Spartanii Angelo, conduși de tulceanul Sorin Andrici, au scris istorie la maratonul Autism 24h 2025 Mamaia
Mișcare, solidaritate și implicare: Mii de kilometri alergați de cei 1.400 de participanți pentru copiii cu nevoi speciale.

Publicat de Adina Sîrbu, 14 septembrie 2025, 13:13 / actualizat: 14 septembrie 2025, 21:52
Evenimentul „Autism 24h”, organizat de Asociația Centrul de Autism Marea Neagră, și-a încheiat cu succes cea de-a 10-a ediție, desfășurată pe plaja din Mamaia.
Timp de 24 de ore, peste 1.400 de participanți – amatori, profesioniști și copii – au alergat, au donat și au demonstrat că implicarea poate schimba destine. Sub mesajul din 2025 „Să alegem implicarea”, fiecare kilometru parcurs a fost o declarație de solidaritate cu copiii cu nevoi speciale. Fie că au alergat individual sau în echipă, participanții au contribuit la o atmosferă vibrantă, în care mișcarea în aer liber s-a împletit cu generozitatea.
În acest an, echipa Spartanii Angelo, condusă de Sorin Andrici, a scris istorie pe nisipul fierbinte din Mamaia, înregistrând o dublă perfomanță.
Tulceanul Costel Rotaru a alergat 222 de kilometri în 24 de ore, stabilind recordul absolut al competiției de la înființare.
Performanța individuală a lui Costel Rotaru a fost dublată de reușita echipei sale, Spartanii Angelo, în frunte cu maratonistul Sorin Andrici, care a câștigat pentru a șasea oară consecutiv trofeul Autism 24h, cu un total impresionant de 1.899 de kilometri alergați.
Rezultate în competițiile individuale
Clasament 100 km – băieți:
- Male Remalian – 8:42:46
- Vasiliu Cornel – 9:34:45
- Costel Rotaru – 9:55:13.
Clasament 100 km – fete:
- Dana Licsandru – 11:35:26
- Luisa Rasina – 12:16:16
- Georgescu Nicoleta – 12:54:14.
Categoria Feminin 24h:
- Mariana Nenu, Running Hearts – 159 km
- Aura Erdem, Ferma Dacilor – 156 km.
- Luisa Rasina, Brigada 42 Comunicații și Tehnologia Informației – 153 km.
Categoria Masculin 24h:
- Costel Rotaru, Spartanii Angelo – 222 km – RECORD ABSOLUT
- Crețu Vasile, Ferma Dacilor – 201 km
- Bogdan Ioan Olariu, Călărașiul Aleargă – 193.5 km.
Primele 10 poziții în clasamentul final pe echipe – Autism 24h 2025:
- Spartanii Angelo (căpitan Sorin Andrici) – 1.899 km
- Paradis Vacanțe De Vis – 1.849,5 km
- Ferma Dacilor – 1.822,5 km
- Carpii – 1.740 km
- IPA Regiunea Galați – 1.533 km
- Faimoșii Blaj – 1.492,5 km
- Dansuri Armenești Hayakaghak Gherla – 1.461 km
- IPA România – 1.359 km
- Jandarmeria Română – 1.284 km
- Comandamentul Comunicațiilor și Informaticii – 1.266 km.
Clasamentul integral îl găsiți AICI.
Evenimentul a fost coordonat de Adrian Gemănaru, președintele Centrului de Autism Marea Neagră, și a reunit oameni din toate colțurile țării, uniți de dorința de a face bine. „Autism 24h” nu este doar o competiție sportivă, ci o mișcare care transformă energia alergării în sprijin real pentru copiii cu nevoi speciale.