Prim-ministrul Ilie Bolojan a anunțat că în ședința extraordinară a Guvernului de vineri au fost adoptate cinci dintre proiectele legislative care fac parte din pachetul 2 de reforme.
Cel de-al șaselea pachet, cel referitor la administrația publică, urmează să fie discutat duminică.
Ilie Bolojan și-a exprimat încrederea că până la finalul săptămânii viitoare toate cele șase pachete vor fi aprobate prin asumarea răspunderii.
‘Am încheiat o ședință de guvern extraordinară în care pe ordinea de zi au fost cinci din cele șase pachete, pe care ni le-am propus să le adoptăm prin procedura de asumare a răspunderii. Cel de-al șaselea, pachetul pentru administrație publică, urmează să fie discutat duminică, când foarte probabil vom avea o nouă ședință de guvern, în așa fel încât să urmeze și acest domeniu procedura de asumare a răspunderii, pentru ca la finalul săptămânii viitoare toate cele șase pachete să poată fi adoptate’, a spus Bolojan, într-o conferință de presă susținută la Palatul Victoria.
Primăria Constanța, prin Direcția Generală de Asistență Socială, oferă beneficiarilor Cantinei de ajutor social, în prag de sărbători, pachete alimentare cu produse tradiționale.
Din meniul festiv nu lipsesc sarmalele pregătite cu măiestrie de gospodinele cantinei, dar nici alte produse tradiționale, cum ar fi carnea și preparatele din carne de porc și curcan, lactatele, fructele și dulciurile.
Pachetele sunt destinate beneficiarilor cantinei sociale, care aparțin mai multor categorii de persoane vulnerabile. Printre aceștia se numără persoanele singure și familiile care beneficiază de venit minim de incluziune, persoanele cu dizabilități sau afecțiuni cronice, persoanele vârstnice și cei care se confruntă temporar cu dificultăți financiare.
Prin acest demers, Primăria Municipiului Constanța reafirmă angajamentul său față de comunitate, oferind sprijin celor vulnerabili și contribuind la crearea unui Crăciun cald și liniștit pentru toți.
CONSTANŢA: Reprezentanţii Agenției de Cooperare și Coordonare Turcă – TIKA au oferit 250 de pachete copiilor şi adulţilor din centrele DGASPC
Publicat de ,
28 aprilie 2021, 16:11
Centrul de Plasament „Micul Rotterdam“ din Constanța a primit, astăzi, vizita reprezentanților Agenției de Cooperare și Coordonare Turcă – TIKA.
Reprezentanții TIKA au oferit 250 de pachete cu alimente neperisabile ce vor fi distribuite în centrele rezidențiale de copii și adulți aparținând Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Constanța.
Pachetele au fost dăruite cu ocazia Ramadanului, sărbătoarea pocăinței și a sacrificiului.
Parteneriatul dezvoltat de TIKA și DGASPC Constanța s-a concretizat, de-a lungul anilor, în mai multe proiecte în folosul copiilor, tinerilor și adulților protejați în centrele rezidențiale.
Primăria Municipiului Constanța, prin Direcția Generală de Asistență Socială anunță că începând din data de 08 martie 2021, de luni până vineri, între orele 08:00 – 15:00, la Clubul pentru pensionari situat pe strada Duiliu Zamfirescu nr. 4, se vor distribui pachetele cu produse de igienă și produse alimentare acordate în baza Programului operational Ajutorarea persoanelor defavorizate – POAD 2019/2021.
Campania de distribuire a produselor se va desfășura cu respectarea tuturor prevederilor legale privitoare la prevenirea și combaterea răspândirii virusului SARS COV-2.
