Sindicatul Personalului Operativ SOCEP anunţă declanșarea grevei generale la nivel de unitate mâine, 20 iulie.
Greva generală va avea loc în intervalul orar 11.00 – 15.00, schimbul de zi și 20.00 -24.00 schimbul de noapte, pe termen nelimitat, până la soluționarea revendicărilor rămase în divergență.
Acțiunea de protest va fi declanșată ca urmare a nesoluționării revendicărilor formulate de către salariații membri de sindicat, în speță păstrarea contractului colectiv de muncă cu toate drepturile existente câștigate în decursul anilor prin negociere directă administrație-sindicat.
De asemenea, angajații SOCEP vor obținerea unei creșteri salariale colective în baza profitului la a cărui realizare și-au adus aportul în mod nemijlocit toți salariații societății.
Sindicaliștii din administrație suspendă GREVA generală
Publicat de ,
18 iulie 2016, 11:50
Federaţia Naţională a Sindicatelor din Administraţie suspendă greva generală, care era programată să înceapă marți.
Liderul sindical, Ion Caraignat spune că, în urma discuţiilor cu Guvernul, s-a decis deschiderea unui parteneriat prin care sindicaliştii şi autorităţile să caute împreună soluţii la problemele celor din administraţia publică.
Însă, dacă aceste discuţii nu vor avea rezultatele aşteptate, acţiunile de protest vor fi reluate, se precizează într-un comunicat al FNSA.
12 iulie 2016. GREVĂ GENERALĂ în administrația publică din România
Publicat de ,
10 iulie 2016, 12:57
Decizia a fost luată după ce, vineri, au eşuat negocierile dintre reprezentanţii funcţionarilor şi cei din Ministerul Muncii, pe marginea revendicărilor salariaţilor. Cum oamenii nu au primit soluţii concrete şi termene precise şi nu s-a ajuns la niciun acord, în data de 12 iulie va fi organizată grevă de o zi. Asta după ce, marţea trecută, angajaţii din administraţia publică locală au blocat activitatea timp de o oră.
În iunie, Federaţia Naţională a Sindicatelor din Administraţie (FNSA) anunță că angajații din administrația publică locală vor intra în grevă generală – întâi timp de o oră apoi pe termen nelimitat, dacă revendicările lor nu sunt soluționate. Angajații din primării și consilii județene se consideră discriminați în raport cu cei din administrația centrală, care, spun ei, au beneficiat de creșteri salariale de până la 70%.
„Prin adoptarea OUG nr. 20/2016 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2016, prorogarea unor termene, precum şi unele măsuri fiscal-bugetare, personalul care îşi desfăşoară activitatea în consiliile judeţene şi primăriile de pe întreg teritoriul ţării a fost vădit discriminat în raport cu angajaţii din administraţia centrală (care au beneficiat de creşteri salariale de până la 70%)”, conform sindicatului.
Constatând dezinteresul manifestat de către reprezentanţii Guvernului României faţă de problemele majore cu care se confruntă salariaţii din sectorul nostru de activitate şi faţă de situaţia disperată în care se află aceştia că urmare a faptului că sunt şi rămân cea mai slab plătită şi discriminată categorie de salariaţi din sistemul bugetar, FNSA a declanşat conflictul colectiv de muncă la nivel naţional – sector de activitate “Administraţie publică” şi va organiza următoarele forme de protest:
– greva generală de o ora în dată de 05.07.2016;
– greva generală de o zi în dată de 12.07.2016;
– greva generală pe termen nelimitat începând cu dată de 19.07.2016, se arată într-un comunicat al sindicatelor.
Revendicările salariaţilor din administraţia publică locală:
1. Acordarea normei de hrană pentru toţi salariaţii din administraţia publică locală – acolo unde resursele bugetare permit acest lucru. Prin această modificare legislativă se elimina discriminările că din acelaşi buget local al unei instituţii, unii salariaţi primesc acest drept iar alţii nu.
2. Acordarea voucherelor de vacanţă pentru salariaţii din administraţia publică locală.
3. Ţinând cont de faptul că salariile funcţionarilor publici şi ale personalului contractual din administraţia publică locală sunt mai mici decât cele din administraţia publică centrală, majoritatea angajaţilor din administraţia publică locală având venituri salariale brute apropiate că valoare sau chiar egale cu salariul minim brut pe economie (1.250 lei de la 01 mai 2016), solicităm majorarea salariilor de baza ale funcţionarilor publici şi ale personalului contractual din administraţia publică locală cu 25 %.
4. Eliminarea în totalitate a Art 32 (4) din OUG nr. 20/2016.
Federaţia SANITAS atrage atenţia Guvernului că situaţia în care se află sectorul sanitar trebuie reglementată, iar lipsa de răspuns va fi amendată cu GREVĂ GENRALĂ.
Între 9 şi 13 mai, Federaţia SANITAS va continua negocierile, însă, în paralel, va picheta sediile Ministerelor Sănătăţii, Muncii şi Finanţelor.
La proteste vor participa şi 50 de sindicalişti constănţeni.
Ei cer, printre altele, eliminarea inechităţilor şi discriminărilor salariale din sistemul sanitar şi sistemul de asistenţă socială.
Nerezolvarea revendicărilor legate de majăririle salariale şi lipsa de personal va fi urmată de greva generală, se arată într-un comunicat al Biroului de presă al Federaţiei SANITAS.
Minerii din Valea Jiului se pregătesc de grevă generală
Publicat de ,
13 ianuarie 2016, 17:46
Peste 1.800 de mineri din Valea Jiului au semnat pentru declanșarea unei greve generale pe fondul nemulțumirilor privind contractul colectiv de muncă și intrarea în insolvență a Complexului Energetic Hunedoara.
Liderul Sindicatului Muntele, Petre Nica, a precizat că minerii de la Lupeni, Livezeni, Lonea și Vulcan, precum și angajați de la Electrocentrale Deva au semnat pentru declanșarea grevei generale.
„Avem nedefinitivată situația, dar mâine, 14 ianuarie, vom ști cu exactitate numărul de semnături.
Oricum, ele depășesc cifra de 1.800, iar pentru declanșarea grevei generale sunt necesare 1.600.
Rămâne să vedem dacă în relația cu angajatorul, ținând cont de revendicările salariaților, ajungem la o înțelegere sau nu.
Dacă nu ajungem la o înțelegere, atunci, conform legii, vom notifica Inspectoratul Teritorial de Muncă și angajatorul, apoi vom declanșa greva de avertisment și apoi greva generală”, a declarat Petre Nica.
Nemulțumirile minerilor sunt legat de incertitudinea păstrării locurilor de muncă, în condițiile intrării în insolvență a Complexului Energetic Hunedoara.
Tribunalul Hunedoara a admis intrarea în insolvență a Complexului Energetic Hunedoara, la solicitarea acestuia.
CFR-iştii amână posibilitatea grevei generale pe 15 octombrie
Publicat de ,
28 septembrie 2015, 14:39
Federaţiile Sindicale din Transporturile Feroviare spun că vor declanşa greva generală după 15 octombrie, și nu la 1 octombrie, așa cum anunțaseră inițial. Aceasta în cazul în care contractul colectiv de muncă nu va fi semnat până cel târziu pe 30 septembrie, iar salariile nu vor creşte cu cel puţin 10%.
Sindicaliştii mai solicită acordarea de tichete de masă pentru toate zilele lucrătoare, acordarea de vouchere de vacanţă începând cu 1 ianuarie 2016 şi o politică de personal care să asigure funcţionarea în bune condiţii a acestui domeniu, despre care ei spun că este legat direct şi explicit de siguranţa naţională.
Marţi are loc o întâlnire între reprezentanții CN CFR, CFR Marfă și CFR Călători și sindicaliști.
Controlorii de trafic aerian amenință cu GREVA generală
Publicat de ,
24 august 2015, 17:43
Sindicaliştii ROMATSA au anunţat că vor intra în grevă generală. Protestul va fi declanşat pe termen nelimitat, la 1 septembrie, ora 11:00.
Mai mulţi sindicalişti au protestat, luni dimineaţa, în sediul instituţiei, cerând demisia directorului Aurel Stanciu. În urma scandalului iscat la sediul ROMATSA, înainte de negocierile de la Transporturi, şeful instituţiei a apelat la Jandarmerie, pentru a calma spiritele, relatează România TV.
Luna trecută au mai organizat o grevă de avertisment de două ore, timp în care traficul aerian a fost serios afectat. În cazul în care sindicaliştii vor intra în grevă generală, traficul aerian ar putea fi asigurat doar în proporţie de o treime, aşa cum prevede legea.
Nemulţumirile sindicaliştilor sunt legate de noua organigramă a companiei Romatsa şi de faptul că, de la 1 iunie nu mai au contracte colective de muncă. Mai mult decât atât, aceştia îl acuză pe directorul companiei că îşi angajează apropiaţii, în condiţiile în care această companie asigură traficul aerian al României.
Sindicaliştii de la ROMATSA tot mai aproape de greva generală
Publicat de ,
21 iulie 2015, 19:45
Sindicaliştii de la ROMATSA ameninţă cu greva generală şi solicită demisia sau demiterea conducerii actuale a regiei, afirmând că aceasta doreşte distrugerea instituţiei şi interzicerea dreptului legal la grevă pe care îl au controlorii de trafic aerian.
O nouă rundă de discuţii între reprezentanţii ROMATSA şi conducerea Ministerului Transporturilor (MT) a început marţi la Ministerul Transporturilor, în condiţiile în care, pe 15 iunie, la ultima întâlnire dintre cele două părţi, nu au fost soluţionate toate solicitările controlorilor de trafic.
Potrivit liderului Sindicatului Controlorilor de Trafic Aerian (ATCOR), Gabriel Tudorache, la ultima întâlnire dintre patronat şi sindicate mediată de reprezentanţii ministerului de resorţ s-au discutat toate cele 14 revendicări ale sindicaliştilor, patru puncte fiind, în principiu, aproape de rezolvare.
„La prima rundă de negocieri, am discutat toate cele 14 puncte. Am plecat acasă cu un gentleman agreement că în principiu patru puncte până a doua zi vor fi rezolvate — ne-am dat şi noi acordul şi patronatul — urmând ca, primind documentele pe care nu ni le-a dat niciodată (patronatul — n.r.) să pregătim materialele pentru întâlnirea de astăzi pe următoarele 8 puncte. Însă, ne-am blocat total. Pe acei generali nu îi interesează nimic.
Nu am reuşit să facem nimic pentru că dânşii se cred într-o unitate militară: sunt generali şi secretizează documentele. Au secretizat statul de funcţii şi nu vor să ni-l pună la dispoziţie decât ca document secret. Dânşii trăiesc în armată, chiar dacă sunt pensionari foşti militari. Nu vor să ne dea acest document decât în condiţiile lor. Am vorbit la telefon cu domnul ministru, i-am explicat despre ce este vorba. Din punctul nostru de vedere este excluş în acest momenţ să continuăm aşa. Nu există nicio posibilitate, în opinia noastră, să mergem mai departe, împreună, pe acest drum cu aceşti domni generali. Cerem demilitarizarea ROMATSA, nu se mai poate continua în actualele condiţii. Cerem demisia sau demiterea actualei conduceri a ROMATSA!”, a declaraţ marţi Gabriel Tudorache.
Liderul sindical afirmă că actuala conducere, în loc să încerce să stingă conflictul vor să distrugă regia.
„Aceşti oameni, în loc să facă ceva să stingă conflictul, de fapt nu ştiu cum să o distrugă. Se ocupă în aceste zile de un cod aerian prin care doresc să ne interzică dreptul legal la grevă. Până pe 13 este în dezbatere publică. Există pe site-ul ministerului un proiect ca să ne înlocuiască cu controlorii militarii. (…) ei se cred pe front şi, de fapţ noi nu suntem soldaţii dânşilor, noi suntem inamicul. Ne ameninţă, ne terorizează, ne taie din bani, încalcă orice lege. Trăiesc ca şi când ar fi în continuare într-o unitate militară. Ordinele nu se discută, se execută. Cu astfel de oameni, care nu au absolut nici o competenţă, pe domeniul aviaţiei civile, oameni care nu sunt în stare să managerieze, nu au posibilitatea să înţeleagă că în viaţa civilă există sindicate, există legea dialogului social, există contracte de muncă, care vor să instaureze dictatură militară nu se poate merge mai departe”, a spus Tudorache.
În plus Tudorache afirmă că toate numirile şi hotărârile Consiliului de Administraţie luate în ceea ce priveşte noua organigramă a regiei sunt ilegale. De altfel, spun sindicaliţtii, noua organigramă a fost făcută pentru a crea 46 de posturi doar în aparatul administrativ, în dorinţa de căpuşare a regiei.
El a afirmaţ în urmă cu o săptămână, că această nouă organigramă nu face altceva decât să creeze posturi doar în aparatul administrativ, în condiţiile în care, conform legislaţiei internaţionale, din peste 50 de centre de dirijare aflate în Europa trebuie să rămână doar şapte.
