Ascultă Radio România Constanța Live

Sindicatele din administrație anunță grevă generală, dacă Guvernul nu renunță la decizia de a desființa ‘masiv’ posturi

FNSA urmează să decidă calendarul acțiunilor de protest.

Sindicatele din administrație anunță grevă generală, dacă Guvernul nu renunță la decizia de a desființa ‘masiv’ posturi

Publicat de Daniel Țăndăreanu, 2 septembrie 2025, 18:09

Federația Națională a Sindicatelor din Administrație (FNSA) anunță pregătiri pentru o grevă generală, acuzând Guvernul că pregătește cel mai mare val de concedieri din ultimii 30 de ani.

FNSA urmează să decidă calendarul acțiunilor de protest. Greva de avertisment va consta în întreruperea activității pentru două ore în întreaga administrație publică din România. Aceasta va fi urmată de greva generală, se arată într-un comunicat.

‘Federația Națională a Sindicatelor din Administrație anunță declanșarea protestelor împotriva politicilor Guvernului României, care riscă să ducă la cel mai mare val de concedieri din administrația publică din ultimii 30 de ani. Concret, FNSA a notificat Executivul privind declanșarea grevei împotriva politicilor economice și sociale ale Guvernului României la nivelul sectorului ‘Administrație publică’ începând cu data de 15 septembrie 2025′, transmite sursa citată.

Conform Legii nr. 367/2022 privind dialogul social, Guvernul are obligația de a invita de urgență reprezentanții FNSA la negocieri, se menționează în comunicat.

Decizia privind declanșarea grevei vine ca urmare a intențiilor Executivului de a desființa ‘masiv’ posturi în administrația centrală și locală, între 20% și 45%.

FNSA subliniază că măsurile ar fi luate ‘fără analize reale și fără consultarea organizațiilor sindicale’, ar afecta direct stabilitatea locurilor de muncă, drepturile salariale și funcționarea instituțiilor publice.

‘Ne aflăm în fața unor politici hazardate, scrise din pix, care ignoră dialogul social și pun în pericol atât angajații, cât și serviciile publice esențiale pentru cetățeni. Dacă Guvernul nu revine asupra acestor decizii, FNSA este pregătită să declanșeze grevă la nivel național în sectorul administrației publice!’, a declarat președintele FNSA, Bogdan Șchiop.

Sindicatele solicită renunțarea la pachetul de măsuri care vizează reducerea de personal și desființarea de posturi ‘în manieră generalizată, din pix’ în procente de 20-45%.

Ele cer și eliminarea mandatelor funcționarilor publici din administrația publică centrală, care conduc la ‘politizarea excesivă’ a administrației publice din România.

O altă cerință vizează renunțarea la măsurile în domeniul resurselor umane (modificările la Codul administrativ ce ‘știrbesc’ funcția publică, principiile stabilității și predictibilității funcției publice și raporturilor de muncă, corelative dreptului constituțional la muncă).

Totodată, FNSA vrea să fie consultată în privința oricăror măsuri ce vizează salariații din administrația publică locală.

‘O perspectivă de reducere de personal în administrația publică cu orice procent mai mare de 10% se circumscrie concedierilor colective strict reglementare de legislația muncii’, menționează federația.

Sindicatele solicită transparență decizională, menționând că a existat un proiect de reformare care a fost supus consultării publice, însă ‘cu totul și cu totul alt proiect’ a fost transmis spre avizare Consiliului Economic și Social. Pe de altă parte, declarațiile premierului și ale unor reprezentanți ai coaliției de guvernare au vizat alt proiect și alte procente de reducere de personal.

FNSA subliniază necesitatea fundamentării oricăror măsuri de reducere de personal: impact social, impact financiar, inclusiv privind veniturile bugetare aferente contribuțiilor sociale, asigurarea drepturilor de șomaj și scăderea veniturilor personalului eliberat din funcție și a puterii de cumpărare a acestora.

O altă revendicare vizează estimarea ‘reală’ a costurilor instituțiilor publice afectate de reducerea de personal, costuri angrenate în asigurarea prin externalizare a unor servicii publice.

FNSA susține importanța corelării oricăror măsuri de reducere de personal cu criterii ‘ferme’ în ordinea de prioritate la concediere, conform legii (spre exemplu: salariați care îndeplinesc condițiile de pensionare, salariații care cumulează pensie cu salariu, evitarea concedierii persoanelor în prag de pensionare ori care au în întreținere copii minori ori alte persoane).

Sursa – Agerpres

MANGALIA: bursă a locurilor de muncă, la Șantierul Naval Damen
Social marți, 16 iunie 2026, 20:38

MANGALIA: bursă a locurilor de muncă, la Șantierul Naval Damen

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Munca din Constanța a organizat ieri o bursă a locurilor de muncă, la Șantierul Naval Damen din...

MANGALIA: bursă a locurilor de muncă, la Șantierul Naval Damen
CONSTANȚA: Sindicaliștii SindFISC au pichetat sediul Direcției Regionale Antifraudă Fiscală
Social marți, 16 iunie 2026, 17:55

CONSTANȚA: Sindicaliștii SindFISC au pichetat sediul Direcției Regionale Antifraudă Fiscală

Membrii SindFISC au pichetat în această după-amiază, timp de o oră, sediul Direcției Regionale Antifraudă Fiscală 2 Constanța de pe strada...

CONSTANȚA: Sindicaliștii SindFISC au pichetat sediul Direcției Regionale Antifraudă Fiscală
A fost ales noul președinte al Federației Naționale Sindicale Lazăr Edeleanu
Social marți, 16 iunie 2026, 16:09

A fost ales noul președinte al Federației Naționale Sindicale Lazăr Edeleanu

A fost ales noul președinte al Federației Naționale Sindicale Lazăr Edeleanu. Aproape 50 de delegați ai sindicatelor din țară din domeniile...

A fost ales noul președinte al Federației Naționale Sindicale Lazăr Edeleanu
STS a lansat o aplicaţie de acces la 112 pentru persoanele cu deficienţe de auz şi vorbire
Social sâmbătă, 13 iunie 2026, 14:21

STS a lansat o aplicaţie de acces la 112 pentru persoanele cu deficienţe de auz şi vorbire

Lansată în februarie doar pentru zona București-Ilfov, aplicația mobilă a Serviciului de Telecomunicaţii Speciale dedicată persoanelor cu...

STS a lansat o aplicaţie de acces la 112 pentru persoanele cu deficienţe de auz şi vorbire
Social vineri, 12 iunie 2026, 12:38

Spectacolul caritabil „Aripi de vis” – în beneficiul copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța

Școala Gimnazială Nr. 1 Valu lui Traian în parteneriat cu Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land” vă...

Spectacolul caritabil „Aripi de vis” – în beneficiul copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța
Social vineri, 12 iunie 2026, 10:47

TULCEA: Angajații de la Casa Județeană de Pensii, în grevă japoneză

Angajaţii Casei Judeţene de Pensii (CJP) din Tulcea au intrat, vineri, în grevă japoneză, nemulţumiţi de proiectul de lege privind salarizarea...

TULCEA: Angajații de la Casa Județeană de Pensii, în grevă japoneză
Social joi, 11 iunie 2026, 09:53

Angajații serviciilor de ambulanță din toată țara protestează în Capitală față de noua lege a salarizării

O delegație formată din 30 de angajați ai Serviciului Județean de Ambulanță Constanța participă astăzi la protestul organizat de Federația...

Angajații serviciilor de ambulanță din toată țara protestează în Capitală față de noua lege a salarizării
Social marți, 9 iunie 2026, 15:18

Grefierii suspendă protestele, dar se pregătesc de grevă generală

Grefierii din instanţe şi parchete suspendă protestul faţă de noua lege a salarizării bugetare şi anunţă revenirea la normal a activităţii...

Grefierii suspendă protestele, dar se pregătesc de grevă generală