Tulcea: Numărul vizitatorilor obiectivelor muzeale din județ a crescut cu peste 38% în ultimii cinci ani
Publicat de Cristina Sîmbeteanu, 2 februarie 2017, 10:46
Numărul vizitatorilor obiectivelor Institutului de Cercetări Eco-Muzeale (ICEM) ‘Gavrilă Simion’ din județul Tulcea a crescut în ultimii cinci ani cu 38,6%, potrivit datelor furnizate AGERPRES de instituția de cultură, aflată în subordinea Consiliului Județean (CJ).
Dacă în anul 2012, numărul total al vizitatorilor obiectivelor muzeale din județ a fost de 110.051, în anii următori a crescut la 127.312 — în 2013, 149.189 — în 2014, 133.790 — în 2015, iar anul trecut a ajuns la 179.230.
„Anul trecut, am înregistrat o creștere însemnată a numărului vizitatorilor. Am avut 179.230 de vizitatori. Această creștere se datorează mai ales celor două obiective nou amenajate, Basilica paleocreștină de la Niculițel, care a avut peste 10.000 de vizitatori anul trecut, și cetatea Enisala, care anul trecut a avut circa 32.000 de vizitatori, cu aproximativ 10.000 de vizitatori mai mult față de anul anterior“, a declarat managerul ICEM, Sorin Ailincăi.
Creșterea numărului vizitatorilor a dus la creșterea veniturilor încasate din taxe de instituția din subordinea CJ, valoarea acestora fiind anul trecut, potrivit sursei citate, de 781.928 lei.
„Anul acesta, vrem să ridicăm ștacheta, iar speranțele noastre au la bază faptul că Basilica de la Niculițel, obiectiv redeschis anul trecut după modernizare, a înregistrat în doar șase luni peste 10.000 de vizitatori. În plus, este ușor de observat creșterea intensității turismului religios, ceea ce avantajează județul având în vedere faptul că în Niculițel există un monument foarte important pentru creștinismul din această parte a Europei“, a mai spus Ailincăi.
În contextul în care Tulcea este unul dintre județele cu un bogat patrimoniu cultural, ICEM este una din puținele instituții de cultură din țară care primește fonduri atât din partea unei autorități județene, cât și din partea ministerului de resort. Anul trecut, potrivit sursei menționate, instituția a avut un buget de 4.912.620 lei. Din această sumă, CJ a asigurat 3.160.278 lei pentru salariile angajaților, iar Ministerul Culturii — suma de 139.263 lei pentru derularea cercetărilor arheologice în câteva din șantierele din județ.