În conformitate cu prevederile Ordonanței de urgență nr. 84/2020 pentru stabilirea unor măsuri necesare în vederea implementării Programului operational Ajutorarea persoanelor defavorizate – POAD, beneficiază de aceste produse următoarele categorii:
a) familiile și persoanele singure cărora le este stabilit, prin dispoziție scrisă a primarului, dreptul la un venit minim garantat acordat în baza Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificările și completările ulterioare;
b) familiile beneficiare de alocație pentru susținerea familiei acordată în baza Legii nr. 277/2010 privind alocația pentru susținerea familiei, republicată, cu modificările și completările ulterioare;
c) persoane aflate temporar în situații critice de viață, respectiv victime ale calamităților, persoane dependente, definite conform prezentei hotărâri, și în alte situații asemănătoare stabilite prin anchetele sociale și care se află în situații deosebite de vulnerabilitate, precum și persoanele care locuiesc în așezările informale.
Persoanele care se încadrează în mai multe categorii beneficiază de pachetele cu produsele de igienă și produsele alimentare aferente unei singure categorii din care fac parte la data acordării asistenței materiale de bază. În perioada 08 martie 2021 – 16 aprilie 2021 vor primi cutii cu produse de igienă și produse alimentare beneficiarii venitului minim garantat și ai alocației pentru susținerea familiei.
Pachetele se ridică personal de către destinatarii finali pe baza actului de identitate. Pentru persoanele beneficiare de venit minim garantat și alocație pentru susținerea familiei titularii dispozițiilor de primar prin care se acordă acest drept, ridică pachete pentru toți membrii familiei.
Un pachet cu produse de igienă cântărește 5 kg ( împreună cu ambalajul ) și conține:
– 5 periuțe de dinți
– 4 tuburi cu pasta de dinți x 75 ml/tub
– Săpun lichid ( 500 ml )
– Șampon pentru copii ( 800 ml )
– Șampon pentru adulți ( 500 ml )
– 2 pungi de detergent pentru rufe ( 2,7 kg )
Un pachet cu produse alimentare cântărește 28,4 kg ( împreună cu ambalajul ) și conține:
– Făină alba de grâu – 5 pungi x 1 kg/pungă = 5 kg
– Mălai – 4 pungi x 1 kg/pungă = 4 kg
– Paste făinoase – 2 pungi x 0,400 kg/pungă = 0,80 kg
– Ulei – 4 sticle x 1litru/sticlă = 4 litri
– Zahăr – 2 pungi x 1 kg/pungă = 2 kg
– Orez – 4 pungi x 1 kg/pungă = 4 kg
– Conserve carne vită – 5 cutii X 0,300 kg/cutie = 1,5 kg
– Conserve carne porc – 3 cutii X 0,300 kg/cutie = 0,9 kg
– Conserve pateu ficat de porc – 5 cutii X 0,100 kg/cutie = 0,5 kg
– Compot de fructe – 2 cutii x 0,720 ml/cutie = 1,44 litri
Exemplu: o familie beneficiară a alocației pentru susținerea familiei constituită din 5 membri va primi 5 cutii cu alimente și 5 cutii cu produse de igienă, deci va trebui să transporte acasă cantitatea de 167 kg.
Pentru buna desfășurare a activității în contextul epidemiologic actual, vă rugăm să păstrați distanțarea socială corespunzătoare, pentru a nu pune în pericol sănătatea dumneavoastră și a celor din jur, transmite Prămăria Municipiului Constanța.
Pentru informații suplimentare apelați numerele de telefon 0341448530 și 0341454669.
Judeţul Tulcea va recepţiona, luna aceasta, peste 9.500 de pachete cu alimente, care reprezintă a doua etapă a Programului Operaţional de Ajutorare a Persoanelor Defavorizate, după ce, la sfârşitul lunii ianuarie – începutul lunii februarie, un număr similar de pachete cu produse igienico-sanitare au fost distribuite populaţiei cu venituri mici din judeţ.
Potrivit unei note de presă remisă AGERPRES de Instituţia Prefectului – Judeţul Tulcea, au fost stabilite comisiile de recepţie care vor verifica cele 9.559 de pachete şi vor sigila locurile în care acestea vor fi depozitate.
„Instituţia Prefectului a fost informată cu privire la perioada în care se va face recepţia pachetelor cu produse alimentare, respectiv 23-31 iulie 2020. Distribuţia către beneficiarii acestora va fi stabilită ulterior”, se specifică în nota de presă.
Un pachet cu alimente va conţine cinci kilograme de făină albă de grâu, patru kilograme de mălai, 800 de grame de paste făinoase, patru litri de ulei, două kilogram de zahăr, patru kilograme de orez, cinci conserve cu carne de vită, trei conserve cu carne de porc, 5 conserve cu pateu de ficat de porc şi două sticle sau cutii metalice cu compot de fructe, potrivit sursei.
La finele lunii ianuarie şi începutul lunii februarie, autorităţile au distribuit în judeţ 9.559 de pachete cu produse de igienă. Fiecare pachet a cuprins periuţe de dinţi, paste de dinţi, săpunuri, şampon pentru copii şi pentru adulţi şi detergent de rufe.
Potrivit Prefecturii Tulcea, toate 9.559 de pachete cu produse de igienă au fost distribuite la începutul anului.
De aceste pachete beneficiază persoanele care au dreptul la un venit minim garantat în baza legii nr. 416/2001, cele aflate temporar în situaţii critice, precum şi cele care beneficiază de alocaţii pentru susţinerea familiei.
Prima ediție a Orășelului Copiilor a avut loc aseară, în Cumpăna, fiind organizată de Primăria și Consiliul Local, pe Stadionul Central de pe strada Dacia.
Până pe 7 ianuarie 2020, în zilele de vineri, sâmbăta si duminică, începand cu ora 17.00, tărâmul magic al Crăciunului își deschide porţile pentru copii, părinți şi bunici cu spectacolul – „Crăciun Magic în Cumpăna”. Cei prezenți se vor putea bucura de teatru de păpuși, animații, jocuri, momente de magie, animație cu mascote și personaje foarte îndrăgite de copii, precum și de multe alte surprize.
Pe de altă parte, de Moș Nicolae autoritățile locale au oferit pachete ce conțin dulciuri și fructe, celor 1.360 de elevi ai Liceului Tehnologic „Nicolae Dumitrescu” și celor 417 preșcolari ai grădinițelor din localitate.
Autorităţile din Bulgaria au anunţat că şi în zona lor de litoral au fost găsite alte 150 de pachete susceptibile că ar conţine droguri de mare risc. Poliţiştii români vor continua şi în zilele următoare operaţiunea de căutare a narcoticelor. Oamenii legii îi avertizează pe cei care găsesc pachete suspecte pe plajă, să nu le deschidă şi să anunţe imediat autorităţile.
‚‚Traficul acestor substanțe, în special cocaina care este drog de mare risc, este aspru pedepsit de Legea 143/2000 privind prevenirea și combaterea traficului și consumului ilicit de droguri. Aceste infracțiuni sunt pedepsite cu ani foarte grei de detenție. După cum ați văzut, lumea a fost cooperantă și toate pachetele au fost predate autorităților. Nu se pune problema să păstreze vreun pachet’’, a declarat Marius Oprişan, şeful Centrului Regional de Evaluare şi Consiliere Antidrog Constanţa
Procurorii DIICOT apreciază că valoarea de piaţă a drogurilor ar putea depăşi 300 de milioane de euro.
Şase pachete cu 170 kg de cocaină de puritate ridicată au fost găsite plutind pe Marea Neagră, în apropierea localităţii Şabla, nu departe de frontiera cu România, a informat ministrul de interne bulgar, Mladen Marinov, în şedinţa de guvern de miercuri, transmite BTA.
Cocaina se afla într-o vestă de salvare şi era învelită în ambalaj rezistent la apă.
Potrivit ministrului Marinov, cel mai probabil este vorba despre un caz de predare de droguri pe mare.
Autorităţile române şi bulgare lucrează la acest caz din data de 5 aprilie. O mare cantitate de cocaină a fost descoperită şi pe litoralul românesc.
Autorităţile au intensificat supravegherea în zona Şabla.
Pachetele conţineau coduri şi înscrisuri, a mai declarat Mladen Marinov.
Mai multe informaţii despre acest caz urmează să fie furnizate într-o conferinţă de presă la Kavarna.
