Ascultă Radio România Constanța Live

muzeografi

Muzeografii și bibliotecarii constănțeni au protestat, ieri, de Ziua Culturii Naționale

Angajați ai Muzeului de Istorie Națională și Arheologie, Muzeului de Artă Populară, Muzeului de Artă și ai Bibliotecii Județene „Ioan N. Roman” Constanța s-au alăturat protestului național.

Muzeografii și bibliotecarii constănțeni au protestat, ieri, de Ziua Culturii Naționale

Publicat de Adina Sîrbu, 16 ianuarie 2025, 09:30

Miercuri, de Ziua Culturii Naționale, sute de muzeografi și bibliotecari din toată țara au protestat, în fața instituțiilor în care lucrează, exprimându-și nemulțumirea față de subfinanțarea Culturii, starea patrimoniului, lipsa de personal și veniturile mici.

Protestele sunt o continuare a celor de anul trecut, când au primit promisiuni de la premierul Marcel Ciolacu că situația din domeniul Culturii va fi mai bună și inechitățile salariale din sistem se vor rezolva, lucru care nu s-a întâmplat.

La Constanța, au participat la protest lucrători din toate muzeele și de la Biblioteca Județeană, care au dorit, astfel, să readucă în atenție revendicările lor.

Protestul a fost organizat de Sindicatul „Ovidius” al Lucrătorilor din Muzee Constanța, care a transmis, astăzi, următorul comunicat:

Angajații instituțiilor de cultură din Constanța au sărbătorit ieri, alături de publicul larg, Ziua Culturii Naționale.

Cine s-a bucurat de evenimentele organizate cu această ocazie, precum și de vizitele gratuite în expozițiile de bază ale muzeelor, a putut constata că, pe lângă zâmbetele sincere și pasiunea arătate de angajați, ei afișau banderole albe. Acest gest a reprezentat o formă pașnică de protest a unor oameni care au salarii mici, care nu sunt plătiți pentru orele suplimentare și care nu primesc niciun spor pentru munca efectuată în weekenduri și în zilele de sărbătoare legală. Tot ei sunt cei care, fără să fie plătiți în plus, preiau sarcinile colegilor care demisionează, ies la pensie, se îmbolnăvesc sau își iau concedii, deoarece există o criză acută de personal la nivelul instituțiilor de cultură, iar guvernanții găsesc în fiecare an soluții pentru a interzice angajările sau pentru a împiedica suplimentarea funcțiilor.

Este greu de crezut că, dincolo de vernisaje, expoziții, ateliere, lansări de carte, conferințe și multe alte evenimente la care publicul participă cu plăcere, sunt oameni epuizați, prost plătiți, care se expun permanent unor medii toxice sau vătămătoare (mucegaiuri, ciuperci, insecte, praf, diferite microorganisme, temperaturi foarte scăzute sau foarte ridicate ș.a.) ce le provoacă diverse boli (de la rinită alergică la cancer). Sunt oameni care, din puținul lor, aduc de acasă materiale necesare desfășurării activității, deoarece fondurile insuficiente sau procedurile greoaie nu permit instituției achiziționarea lor în timp util.

Angajații care au purtat ieri banderola albă militează pentru alocarea unui procent mai mare din PIB pentru Cultură. Ei așteaptă ca fiecare guvernare să conștientizeze cât de important este acest domeniu de activitate și să investească în modernizarea instituțiilor. Din păcate, în anul 2025, muzeele și bibliotecile moderne din România, renovate și dotate cu tehnică actualizată, cu instalații interactive pentru public, cu depozite conforme, sunt excepțiile de la regulă.

Membrii Sindicatului „Ovidius” al Lucrătorilor din Muzee Constanța, angajați ai Muzeului de Istorie Națională și Arheologie Constanța, ai Muzeului de Artă Populară Constanța, ai Muzeului de Artă Constanța și ai Bibliotecii Județene „Ioan N. Roman” Constanța, s-au alăturat ieri protestului colegilor din toată țara, în speranța că revendicările lor își vor găsi rezolvare și că nu vor fi nevoiți să recurgă la alte forme de grevă, care vor paraliza activitatea instituțiilor de cultură.

Dorim să mulțumim angajaților din presă, care ne-au fost alături și care ne-au ajutat să facem cunoscute, la nivel local și național, situațiile cu care ne confruntăm. De asemenea, mulțumim pentru susținere Federației Naționale a Sindicatelor din Cultură și Presă „CulturMedia”, CNS „Cartel Alfa” – Filiala Constanţa, și, nu în ultimul rând, publicului care ne susține și înțelege munca și sacrificiile din spatele zâmbetelor și brațelor noastre deschise, se arată în comunicatul semnat de Oana Grigoruță, președintele Sindicatului „Ovidius” al Lucrătorilor din Muzee Constanța.

MANGALIA: bursă a locurilor de muncă, la Șantierul Naval Damen
Social marți, 16 iunie 2026, 20:38

MANGALIA: bursă a locurilor de muncă, la Șantierul Naval Damen

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Munca din Constanța a organizat ieri o bursă a locurilor de muncă, la Șantierul Naval Damen din...

MANGALIA: bursă a locurilor de muncă, la Șantierul Naval Damen
CONSTANȚA: Sindicaliștii SindFISC au pichetat sediul Direcției Regionale Antifraudă Fiscală
Social marți, 16 iunie 2026, 17:55

CONSTANȚA: Sindicaliștii SindFISC au pichetat sediul Direcției Regionale Antifraudă Fiscală

Membrii SindFISC au pichetat în această după-amiază, timp de o oră, sediul Direcției Regionale Antifraudă Fiscală 2 Constanța de pe strada...

CONSTANȚA: Sindicaliștii SindFISC au pichetat sediul Direcției Regionale Antifraudă Fiscală
A fost ales noul președinte al Federației Naționale Sindicale Lazăr Edeleanu
Social marți, 16 iunie 2026, 16:09

A fost ales noul președinte al Federației Naționale Sindicale Lazăr Edeleanu

A fost ales noul președinte al Federației Naționale Sindicale Lazăr Edeleanu. Aproape 50 de delegați ai sindicatelor din țară din domeniile...

A fost ales noul președinte al Federației Naționale Sindicale Lazăr Edeleanu
STS a lansat o aplicaţie de acces la 112 pentru persoanele cu deficienţe de auz şi vorbire
Social sâmbătă, 13 iunie 2026, 14:21

STS a lansat o aplicaţie de acces la 112 pentru persoanele cu deficienţe de auz şi vorbire

Lansată în februarie doar pentru zona București-Ilfov, aplicația mobilă a Serviciului de Telecomunicaţii Speciale dedicată persoanelor cu...

STS a lansat o aplicaţie de acces la 112 pentru persoanele cu deficienţe de auz şi vorbire
Social vineri, 12 iunie 2026, 12:38

Spectacolul caritabil „Aripi de vis” – în beneficiul copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța

Școala Gimnazială Nr. 1 Valu lui Traian în parteneriat cu Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land” vă...

Spectacolul caritabil „Aripi de vis” – în beneficiul copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța
Social vineri, 12 iunie 2026, 10:47

TULCEA: Angajații de la Casa Județeană de Pensii, în grevă japoneză

Angajaţii Casei Judeţene de Pensii (CJP) din Tulcea au intrat, vineri, în grevă japoneză, nemulţumiţi de proiectul de lege privind salarizarea...

TULCEA: Angajații de la Casa Județeană de Pensii, în grevă japoneză
Social joi, 11 iunie 2026, 09:53

Angajații serviciilor de ambulanță din toată țara protestează în Capitală față de noua lege a salarizării

O delegație formată din 30 de angajați ai Serviciului Județean de Ambulanță Constanța participă astăzi la protestul organizat de Federația...

Angajații serviciilor de ambulanță din toată țara protestează în Capitală față de noua lege a salarizării
Social marți, 9 iunie 2026, 15:18

Grefierii suspendă protestele, dar se pregătesc de grevă generală

Grefierii din instanţe şi parchete suspendă protestul faţă de noua lege a salarizării bugetare şi anunţă revenirea la normal a activităţii...

Grefierii suspendă protestele, dar se pregătesc de grevă generală