Ascultă Radio România Constanța Live

Calendarul zilei – 11 noiembrie

Calendarul zilei – 11 noiembrie

Publicat de Codrin RAITA, 11 noiembrie 2020, 05:00 / actualizat: 11 noiembrie 2020, 8:22

EVENIMENTE INTERNE

– Juridic

* Universul Juridic, UJmag.ro şi Editura Universul Juridic, organizează emisiunea TV „Ora arbitrajului” din seria „Profesioniștii Legal Point”, pe canalul „UJ-TV”, găzduită de portalul universuljuridic.ro – ora 16:00. Tema ediției: „Audierile virtuale în arbitraj internațional – schimb de experiențe din centrele de arbitraj – Londra, București, Bruxelles, Paris”. Emisiunea va fi moderată de către av. dr. Cosmin Vasile, partener coordonator al Societății de avocați Zamfirescu Racoți Vasile & Partners. Invitații vor fi: Av. Iuliana Iancu, Partener; Hanotiau & van den Berg, Bruxelles; Av. Dr. Ioana Knoll-Tudor, Partener Jeantet, Paris; Av. Mihaela Maravela, Founding Partner at Mihaela Maravela Law Office, București; Av. Alexandru Stănescu, Partener SLV Legal, București; Av. Csaba Kovacs, Arbitration and Investment Law Counsel. Arbitrator, Londra

– Social

* Artmark organizează Licitația de Artă Contemporană online-only, dedicată Zilei Veteranilor (11 noiembrie), dar și o secțiune caritabilă dedicată Hospice – ora 19:30, http://www.artmark.ro/ . Cu banii obținuți în urma licitației, Asociația Militarilor Veterani și Veteranilor cu Dizabilități își propune să continue ridicarea Centrului de Recuperare, Refacere și Reabilitare al Veteranilor cu Dizabilități din Teatrele de Operații, din Târgoviște. Veteranii vor beneficia de tratamente medicale cu aparatură de înaltă calitate, dar și de laboratoare de psihoterapie

– Economic

* În zilele de 11 și 12 noiembrie, are loc evenimentul exclusiv online de business B2B, GoTech World 2020 (anterior denumit Internet & Mobile World). Pentru cea de-a IX-a ediție, organizatorii estimează peste 15.000 de participanți la toate cele 8 track-uri de conținut din cadrul evenimentului, peste 80 de speakeri internaționali și locali și peste 100 de parteneri în zona expozițională. Agenda GoTech World 2020 – The New Reality vine cu schimbări anul acesta. Astfel că, pe lângă Main Stage, Digital Marketing, IT Ops, Security și Java, se adaugă noi track-uri de conținut: Retail & E-Commerce Stage, DevOps Stage și Demo Stage. Accesul la GoTech World 2020 – The New Reality se face prin înregistrarea pe www.online.gotech.world, de unde persoanele interesate își pot achiziționa bilete la eveniment

– Învățământ, Cercetare

* Timișoara: Pentru celebrarea a 100 de ani de la înfiinţare, Universitatea Politehnica Timişoara a pregătit o serie de evenimente reunite, generic, sub denumirea „Săptămâna Politehnicii”. Majoritatea acestora vor fi amânate pentru o dată la care situaţia epidemiologică va permite derularea unor manifestări aşa cum se cuvine, de la cele din zona academică sau de legătură cu mediul economic şi până la concerte sau tradiţionala alergare de 100 de ture de teren. Astăzi, când se împlinesc 100 de ani de la semnarea, de către regele Ferdinand, a Decretului de înființare a Școlii Politehnice (11 nov.), se va organiza doar un eveniment online, cu oamenii Politehnicii, cadre didactice, personal auxiliar, studenți, dar și evenimente mai mici cum sunt festivitatea de premiere a concursului de desen și fotografie „Politehnica prin ochii mei”, lansarea monedei aniversare, concertul online susținut de formația creată, din absolvenți celebri ai Politehnicii, lansarea unui film documentar privind “istoria de 100 de ani a Școlii Politehnice timișorene”

– Cultură

* Institutul Cultural Maghiar București (Str. Gina Patrichi nr. 8) organizează proiecții de filme în cadrul Săptămânii Filmului Maghiar, ediția a XIV – a  (8 – 15 noiembrie). În programul Săptămânii Filmului Maghiar din acest an, vor fi prezentate filme artistice, documentare, animații care au fost selectate în programul unor festivaluri internaționale, astfel oferind posibilitate spectatorilor cinefili să intre în contact cu toate genurile industriei cinematografiei contemporane. Vor fi prezentate, într-o secțiune specială, activitatea inovativă a “Studio Balázs Béla” (Anzix american, Vâsc) și vor continua prezentarea filmelor restaurate din Arhiva de Filme din Ungaria (Narcis și Psyche, Baie de spumă). Programul zilei:

  • ora 18:00 – proiecția filmului “Vâsc”, regia și scenariul: Ember Judit, imaginea: Illés János,1978, docu-ficțiune alb-negru, 92’, subtitrat în limba română

* Arad/Deva/Zalău: Violonista Diana Jipa și pianistul Ştefan Doniga vor susține o serie de șase concerte care vor fi difuzate, în perioada 28 octombrie – 1 decembrie, pe pagina de Facebook a postului Radio România Muzical, pe cea a Institutului Cultural Român, precum și pe conturile celor doi artiști. Proiectul presupune realizarea concertelor în interiorul unui muzeu sau colecție de artă din România, concentrându-se pe colecțiile de artă românească mai puțin cunoscute publicului larg. Repertoriul muzical inclus în proiect cuprinde creații semnate de cei mai importanți compozitori români ai prezentului: Adrian lorgulescu, Ulpiu Vlad, Felicia Donceanu, Carmen Petra Basacopol, Roman Vlad, Remus Georgescu și Vlad-Răzvan Baciu. Concertele vor fi precedate de un tur ghidat al spațiului unde se desfășoară evenimentul, atât din interiorul cât și din exteriorul clădirii și se va concentra pe colecțiile de artă vizuală. Recitalurile, care vor fi difuzate în fiecare miercuri timp de șase săptămâni, fac parte din proiectul cultural „Intermeridian online”, consacrat creației artistice românești și deschiderii sale către toate categoriile de public. Programul zilei:

  • Colecţia de pictură şi artă monumentală Petru Botezatu (Zalău, Arad, Deva)

* Constanța: Teatrul Național de Operă și Balet „Oleg Danovski” organizează în perioada 31 octombrie – 5 decembrie, a 46-a ediție a Festivalului Internațional al Muzicii și Dansului, și are în program 15 evenimente, printre care și două premiere. Printre partenerii media: Radio România, Radio România Constanța. Programul zilei:

  • ora 18:30 – “Armonii muzicale în prag de toamnă – Recital de muzică românească”, în colaborare cu Facultatea de Arte a Universității „Ovidius” – Foayer Teatru. Soliști: Carmen Angheloiu soprană, Andreea Bratu pian, Mirela Voicu soprană, adrian roșu bariton, Iliana Velescu, pian. În program lucrări din creația compozitorilor G. Enescu, M. Jora, D. Bălan, D. Cojocaru, M. Mihalovici, D. Lipatti, C. Porumbescu /I. Dobrinescu, F. Donceanu. Expunere muzicologică Mariana Frățilă

* Ploiești: “Ploiești Jazz Festival” vine cu o surpriză pentru iubitorii acestui gen muzical: toate concertele desfășurate în cadrul ediției 2019 vor putea fi vizionate pe platforma Virtual Concert Hall (https://filarmonicaploiesti.ro/virtual-concert-hall/ ) . Programul zilei:

  • ora 20:00 – concert susținut de Benito Gonzalez Trio feat. Casey Benjamin

 

– Sport

* Ploiești: Echipa naţională de fotbal a României va disputa, o partidă amicală cu selecţionata Belarusului – ora 19:00, pe stadionul “Ilie Oană”

 

– S-a întâmplat într-o zi de 11 noiembrie

* Acum 102 ani (1918) Imperiul German şi puterile Antantei semnau Armistiţiul de la Compiègne (Franţa) dintre Aliaţi şi Germania (în cea de-a 11-a oră a celei de-a 11-a zile a lunii a 11-a), acord ce a pus capăt Primului Război Mondial (28.VII.1914 – 11.XI.1918). Tratatul a fost semnat într-un vagon de tren în pădurea Compiègne şi a intrat în vigoare la ora locală 11:00. Principalii semnatari au fost mareşalul Ferdinand Foch, comandantul forţelor Antantei, şi Matthias Erzberger din partea Germaniei. Cu acest prilej, anual în Marea Britanie şi Franţa se marchează „Ziua Amintirii”

* Cu 87 de ani în urmă (1933) apărea la Bucureşti, până la 3.X.1936, „Cuvântul liber”, revistă săptămânală de politică-literatură-teatru-artă, sub conducerea lui Tudor Teodorescu-Branişte

* Administraţia română din teritoriul eliberat al nordului Transilvaniei era înlăturată, acum 76 de ani (1944), de sovietici, care au introdus o administraţie militară proprie. Măsura era destinată să ofere URSS un mijloc de presiune pentru a favoriza instituirea controlului Partidului Comunist Român asupra ţării (revenirea administraţiei române a avut loc în martie 1945)

* Acum 63 de ani (1957) România şi India au ridicat relaţiile lor diplomatice la rang de ambasadă (la nivel de legaţie fuseseră stabilite la 14.XII.1948)

* În urmă cu 52 de ani (1968), România stabilea relaţii diplomatice, la rang de ambasadă, cu Ecuador. Primele contacte oficiale datează din 8 aprilie 1880, după ce guvernul român a notificat proclamarea independenţei de stat a României, la care Ecuador a răspuns la 8 iulie 1881. În iulie 1973 şi, respectiv, aprilie 1974 România şi Ecuador au deschis ambasade în capitalele celor două ţări, conduse la nivel de însărcinat cu afaceri a.i. România a închis temporar ambasada sa la Quito, în mai 2000. Guvernul Republicii Ecuador a închis temporar ambasada sa la Bucureşti, la 31 mai 1999. După închiderea ambasadelor celor două ţări, relaţiile bilaterale se află într-un proces de stagnare

* Se împlinesc 50 de ani (1970) de când intra în vigoare Convenţia ONU privind Imprescriptibilitatea Crimelor de Război şi a Crimelor împotriva Umanităţii, adoptată la 26.XI.1968, la cea de-a 23-a sesiune a Adunării Generale a ONU

* Cu 31 de ani în urmă (1989) Todor Jivkov (1911 – 1998), liderul comunist al Bulgariei între anii 1954 şi 1989, era înlăturat (paşnic) de la putere şi înlocuit cu Petăr Mladenov (1936 – 2000), fost ministru de externe. Ca preşedinte, Mladenov a susţinut mai multe reforme, inclusiv pe cea a excluderii politicii antiturceşti a lui Jivkov şi pe cea a desfăşurării alegerilor în sistem de coaliţie a partidelor din iunie 1990, dar a fost forţat să demisioneze la puţin timp după acest scrutin

* Se împlinesc 30 de ani (1990) de la intrarea în vigoare a Convenţiei ONU privind Combaterea Traficului Ilegal de Stupefiante şi de Substanţe Psihotrope (adoptată în decembrie 1988)

* Se împlinesc 20 de ani (2000) de la dezastrul din Tunelul Kaprun, când, într-un tunel lung de 3 km din stațiunea austriacă Kaprun a luat foc instalația electrică de încălzire de la un vagon, s-au topit țevile de la instalația hidraulică, blocându-se ușile și trenul propriu-zis. Până la spargerea geamurilor care erau dintr-un plastic rezistent, focul s-a întețit și au murit arși 155 de tineri, toți schiori, care se îndreptau către Kitzsteinhorn. Totuși, din numărul total de persoane care au fost în acel funicular au scăpat un număr de 12 persoane, 10 germani și doi austrieci. Funicularul nu a mai fost redeschis niciodată după incendiu și a fost înlocuit cu o telegondolă. Stațiile au fost abandonate, iar tunelul sigilat, rămânând nefolosit și astăzi

 

Aniversări – Comemorări

 

– Sf. Mare Mucenic Mina; Sf. Mucenici Victor, Vichentie şi Ştefanida (Calendarul Creştin-Ortodox 2020; Calendarul Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolice 2020)

 

– Sf. Martin din Tours, episcop (Calendarul Romano-Catolic 2020)

 

– „Ziua Veteranilor din Teatrele de Operaţii”, instituită prin Legea nr. 150 din 22.10.2014 privind modificarea şi completarea OUG nr. 82/2006 pentru recunoaşterea meritelor personalului armatei participant la acţiuni militare şi acordarea unor drepturi acestuia şi urmaşilor celui decedat. Această zi a fost aleasă pentru simbolistica ei: intrarea în vigoare, la 11 noiembrie 1918, ora 11:00, a Armistiţiului între Puterile Antantei şi Germania, în urma căruia se punea capăt Primului Război Mondial şi se creau condiţiile necesare realizării, în ţara noastră, a Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918; semnificaţia acestei zile pentru Armata României este legată şi de faptul că, pe data de 11 noiembrie 2003, a căzut la datorie sublocotenentul p.m. Iosif Silviu Fogoraşi, primul militar decedat în teatrul de operaţii din Afganistan. România a sărbătorit pentru prima oară această zi în 2014, alăturându-se astfel Australiei, Canadei, Statelor Unite ale Americii şi altor state din Europa, care la 11 noiembrie îşi arată recunoştinţa pentru militarii întorşi din misiuni şi îşi comemorează eroii

 

– 1845: S-a născut (la Trinca/jud. Hotin, azi în Ucraina) Vasile Stroescu, jurist, cărturar, filantrop (a construit numeroase biserici, şcoli şi spitale în toate provinciile româneşti, a asigurat burse pentru mulţi tineri), om politic (primul preşedinte al Parlamentului României Mari, 1919); membru onorific al Academiei Române (1919) (m. 1926) – 175 de ani

 

– 1886: S-a născut Cezar Papacostea, scriitor, traducător şi profesor; membru corespondent al Academiei Române din 2016 (m. 1936)

 

– 1874: S-a născut Constanţa Erbiceanu, pianistă şi profesoară; una dintre întemeietoarele şcolii pianistice româneşti, creatoarea „metodei Erbiceanu” (m. 1961)

 

– 1883, 11/24: S-a născut (la Tighina, azi în R. Moldova) istoricul literar Ştefan Ciobanu; a depus o intensă activitate politică şi culturală pentru unirea Basarabiei cu România; membru titular al Academiei Române din 1918, vicepreşedinte al acestui for (1944-1948) (m. 1950)

 

– 1904: S-a născut Benedict Menkeş, medic şi biolog; cercetări multilaterale de embriologie; a participat la punerea bazelor şi la dezvoltarea învăţământului medical preclinic timişorean; membru corespondent al Academiei Române din 1952 (m. 1987)

 

– 1910: S-a născut dramaturgul Mihail Davidoglu (numele la naştere: Moise Davidson) (m. 1987) – 110 ani

 

– 1914: S-a născut muzicologul şi profesorul Victor Giuleanu (m. 2006)

 

– 1923: S-a născut istoricul literar Dumitru Velciu; de profesie economist, şi-a consacrat tot timpul liber cercetării cronicilor şi cronicarilor (m. 1994)

 

– 1924: S-a născut Vasile Ilica, publicist, scriitor, cercetător asupra masacrelor antiromâneşti din nordul Bucovinei, veteran de război (m. 2015)

 

– 1928: S-a născut chimistul, farmacistul şi profesorul american de origine română Gheorghe D. Mateescu; lucrări fundamentale privind spectroscopia în infraroşu; contribuţii în domeniul rezonanţei magnetice nucleare; pionier în cercetari biomedicale cu izotopi de oxigen; membru de onoare din străinătate al Academiei Române (1995)

 

– 1928: S-a născut Mircea Mureşan, regizor de film şi scenarist; a scris şi publicistică de cinema (m. 2020)

 

– 1928: S-a născut Cornelia Ştefănescu, istoric şi critic literar (m. 2010)

 

– 1933: S-a născut actorul Ştefan Bănică (m. 1995)

 

– 1934: S-a născut Vasile Rebreanu, prozator, traducător, dramaturg şi eseist (m. 2006)

 

– 1937: S-a născut medicul Constantin Ionescu-Târgovişte, expert în diabetologie; în decursul a patru decenii de activitate ştiinţifică şi de asistenţă spitalicească a adus contribuţii importante la ridicarea nivelului asistenţei diabetului şi a bolilor metabolice din România; membru corespondent al Academiei Române din 2003

 

– 1940: S-a născut Virgil Enătescu, psihiatru şi informatician, inventatorul psihiatriei cibernetice; americanii l-au inclus în topul celor 500 de genii ale secolului al XX-lea – 80 de ani

 

– 1942: S-a născut Pavel Alaszu, pictor și grafician (m. 1995)

 

– 1945: S-a născut sculptorul monumentalist Pavel Bucur (m. 2016) – 75 de ani

 

– 1948: S-a născut muzicologul şi criticul muzical Anca Florea (m. 2017)

 

– 1950: S-a născut Mircea Dinescu, poet, publicist şi editor – 70 de ani

 

– 1951: S-a născut sculptorul Liviu Russu; fost preşedinte al Filialei de specialitate a Uniunii Artiştilor Plastici (pentru un mandat între 2011 şi 2016) (m. 2018)

 

– 1951: S-a născut Christian W. Schenk, medic chirurg, poet, eseist, editor și traducător bilingv româno-german; în anul 1976 a părăsit România, stabilindu-se definitiv în Germania; membru al Uniunii Scriitorilor din România și Germania

 

– 1962: A murit Ion I. Nistor, istoric şi om politic; luptător pentru emanciparea naţională şi culturală a Bucovinei; în toamna anului 1918, împreună cu Iancu Flondor şi Sextil Puşcariu, a pregătit Congresul general al românilor bucovineni; a redactat şi a citit în faţa deputaţilor Actul Unirii; după 1918, a fost ministru în mai multe rânduri în guvernele de la Bucureşti; arestat şi închis la Sighet (1950-1955); membru titular al Academiei Române din 1915 (n. 1876)

 

– 1967: S-a născut Romulus Cristea, jurnalist, revoluționar și fost redactor la ziarul „România liberă”; participant la Revoluția Română din 1989, este cunoscut pentru un număr de cărți publicate despre acest eveniment, precum și despre manifestațiile din Piața Universității și mineriade (m. 2020)

 

– 1973: S-a născut tenorul Marius Brenciu

 

– 1995: A murit Corneliu Coposu, jurist şi om politic ţărănist; preşedinte al Partidului Naţional Ţărănesc Creştin Democrat (1989-1995); membru marcant al Partidului Naţional Ţărănesc şi secretar politic (1937-1947) al lui Iuliu Maniu; arestat şi condamnat la muncă silnică între anii 1947 şi 1964 (anul graţierii deţinuţilor politici din România) (n. 1914) – 25 de ani

 

– 2004: A murit David Davidescu, inginer agrochimist şi profesor universitar; contribuţii remarcabile la controlul stării de fertilitate prin analiza integrală a solului şi plantei; membru titular al Academiei Române din 1990 (n. 1916)

 

– 2005: A murit interpretul de muzică populară Tudor Pană (violonist şi şef de orchestră) (n. 1930) – 15 ani

 

– 2012: A murit inginerul electronist şi profesorul universitar Adrian Rusu; a adus contribuţii fundamentale la teoria structurilor electronice semiconductoare, a inventat dispozitive electronice şi circuite integrate, realizate în calitate de demonstratori, dintre care unele au fost introduse în circuitul industrial; contribuţii la orientarea învăţământului de microelectronică din România; membru corespondent al Academiei Române din 1994 (n. 1946)

 

– 2013: A murit actorul Geo Costiniu (n. 1950)

 

EVENIMENTE EXTERNE

 

– Bruxelles: Vicepreşedintele Comisiei Europene Margaritis Schinas prezintă propunerile legislative pe tema Agenţiei Europene a Medicamentelor

 

– Bruxelles: Vicepreşedintele Comisiei Europene Margrethe Vestager susţine un briefing de presă pe tema guvernanţei datelor

 

– Bruxelles: Vicepreşedintele Comisiei Europene Margaritis Schinas susţine o conferinţă de presă pe tema propunerilor Uniunii privind ameninţările transfrontaliere din domeniul sănătăţii şi pe tema „construirii Uniunii Europene a Sănătăţii: preparative şi rezilienţă”

 

– Hanoi: Vietnamul găzduiește reuniunea ASEAN a miniștrilor de externe (11 – 15 nov.)

