Un proiect import al Primăriei Constanța, aprobat în ultima ședință de Consiliu Local de anul trecut, începe cu stângul. Este vorba despre construirea unor parcări supraetajate, în zonele Tomis Nord și KM 4-5, ale căror studii de circulație arată că soluțiile tehnice propuse nu sunt cele mai potrivite.
Există, în plus, temerea că proiectele ar putea fi anulate în instanță de locuitorii din zonele respective care, deși își doresc parcări, la modul general, nu le vor construite sub ferestrele lor.
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...
La Constanța, cele patru parcări etajate promise de municipalitate întârzie să apară. În plus, în curând, nu va mai fi permisă parcarea nici pe marginea bulevardului 1 Mai și a șoselei Mangaliei.
În ce stadiu se află proiectele viitoarelor construcții, a aflat Adrian Băncilă.
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...
De anul viitor, șoferii constănțeni vor plăti mai mult pentru rezervarea unui loc de parcare
Publicat de Doina Sirbu,
30 septembrie 2024, 17:20 / actualizat: 30 septembrie 2024, 20:38
De anul viitor, șoferii constănțeni vor plăti mai mult pentru rezervarea anuală a unui loc de parcare. Consilierii locali USR au propus majorarea taxei de la 255 de lei la 282 de lei.
“Propunerea noastră este de creștere a taxei doar cu rata inflației în acest moment, adică de la 255 lei, la 282 lei și avem un amendament în acest sens”, a spus Florin Cocargeanu de la USR.
Propunerea USR nu a trecut de vot. În proiectul inițial majorarea era de 255 la 600 de lei. Grupul consilierilor PSD a cerut reducerea acestei majorări cu 100 de lei.
“Considerăm că, în condițiile în care 15,3% din locuitorii din România sunt expuși riscului de sărăcie, inflația a fost și așa ridicată, cifră destul de ridicată în ultimii ani, Cred că se justifică o reducere a acestei taxe”, a declarat Costin Răsăuțeanu de la PSD.
Acest amendament a fost adoptat de majoritatea consilierilor. În schimb, viceprimarul Ionuț Rusu de la PNL a precizat că taxa pentru ocuparea temporară a domeniului public, pe care ar fi trebuit să o plătească șoferii veniți din afara municipiului Constanța se amână. Aceasta se plătește pentru pentru ocuparea domeniului public și privat de către autoturismele care nu sunt înmatriculate în județul Constanța și va fi în cuantum de 5 lei/zi sau 25 de lei/lună.
“Taxa de utilizare temporară nu va mai fi introdusă până când nu va fi operațional ADI Transport. Întregul scop al acestei taxe nu este altul decât descurajarea asupra populării auto în municipiul Constanța și reducerea poluării. Dar nu putem face acest lucru până când nu vom oferi o alternativă, iar ADI Transport va fi exact alternativa pe care voiam și vrem în continuare să o oferim”, a spus Ionuț Rusu.
Consilierii locali au adoptat o taxă suplimentară de 200 de lei/an pentru ocuparea domeniului public.
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...
Parcarea din Constanţa şi Mamaia va fi gratuită pe timp de noapte. Anunţul a fost făcut de primarul Constanţei, Vergil Chiţac, şi pe pagina sa de Facebook.
„Am luat decizia de a propune consilierilor locali o schimbare importantă în ceea ce privește implementarea regulamentului parcărilor din oraș: eliminarea obligativității plății locurilor de parcare din Constanța și Mamaia între orele 22:00 și 08:00. Având în vedere contextul economic în care ne aflăm, am luat această hotărâre din dorința de a mai scădea din presiunea care apasă pe umerii constănțenilor și a turiștilor care aleg să-și petreacă concediul în orașul nostru.
Este o modificare ușor de implementat, care nu necesită o consultare publică, dat fiind că are rolul de a reduce din obligațiile cetățenilor.
Mai mult, propunerea vine la pachet și cu simplificarea modului în care hotelierii pot închiria cele 7000 de locuri de parcare din stațiunea Mamaia. Aceștia vor putea pune la dispoziție turiștilor un abonament cu care să parcheze oriunde în zona 0, și nu doar într-un loc specific, după cum procedam până acum. În acest fel, ne dorim să creștem numărul locurilor contractate de către hotelieri, în prezent fiind închiriate 1300 de locuri de parcare din cele 7000 disponibile.
Primăria Constanța asigură cadrul de funcționare și desfășurare a sezonului estival la fel ca în alți ani, dar anul acesta este unul dificil și resimțim toate tulburările la care planeta a fost supusă începând cu 2020. Criza energiei și combustibilului a determinat scumpiri în lanț, pe care, din păcate, le-am resimțit cu toții, indiferent că suntem autorități, comercianți, hotelieri sau turiști. Au crescut prețurile pentru carburanți, au crescut costurile cu energia electrică, aprovizionarea a devenit mai scumpă, prețurile alimentelor au crescut și ele. Toate aceste lucruri au lovit în întreaga populație.
Noi, Primăria Municipiului Constanța, avem datoria să facem tot ce ne stă în putință pentru a construi un cadru propice dezvoltării și organizării în cele mai înalte condiții a sezonului estival. Sunt sigur că decizia pe care am luat-o va avea un impact pozitiv și imediat și că orașul Constanța, cu locuitorii, turiștii și agenții economici de aici, vor avea numai de câștigat de pe urma acesteia.
Voi convoca o ședință a Consiliului Local pentru a supune această propunere la vot”, a transmis Vergil Chiţac.
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...
La Constanța, parcarea ar putea fi gratuită în timpul nopții și în weekend. Acestea sunt doar două dintre amendamentele care vor fi aduse regulamentului parcărilor din municipiul Constanța.
Consilierii locali USR anunță că, împreună cu liberalii, au modificat regulamentul, iar forma finală este aproape gata.
De asemenea, vor putea beneficia de loc de parcare și chiriașii, nu doar proprietarii. Reprezentanții USR estimează că regulamentul parcărilor va fi modificat cel târziu luna viitoare.
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...
Primăria Municipiului Constanța, prin SC Confort Urban, desfășoară constant lucrări de reamenajare a spațiilor destinate parcării autovehiculelor.
Joi, 08 iulie, se va asfalta suprafața carosabilă din parcarea situată pe strada Ion Andreescu, la intersecția cu strada Oituz, accesul autovehiculelor fiind restricționat, în intervalul orar 08:00-17:00.
Utilajele de asfaltare se vor muta vineri, 09 iulie și luni, 12 iulie, în parcarea de la Poarta 1. Intervențiile vor avea loc cu restricții de parcare, între orele 08:00-17:00.
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...
Tarifarea locurilor de parcare din municipiul Constanța se va realiza din 18 iunie În prima etapă, până la o nouă comunicare, plata parcării se va putea realiza numai pentru Zona 0. Noua versiune a aplicației de plată a parcării „Constanța Parking va fi disponibilă începând de vineri, 18.06.2021.
Aplicația va permite efectuarea plății parcărilor de scurtă durată prin SMS și CARD BANCAR, pentru parcările aflate în zona 0, zona 1 și zona 2 ale orașului. Aplicația „Constanța Parking” poate fi descărcată gratuit din Google Play si AppStore.
Noua versiune a aplicației propune o interfață eficientă și ușor de utilizat pentru a plăti timpul de parcare. Prin trimiterea unui SMS generat de aplicație sau folosind cardul bancar pentru plata parcării prin aplicație, evitați manipularea bancnotelor și pierderea de timp cauzată de metodele clasice de plată prin numerar. De asemenea, pentru a evita situația neplăcută de a fi sancționat, în cazul depășirii accidentale a timpului de parcare, veți fi notificat înainte de expirarea timpului de parcare. Notificarea poate fi setată din aplicatie de fiecare utilizator între 5 si 25 minute.
Plata parcării în municipiul Constanța este reglementată conform HCL nr. 123/2021. Conform acestei hotărâri, primele 30 de minute sunt gratuite. Următoarele 30 de minute din prima oră de parcare se tarifează la jumătate din prețul zonei. După utilizarea oricărui tarif evidențiat, plata se va efectua doar la tariful întreg.
Taxarea prin SMS se va face la numărul 7475 valabil momentan în rețelele Vodafone și Orange, cu precizarea că codurile SMS nu sunt încă disponibile pentru rețelele Digi și Telekom.
În funcție de zona în care se face parcarea și de intervalul dorit, conținutul SMS-ului va fi diferit.
Tarifele pentru plata parcării se vor achita în zonele în care sunt amplasate panouri informative.
Ca metode alternative de plată, cetățenii vor putea efectua plata parcării online cu card bancar pe site-ul https://payment.uppark.io/payment/ și cu numerar prin tichete răzuibile. În curând, vor fi achiziționate parcometre stradale.
Tichetele răzuibile vor fi comercializate, începând de vineri, 18 iunie, în următoarele locații:
– sediul SC Confort Urban SRL – strada Vârful cu Dor, nr. 10, luni-vineri, între orele: 07:30-15:30;
– parcul de ridicări auto- strada Caraiman, nr. 1, luni-duminică, între orele: 00:00-24:00;
– parcarea supraetajată din zona Spitalului Județean Constanța- strada Nicolae Iorga, luni-duminică, între orele 00:00-24:00.
