Turiştii care au vizitat judeţul Tulcea, în minivacanța de 1 Mai, au avut parte de mai multe evenimente.
În centrul oraşului Tulcea se desfășoară Festivalul „Micului cel Mare”. Bucătarii își etalează măiestria în prepararea mititeilor, pregătiți după diverse rețete, dar nu lipsesc nici alte preparate: tocănițe gustoase la ceaun, bulz, cârnaţi afumaţi sau picanți, jamboane, salate colorate, dar și deserturi, de la dulciuri preparate în casă la plăcinte sau înghețată.
Tot în Piața Civică sunt prezenți și meșteri populari cu produse de artizanat, iar ”Orăşelul Copiilor” de la Lacul Ciuperca îi așteaptă pe copii, părinţi și bunici într-un parc de distracții amenajat cu tobogane, carusele, piste cu maşinuţe și trenuleţe.
Festivalul se va încheia în această seară, cu un spectacol.
Tot de astăzi, începe perioada de pescuit recreativ pe Lacul Ciuperca din municipiul Tulcea.
Până la finele lunii, este permis pescuitul pe o latură a lacului, semnalizată corespunzător, iar taxa de pescuit va fi de 10 lei/zi pentru o persoană, respectiv 5 lei/zi pentru pensionari, taxă ce se achită anticipat. Pescuitul va fi permis între orele 05:00 și 18:00, cu o singură undiță și cel mult două cârlige, fiind permisă reținerea unei capturi de 3 kg de pește.
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...
Prima ediție a Orășelului Copiilor a avut loc aseară, în Cumpăna, fiind organizată de Primăria și Consiliul Local, pe Stadionul Central de pe strada Dacia.
Până pe 7 ianuarie 2020, în zilele de vineri, sâmbăta si duminică, începand cu ora 17.00, tărâmul magic al Crăciunului își deschide porţile pentru copii, părinți şi bunici cu spectacolul – „Crăciun Magic în Cumpăna”. Cei prezenți se vor putea bucura de teatru de păpuși, animații, jocuri, momente de magie, animație cu mascote și personaje foarte îndrăgite de copii, precum și de multe alte surprize.
Pe de altă parte, de Moș Nicolae autoritățile locale au oferit pachete ce conțin dulciuri și fructe, celor 1.360 de elevi ai Liceului Tehnologic „Nicolae Dumitrescu” și celor 417 preșcolari ai grădinițelor din localitate.
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...
Primăria și Consiliul Local Cumpăna organizează în perioada 6 decembrie 2019 – 7 ianuarie 2020, pe Stadionul Central de pe strada Dacia, prima ediție a Orășelului Copiilor din localitate.
Potrivit autorităților locale, în această perioadă, în zilele de vineri, sâmbătă și duminică, de la ora 17.00, tărâmul magic al Crăciunului își deschide porţile pentru copii, părinți şi bunici cu spectacolul – „Crăciun Magic în Cumpăna”. Acesta constă în teatru de păpuși, animații, jocuri, momente de magie, animație cu mascote și personaje foarte îndrăgite de cei mici, dar și multe alte surprize.
Deschiderea oficială va avea loc, vineri, 6 decembrie 2019, de la ora 18.00.
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...
Momentele speciale continuă şi astăzi, pe Tărâmului Magic al Crăciunului.
Spectacolele vor avea loc pe scena Castelului Fermecat în prima zi de Crăciun, între orele 18.00 şi 20.00.
Până pe 14 ianuarie, în fiecare zi, după ora 11,00, sunt deschise pentru cei mici cursurile Atelierelor de Magie, de Jucării, Atelierul Pinguinilor Muzicali sau Căsuţa Hobbiţilor.
De asemenea, la Ambasada lui Moş Crăciun, constănţenii pot să le dăruiască micuţilor din centrele de plasament cadouri.
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...
Cu ocazia sărbătorilor de iarnă, autoritățile locale din Mangalia organizează, pe tot parcursul lunii decembrie, „Orășelul Copiilor”, în Parcul Evergreen. Acolo sunt programate mai multe evenimente dedicate tuturor copiilor orașului.
Astfel, în perioada 2-23 decembrie, în fiecare sâmbătă, începând cu orele 17.00, vor avea loc o serie de concerte în aer liber, susținute de cei mai în vogă artiști ai momentului.
Primul care va deschide seria concertelor menite a-i bucura pe cei mici, dar și pe cei mai mari dintre copii, va fi îndrăgitul interpret Smiley. El va susține, în data de 2 decembrie, un concert de excepție, special pentru toți cei care vor dori să ia parte la eveniment.
Al doilea spectacol va fi oferit localnicilor de cunoscuta interpretă, Ruby, în data de 9 decembrie, urmând ca în data de 16 decembrie să concerteze o altă artistă cunoscută publicului larg, Andreea Bănică.
Cea care va închide seria spectacolelor oferite de Primăria Mangalia copiilor, va fi Anda Adam. Artista va susține un moment muzical plin de dans și voie bună, într-o atmosferă de poveste, în ziua de 23 decembrie, ziua care precede Ajunul Crăciunului.
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...
Primăria alocă 1,6 milioane de euro pentru evenimentele care vor avea loc în luna decembrie, la Constanţa.
Este vorba despre Festivalului iernii, amenajarea Orăşelului Copiilor şi a Revelionului.
Pentru acum, au fost depuse, spre finanţare, 3 oferte pentru Festivalului iernii iar pentru organizarea Revelionului 2018 s-au depus 2, suma oferită de municipalitate fiind de 600.000 de lei.
Viceprimarul Constanţei, Costin Răsăuţeanu, a declarat că s-a început procedura de achiziţie pentru iluminatul festiv al oraşului.
El a mai precizat că luminiţele care vor împodobi oraşul ar putea fi amplasate la 1 decembrie şi atunci, s-ar putea deschide şi Orăşelul Copiilor.
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...
Anul acesta a fost amenajat în Parcul Tăbăcăriei, în Țara Piticilor. Timp de o lună, până pe 30 decembrie, vor fi spectacole pentru copii, vor fi personaje de poveste. Tot aici a fost amenajată și Ambasada lui Moș Crăciun.
Festivitatea de inaugurare s-a încheiat cu un spectacol de lasere și un imens foc de artificii, efecte vizuale speciale savurate din plin de vizitatori.
FOTO/VIDEO – Facebook Festivalul iernii
Structura dinamică a evenimentului, accesabilitatea, implicaţiile sociale, morale, artistice şi culturale, impactul vizual şi emoţional, situează acest tip special de organizare în planul cel mai profesionist al zonei de entertainment şi nu numai, spun organizatorii.
Bilanţul, în cifre, al lucrărilor necesare amenajării este absolut impresionant: zeci de oameni au lucrat aproape non-stop pentru a avea totul gata la timp. Pe lângă toate amenajările necesare, aceştia au asamblat peste 20 de căsuţe, au împobobit cu luminiţe toţi copacii din perimetrul Ţării Piticilor şi din preajmă, au construit scena – Castelul Fermecat –, totul în temperaturile extreme din ultimele zile. Perdelele luminoase se întind pe sute de metri, iar animatorii şi actorii sunt îmbrăcaţi în costume de poveste, realizate de designeri internaţionali.
Tot în perioada pregătirilor s-a montat şi un spectacol, cu un scenariu gândit special pentru acest eveniment. De asemenea, fiecare grup de animatori va avea propria scenetă, integrând şi copiii în poveste. Scenele interpretate de actori profesionişti sunt gândite în aşa fel încât să fie uşor recognoscibile de către cei mici, să îi atragă, să îi încânte şi să le pună la încercare imaginaţia. Astfel, din simplu public, copiii, dar şi însoţitorii lor de toate vârstele, vor deveni parte din poveştile care se rescriu în chiar momentul desfăşurării acţiunii, devenind parte din legenda personală a fiecăruia dintre participanţi.
Festivalul Iernii are şi o importantă componentă educaţională: cursurile amuzante şi interesante, diversificate în funcţie de studii sociologice ce au avut impact, pe grupe de vârstă, desfăşurate în Atelierul de Dulciuri Magice, Atelierul de Jucării şi Ambasada lui Moş Crăciun. Orarul este gândit în aşa fel încât toţi copiii să poată participa la toate cursurile pe parcursul întregii perioade.
Târgul de Crăciun, care se va deschide în apropierea Ţării Piticilor, pune la dispoziţia părinţilor, bunicilor şi copiilor cele mai variate produse cu specific de Sărbători, din toate gamele şi pentru toate gusturile şi buzunarele.
Tărâmul Magic al Crăciunului este un eveniment susţinut de Primăria Municipiului Constanţa şi sprijinit de Inspectoratul Şcolar Judeţean Constanţa, Inspectoratul Judeţean de Jandarmi Constanţa, Gruparea Mobilă de Jandarmi „Tomis“ Constanţa, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Dobrogea“, Inspectoratul de Poliţie al Municipiului Constanţa.
