Cum să conduci mașina când drumul este acoperit de polei
Publicat de , 12 decembrie 2018, 12:44
Temperaturile negative pot da naștere unor fenomene periculoase precum ceață, polei, ninsoare sau burniță. De departe, cel mai neplăcut este poleiul. El poate fi o cauză secundară ce amplifică urmările unui accident, pentru că ne ia mereu prin surprindere, de obicei când este prea târziu, și duce la pierderea controlului mașinii.
Primul semn că circulăm pe o șosea cu risc potențial de polei este temperatura de afară. Când termometrul mașinii ne arată zero grade sau mai puțin, e clar că trebuie să reducem viteza, chiar dacă, aparent, asfaltul este uscat.
Un alt semn este atunci când vedem carosabilul ud, fie de la condens, fie de la ploaie sau de la zăpada topită. Când conducem iarnă pe asfalt umed, din nou, reducem viteza dacă vrem să evităm un potențial accident.
Cel mai periculos semn că suntem pe o șosea cu polei este să vedem becul de la sistemul electronic de stabilitate ESP cum ne semnalizează că a intrat în acțiune. Din nou, reducem drastic viteza și încercăm să limităm orice mișcare bruscă a volanului.
Poleiul nu se formează uniform pe șosea. Dacă avem viteza potrivită, nu vom pierde controlul, ci vom reuși să redresăm mașina, fie cu ajutorul ESP-ului, fie din volan.
Concluzia este una singură: la primele semne de polei, reducem viteza. Numai niște anvelope de calitate ne salvează și reduc șansele să fim implicați într-un accident auto, pentru că vor avea un plus de aderență și pe gheață, dându-ne posibilitatea să redresăm autoturismul la timp.
Redactor: Daniel Haralambie