Buget dublu pentru ediţia din acest an a Festivalului de la Mamaia

Publicat de Doina Sirbu, 8 februarie 2024, 15:04
Festivalul de la Mamaia va fi organizat și în acest an și va avea un buget dublu, față de ediția aniversară de anul trecut. Alocarea sumei de 10 milioane de lei a fost aprobată în ședința extraordinară a Consiliului Județean Constanța. Șeful CJC, Mihai Lupu, despre stadiul pregătirilor festivalului concurs din acest an.
“Centrul Cultural “Theodor Burada” are procedurile, aștepta ca astăzi să avem bugetul și el va intra într-un parteneriat pe care îl va selecta fie Televiziunea Română, fie altă televiziune, pentru că va proceda la selecția în țară și dacă se va dori și vor avea suficiente resurse financiare să le extindă, să fie internațional. Și din proiecția lor și gândirea și perspectiva lor ar încerca să aducă și niște capete de afiș care să atragă și privirea. Uitați-vă, noi n-avem niciun brand al nostru, al Constanței, în afară de Festivalul Mamaia”, a spus şeful CJC, Mihai Lupu.
Festivalul Mamaia va fi organizat tot în Piațeta Perla. Vestea bună este că va crește numărul de locuri pentru spectatori, de la două la peste trei mii, ținând cont de interesul foarte mare pe care l-a stârnit ediția de vara trecută.
Redactor: Cătălina Radu / Editor online: Doina Sîrbu / Foto: arhivă