Intervenție de amploare pe Dunăre pentru creșterea debitelor către CNE Cernavodă
Locuitorii comunei constănțene Izvoarele, atenționați privind detonarea controlată a stâncii de granit de pe malul drept al Dunării.
Publicat de Adina Sîrbu, 2 august 2026, 09:29
Pentru a asigura debitele minime necesare funcționării Reactorului 2 de la Cernavodă, autoritățile desfășoară o intervenție tehnică amplă pe sectorul Dunărea Veche – Brațul Bala.
După măsurătorile batimetrice ale Forțelor Navale, Brațul Bala – care face legătura între Dunărea Veche și Brațul Borcea – urmează să fie blocat prin realizarea unui prag submers, prin scufundarea controlată a patru barje de 70 de metri, încărcate cu piatră, pentru a devia un volum mai mare de apă către Dunărea Veche.
În paralel, Administrația Fluvială a Dunării de Jos Galați efectuează lucrări de dragaj pe același sector, construind un dig de dirijare și adâncind albia cu aproximativ un metru, astfel încât debitele să fie concentrate spre centrala nucleară.
Totodată, stânca de granit Pârjoaia din satul Izvoarele, situată lângă situl cetății Sucidava pe malul drept al Dunării, va fi detonată controlat pentru a elimina obstacolul care direcționa apa spre canalul Bala și pentru a devia cursul fluviului către centrala de la Cernavodă.
Locuitorii comunei Izvoarele, atenționați privind exploziile controlate de pe malul Dunării
Astăzi, pe malul drept al Dunării, se vor desfășura lucrări pentru devierea controlată a cursului apei, în scopul asigurării funcționării în condiții optime a Centralei Nuclearoelectrice de la Cernavodă. Vor avea loc explozii controlate, necesare pentru dislocarea unor formațiuni de stâncă. Vă rugăm să nu intrați în panică. Toate operațiunile sunt atent analizate, calculate și executate de specialiști, în condiții de maximă siguranță. Pentru evitarea oricărui risc de accidentare, vă rugăm să nu vă deplasați în zona desfășurării lucrărilor și să respectați restricțiile impuse de autorități, a transmis primarul comunei, Nicolae Florin Dinu.
Dunărea, la minime istorice
Intervențiile au fost declanșate pe fondul scăderii accentuate a debitului Dunării, care a coborât sub 1.600 mc/s la intrarea în țară și este estimat să ajungă la 1.450 mc/s până pe 7 august, potrivit Administrației Naționale „Apele Române”.
La Cernavodă, ritmul de scădere este de 2–3 cm pe zi, ceea ce limitează funcționarea centralei la aproximativ 4–5 zile, a avertizat Sorin Rîndașu, director general adjunct ANAR, adăugând că precipitațiile recente din Austria vor influența nivelul Dunării în România abia peste două săptămâni.
Vezi și:
Intervenții pe brațul Bala al Dunării, pentru menținerea funcționării Unității 2 de la Cernavodă