 

– Hanoi: Cea de-a 37-a ediție a Summit-ului ASEAN și a Summit-urilor conexe (11 – 15 nov.)

 

– Belize: Alegeri legislative

 

– Paris: Ediția a III-a a Forumului de Pace de la Paris și a summitului Finance en Commun (11 – 13 nov.)

 

– Varşovia: Este anunţat un marş de Ziua independenţei organizat de extrema dreaptă

 

– Damasc, Siria: Capitala siriană găzduiește o conferință de două zile privind întoarcerea refugiaților (11 – 12 nov.)

 

– Tokyo, Japonia: Toshiba publică rezulatele celui de-al doilea trimestru 2020/21

 

– Moscova: Un tribunal rus examinează apelul fostului marinar american, Trevor Reed

 

– Kaprun, Austria: Sunt marcați 20 de ani de la incendiul din Tunelul de la Kaprun, în care au murit 155 de persoane

 

– Viena: Raportul lunar al OPEC – Organizația Țărilor Exportatoare de Petrol

 

– Cetatea Vaticanului (Sfântul Scaun): Audiență generală a Papei Francisc

 

– Alger: Procesul în apel al lui Yacine Mebarki, condamnat la 10 ani de închisoare pentru „insultarea Islamului”

 

– Alger: Cazul deținutului Rachid Nekkaz va ajunge în fața camerei de acuzare a Curții din Alger

 

– Annaba, Algeria: Proces în apel împotriva editorului cotidianului regional Le Provincial, Mustafa Bendjama

 

– Luanda, Angola: Manifestaţie la apelul opoziţiei şi a apărătorilor drepturilor omului

 

– Seremban, Malaysia: Mărturia părinţilor tinerei franco-irlandeze Nora Quoirin, în procesul decesului acesteia (11 – 12 nov.)

 

– Shanghai, China: „Double 11”, ziua vânzărilor „flash” online

 

– Leipzig, Germania: Meciul amical internațional de fotbal Germania – Republica Cehă

 

– Amsterdam, Olanda: Meciul amical internațional de fotbal Olanda – Spania

 

– Saint-Denis, Franța: Meciul amical internațional de fotbal Franța – Finlanda

 

Aniversări – Comemorări

 

– Ziua Naţională a Republicii Angola; aniversarea proclamării independenţei/1975 – 45 de ani

 

– Anual în Marea Britanie şi Franţa se marchează „Ziua Amintirii”; la 11.XI.1918 s-a semnat armistiţiul de la Compiègne/Franţa dintre Aliaţi şi Germania (în cea de-a 11-a oră a celei de-a 11-a zile a lunii a 11-a), armistiţiu ce a pus capăt primului război mondial (28.VII.1914-11.XI.1918)

 

– Ziua independenţei Poloniei – 1918. Sărbătoare naţională (este aniversată din nou începând cu anul 1989)

 

– „Ziua Veteranilor” în SUA; iniţial, ziua era consacrată veteranilor din Primul Război Mondial şi se numea „Ziua Armistiţiului”, recunoscută ca sărbătoare naţională în Statele Unite în 1938; din 1954, după sfârşitul celui de-Al Doilea Război Mondial şi după Războiul din Coreea, a devenit o zi a veteranilor americani din toate războaiele şi pentru toate armele

 

– 1493: S-a născut elveţianul Paracelsus (Theophrastus Bombastus von Hohenheim), alchimist, medic (a introdus în tratament medicamente chimice, devenind precursorul iatrochimiei), „magician” şi filosof al naturii; una dintre cele mai pitoreşti figuri ale Renaşterii (m. 1541). NOTĂ: Unele surse menţionează ca dată a naşterii 17 decembrie 1493

 

– 1579: La această dată a fost botezat pictorul flamand Frans Snyders (m. 1657)

 

– 1729: S-a născut Louis Antoine de Bougainville, amiral și explorator francez (m. 1811)

 

– 1791: S-a născut scriitorul ungar Katona József, unul dintre fondatorii dramaturgiei naţionale ungare (m. 1830)

 

– 1855: A murit Sören (Aabye) Kierkegaard, teolog, filosof şi scriitor danez; gândirea sa a influenţat teologii protestanţi şi filosofii existenţialişti ai secolului al XX-lea (n. 1813) – 165 de ani

 

– 1863: S-a născut Paul Signac, pictor francez; discipol al lui Georges Seurat şi, împreună cu el, teoretician al tehnicei divizioniste în pictură (m. 1935)

 

– 1866: S-a născut lingvistul francez Antoine Meillet; contribuţii fundamentale la gramatica comparată a limbilor indo-europene şi în lingvistica generală; a perfecţionat metoda comparativ-istorică; a condus, împreună cu conaţionalul său Marcel Cohen, elaborarea lucrării „Limbile lumii”; membru de onoare străin al Academiei Române din 1923 (m. 1936)

 

– 1868: S-a născut pictorul francez Jean Edouard Vuillard (m. 1940)

 

– 1883: S-a născut dirijorul elveţian Ernest Ansermet (m. 1969)

 

– 1898: S-a născut regizorul francez de film René Clair (m. 1981)

 

– 1904: S-a născut, în India, matematicianul englez J.H.C. (John Henry Constantine) Whitehead (m. 1960)

 

– 1914: A murit arhitectul francez Émile Lecomte De Nouy; a condus lucrările de restaurare la mai multe biserici din România: biserica episcopală de la Curtea de Argeş (lui i se datorează şi construirea reşedinţei episcopale de aici), Trei Ierarhi şi Sf. Nicolae Domnesc din Iaşi, biserica domnească de la Târgovişte ş.a; membru corespondent străin al Academiei Române din 1887 (n. 1844)

 

– 1915: S-a născut sculptorul german Bernhard Heiliger (m. 1995) – 105 ani

 

– 1919: S-a născut Kaarlo (Kalle) Alvar Päätalo, romancier finlandez; unul dintre cei mai populari scriitori ai ţării din secolul al XX-lea (m. 2000)

 

– 1922: S-a născut Kurt Vonnegut, scriitor satiric american şi, în ultimii ani ai vieţii, şi grafician (m. 2007)

 

– 1925: S-a născut John Guillermin, regizor, scriitor și producător britanic; a cunoscut succesul cu filme precum „Infernul din zgârie-nori” (1974) şi „King Kong” (1976) (m. 2015, în California, SUA) – 95 de ani

 

– 1925: S-a născut actorul, scenaristul şi producătorul american Jonathan Winters; unul din pionierii Stand-up Comedy-ului (m. 2013) – 95 de ani

 

– 1926: S-a născut italianca Maria Teresa de Filippis, prima femeie pilot de Formula 1 (m. 2016)

 

– 1927: S-a născut Mose Allison, pianist, compozitor şi interpret american de jazz şi blues (m. 2016)

 

– 1928: S-a născut scriitorul şi diplomatul mexican Carlos Fuentes (m. 2012)

 

– 1929: S-a născut actriţa egipteană de film Hind Rostom, considerată o Marilyn Monroe a lumii arabe (m. 2011)

 

– 1935: S-a născut actriţa suedeză de film Bibi Andersson (nume real: Berit Elisabet Andersson), una dintre artistele favorite ale regizorului Ingmar Bergman (m. 2019) – 85 de ani

 

– 1944: S-a născut Andrew Louth, preot ortodox, profesor și editor britanic; cunoscut teolog britanic contemporan, este autorul a numeroase cărţi şi studii de teologie patristică

 

– 1955: S-a născut actorul american Stephen Lee (m. 2014) – 65 de ani

 

– 1962: S-a născut actriţa americană Demi Moore (pe numele său adevărat Demi Guynes)

 

– 1964: S-a născut actriţa de film americană Calista Flockhart

 

