Ascultă Radio România Constanța Live

oficial

MApN infirmă zvonurile privind încorporările obligatorii!

Ministerul Apărării Naționale.

MApN infirmă zvonurile privind încorporările obligatorii!

Publicat de Daniel Țăndăreanu, 27 mai 2025, 21:02

Ministerul Apărării Naționale (MApN) infirmă cu fermitate informațiile false care circulă în mediul online, referitoare la începerea încorporărilor obligatorii în România.

MApN reamintește publicului că serviciul militar obligatoriu a fost suspendat pe timp de pace începând cu 1 ianuarie 2007, conform Legii 395/2005.

Comunicatul MApN:

NU au început ÎNCORPORĂRILE! Reamintim că executarea serviciului obligatoriu în calitate de militar în termen și militar cu termen redus a fost suspendată pe timp de pace în România, începând cu data de 1 ianuarie 2007, așa cum prevede Legea 395/2005 privind suspendarea pe timp de pace a serviciului militar obligatoriu și trecerea la serviciul militar pe bază de voluntariat.

Ministerul Apărării Naționale a comunicat în repetate rânduri că nu ia luat în calcul, în niciun moment, revenirea la serviciul militar obligatoriu, ci are în vedere exclusiv soluții de recrutare a rezerviștilor pe bază de voluntariat.

Circulă în online postări alarmiste ca cea din imagine, care susțin în mod fals începerea încorporării, când de fapt este cel mai probabil ca ceea ce vedem în imagini să fie înmânarea ordinelor de chemare la exercițiul de mobilizare sau de chemare pentru clarificarea situației militare.

Este în desfășurare acum exercițiul MOBEX OT-GR-TR-25, care are loc în perioada 26–30 mai 2025, în județele Olt, Giurgiu și Teleorman, și urmărește evaluarea rezervei de mobilizare. Exercițiile de acest tip sunt planificate și desfășurate periodic și au ca scop verificarea capacității de completare cu personal și tehnică a unităților militare, precum și consolidarea coeziunii între militarii în activitate și rezerviști. Ultima astfel de acțiune de instruire a avut loc în perioada 14 – 18 octombrie 2024, în județele Buzău și Ialomița (Exercițiul MOBEX BZ-IL-24).

Similar, emiterea periodică a ordinelor de chemare pentru clarificarea situației militare de către centrele militare reprezintă o procedură de rutină, prevăzută de Legea nr. 446 din 30 noiembrie 2006 privind pregătirea populației pentru apărare (art. 51).

Aceste documente sunt înmânate, conform art. 45, alin. (1) lit. a) din aceeași lege, de către reprezentanții structurilor specializate ale Ministerului Afacerilor Interne, iar refuzul de a le primi reprezintă contravenție (articolul 80 din legea nr 446/2006).

Ne dorim ca cetățenii să dovedească bună-credință în respectarea obligațiilor legale ce le revin și să nu cadă victime dezinformărilor. Cel mai probabil, intenția din spatele acestor manipulări este de inducere a confuziei, panicii și incertitudinii în rândul populației din țara noastră, pe baza unor speculații și interpretări care nu au legătură cu realitatea.

Informați-vă din surse oficiale!

Inforadar – Detectorul dezinformării https://f.mtr.cool/rcyukjysbc

Nicușor Dan prezent la Constanța: Ședință de lucru privind situația de securitate din zona Mării Negre
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 14:18

Nicușor Dan prezent la Constanța: Ședință de lucru privind situația de securitate din zona Mării Negre

La Constanța este în plină desfășurare o ședință de lucru convocată de președintele Nicușor Dan pentru analiza incidentului cu drone de...

Nicușor Dan prezent la Constanța: Ședință de lucru privind situația de securitate din zona Mării Negre
Județul TULCEA: Prins la volan deși avea permisul suspendat
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 14:07

Județul TULCEA: Prins la volan deși avea permisul suspendat

La data de 5 iunie 2026, în jurul orei 00:40, poliţiştii au identificat în trafic, pe DJ 222, în localitatea Agighiol, judeţul Tulcea, un...

Județul TULCEA: Prins la volan deși avea permisul suspendat
KMG infirmă că drona care a explodat în port ar fi vizat un petrolier din flota fantomă a Rusiei
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 13:16

KMG infirmă că drona care a explodat în port ar fi vizat un petrolier din flota fantomă a Rusiei

KMG infirmă că drona care a explodat în port ar fi vizat un petrolier din flota fantomă a Rusiei. KMG International reafirmă respectarea...

KMG infirmă că drona care a explodat în port ar fi vizat un petrolier din flota fantomă a Rusiei
Cod galben de inundaţii pe cursurile de apă din Dobrogea!
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 12:56

Cod galben de inundaţii pe cursurile de apă din Dobrogea!

Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, sâmbătă, o atenţionare Cod galben de inundaţii, valabilă de...

Cod galben de inundaţii pe cursurile de apă din Dobrogea!
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 10:55

CONSTANȚA și TULCEA sub cod GALBEN! Averse torențiale, descărcări electrice, grindină

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis sâmbătă, 6 iunie, o avertizare de cod galben pentru județele Constanța și Tulcea....

CONSTANȚA și TULCEA sub cod GALBEN! Averse torențiale, descărcări electrice, grindină
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 09:11

MANGALIA: „Ziua Apelor” – competiții marinărești, demonstrații și activități educative

Liga Navală Română filiala Mangalia organizează sâmbătă, 6 iunie, ediția cu numărul 20 a sărbătorii „Ziua Apelor”. Evenimentul se va...

MANGALIA: „Ziua Apelor” – competiții marinărești, demonstrații și activități educative
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 08:19

CONSTANȚA: Weekend dedicat pietonilor pe bulevardul Tomis

Weekend dedicat pietonilor pe bulevardul Tomis! În zilele de 6 și 7 iunie, una dintre cele mai animate zone ale Constanței va fi dedicată...

CONSTANȚA: Weekend dedicat pietonilor pe bulevardul Tomis
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 08:17

Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului

Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...

Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului