AUDIO | 60 de hectare din Pădurea Comorova au fost trecute din domeniul privat în cel public al oraşului Mangalia
Proiectul a fost inițiat de consilierii locali USR.
Publicat de Doina Sirbu, 26 iunie 2026, 12:16
Pădurea Comorova a fost salvată. 60 de hectare au fost trecute din domeniul privat în cel public al oraşului Mangalia, printr-un proiect iniţiat de consilierii locali USR.
Invitată în direct la Radio Constanța, Semiran Abdurefi, consilierul care a dus o ”luptă” lungă pentru salvarea acestei păduri a declarat că este un pas esenţial în protejarea uneia dintre ultimele zone verzi de coastă din sudul litoralului românesc, ameninţate în ultimii ani de multiple tentative de parcelare şi defrişare.
Redactor: Larisa Calistru