Prim-ministrul Boiko Borisov a declarat că, acum două zile, inspectorii vamali bulgari au interceptat peste o tonă de marijuana. Şeful guvernului a mai afirmat că, în ultimii doi ani, la frontierele ţării au fost confiscate cantităţi record de droguri.
Avertisment de la Poliția Constanța: „Atenție! Conținut periculos! Nu deschideți pachete pe care le găsiți pe plajă!“
Foto: Poliția survolează litoralul românesc. Foto: Radio Constanța
Publicat de ,
6 aprilie 2019, 11:04 / actualizat: 6 aprilie 2019, 12:26
Inspectoratul Județean de Poliție Constanța a transmis, astăzi, un avertisment adresat cetățenilor care se află în zona litoralului românesc:
„ATENȚIE! Conținut periculos! Avertizăm cetățenii din zona litoralului românesc să nu deschidă pachete pe care le găsesc pe plajă, să anunțe cel mai apropiat polițist sau să sune la 112, dacă găsesc astfel de colete. Acestea pot conține droguri cu o concentrație foarte mare (peste 90%), ce pot pune în pericol viața! În momentul de față, pe litoralul Mării Negre, este în derulare o amplă operațiune, într-un dosar de trafic de droguri, derulată de polițiști, polițiști de frontieră și jandarmi, sub coordonarea DIICOT“, se arată în informarea transmisă de IPJ Constanța.
În perioada 5 – 8 aprilie, între orele 8.00 – 16.30, la sediul pieței agroalimentare din comuna Valu lui Traian se vor distribui pachetele alimentare de Paşti, informează Primăria localității.
Categoriile de beneficiari sunt:
– persoanele fără venituri;
– persoanele cu certificat de încadrare în grad de handicap sau însoțitorii acestora;
– pensionari cu pensii sub 520 de lei;
– persoanele cu venit până la 520 de lei/luna/membru de familie.
Important de precizat este faptul că atribuirea se face doar în baza documentelor doveditoare.
Primăria Oraşului Cernavodă anunţă că distribuirea pachetelor sociale din cadrul Programului Operaţional Ajutorarea Persoanelor Defavorizate (POAD) va începe de luni, 11 iulie 2016.
În cursul acestei săptămâni, au fost livrate 6476 de cutii cu ajutoare alimentare, care vor ajunge în casele a peste două mii de beneficiari din Cernavodă.
Fiecare cutie conţine următoarele alimente şi cantităţi: făină albă de grâu (o pungă de 1 kg), mălai (două pungi de 1 kg), paste făinoase (o pungă de 400 g), ulei (2 sticle de 1 litru), zahăr (o pungă de 1 kg), conservă carne de vită (o cutie metalică de 300 g), conservă pate de ficat de porc (o cutie metalică de 200 g), conservă de pastă de tomate (o cutie metalică de 400 g), orez (o pungă de 1 kg), fasole boabe (o pungă de 500 g), iar fiecare beneficiar va primi o cantitate dublă de produse menţionate (2 cutii).
Persoanele care se vor bucura de aceste ajutoare vor fi: pensionarii cu venituri de cel mult 450 de lei, şomerii, persoanele asistate social care beneficiază de alocaţie pentru susţinerea familiei şi ajutor social, persoanele cu handicap de gradele I şi II, persoanele fără venituri, sau ale căror venituri nete lunare nu depăşesc 450 de lei.
Ajutoarele alimentare se vor ridica personal de către beneficiari, de la sediul Direcţiei de Asistenţă Socială, din strada Dacia nr.5, de luni până vineri, orele 08:00- 16:00, pe baza actului de identitate valabil. Pentru lămuriri suplimentare, cei interesaţi pot suna, zilnic, în intervalul orar 08:00 – 16:00, la numărul de telefon 0241/487146.
Persoanele cu probleme locomotorii, care nu se pot deplasa pentru a ridica pachetele sociale, vor primi sprijin din partea reprezentanţilor D.A.S. Cernavodă pentru livrarea alimentelor la domiciliu.
Vacanţa mult visată, la Târgul de Turism al României
Publicat de Bogdan Comșa,
12 noiembrie 2015, 13:48
Peste 200 de expozanţi participă la a 34-a ediţie a Târgului de Turism al României, deschis în Bucureşti.
Potrivit organizatorilor, sunt aşteptaţi peste 20 de mii de vizitatori, la actuala ediţie, unde îşi vor putea achizitiona pachete pentru sărbatorile de iarnă – Crăciun şi Revelion, dar şi pentru vara viitoare prin programul „Înscrieri timpurii”.
Florentina Varga relatează:
Programul de vizitare a târgului este zilnic între orele 10 şi 18, iar duminică, în ultima zi, până la ora 16.
Biletul de intrare costă 10 lei.
Concomitent cu acest eveniment, reprezentanţii Asociaţiei Litoral-Delta Dunării vor deschide conferinţa naţională „Vacanţă în ţara mea”, care se desfăşoară tot la Bucureşti.
Ei vor prezenta în faţa a peste 150 de agenţi de turism din România şi Republica Moldova lucrarea „Mamaia – model unic de promovare. Taxa de promovare”.
Primăria şi Consiliul Local Cumpăna au oferit astăzi 100 de pachete familiilor cu probleme sociale din comună.
Acestea au primit pachete cu alimente de bază şi traditionale pentru sărbătorile pascale.
De asemenea, în cadrul Campaniei ‘Fă-le o bucurie”, Asociaţia pentru Dezvoltare Comunitară Cumpăna, împreună cu Primăria Cumpăna au oferit unui număr de 14 familii cu venituri reduse pachete conţinând produse alimentare precum ulei, zahăr, făină, cozonac, ouă dar şi alte alimete de bază.
Prioritare sunt persoanele vârstnice cu venituri foarte mici şi care nu au sprijinul copiilor dar şi familiile cu venituri mici şi care au mai mult de patru copii”.
PACHETELE cu alimente pentru nevoiaşii din Constanţa SE ACORDĂ de miercuri
Publicat de Bogdan Comșa,
7 aprilie 2015, 16:33 / actualizat: 7 aprilie 2015, 20:12
În urma şedinţei Consiliului Local de marţi, 07.04.2015 şi a semnării contractelor şi documentelor necesare, Primăria Municipiului Constanţa şi Consiliul Local Municipal fac următorul anunţ:
“Pachetele cu alimente ce se oferă persoanelor cu pensii mai mici de 1.000 lei, persoanelor cu vârsta de peste 60 de ani, celor care nu realizează venituri, persoanelor cu handicap şi persoanelor beneficiare de venit minim garantat, se vor distribui după următorul program:
– Miercuri – 08 aprilie 2015, în intervalul orar 08.00-18.00;
– Joi – 09 aprilie 2015, în intervalul orar 08.00-18.00;
– Vineri – 10 aprilie 2015, în intervalul orar 08.00-18.00;
– Sâmbătă – 11 aprilie 2015, în intervalul orar 08.00-18.00.
Intervalul orar tradiţional a fost prelungit cu 4 ore zilnic pentru evitarea aglomeraţiei şi pentru distribuirea rapidă şi eficientă a pachetelor.”
Pachetele se acordă la următoarele adrese:
1.Str. Răscoala din 1907 – Piaţa Unirii;
2.Str. Eliberării, nr.8, bl.I – la Clubul Pensionarilor;
3.Str. Cişmelei, nr.16 – la Clubul Pensionarilor;
4.Tomis II – B-dul Tomis , nr. 211, bl. TS 6B la Clubul Pensionarilor;
5.Piaţa CET;
6.B-dul 1 Mai Vechi ( Poarta 6 ) – la Clubul Pensionarilor;
7.B-dul Dezrobirii, nr.123, bl. IS – la Clubul Pensionarilor;
8.Şoseaua Mangaliei, nr.86 – la Clubul Pensionarilor;
9.Duiliu Zamfirescu, nr. 4 – la Clubul Pensionarilor.
Vă reamintim că marţi, șeful Serviciului de Distribuire a Pachetelor din Primăria Constanța, Iulia Zahariciuc, anunţase că fi distribuite după Paște.
Cauza – Primăria nu a putut să semneze contractele cu furnizorii, a spus Zahariciuc.
Situaţia a survenit după ce primarul Radu Mazăre a fost suspendat din funcţie, după ce a fost arestat preventiv şi nimeni nu avea drept de semnătură.
Astăzi, atribuţiile de primar au fost i-au fost desemnate vicelui Decebal Făgădău, astfel că semnarea contractelor cu furnizotii a fost posibilă şi în lipsa lui Mazăre.
50 de mii de oameni primesc astfel de pachete de la Primăria Constanţa.
Aleșii locali constănțeni au aprobat, astăzi, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Municipal (CLM) Constanța creșterea plafonului de acordare a pachetelor pentru pensionari. Conform declarației primarului Constanței, Radu Mazăre, plafonul a fost crescut până la un venit de 1.000 de lei/lună.
Edilul-șef al Constanței a precizat că municipalitatea nu a reușit încă să facă simulările necesare pentru creșterea subvenției care să scadă costul facturii la energia termică cu 10% pentru cei care beneficiază deja de subvenție. Mazăre susține că nu s-a reușit acest lucru deoarece nu au fost primite listele d la Ministerul Administrației și Internelor cu persoanele care locuiesc în municipiul Constanța.
Operatorii în turism pregătesc pentru vara viitoare programe şi pentru seniori.
În capetele de sezon vor fi introduse programe cu pensiune completă, care vor include o excursie, transportul cu trenul şi transferul de la gară la hotel pentru pensionarii care vor să vină să se relaxaze la mare, în România.
Declaraţia îi aparţine lui Alin Burcea, prim-vicepreşedintele ANAŢ, şi a fost făcută la Bursa Litoral – Delta Dunării, care a început astăzi în staţiunea Mamaia.
Reprezentanţii ANAT au mai declaraţ, în preambulul evenimentului, că vor participa în premieră, după mai bine de 25 de ani, la Târgul Internaţional de Turism din Varşovia, întrucât polonezii s-au aratat interesaţi de ofertele turistice estivale de pe litoralul românesc.
Începând de mâine, cei care doresc să meargă în vacanţă în extra-sezon pot cumpăra pachete turistice mai ieftine prin programul Litoralul pentru Toţi, care se încheie pe 28 septembrie.
Care sunt serviciile de care pot beneficia turiştii în această perioadă ne spune Constanţa Comănici:
Luna septembrie aduce vacanţe la preţuri reduse şi în staţiunile balneare.
Pachetele alimentare pentru nevoiaşi vor fi acordate la Constanţa şi celor care au venituri de până la o mie de lei pe lună.
Decizia va fi oficializată la viitoarea şedinţă a Consiliului Local Municipal Constanţa, a anunţat, astăzi, primarul Radu Mazăre.
Acesta nu a explicat de unde vor fi obţinuţi banii necesari, cât timp municipalitatea nu poate suporta mai multe cheltuieli obligatorii, precum subvenţia pentru transportul elevilor şi are în mod frecvent dificultăţi la plata salvamarilor.
Radu Mazăre a reluat şi o veche promisiune, care datează din ultima campanie electorală: reducerea facturii la încălzire în sistem centralizat, în condiţiile în care constănţenii plătesc de câţiva ani cea mai scumpă gigacalorie din ţară.
Începând de astăzi, persoanele cu venituri mici din municipiul Mangalia pot ridica pachetele cu alimente.
Potrivit reprezentanţilor Serviciului Public de Asistenţă Socială, distribuirea pachetelor se face în perioada 26 august – 1 septembrie, între orele 9,00 şi 16,00.
Beneficiarii ajutorului de urgenţă sunt pensionarii cu venituri mai mici de 829 lei pe lună, persoanele de peste 60 de ani care nu realizează venituri, dar şi persoanele cu dizabilităţi din localitate.
Punctele de distribuţie sunt – Sala de Sport a Şcolii Generale nr.1, cantina Grupului Şcolar Industrial „Ion Bănescu”, blocul C18 B, situat pe strada Rozelor şi Căminul C10 Neptun, din aleea Steagurilor.