– punctele de vânzare CT BUS.
Instituțiile publice și de interes public, precum și persoanele juridice și persoanele fizice autorizate care își desfășoară activitatea comercială sau profesională în zonele 0, 1 și 2, pot solicita eliberarea unui abonament de parcare. Solicitările se trimit pe adresa de e-mail: secretariat@conforturban-ct.ro
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...
Regulamentul privind plata parcărilor publice, în municipiul Constanța, stârnește nemulțumire.
Consilierii locali URS-PLUS consideră că ar fi o ilegalitate, dacă acesta ar fi implementat în forma în care apare pe site-ul primăriei. Aleșii locali URS-PLUS acuză aparatul administrativ al municipalității că ar fi eliminat cele 30 de minute de parcare gratuită, promise la ultima consultare publică. Pe de altă parte, reprezentanții primăriei spun că la mijloc nu este decât o interpretare greșită a textului.
“Pe pagina de Facebook a primăriei au apărut ori propunerile de indicatoare, ori chiar indicatoarele, așa cum ar fi fost comandate, deși mă îndoiesc, pentru că ar fi trebuit să le supună atenției (n.r. consilierilor), înainte de orice, ca să nu comită erori, cum se pare că se comit. Avem de-a face cu neimplementarea corectă a prevederilor unui regulament, pentru că indicatoarele respective nu respectă prevederile regulamentului”, afirmă consilierul local Dumitru Caragheorghe. Supărarea sa și a colegilor săi de la USR PLUS pornește de la cele 30 de minute gratuite, în prima oră de staționare.
DUMITRU CARAGHEORGHE, consilier local: “Pe indicatoare se face o aluzie cu steluță, că cele 30 de minute sunt incluse în tarif. Asta este o interpretare abuzivă și nelegală. Adică, nu poți să interpretezi, câtă vreme acolo scrie clar că sunt 30 de minute gratuite. Și, în al doilea rând, nu există nicăieri tariful de 2 lei pe oră. Ei vin și spun că prima oră este doi lei, nu mai este 4 lei, pentru că include și cele 30 de minute. În regulament nu scrie nicăieri 2 lei.”
Purtătorul de cuvânt al Primăriei Constanța, Alin Vintilă, spune că în fapt, s-a avut în vedere binele cetățeanului.
ALIN VINTILĂ: “Cine parchează și staționează doar 30 de minute nu plătește nimic. Confuzia a fost creată, poate, de faptul că s-a oferit posibilitatea logică pentru cei care stau mai mult de 30 de minute într-o parcare să nu plătească o oră întreagă, ci să plătească la fracție de jumătate de oră. De aceea, prima oră a fost dată la jumătate de preț, pentru că am văzut ca au fost confuzii în spațiul public.”
Cu alte cuvinte, cine staționează mai mult de 30 de minute, cu unul, două sau chiar 15 minute, nu va plăti tariful pentru o oră întreagă, ci jumătate din preț, adică 2 lei.
ALIN VINTILĂ: “Primele 30 de minute, în fiecare zi, sunt gratuite, este important de spus, pentru că altfel lumea ar putea înțelege că pot parca câte 30 de minute, în diverse locuri. Nu, doar primele 30 de minute sunt gratuite. Și atunci am venit în sprijinul lor cu această prevedere.”
Deocamdată, parcările publice în Constanța și stațiunea Mamaia nu sunt taxate, dar nu va mai dura mult. Montarea noilor panouri este indiciul că parcarea se taxează și, dacă nu o plătim, putem fi amendați.
ALIN VINTILĂ: “Exact asta face acel panou. Pe de o parte, înștiințează pe cel care a parcat că are niște îndatoriri și, în același timp, îi și explică cum să se achite de aceste îndatoriri. Va fi aplicația CONSTANȚA PARKING, care este în teste la acest moment, va fi o posibilitate de plată prin SMS și vor mai fi și alternative, pentru cei care vin în stațiunea Mamaia (n.r. turiști) și au nevoie de parcări pe o perioadă mai extinsă, o zi, șapte zile, o lună, s.a.m.d.”
Parcometrele reprezintă o altă modalitate de plată, dar deocamdată nu au fost instalate. Cea mai la îndemână metodă, pentru cei care dețin telefoane mobile smart, va fi aplicația CONSTANȚA PARKING, spune Alin Vintilă.
Aceasta are o serie de beneficii, de la indicarea zonelor cu locuri de parcare libere, până la notificările trimise pe telefon, privind expirarea timpului de parcare. Cei care nu dețin asemenea telefoane sau pur și simplu nu vor să le folosească pot cumpăra tichete de parcare răzuibile, care se vor comercializa la punctele de lucru ale Confort Urban şi în punctele de vânzare CT BUS.
ALIN VINTILĂ: “Va fi o rețea de parteneri comerciali, de unde se pot achiziționa aceste abonamente, dar în principal de la agențiile fiscale ale Serviciului Public de Impozite și Taxe și se vor comercializa și acele tichete răzuibile, să spunem o formă analogică de plată a parcării. Acolo nu ai nevoie nici de aplicație de pe un telefon inteligent, nici de SMS”, explică reprezentantul Primăriei Constanța.
Prevederile regulamentului parcărilor vor fi aplicate treptat, începând din stațiunea Mamaia, apoi din zona zero, adică zonele cele mai aglomerate de autoturisme și, ulterior, vor fi extinse la nivelul întregului oraș.
Dacă aplicarea noului regulament privind parcările publice va fi considerată nelegală, aleșii locali de la USR-PLUS spun că poate fi atacată în justiție.
Profitând de faptul că parcarea era mai mult goală, un constănțean a ocupat două locuri, nu unul! Unde mai pui că locurile respective sunt destinate persoanelor cu handicap.
Imaginea este surprinsă, zilele trecute, în parcarea unui hypermarket din Constanța și nu mai are nevoie de alte comentarii, gen „Parchez ca un …”!
FOTO: Parcare ca la CONSTANȚA: „Mi-am înfipt mașina-n trotuar”!
Publicat de ,
8 septembrie 2016, 10:23
Unii dintre șoferii constănțeni nu dau doi bani pe bunul simț și continuă să uimească prin locurile unde aleg să își parcheze mașinile.
Imaginea de mai jos este surprinsă joi dimineața în fața sediului Consiliului Județean Constanța. Mai exact, în capătul aleii pietonale de acces din strada Traian către parcarea instituției.
Adică, în plin centrul orașului, în fața Palatului Administrativ!
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...
Taxa de rezervare a locurilor de parcare se achită la SPIT
Publicat de ,
26 februarie 2016, 13:45
Taxa rezervare loc parcare (parcare curentă) se achită la Serviciul Public de Impozite și Taxe (SPIT) Constanța, în urma preluării responsabilității încasării acesteia, conform Hotărârii Consiliului Local nr. 312/2015. Astfel, înștiințările de plată pentru anul 2016 cuprind și sumele datorate în acest sens.
Menționăm că plata taxei se face până la 31 martie 2016, urmând ca după această dată să se calculeze majorări de întârziere în cuantum de 1%, pentru fiecare lună sau fracție de lună, începând cu ziua imediat următoare termenului de scadență.
Autorizația se reînnoiește automat pentru anul următor în situația în care solicitantul nu renunță expres la aceasta până la data de 15 decembrie a anului în curs și are achitată taxa pentru anul curent.
În vederea achitării taxei contribuabilii pot opta pentru una din modalitățile de plată:
1. Online, pe site-ul www.spit-ct.ro, secţiunea „Servicii online/Plata online a impozitelor“ sau link-ul https://etax.spit-ct.ro, în urma autentificării cu nume utilizator şi parolă emise de către SPIT în urma unei cereri depuse online;
2. Prin intermediul cardului bancar, în cadrul centrului comercial Maritimo, la standul SPIT amenajat în zona Cafeteria Auchan, de luni până duminică, de la ora 10:00 la ora 22:00.
3. Prin intermediul telefonului mobil, folosind aplicaţia Etax Mobile SPIT Constanţa disponibilă la instalare pe AppStore pentru iOS și pe Play Store pentru Android;
4. Prin ordin de plată, beneficiar Primăria Municipiului Constanța, cod fiscal 4785631.
5. Prin numerar:
– la staţiile OMV-Petrom din Municipiul Constanţa, prin Westaco Express;
– la agenţiile băncii Garanti Bank;
– la toate oficiile Poșta Română.
6. Prin numerar sau prin intermediul cardului bancar, la orice agenție fiscală SPIT.
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...
Faptul că şoferilor care parchează neregulamentar în Constanţa li se pun caracatiţele mult blamate la roţi este de notorietate. Ce am putea face, totuşi, cu cei care se văd cu volanul în mână şi, pur şi simplu, ori nu ştiu ce să facă cu el, ori îl „abandonează”?
Din nefericire pentru şoferii constănţeni, în care nu includem „tagma” celui din fotografie, tot mai mulţi neiniţiaţi umplu trotuarele şi şoselele cu astfel de parcări „inteligente”.
Până când, răpus, probabil, de neuroni, o abandonează pe trecerea de pietoni …
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...