– 1973: A murit Artturi Ilmari Virtanen, chimist finlandez, laureat al Premiului Nobel pentru Chimie în anul 1945 (n. 1895)

 

– 1974: S-a născut actorul și producătorul american de film Leonardo DiCaprio

 

– 1976: A murit sculptorul american Alexander Calder (n. 1898)

 

– 1999: A murit Sir Vivian Ernest Fuchs, geolog şi explorator britanic; este cel care a realizat, alături de o echipă formată din 12 persoane, prima traversare a Antarcticii, trecând prin Polul Sud (expediţia s-a desfăşurat în perioada 24.XI.1957-2.III.1958) (n. 1908)

 

– 2004: A murit Yasser Arafat, om politic palestinian; ales, în 1968, preşedinte al Organizaţie pentru Eliberarea Palestinei, iar în 1994, preşedintele Autorităţii Naţionale Palestiniene; Premiul Nobel pentru pace pe 1994, împreună cu premierul israelian Yitzhak Rabin şi cu Shimon Peres, ministrul de externe israelian, pentru progresul (din acea perioadă) în negocierile de pace din Orientul Mijlociu (n. 1929). NOTĂ: Data de 24 august este trecută în certificatul său de naştere înregistrat la Cairo, Egipt; după alte surse, s-ar fi născut la 4 sau 27 august 1929

 

– 2016: A murit actorul american Robert Vaughn (n. 1932)

Calendarul zilei – 9 iunie
Calendarul zilei marți, 9 iunie 2026, 05:00

Calendarul zilei – 9 iunie

S-a întâmplat într-o zi de 9 iunie * Acum 178 de ani (1848) a avut loc Adunarea populară de la Islaz (astăzi, comună în judeţul Teleorman),...

Calendarul zilei – 9 iunie
Calendarul zilei – 8 iunie
Calendarul zilei luni, 8 iunie 2026, 05:00

Calendarul zilei – 8 iunie

S-a întâmplat într-o zi de 8 iunie * Cu 358 de ani în urmă (1668), la puţin timp după înscăunarea noului mitropolit Teodosie al...

Calendarul zilei – 8 iunie
Calendarul zilei – 7 iunie
Calendarul zilei duminică, 7 iunie 2026, 05:00

Calendarul zilei – 7 iunie

S-a întâmplat într-o zi de 7 iunie * Cu 532 de ani în urmă (1494) Spania și Portugalia au semnat „Tratatul de la Tordesillas”, prin care se...

Calendarul zilei – 7 iunie
Calendarul zilei – 6 iunie
Calendarul zilei sâmbătă, 6 iunie 2026, 05:00

Calendarul zilei – 6 iunie

S-a întâmplat într-o zi de 6 iunie * În urmă cu 182 de ani (1844) lua fiinţă, la Londra, din iniţiativa unui grup de tineri condus de George...

Calendarul zilei – 6 iunie
Calendarul zilei vineri, 5 iunie 2026, 05:00

Calendarul zilei – 5 iunie

S-a întâmplat într-o zi de 5 iunie * Se împlinesc 570 de ani (1456) de când a avut loc „Închinarea de la Vaslui”. Marea Adunare a...

Calendarul zilei – 5 iunie
Calendarul zilei joi, 4 iunie 2026, 05:00

Calendarul zilei – 4 iunie

S-a întâmplat într-o zi de 4 iunie * Cu 243 de ani în urmă (1783) francezii Joseph şi Étienne Montgolfier au lansat în public primul balon cu...

Calendarul zilei – 4 iunie
Calendarul zilei miercuri, 3 iunie 2026, 05:00

Calendarul zilei – 3 iunie

S-a întâmplat într-o zi de 3 iunie * Cu 759 de ani în urmă (1267) apărea prima menţiune documentară a Mediaşului, sub denumirea de Medies....

Calendarul zilei – 3 iunie
Calendarul zilei marți, 2 iunie 2026, 05:00

Calendarul zilei – 2 iunie

S-a întâmplat într-o zi de 2 iunie * Acum 779 de ani (1247), prin „Diploma Ioaniţilor”, regele Béla al IV-lea al Ungariei (1235-1270) îi...

Calendarul zilei – 2 iunie