FOTO/Premieră în România, la CONSTANȚA: „Tărâmul Magic al Crăciunului”, un concept inedit
Publicat de ,
30 noiembrie 2016, 18:01
La Constanţa se deschide, joi, Orăşelul copiilor, care anul acesta va fi amenajat în Parcul Tăbăcăriei şi se va numi „Tărâmul Magic al Crăciunului”. Pregătirile sunt pe ultima sută de metri.
Festivalul Iernii 2016 este cel mai important eveniment al sezonului rece, desfăşurat în premieră în România, la Constanţa. Ţara Piticilor s-a transformat în Tărâmul Magic al Crăciunului!
Toţi constănţenii, mari şi mici, sunt invitaţi la deschiderea Tărâmului Magic al Crăciunului, în data de 1 Decembrie, la ora 18.00 (intrarea dinspre City Park Mall)!
Structura dinamică a evenimentului, accesabilitatea, implicaţiile sociale, morale, artistice şi culturale, impactul vizual şi emoţional, situează acest tip special de organizare în planul cel mai profesionist al zonei de entertainment şi nu numai, spun organizatorii.
Bilanţul, în cifre, al lucrărilor necesare amenajării este absolut impresionant: zeci de oameni au lucrat aproape non-stop pentru a avea totul gata la timp. Pe lângă toate amenajările necesare, aceştia au asamblat peste 20 de căsuţe, au împobobit cu luminiţe toţi copacii din perimetrul Ţării Piticilor şi din preajmă, au construit scena – Castelul Fermecat –, totul în temperaturile extreme din ultimele zile. Perdelele luminoase se întind pe sute de metri, iar animatorii şi actorii sunt îmbrăcaţi în costume de poveste, realizate de designeri internaţionali.
Tot în perioada pregătirilor s-a montat şi un spectacol, cu un scenariu gândit special pentru acest eveniment. De asemenea, fiecare grup de animatori va avea propria scenetă, integrând şi copiii în poveste. Scenele interpretate de actori profesionişti sunt gândite în aşa fel încât să fie uşor recognoscibile de către cei mici, să îi atragă, să îi încânte şi să le pună la încercare imaginaţia. Astfel, din simplu public, copiii, dar şi însoţitorii lor de toate vârstele, vor deveni parte din poveştile care se rescriu în chiar momentul desfăşurării acţiunii, devenind parte din legenda personală a fiecăruia dintre participanţi.
Festivalul Iernii are şi o importantă componentă educaţională: cursurile amuzante şi interesante, diversificate în funcţie de studii sociologice ce au avut impact, pe grupe de vârstă, desfăşurate în Atelierul de Dulciuri Magice, Atelierul de Jucării şi Ambasada lui Moş Crăciun. Orarul este gândit în aşa fel încât toţi copiii să poată participa la toate cursurile pe parcursul întregii perioade.
Târgul de Crăciun, care se va deschide în apropierea Ţării Piticilor, pune la dispoziţia părinţilor, bunicilor şi copiilor cele mai variate produse cu specific de Sărbători, din toate gamele şi pentru toate gusturile şi buzunarele.
Tărâmul Magic al Crăciunului este un eveniment susţinut de Primăria Municipiului Constanţa şi sprijinit de Inspectoratul Şcolar Judeţean Constanţa, Inspectoratul Judeţean de Jandarmi Constanţa, Gruparea Mobilă de Jandarmi „Tomis“ Constanţa, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Dobrogea“, Inspectoratul de Poliţie al Municipiului Constanţa.
CONSTANȚA: Sărbătorile de iarnă scot din bugetul Primăriei 3,7 milioane de lei
Publicat de ,
29 noiembrie 2016, 14:03
Edilii Constanței au anunțat, marți, că orașul va fi iluminat cu ornamente specifice Sărbătorilor de iarnă în toate cartierele, inclusiv Palazu Mare, Compozitorilor, Km 4-5 sau Chiliei.
În total vor fi folosite 3.398 de figurine. Luminile vor fi aprinse pe 1 Decembrie, în proporție de 80 la sută, iar restul, până pe 5 decembrie, în Ajun de Sf. Nicolae.
Orășelul Copiilor, care anul acesta se numește Tărâmul magic al Crăciunului va fi deschis pe 1 Decembrie, la ora 18.00, în Parcul Tăbăcărie.
Vor fi spectacole joia, vinerea, sâmbăta și duminica, de la ora 18.00, iar dimineața vor fi organizate ateliere pentru copii, de la ora 9.00. După finalizarea campaniei electorale, pentru ca gestul să nu fie interpretat politic, copiii constănțeni vor primi cadouri.
De asemenea, Primăria va organiza Revelionul 2017 în Piața Ovidiu.
Iluminatul stradal de Sărbători, Orășelul Copiilor și Revelionul scot din bugetul local 3,7 milioane de lei.
Ţara Piticilor din Parcul Tăbăcăriei se va transforma de la începutul lunii decembrie în Tărâmul Magic al Crăciunului.
Cei mici se vor putea întâlni aici cu personaje din poveşti şi vor putea participa activ la spectacolele organizate de animatori.
Nu vor lipsi nici atelierele lui Moş Crăciun, unde copiii vor fi antrenaţi în multiple activităţi educative şi artistice.
Nici părinţii sau bunicii nu au fost uitaţi. Organizatorii le vor pune la dispoziţie Târgul de Crăciun, unde vor găsi o gamă extrem de variată de produse şi dulciuri specifice perioadei Sărbătorilor.
Tărâmul Magic al Crăciunului va fi deschis publicului până pe data de 30 decembrie.
În acest an, Orășelul Copiilor – Feerie pe gheață –, amplasat tocmai la Pavilionul Expozițional din stațiunea Mamaia, este mai trist.
Instalațiile din alți ani, bucuria copiilor și a tinerilor, lipsesc cu desăvârșire, dar este unul dintre cele două locuri din Constanța în care se simte, oarecum, sosirea Crăciunului.
Principala atracție este patinoarul gratuit. Puținii clienți de aici sunt dezamăgiți.
La patinoar se intră pe serii, cu pauză de o oră între ele pentru curățarea gheții, am aflat de la Lucian Cazan, administrator.
Comercianții spun că duc lipsă de clienți.
În oraș, autoritățile locale au montat ghirlande numai în zona Pavilionului și în Piața Ovidiu.
Viceprimarul Decebal Făgădău spunea într-o conferință de presă că orașul va fi împodobit până pe 15 decembrie.
Decebal Făgădău: „Voi merge împreună cu familia la patinoarul din Orăşelul copiilor”
Publicat de ,
7 decembrie 2015, 16:04
Viceprimarul cu atribuţii de primar al municipiului Constanţa, Decebal Făgădău a declarat că, marţi, patinoarul din Orăşelul copiilor va deveni funcţional. Făgădău a spus, la finalul şedinţei extraordinare a Consiliului Local Municipal, că pentru acest an nu a putut fi aleasă o altă locaţie, atât pentru Orăşelul copiilor, cât şi pentru patinoar din cauza alimentării cu energie electrică necesară desfăşurării activităţilor. Totodată, acesta a precizat că va merge, împreună cu familia la patinoar.
În ceea ce priveşte iluminatul ornamental specific sărbătorilor de iarnă, Decebal Făgădău a explicat că a fost depusă o contestaţie la licitaţia privind contractul de montare/demontare a instalaţiilor de iluminat. Ca urmare, acestea vor fi amplasate pe străzi mai târziu, Decebal Făgădău susţinând că acestea urmează, probabil, să fie ţinute până mai târziu.
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...
Constănţenii aşteaptă cu nerăbdare aprinderea luminiţelor ornamentale de sărbători. Anul acesta, iluminatul festiv va costa municipalitatea un milion şi jumătate de lei, iar montarea tuturor instalaţiilor se va finaliza undeva la jumătatea lunii decembrie, a declarat pentru radio Constanţa primarul interimar Decebal Făgădău.
Săptămâna aceasta începe şi Festivalul Iernii, odată cu deschiderea tradiţionalului Orăşel al Copiilor, vineri, 4 decembrie.
Doar că, în această iarnă, toate manifestările legate de Orăşelul copiilor vor avea loc la Pavilionul Expoziţional, unde constănţenii vor avea parte şi de o surpriză: un patinoar gonflabil, cu intrare gratuită va fi amplasat la Pavilion, alături de căsuţele cu turtă dulce şi alte instalaţii de agrement.
Orăşelul Copiilor se va închide pe 27 decembrie.
Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului
Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...
Constănţenii aşteaptă cu nerăbdare aprinderea luminiţelor ornamentale de sărbători.
Anul acesta, iluminatul festiv va costa municipalitatea un milion şi jumătate de lei, iar montarea tuturor instalaţiilor se va finaliza undeva la jumătatea lunii decembrie, spune primarul interimar Decebal Făgădău:
Săptămâna viitoare începe şi Festivalul Iernii, odată cu deschiderea tradiţionalului Orăşel al Copiilor, vineri, 4 decembrie.
Doar că, în această iarnă, toate manifestările legate de Orăşelul copiilor vor avea loc la Pavilionul Expoziţional, unde constănţenii vor avea parte şi de o surpriză: un patinoar gonflabil, cu intrare gratuită va fi amplasat la Pavilion, alături de căsuţele cu turtă dulce şi alte instalaţii de agrement.