Farul Constanța a renunțat la câțiva jucători

Publicat de Catalin Donose, 13 iunie 2025, 08:13
După ce joi dimineață au avut vizita medicală, fotbaliștii de la Farul Constanța au efectuat după-amiază și primul antrenament sub comanda noului antrenor principal Ianis Zicu și a celorlalți membri din staff-ul tehnic: Daniel Florea (antrenor secund), Mihai Moraru (antrenor de portari) și Robert Hodorogea (preparator fizic).
Lotul prezent la primul antrenament – portari: Alexandru Buzbuchi, Răzvan Ducan, David Dincă (revenit de la CSM Reșița); jucători de câmp: Ionuț Larie, Cristian Ganea, Ianis Avrămescu, Alin Cocoș (revenit de la Chindia Târgoviște), Luca Banu, Iustin Doicaru, David Maftei (revenit de la Oțelul Galați), Bogdan Țîru, Ștefan Duțu (revenit de la CS Afumați), Robert Sălceanu, Răzvan Tănasă (revenit de la Oțelul Galați), Gabriel Buta, Gabriel Dănuleasă (revenit de la CS Afumați), Eduard Radaslavescu, Gustavo Marins, Nicolas Popescu, Victor Dican, Ionuț Cojocaru, Cristian Sima (2007), Dan Nechifor (2007), Alexandru Telehoi (2009), Andrei Oancea (2008).
Au lipsit Jakub Vojtus (ajunge pe 16 iunie), Joao Victor Kaminski (ajunge vineri), în timp ce Dan Sîrbu (România U21), Rafael Munteanu, David Păcuraru (ambii România U19) și Narek Grigoryan (Armenia), se vor alătura lotului după încheierea acțiunilor echipelor naționale.
Din lotul actual nu mai fac parte Denis Alibec, Daniel Kiwinda, Dragoș Nedelcu, Ionuț Vînă și Reginaldo, ale căror contracte au expirat, în timp ce jucătorii Fabinho, Iancu, Bălașa și Casap nu mai intră în vederile staff-ului tehnic și se poartă discuții pentru întreruperea de comun acord a contractelor.
Ultimii trei nu au participat la antrenament și au acceptul de a-și căuta alte formații.
În prima parte a stagiului de pregătire, antrenamentele Farului se vor desfășura la baza sportivă a Academiei Hagi, unde „marinarii“ beneficiază de cele mai bune condiții de antrenament și refacere.
Acolo vor avea loc și primele două jocuri de verificare, pe 18 iunie 2025, cu Cernomore Varna (locul 3 în ultima ediție), iar apoi, pe 21 iunie, tot cu o echipă din Bulgaria, Fratria Varna.