„Noua organigramă nu face altceva decât să creeze posturi doar în aparatul administrativ, în condiţiile în care, conform legislaţiei internaţionale, suntem într-o competiţie de existenţă efectiv, pentru că din peste 50 de centre de dirijare în toată Europa trebuie să rămână doar şapte. Din acest motiv, am făcut eforturi deosebite în ultimii 7-8 ani, am redus numărul de controlori de trafic de la 360 la 250, am redus personalul tehnic de la 700 la 300, am redus în total de la 1.943 de salariaţi undeva la 1.517 salariaţi, pentru ca aceşti domni, care au venit aici cu comandă politică, să creeze o organigramă care are 1.618 posturi doar pentru aparatul administrativ.
În aceste condiţii, nu văd unde este interesul naţional despre care tot vorbeşte domnul ministru Oprea, căruia i-am adresat o scrisoare deschisă şi l-am rugat să intervină. În niciun caz nu considerăm că interesul naţional este de a distruge această întreprindere şi de a nu mai avea servicii de trafic aerian să oferim din România”, a arătaţ liderul ATCOR.
Sindicaliştii din administraţie ameninţă cu greva generală
Publicat de ,
19 iunie 2015, 13:07
Federaţia Naţională a Sindicatelor din Administraţie – FNSA, Federaţia Sindicatelor din Administraţia Locală – SED LEX, Federaţia Sindicatelor din Administraţia Publică – PUBLISIND şi Federaţia Sindicatelor Pro Administraţie din România – FSPAR au incheiat un protocol de colaborare pentru organizarea în comun a acţiunilor de protest în vederea soluţionării revendicărilor salariaţilor din administraţia publică locală, cea mai slab plătită şi discriminată categorie de salariaţi din sectorul bugetar.
În data de 17.06.2015 a avut loc o întâlnire a Preşedinţilor acestor federaţii, ocazie cu care s-a notificat Guvernul României, solicitând respectarea procedurilor legale privind organizarea concilierii în vederea soluţionării revendicărilor. Acestea fac referire la:
1. Corelarea prevederilor Legii nr. 284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice cu legislaţia specifică funcţiei publice şi legislaţia muncii, punerea în aplicare a acesteia în regim de urgenţă în anul 2015.
2. Reacordarea drepturilor suspendate (plata orelor suplimentare, premii, salarii de merit) şi a drepturilor abrogate (al -13-lea salariu şi prima de vacanţă).
3. Dreptul la negociere colectivă.
În cazul în care nu se va ajunge la un acord privind revendicările federaţiilor semnatare, în termenele prevăzute de Legea dialogului social, organizaţiile noastre vor proceda la organizarea şi declanşarea grevei generale pe termen nelimitat în administraţia publică locală din România.
Membrii Federaţiei Naţionale a Sindicatelor din Administraţia Publică protestează astăzi, în Capitală, solicitând creşteri salariale şi tichete de masă.
Protestul, programat de la ora 10,00, în faţa Guvernului, vine după greva de avertisment din 20 februarie şi greva generală de o zi din data de 30 aprilie.
Revendicările sunt neschimbate: acordarea tichetelor de masă pentru toţi salariaţii din administraţia publică locală, începând din 2015 şi salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice – a declarat Valer Suciu, preşedintele FNSA.
La acţiunea de protest de astăzi vor participa şi 100 de sindicalişti constănţeni din administraţia publică locală.
FNSA va declanşa grevă generală pe termen nelimitat, dacă Executivul nu va rezolva revendicările sindicaliştilor.
Federaţia Naţională a Sindicatelor din Administraţie intenţionează să declanşeze greva generală.
Sindicaliştii atrag atenţia guvernanţilor că sunt cea mai slab plătită categorie de salariaţi din sectorul bugetar şi că veniturile angajaţilor plasează această categorie socială la limita subzistenţei.
Federaţia va hotărâ, în cadrul unei şedinţe din 23 aprilie, data declanşării grevei generale timp de o zi în administraţia publică locală, urmând ca după aceasta, participanţii să stabilească data declanşării grevei generale pe termen nelimitat.
Revendicările minimale şi decente ale categoriei de bugetari pe care îi reprezentăm, sunt:
1. Reglementarea şi liberalizarea acordării începând cu anul 2015 a tichetelor de masă sau a normei de hrană pentru toţi salariaţii din administraţia publică locală, în limita bugetelor locale aprobate prin hotărâri de consiliu, în măsura în care aceste instituţii realizează şi sunt finanţate parţial şi din venituri proprii.
2. Creşteri salariale şi pentru salariaţii din administraţia publică locală din România sau aplicarea, începând cu anul 2015, a Legii nr. 284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice.