnaziale Nr. 7 „Remus Opreanu” s-au încheiat, iar elevii pot reveni la cursuri în clădirea modernizată.

La scurt timp, mai mulți părinți au reclamat că, deși redeschisă, școala nu este reabilitată complet și lipsesc dotările.

  • Școala nr. 7 Constanța s-a redeschis astăzi, însă este departe de a fi reabilitată complet, așa cum anunță Primăria. Sălile de clasă nu au uși, băile nu sunt toate funcționale, caloriferele nu sunt montate. Încă se lucrează în școală,doar o mică parte a exteriorului este finalizată, cealaltă parte are schelele montate. În loc de scări, la intrarea elevilor sunt niște cartoane, iar în curtea școlii se află materiale de construcții.
  • Ce nu se spune e că unii dintre noi ne-am cumpărat singuri băncile, pentru că nu au fost dotate toate clasele. Baia de pe tot etajul 2 a fost desființată, uși la clase nu avem, iar în școală e mai frig decât afară. Bravo, dom’ primar!
  • E bătaie de joc ce faceți. Ușile de la clasă unde sunt? La intrarea elevilor nu sunt trepte – sunt niște gropi. Varul deja se curăță, băncile din școală sunt, în mare parte, distruse. Faceți piscină în curtea școlii? Ce este cu groapa imensă?
  • Praful – ce facem cu el? Școala a început pe 9 septembrie. Sportul unde se face? În sala unde este magazia? A venit frigul – căldură este???
  • Domnule primar, cine vă minte că este totul în regulă? Faceți o vizită personală…
  • Elevii de clasa a 8-a, care în iunie au Evaluarea Naţională,  cum pot învață fără uși și în zgomote de bormașini?  Profesorii cum se pot face auziți când bormașinile se aud fix când elevii de clasa a 8-a au ore? Anul trecut s-au chinuit la Energetic, au alergat în 5 minute de pauză de la o clasa la altă, de la un etaj la altul, zilnic! Anul acesta au stat 3 săptămâni acasă,  sub pretexte de Săptămâna Verde, Altfel. Etc. Cum să compari vreodată copiii de la Liceul  Ovidius ( de exemplu) care fac orele începând cu 9.09  cu ai noștri care se chinuie în săli neterminate, online, și alte improvizații! De ce nu au fost relocați dacă termenul de execuție este în 2026? Adevăratul este că sunteți depășiti de situație și aruncați mâța de la unii la alții! Primăria Constanța, recunoașteți că sunteți depășiti de situație și faceți ceva constructiv pentru elevii școlii nr.7!  Când vor recupera materia pe care ar trebui să o parcurgă în condiții decente?
  • Copilul meu a învățat 3 ani în acea școală, tot la etajul 2. Nu a plouat în clasa niciodată. Da, am plătit pază, am plătit perdele, “sacoșa clasei”, dar copiii stăteau în căldură și fără să le plouă în cap. Poate era mai indicat să permiteți accesul copiilor în momentul în care era realizată și recepția lucrării. Dacă, Doamne ferește, pică tavanul peste copii, cine răspunde? Nu credeți că ar fi cazul să dați dovadă de responsabilitate și respect față de contribuabili? Pentru că da, părinții acelor copii sunt plătitori de taxe și impozite către Primăria Constanța.
  • Au fost infiltrații până la codul roșu, se decojește vopseaua în unele clase. Ușile când le puneți? Știți că nu-s uși? Lucrările trebuiau să fie gata în februarie și vezi, Doamne, de aia voi nu verificați…realitatea e că vă place să faceți tot de mântuială să spuneți că faceți ceva,  nu duceți nimic până la capăt!

În urma acestor mesaje, Primăria a transmis un comunicat în care sunt făcute precizări în privința dotărilor.

„Ca urmare a informațiilor apărute în mediul online referitoare la dotarea cu mobilier a Școlii Gimnaziale nr. 7 „Remus Opreanu”, Primăria Municipiului Constanța face următoarele precizări.

Implementarea proiectului „Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar și a unităților conexe din municipiul Constanța” se realizează etapizat, pe loturi, cu ordine de lucru diferite și categorii variate de materiale didactice, mobilier și echipamente digitale. Acestea sunt distribuite în funcție de analizele de nevoi elaborate de directorii unităților de învățământ, documente care au stat la baza contractului de finanțare.

Până în prezent, la Școala Gimnazială nr. 7 au fost dotate 20 de săli de clasă și cabinetul psihopedagogic cu echipamente digitale moderne (table interactive, laptopuri sau sisteme all-in-one, sisteme de sunet, camere pentru videoconferințe, imprimante multifuncționale, scannere portabile pentru documente). De asemenea, laboratorul de informatică a fost complet echipat (tablă interactivă cu suport, sisteme desktop cu monitor sau sisteme all-in-one, sistem audio, multifuncțională, cameră pentru videoconferință, router Wi-Fi, precum și alte echipamente și dispozitive tehnologice).

Conform graficului de livrare, până în luna decembrie 2025 urmează să fie furnizat și mobilierul școlar, în baza solicitării făcute de conducerea unității de învățământ.

Reamintim că, în cadrul proiectului, achizițiile și livrările se fac etapizat, în funcție de categoriile de echipamente, mobilier și materiale didactice, valoarea totală a investiției fiind de 78.881.873,20 lei, fondurile provenind din finanțare europeană.

Beneficiari direcți sunt 68 de unități de învățământ de stat, inclusiv Palatul Copiilor și Clubul Sportiv Școlar Constanța, care acoperă nivelurile preșcolar, primar, gimnazial, profesional și liceal”, se arată în comunicatul municipalității.

Recent, Florin Cocargeanu a acuzat Primăria Constanța că „minte, dar adevărul se infiltrează prin tavan„.

Într-o după-amiază, cei de la etajul 2 au fost ținuți afară, în curtea școlii, 4 ore, din cauza că se lucra în școală. Și dimineață, și după-amiază este zgomot, orele se opresc, pur și simplu, pentru că nu se mai aude absolut nimic. Au intrat în școală pe 29 septembrie, au fost o săptămâna, iar în săptămâna asta, marți au fost trimiși mai devreme acasă pentru că la etajul 2 plouă  și a fost întrerupt curentul”, spune Florin Cocargeanu (USR Constanța).

judecator instanta, judecatorie - foto - unsplash
Ştiri vineri, 12 iunie 2026, 19:03

La Tribunalul Constanța a avut loc un nou termen în dosarul civil deschis de conducerea CT BUS împotriva mai multor angajați

La Tribunalul Constanța, a avut loc astăzi, un nou termen în dosarul civil deschis de conducerea CT BUS împotriva angajaților care au participat...

La Tribunalul Constanța a avut loc un nou termen în dosarul civil deschis de conducerea CT BUS împotriva mai multor angajați
Dominic Fritz: USR a decis să nu susțină Guvernul Tomac
Ştiri vineri, 12 iunie 2026, 18:54

Dominic Fritz: USR a decis să nu susțină Guvernul Tomac

Comitetul Politic al USR a decis să nu susțină guvernul propus de premierul desemnat Eugen Tomac, a anunțat vineri seara președintele Uniunii...

Dominic Fritz: USR a decis să nu susțină Guvernul Tomac
Zilele Europene ale Arheologiei, sărbătorite la Constanța
Ştiri vineri, 12 iunie 2026, 18:14

Zilele Europene ale Arheologiei, sărbătorite la Constanța

Zilele Europene ale Arheologiei sunt marcate în acest weekend și la Constanța. Evenimente au început astăzi cu ateliere interactive pentru cei...

Zilele Europene ale Arheologiei, sărbătorite la Constanța
CONSTANȚA: A fost lansat unul dintre cele mai ample proiecte de screening din România
Ştiri vineri, 12 iunie 2026, 17:58

CONSTANȚA: A fost lansat unul dintre cele mai ample proiecte de screening din România

A fost lansat programul DARIA – „Depistare Activă, Responsabilitate, Informație și Acces”, unul dintre cele mai ample proiecte de screening...

CONSTANȚA: A fost lansat unul dintre cele mai ample proiecte de screening din România
Ştiri vineri, 12 iunie 2026, 17:11

Președintele Nicușor Dan a promulgat OUG privind programul SAFE

Președintele Nicușor Dan a semnat, vineri, decretul privind promulgarea Legii privind aprobarea OUG privind instituirea Instrumentului...

Președintele Nicușor Dan a promulgat OUG privind programul SAFE
Ştiri vineri, 12 iunie 2026, 16:57

MMT: Operațiunea de ranfluare a remorcherului Astana, amânată pentru săptămâna viitoare

ARAS Salvage, contractorul responsabil de operațiunea de ranfluare, a anunțat amânarea pentru săptămâna viitoare a etapelor finale ale...

MMT: Operațiunea de ranfluare a remorcherului Astana, amânată pentru săptămâna viitoare
Ştiri vineri, 12 iunie 2026, 16:21

Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers

Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...

Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Ştiri vineri, 12 iunie 2026, 15:54

CONSTANȚA: S-a încheiat Campionatul Național de Navomodelism

La Constanța s-a finalizat Campionatul Național de Navomodelism, organizat de Federația Română de Modelism și Clubul Sportiv Farul Constanța....

CONSTANȚA: S-a încheiat Campionatul Național de Navomodelism