Ascultă Radio România Constanța Live

pasarela regala din mamaia

AUDIO | Pasarela Regală din Mamaia, monument istoric din perioada interbelică îngropat acum în nisip, ar putea trece în administrarea Ministerului Culturii

Transferul de la Ministerul Economiei se va face gratuit, în vederea restaurării, consolidării și punerii în valoare.

AUDIO | Pasarela Regală din Mamaia, monument istoric din perioada interbelică îngropat acum în nisip, ar putea trece în administrarea Ministerului Culturii
Foto: Ovidiu Oprea

Publicat de Adina Sîrbu, 4 decembrie 2024, 12:53

Pasarela Regală din stațiunea Mamaia ar putea trece din administrarea Ministerului Economiei, prin societatea Litoral SA, în cea a Ministerului Culturii.

Ministerul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului analizează propunerea privind transferul dreptului de administrare asupra monumentului în favoarea Ministerului Culturii, singurul care poate accesa fondurile necesare pentru reabilitare și are specialiștii capabili să salveze acest monument istoric.

Transferul între ministere ar urma să se facă în regim de gratuitate, având în vedere că restaurarea, consolidarea și punerea în valoare a monumentului istoric, inclusiv relocarea acestuia, implică o susținere financiară considerabilă, se arată într-un răspuns al Ministerului Culturii, la solicitarea Radio Constanța.

De „Podul cu bar maritim” (Pasarela din fața Cazinoului din Mamaia) este interesată și Primăria Constanța. Președintele OMD Mamaia – Constanța, George Măndilă, declara recent că pasarela ar putea primi o utilitate culturală:

Și despre Vila Reginei Maria din stațiunea Mamaia, un alt monument istoric degradat de-a lungul anilor, Ministerul Culturii a precizat că va fi utilizată pentru activități și servicii culturale, după reabilitare. Reamintim, de curând, s-a clarificat și situația juridică a terenului aflat sub Vila Regală, care a fost trecut din domeniul privat în domeniul public al municipiului Constanța.

Pasarela Regală din stațiunea Mamaia, inaugurată pe 15 august 1935 de Regele Carol al II-lea, a fost, în perioada interbelică, o bijuterie a litoralului românesc, având singurul bar maritim din Europa.

După 1989, pasarela, ce înaintează spre largul mării în dreptul Cazinoului din Mamaia, a fost lăsată în paragină, astfel că structura din beton, pietre și stabilopozi s-a degradat continuu și a devenit o ruină periculoasă pentru turiști.

În 2021, odată cu proiectul de lărgire a plajelor din Mamaia, pentru a o proteja de expunerea directă la mediul sărat, vântul și valurile mării, cea mai mare parte din structura monumentului, inclusiv podul de acces, a fost acoperită în totalitate cu nisip, singurul element al pasarelei rămas la suprafață fiind acoperișul.

Foto: Ovidiu Oprea

Redactor: Adrian Băncilă

Nicușor Dan prezent la Constanța: Ședință de lucru privind situația de securitate din zona Mării Negre
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 14:18

Nicușor Dan prezent la Constanța: Ședință de lucru privind situația de securitate din zona Mării Negre

La Constanța este în plină desfășurare o ședință de lucru convocată de președintele Nicușor Dan pentru analiza incidentului cu drone de...

Nicușor Dan prezent la Constanța: Ședință de lucru privind situația de securitate din zona Mării Negre
Județul TULCEA: Prins la volan deși avea permisul suspendat
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 14:07

Județul TULCEA: Prins la volan deși avea permisul suspendat

La data de 5 iunie 2026, în jurul orei 00:40, poliţiştii au identificat în trafic, pe DJ 222, în localitatea Agighiol, judeţul Tulcea, un...

Județul TULCEA: Prins la volan deși avea permisul suspendat
KMG infirmă că drona care a explodat în port ar fi vizat un petrolier din flota fantomă a Rusiei
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 13:16

KMG infirmă că drona care a explodat în port ar fi vizat un petrolier din flota fantomă a Rusiei

KMG infirmă că drona care a explodat în port ar fi vizat un petrolier din flota fantomă a Rusiei. KMG International reafirmă respectarea...

KMG infirmă că drona care a explodat în port ar fi vizat un petrolier din flota fantomă a Rusiei
Cod galben de inundaţii pe cursurile de apă din Dobrogea!
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 12:56

Cod galben de inundaţii pe cursurile de apă din Dobrogea!

Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, sâmbătă, o atenţionare Cod galben de inundaţii, valabilă de...

Cod galben de inundaţii pe cursurile de apă din Dobrogea!
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 10:55

CONSTANȚA și TULCEA sub cod GALBEN! Averse torențiale, descărcări electrice, grindină

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis sâmbătă, 6 iunie, o avertizare de cod galben pentru județele Constanța și Tulcea....

CONSTANȚA și TULCEA sub cod GALBEN! Averse torențiale, descărcări electrice, grindină
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 09:11

MANGALIA: „Ziua Apelor” – competiții marinărești, demonstrații și activități educative

Liga Navală Română filiala Mangalia organizează sâmbătă, 6 iunie, ediția cu numărul 20 a sărbătorii „Ziua Apelor”. Evenimentul se va...

MANGALIA: „Ziua Apelor” – competiții marinărești, demonstrații și activități educative
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 08:19

CONSTANȚA: Weekend dedicat pietonilor pe bulevardul Tomis

Weekend dedicat pietonilor pe bulevardul Tomis! În zilele de 6 și 7 iunie, una dintre cele mai animate zone ale Constanței va fi dedicată...

CONSTANȚA: Weekend dedicat pietonilor pe bulevardul Tomis
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 08:17

Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului

Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...

Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului