Patronul magazinului de farse care comercializa fiolele cu sulf folosite ieri la liceul George Călinescu, a fost chemat la sediul OPC pentru verificări. Comisarii s-au autosesizat în urma incidentului petrecut în cursul zilei de ieri, la liceul George Călinescu din Constanţa.
Comisarii vor verifica şi celelalte produse pe care acesta le comercilizează.
Reamintim că mai mulţi elevi de la liceul George Călinescu au ajuns la spital în urma unei glume neinspirate făcută de un coleg de-al lor de clasa a VII-a cara aruncat o fiolă cu sulf.
Băncile apelează la noi metode de păcălire a clienţilor. La Comisariatul Judeţean pentru Protecţia Consumatorilor Constanţa se primesc zilnic reclamaţii care vizează unităţile bancare. De exemplu, într-un caz, cu ocazia a două restructurări de credite la acelaşi consumator, banca a încasat comisioane timp de 49 de luni (în perioada 30 iunie 2010-03 iunie 2014), pentru o restructurare, şi apoi, pentru a doua restructurare dupa cinci luni, a majorat creditul de rambursat cu valoarea comisionului, generând deci dubla comisionare şi dobânzi încasate la comisioane (!) pentru a doua restructurare, spune comisarul şef adjunct al OPC Constanţa, Mihai Perifan.
Într-un alt caz comisarii OPC au constatat că la acordarea creditului unei familii, banca a luat în garanţie un imobil (apartament din Constanţa) apartinând unui proprietar care în contractul de credit respectiv are calitatea de garant al creditului.
La puţine luni de la acordarea creditului, familia în cauză a început să înregistreze restanţe la plata ratelor, restanţa care în prezent este de circa 22000 euro, pentru 1144 zile întârziere.
Banca a trimis membrilor familiei respective 21 de notificări pentru perioada august 2009-decembrie 2011, dar nu a trimis nicio notificare garantului, care conform contractului este şi el răspunzator de rambursarea creditului.
Dupa perioada respectivă, banca nu a mai trimis nicio notificare, nici către beneficiarii creditului, nici către garantul acestuia, până la data de 09.05.2014, cand anunţa în scris toţi contractanţii că a predat imobilul respectiv la executare silită.
Banca a fost sancţionată de comisarii OPC cu suma de zece mii de lei.
Publicat de Adina Sîrbu,
14 septembrie 2014, 09:35
În cele trei luni de activitate, Comisariatul Judeţean pentru Protecţia Consumatorilor Constanţa a efectuat peste 800 de controale şi a aplicat amenzi în valoare de peste 11 milioane şi jumătate de lei.
Turiştii au depus, din iunie şi până în august, aproape 500 de reclamaţii în cele trei structuri ale Comandamentului, nemulţumirile lor vizând de la plata unor servicii de care nu au beneficiat, la restituirea diferenţei între preţul afişat pe site şi preţul cerut la recepţie pentru cazare.
Turiştii s-au plâns şi de condiţiile de cazare oferite, sub standardele pretinse de stelele afişate, sau că nu li s-a permis să se aşeze în zona de şezlonguri cu cearşafuri.
Alimentele expirate, condiţiile improprii de depozitare, igiena precară din bucătării sau informaţiile incomplete din meniuri au fost alte nereguli semnalate de turişti şi confirmate de controalele inspectorilor de la protecţia consumatorilor în această vară.