Ascultă Radio România Constanța Live

igiena mainilor

Val epidemic de COVID-19 în creștere: Peste 5.000 de noi cazuri și 11 decese, săptămâna trecută

Cele mai multe îmbolnăviri s-au înregistrat în rândul copiilor din grupa de vârstă 0 - 9 ani.

Val epidemic de COVID-19 în creștere: Peste 5.000 de noi cazuri și 11 decese, săptămâna trecută

Publicat de Adina Sîrbu, 9 septembrie 2025, 18:46

Numărul cazurilor de COVID-19 continuă să crească, iar specialiștii se așteaptă la o intensificare a valului epidemic odată cu începerea anului școlar și revenirea copiilor în colectivități.

Potrivit INSP, în săptămâna 1 – 7 septembrie 2025 au fost înregistrate 5.133 cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2, în creștere cu aproape 30% față de săptămâna precedentă, când au fost înregistrate 3.982 de îmbolnăviri. Au fost raportate și 11 decese asociate COVID-19, la persoane în vârstă și care prezentau comorbidități.

Aspectul cel mai îngrijorător al acestui val este numărul mare de îmbolnăviri în rândul copiilor. În luna august, de pildă, peste 40% dintre cazuri au fost în rândul copiilor între 0 și 9 ani, iar cumulat, tinerii școlari au reprezentat 50% din cele peste 11.000 de îmbolnăviri de COVID-19 raportate pe parcursul lunii trecute.

Și în prima săptămână din septembrie, cele mai multe îmbolnăviri – 1.932 – s-au înregistrat în rândul grupei de vârstă 0 – 9 ani. În grupa 10-19 ani au fost 385 cazuri, iar în grupele următoare, ce includ tineri și persoane active, au fost înregistrate în medie câte 420 de cazuri.

Epidemiologul Octavian Jurma avertizează că majoritatea copiilor nu au imunitate, neavând contact anterior cu virusul și nefiind vaccinați în România.

Iar medicul pediatru Mihai Craiu spune că, deși majoritatea copiilor dezvoltă forme ușoare sau medii, sugarii și cei foarte mici pot dezvolta complicații care necesită internare. Totodată, simptomele actuale, precum vărsături, diaree sau deshidratare, sunt atipice și uneori confundate cu afecțiuni digestive.

Întrucât vaccinarea anti-COVID-19 nu mai este posibilă în România, medicii recomandă ca măsuri de prevenție igiena mâinilor, evitarea aglomerațiilor și purtarea măștii.

Totodată, pentru a limita impactul valului epidemic și răspândirea infecției în rândul populației școlare, specialiștii vin cu recomandări pentru unitățile de învățământ.

Astfel, sunt indicate: aerisirea claselor și, acolo unde este posibil, sisteme de filtrare a aerului, pentru a reduce transmiterea aeriană a virusului, igiena mâinilor cu apă, săpun și dezinfectant, monitorizarea copiilor vulnerabili și, în cazul celor cu afecțiuni cronice, limitarea expunerii în primele săptămâni de școală și atenție sporită la vârstnicii care însoțesc copiii la școală sau grădiniță, pentru a reduce riscul expunerii lor la infecție.

Medicul Adrian Marinescu, managerul Institutului „Matei Balș”, spune că, deși actualul episod de infectări cu COVID-19 este unul „destul de serios” nu sunt elemente care să susțină că agresivitatea virusului este una sporită, cele mai multe cazuri fiind ușoare.

El atrage, însă, atenția că există o presiune crescută pe spitalele de boli infecțioase și crede că o soluție ar fi ca fiecare spital să vadă pacienți infectați cu acest virus.

„Sunt persoane cu boli cronice, cei care au o anumită vârstă, să spunem peste 65 de ani, sunt copii mici, care pot să aibă nevoie de monitorizare, adică să fie internați și ai nevoie de locuri. Având nevoie de locuri, trebuie să faci niște circuite și este destul de complicat să ai saloane dedicate. O soluție, din punctul meu de vedere, este ca fiecare spital să vadă pacienții cu infecție SARS-CoV-2”, a precizat medicul.

Potrivit acestuia, numărul de cazuri de infectare cu virusul SARS-COV-2 va crește odată cu începerea noului an școlar, în acest context, foarte importante fiind regulile de igienă, iar dacă un copil este bolnav să nu fie trimis în colectivitate.

TULCEA: Peste 200 de persoane din județ au beneficiat de consultații gratuite pentru depistarea tuberculozei
Sănătate marți, 9 iunie 2026, 18:05

TULCEA: Peste 200 de persoane din județ au beneficiat de consultații gratuite pentru depistarea tuberculozei

Peste 200 de persoane din patru orașe și comune din județul Tulcea au beneficiat de consultații gratuite în cadrul proiectului „Screening TB...

TULCEA: Peste 200 de persoane din județ au beneficiat de consultații gratuite pentru depistarea tuberculozei
Județul TULCEA: Consultații GRATUITE pentru depistarea precoce a tuberculozei
Sănătate joi, 4 iunie 2026, 17:07

Județul TULCEA: Consultații GRATUITE pentru depistarea precoce a tuberculozei

Institutul de Pneumoftiziologie ‘Marius Nasta’ Bucureşti, în colaborare cu Institutul Naţional de Sănătate Publică, Fundaţia...

Județul TULCEA: Consultații GRATUITE pentru depistarea precoce a tuberculozei
CONSTANȚA: A fost deschis noul cabinet destinat urgențelor stomatologice din cadrul Spitalului
Sănătate marți, 2 iunie 2026, 16:38

CONSTANȚA: A fost deschis noul cabinet destinat urgențelor stomatologice din cadrul Spitalului

De marți, 2 iunie, în cadrul UPU-SMURD al Spitalul Clinic Județean de Urgență „Sfântul Apostol Andrei” Constanța a devenit funcțional...

CONSTANȚA: A fost deschis noul cabinet destinat urgențelor stomatologice din cadrul Spitalului
Programul spitalelor din județul Constanța în Minivacanța de Rusalii
Sănătate miercuri, 27 mai 2026, 11:44

Programul spitalelor din județul Constanța în Minivacanța de Rusalii

Programul de lucru al unităților sanitare din județul Constanța care vor asigura asistența medicală de urgență, prin linii de gardă în...

Programul spitalelor din județul Constanța în Minivacanța de Rusalii
Sănătate luni, 25 mai 2026, 12:17

MANGALIA: Pediatria Spitalului Municipal și-a suspendat activitatea pentru 3 luni

Rămasă fără niciun medic, Secția de Pediatrie a Spitalului din Mangalia își suspendă activitatea până în luna august. Singurul medic...

MANGALIA: Pediatria Spitalului Municipal și-a suspendat activitatea pentru 3 luni
Sănătate vineri, 22 mai 2026, 20:36

MANGALIA: Activitatea Secției de Pediatrie se suspendă temporar!

Activitatea Secției de Pediatrie se suspendă temporar, independent de voința unității sanitare, ca urmare a solicitării doamnei dr. Mitrea,...

MANGALIA: Activitatea Secției de Pediatrie se suspendă temporar!
Sănătate joi, 21 mai 2026, 15:01

Noi reglementări privind acordarea concediilor medicale vor intra în vigoare de la 1 iunie

După patru luni în care orice pacient, indiferent de afecțiune, a primit mai puțini bani pentru concediul medical, solicitările asociațiilor de...

Noi reglementări privind acordarea concediilor medicale vor intra în vigoare de la 1 iunie
Sănătate miercuri, 20 mai 2026, 11:48

Inspectorii DSP Constanța au recoltat primele probe din apa mării, în acest sezon

Vremea capricioasă din ultima perioadă nu ne duce cu gândul la plajă și înot în mare, dar autoritățile sanitare constănțene au început...

Inspectorii DSP Constanța au recoltat primele probe din apa mării, în acest sezon