FOTO-VIDEO | Accident rutier cu trei victime, la ieșire din localitatea constănțeană Mihai Viteazu
Coliziune între două autoturisme, soldată cu 3 persoane rănite.
Publicat de Adina Sîrbu,
7 iunie 2026, 09:37 / actualizat: 7 iunie 2026, 10:39
Un accident rutier s‑a produs duminică dimineață la ieșirea din localitatea Mihai Viteazu, unde două autoturisme au fost implicate într-o coliziune.
La fața locului au intervenit echipaje medicale din cadrul SAJ Constanța – tip C2 și B2, precum și un echipaj SMURD B, pentru acordarea primului ajutor victimelor.
În accident au fost rănite 3 persoane.
Victimele, bărbați cu traumatisme abdominal, de coloană lombară și toracic, conștiente, cooperante, au fost transportate la UPU a SCJU Constanța.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Județul CONSTANȚA: Accident rutier cu o victimă încarcerată, la ieșire din localitatea Mihai Viteazu
Coliziune între două autoturisme, soldată cu 4 răniți.
Publicat de Adina Sîrbu,
12 octombrie 2025, 16:37 / actualizat: 12 octombrie 2025, 17:53
Duminică după-amiază, un accident rutier grav s-a produs la ieșirea din localitatea Mihai Viteazu, pe drumul spre Baia. Două autoturisme au fost implicate într-o coliziune violentă, în urma căreia două persoane au rămas încarcerate.
La fața locului intervin de urgență echipaje de la ISU Constanța și Serviciul Județean de Ambulanță, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă (ASAS) din cadrul Detașamentului Midia, echipa de descarcerare Fripis, o autospecială de transport victime multiple (ATMPV) și trei ambulanțe SAJ B2.
În urma accidentului rutier, au rezultat 4 victime: 3 bărbați, cu vârste de 72, 55 și 18 ani, și o femeie, care a fost extrasă din autoturism de echipajele de descarcerare.
Toate victimele, cu diverse traumatisme, conștiente și cooperante, au fost evaluate medical la fața locului și transportate ulterior la Spitalul Județean Constanța.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Miercuri, 23 octombrie, în jurul orei 20.45, sistemul de supraveghere radar al Armatei României a indicat o țintă aeriană în proximitatea frontierei dintre România și Ucraina, în zona Brațului Chilia, în apropierea localității Chilia Veche, județul Tulcea, transmite MApN într-un comunicat de presă.
Au fost activate structurile aflate în Serviciul de Luptă Poliție Aeriană sub comandă națională și a fost notificat Inspectoratul General pentru Situații de Urgență privind instituirea măsurilor de alertare a populației din județul Tulcea.
Pentru monitorizarea situației, două aeronave F-16 ale Forțelor Aeriene Române au fost ridicate de pe Baza 86 Aeriană Borcea.
Radarele au urmărit în permanență traseul țintei, care a evoluat către municipiul Tulcea, semnalul radar cu această țintă fiind pierdut în jurul orei 21.00, la 12 km NE de localitatea menționată.
În jurul orei 21.20, sistemele de supraveghere radar au indicat din nou un semnal de țintă aeriană într-o zonă aflată la 2 km NV de Lacul Razelm. Ținta, cel mai probabil diferită de prima, a evoluat pe un traseu către localitatea Mihai Viteazu, județul Constanța.
Ulterior, ținta s-a îndreptat către localitatea Jurilovca, județul Tulcea, unde a dispărut de pe indicarea radar, la 9 km NV de această localitate, în jurul orei 21.40.
Aeronavele de luptă nu au avut contact vizual cu țintele aeriene, în niciun punct de pe traseele de evoluție indicate de sistemul de supraveghere radar.
Încetarea alertei aeriene a fost transmisă începând cu ora 22.16, iar aeronavele F-16 au revenit pe baza de dislocare.
Din datele disponibile la acest moment, nu a fost indicată probabilitatea existenței unei zone de impact pe teritoriul național. Structurile cu competențe din Ministerul Ministerului Apărării Naționale vor analiza datele și informațiile disponibile pentru stabilirea circumstanțelor producerii acestui eveniment.
MApN a informat în timp real structurile aliate cu privire la această situație, rămânând în contact permanent cu acestea. De asemenea, începând cu dimineața zilei de joi, 24 octombrie, se vor efectua cercetări în cele două zone în care au fost pierdute semnalele radar, se precizează în comunicatul de presă.
Reamintim, populaţia din nordul judeţului Tulcea a primit, în jurul orei 21.00, un mesaj RO-Alert, după ce structurile de apărare şi securitate naţională au interceptat un posibil atac asupra unor obiective de pe teritoriul Ucrainei.
Potrivit purtătorului de cuvânt al ISU Delta, Cristina Profir, au fost înregistrate două apeluri la numărul unic de urgenţă 112, prin care se solicitau informaţii referitoare la mesajul de avertizare.
Conform MApN, până la sfârşitul lunii septembrie, în România au fost descoperite fragmente de drone implicate în atacurile ruseşti asupra Ucrainei în 11 locuri din țara noastră – 10 în județul Tulcea și unul în județul Brăila.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Un accident rutier s-a produs astăzi în zona localității Mihai Viteazu din județul Constanța.
Potrivit reprezentanților SAJ Constanța, un șofer s-a răsturnat cu autoturismul la volanul căruia se afla, iar în urma accidentului, două persoane au fost rănite.
Este vorba de șofer și soția acestuia, ambii suferind traumatisme de coloană lombară.
La fața locului s-au deplasat două echipaje cu ambulanțe SAJ B2, care au transportat răniții la spital, după cum a informat dr. Claudia Tatarici.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Compania de transport public informează că din data de 8 februarie, de la prima oră a programului de transport, autobuzele liniilor 42, 44, 48, 51, 51 B și 101 vor reveni la traseul normal pe str. Mihai Viteazu.
În prezent, traseele sunt deviate din cauza unor lucrări executate de către SC Confort Urban, astfel că, inclusiv astăzi, autobuzele liniilor 42, 44, 48, 51, 51B și 101 circulă deviat și nu mai opresc în stațiile obișnuite, după cum urmează:
Pe sensul către Poarta 2
Linia 42: bd. Tomis – str. Traian – str. Termele Romane
Liniile 44,51 si 51B : str. IG Duca – bd Ferdinand – str. Mihai Viteazu – str. Traian
Pe sensul de întoarcere
Linia 42 : Portul Tomis – str Mihai Viteazu (dreapta la Fantasio) – bd Ferdinand -str Mircea cel Batran – bd. Tomis
Liniile 44, 51, 51B : str Traian- str. Negru Vodă – str. Mircea cel Bătrân- bd. Ferdinand – str. I. G. Duca
Liniile 48 si 101: str. Traian- str. Negru Vodă – Str. Mircea cel Bătrân – bd. Ferdinand.
De joi, 8 februarie, autobuzele își reiau circulația pe traseele obișnuite.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Vă reamintim că echipele Confort Urban vor interveni în această noapte cu utilaje pentru asfaltarea carosabilului pe strada Mihai Viteazu, pe tronsonul cuprins între strada Griviței și strada Traian. Circulația autovehiculelor va fi restricționată total, în intervalul orar 21:00-06:00, pe tronsonul unde se lucrează. Lucrările se vor desfășura pe timp de noapte pentru a reduce la minim disconfortul creat de lucrări.
Constănțenii care locuiesc sau tranzitează zona respectivă sunt rugați să NU își parcheze autoturismele pe trotuar sau pe carosabil.
Facem apel către participanţii la trafic să respecte regulile de circulaţie şi semnificaţia mijloacelor de semnalizare rutieră și să manifeste atenţie sporită în zona în care se execută lucrări.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Echipele Confort Urban vor interveni în această săptămână cu utilaje pentru decopertarea și asfaltarea carosabilului. În această noapte, se va decoperta carosabilul pe strada Mihai Viteazu, pe tronsonul cuprins între strada Griviței și bulevardul Ferdinand.
Circulația autovehiculelor va fi restricționată total, în intervalul orar 21:00-06:00. Marți noapte și miercuri noapte, lucrările de frezare a carosabilului vor cuprinde tronsonul delimitat de bulevardul Ferdinand și strada Traian. Vor fi instituite aceleași restricții de trafic rutier, între orele 21:00-06:00.
Vor fi restricții totale de trafic și joi noapte și vineri noapte, în intervalul orar 22:00-06:00, când se va asfalta carosabilul.
Constănțenii care locuiesc sau tranzitează zonele respective sunt rugați să NU își parcheze autoturismele pe trotuar sau pe carosabil.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
CONSTANŢA: Accident rutier grav pe DN22. Două persoane au decedat
Publicat de ,
21 septembrie 2020, 13:48 / actualizat: 21 septembrie 2020, 15:11
Un accident rutier grav a avut loc în această după-amiază pe DN 22, în dreptul localităţii Mihai Viteazu. Două persoane au decedat şi alte două au fost transportate la spital.
Potrivit ISU Dobrogea, la faţa locului s-au deplasat 2 echipaje SMURD, o autospecială de stingere şi o autospecială de descarcerare. „La faţa locului, colegii au găsit două victime care au fost, din păcate, declarate decesate. De asemenea, alte două au fost preluate conştiente la spital, acolo unde li se vor efectua investigaţii medicale amănunţite“, a declarat Anamaria Stoica, purtătorul de cuvânt al ISU Dobrogea.
Decedaţii sunt un bărbat şi o femeie cu vârsta de aproximativ 50 de ani.
Potrivit Infotrafic, în zonă traficul se desfășoară alternativ, prin dirijare.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Autoritățile au fost sesizate în această dimineață, printr-un apel la 112, că un bărbat, de 45 de ani, din Mihai Viteazu, ar fi fost amenințat cu un pistol airsoft și un cuțit de către doi tineri, care i-ar fi furat autoturismul, ulterior părăsind zona.
‚‚Polițiștii constănțeni au constituit filtre rutiere în localitățile limitrofe zonei producerii incidentului, iar în aproximativ jumătate de oră, persoanele în cauză au fost depistate pe DN 22, între localitățile Oituz și Sibioara din județul Constanța’’, se arată într-un comunicat al Inspectoratului de Poliție Județean Constanța.
Cei doi tineri, ambii din Tulcea, au 16, respectiv 19 ani și au fost conduși la sediul poliției pentru audieri, în vederea continuării cercetărilor, ce vor fi efectuate de polițiști din cadrul Serviciului Investigații Criminale al IPJ Constanța.
Suspecții sunt cercetați sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducerea unui autoturism fără a poseda permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule și tâlhărie calificată.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
În jurul orei 8.30, polițiștii Secției 3 au fost sesizați cu privire la faptul că, într-o locuință de pe strada Mihai Viteazu din municipiul Constanța se află trupul neînsuflețit al unei persoane.
Deplasați la fața locului, polițiștii au constatat că este vorba despre un bărbat de 45 de ani, care ar fi decedat în urma unei înțepături cu un obiect ascuțit.
Presupusul autor, în vârstă de 42 de ani, a fost identificat și condus la sediu de polițiști. Cercetările continuă, sub coordonarea procurorilor Parchetului de pe lângă Tribunalul Constanța, informează IPJ.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Publicat de Liliana Fustanela,
6 martie 2019, 21:18 / actualizat: 7 martie 2019, 8:19
Motto-ul sub care se desfăşoară partea a doua a proiectului „România în sărbătoare” este: „Satul (este) așezat înadins în jurul bisericii si al cimitirului, adică în jurul lui Dumnezeu şi al morţilor. Localizăm pe Dumnezeu în spațiul ritual de după iconostas de unde îl presimţim iradiind în lume. Topografia satului este plină de astfel de locuri mitologice. Faptele si întâmplările se prelungesc pentru omul de la sat într-o imaginaţie mitică permanent disponibilă… Satul românesc … este satul care se socoteşte pe sine însusi „centrul lumii” şi care trăieşte în orizonturi cosmice, prelungindu-se în mit”. Este un citat din Lucian Blaga, „Elogiul satului românesc”.
Pornind de la acest motto, la Şcoala gimnazială din localitatea constănţeană Mihai Viteazu, a debutat astăzi, partea a doua a proiectului şcolar – educaţional „România în sărbătoare”, aflat la a II-a ediţie. Tema dedicată acestui semestru şcolar este: „Figura emblematică a satului românesc”. Proiectul este circumscris „Anului omagial al satului românesc (al preoților, învăţătorilor şi primarilor gospodari)”, aşa cum a fost declarat 2019, de către Patriarhia Română.
„ Prima etapă a făcut referire la centenar. Am considerat că trebuie să tragem un semnal de alarmă, ca satul românesc să reînvie, să înflorească, să fie un model pentru tinerii care trăiesc la sate, să oferim modele demne de urmat prin preotul, dascălul, polițistul, primarul, toți cei care sunt oameni valoroși ce sunt exemple pozitive, modele vii din locul unde s-au născut”, a afirmat inspector de religie, Daniela Stan. Proiectul se va derula și în comunele Cerchezu și Vulturu.
„ Satul românesc este o valoare, dar se pierde din cauza a două amenințări: viața modernă și clasa politică”, a afirmat președintele Asociației Casa Mării Negre, dr.Dorin Popescu. „Nimic important nu se face în viață fără dragoste, sacrificiu și singuri”, le-a spus acesta elevilor din Mihai Viteazu.
Dorin Popescu, presedintele Asociatiei Casa Mării Negre
Activităţile propuse pentru semestrul al II-lea cuprind dezbateri în şcoli cu participarea unor invitaţi speciali (Walter Ghicolescu, artist, Remus Macovei col. (r.), dr. Dorin Popescu, dr. Lavinia Dumitraşcu, prof. Dorina Chivu, Cristian Cealera, Cristian Crăciun, jurnaliști.)
Tot în acest semestru al II-lea vor avea loc concursuri:
de fotografie: „Surprinde satul românesc! Oameni, fapte, peisaje”;
de eseuri: „Satul, vatră străbună a neamului românesc”;
de desene/colaj dedicat elevilor cu cerinţe educaţionale speciale (CES): „Frumuseţea satului românesc”.
Termenul de predare a materialelor participante la concursuri este data de 3 mai 2019, iar premierea, pentru fiecare secţiune în parte, va avea loc pe 23 mai 2019. Mai sunt prevăzute donaţii de carte din partea Bibliotecii Judeţene „Ioan N. Roman” Constanţa şi a Liceului Teoretic „Traian” din Constanţa către şcolile participante în proiect şi excursii la principalele obiective culturale din Dobrogea în cadrul Săptămânii „Şcoala Altfel”.
Proiectul este organizat de către Arhiepiscopia Tomisului, prin Departamentul Cultural – Patrimoniu, Inspectoratul Şcolar Judeţean Constanţa, Asociaţia Naţională „Cultul Eroilor Regina Maria”, Asociaţia „Casa Mării Negre”, Biblioteca Judeţeană „Ioan N. Roman” şi Asociaţia militarilor veterani şi veteranilor cu dizabilităţi – toate din Constanţa.
Comuna Mihai Viteazu se află la 60 de km de Constanța, are 3 200 de locuitori, din care 700 sunt copii. Pentru ei, primarul Gheorghe Grameni promite o școală nouă. Așa dorește să-și încheie ultimul mandat de primar.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Un subofiţer angajat la ISU Delta Tulcea, aflat în trafic, a acordat primul ajutor victimelor unui accident produs luni în judeţul Constanţa, la o trecere la nivel cu calea ferată, undeun tren a lovit un autoturism.
În acel moment, plutonierul adjutant Dănila Narcis-Marian, din cadrul Detaşamentului de pompieri Tulcea, se afla în trafic, întrucât se deplasa cu o autospecială de stingere cu apă şi spumă, către municipiul Constanţa, pentru a efectua revizia tehnică periodică.
Atunci când a văzut accidentul, subofiţerul a oprit autospeciala şi a acordat primul ajutorul victimelor, cu precădere femeii aflate în dreapta şoferului, care era inconştientă şi a necesitat stoparea hemoragiei.
Angajatul ISU Delta Tulcea a chemat Ambulanţa şi a rămas la faţa locului, alături de victime, până când acestea au fost preluate şi au fost transportate la Spitalul Judeţean Constanţa.
‘Accidentul s-a întâmplat în faţa lui. Colegul nostru s-a oprit şi a acordat primul ajutor victimelor, mai ales doamnei din dreapta care suferise o accidentare mai gravă şi era inconştientă. Nu a fost nevoie de intervenţia ISU Constanţa, victimele nu mai erau încarcerate. Colegul meu a reuşit să ajungă la ele pe loc, a acordat primul ajutor, a bandajat femeia, a vorbit la telefon cu colegii de la Ambulanţă şi a rămas lângă victime până când au fost preluate şi transportate la Spitalul Judeţean Constanţa’, a precizat, plt maj. Florentin Daciu.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Un accident rutier grav s-a produs vineri după amiază, pe strada Mihai Viteazu din Constanța.
Ambulanța a fost solicitată la fața locului.
Din primele informații, accidentul s-a soldat cu 4 victime. Potrivit reprezentanților SAJ, toate persoanele sunt conștiente.
UPDATE
Odată ajunși la fața locului, medicii din cadrul Serviciului Județean de Ambulanță Constanța au constatat că în urma accidentului au rezultat cinci victime, toate fiind conștiente.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Potrivit directorului RAJDP Constanța, Lucian Lungoci, pe DJ 226 Corbu – Săcele –Mihai Viteazu este viscol, iar șoferii trebuie să aibă grijă deoarece vizibilitatea este scăzută.
De asemenea, vizibilitate redusă este și pe DJ 226B, zona Cogealac, pe DJ 391A Tufani – Dumbrăveni – Olteni, pe DJ 392 Independența – Dumbrăveni.
În aceste zone se acționează cu autobasculante cu lamă, unimog și wolla. Lucian Lungoci, directorul RAJDP Constanța a mai declarat că drumurile nu vor fi închise.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Mai multe autoturisme au rămas blocate în nămeţi, vineri după-amiază, în zona localităţii Mihai Viteazu, pe drumul naţional care leagă Constanţa de Tulcea, dar şi pe DN3, în zona localităţii Urluia.
Autorităţile recomandă şoferilor care se deplaseaqză pe relaţiqa Constanţa-Tulcea sau invers să folosească DJ 226, Baia-Mihai Viteazu-Histria-Săcele-Corbu-Năvodari.
Participanţii la trafic spun că autorităţile acţionează cu utilajele de deszăpezire.
„În zona localităților Băneasa Urluia și Crîngu, din cauza condițiilor meteo s-au format suluri de zăpadă pe porțiuni din carosabil. Polițiștii constănțeni acționează cu echipaje suplimentare din cadrul Serviciului Rutier și efective ale poliției rurale alături de reprezentanți ai Administrației Drumurilor Naționale pentru asigurarea unui trafic optim în zona menționată”, se arată întru-un comunicat al IPJ Constanţa.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Un motociclist a ajuns, joi seara, la Spitalul Județean de Urgență, după ce a fost rănit într-un accident produs în zona Spitalului Județean Constanța.
Conform martorilor, incidentul a avut loc la intersecția străzilor Nicolae Iorga și Mihai Viteazu, unde vehiculul pe două roți a intrat în coliziune cu un autoturism.
Acolo au loc frecvent astfel de accidente, întrucât unii șoferi ignoră indicatorul STOP pentru cei care circulă pe strada Mihai Viteazu.
Deocamdată, nu se cunosc amănunte despre starea rănitului.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
UPDATE: Doi bărbați au fost victimele accidentului. Ambii erau ocupanți ai atelajului. Potrivit reprezentanților SAJ Constanța, ambii sunt conștienți. Un pacient, de 60 de ani, a suferit un traumatism cranian și toracic. În cazul celui de-al doilea a fost necesară intervenția elicopterului SMURD, acesta fiind dispneic cu pneumotorax. El a suferit un traumatism cranian.
–––––––––––––––
O căruță și un autoturism s-au ciocnit la intrarea în localitatea Mihai Viteazu.
La fața locului se află la această oră (18.11) un echipaj de la Serviciul Județean de Ambulanță.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Șoferii care vor circula astăzi pe bulevardul Tomis, pe porțiunea cuprinsă între zonele Capitol și Sala Sporturilor, vor avea parte de o surpriză mai puțin plăcută. Începând cu ora 9.00, traficul se va închide pe această portțiune, până la ora 14.00, pentru lucrări de asfaltare.
Potrivit șefului Poliției Locale Constanța, Dan Bratu, șoferii vor putea folosi strada Răscoala din 1907.
Polițiștii vor fi prezenți pentru fluidizarea traficului în intersecțiile: bulevardul Tomis cu bulevardul Mamaia, strada Răscoala din 1907 cu bulevardul Mamaia, bulevardul Ferdinand cu strada Răscoala din 1907, bulevardul Ferdinand cu bulevardul Tomis.
Polițiștii vor mai fi prezenți și la intersecția bulevardului Mamaia cu strada Mihai Viteazul, dar și la cea din zona Republica.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
FOTO/UPDATE – Accident rutier GRAV în centrul Constanţei. O victimă ÎNCARCERATĂ
Publicat de ,
27 februarie 2016, 19:54
Un accident rutier grav a avut loc sâmbătă seara, puţin înainte de ora 20.00, în centrul municipiului Constanţa, la intersecţia străzilor Mihai Viteazu şi Constantin Brătescu.
Patru persoane sunt rănite şi intervin, pe lângă medici şi poliţiştii rutieri, şi pompierii ISU Dobrogea de la Descarcerare, întrucât o persoană este blocată în autoturismul distrus.
UPDATE
Şoferul unui autoturim marca Golf nu a acordat prioritate la iesirea de pe strada Constantin Brătescu în intersecţia cu strada Mihai Viteazu şi a acroşat un SUV care circula regulamentar. În urma impactului, una dintre maşini a ricoşat într-o alta parcată.
Persoana încarcerată a fost scoasă din maşină de pompieri şi preluată de un echipaj SMURD. Celelate trei victime au suferit leziuni minore şi au refuzat transportul la spital.
Şoferii dau acum explicaţii poliţiştilor şi vor fi testaţi pentru a se vedea dacă au consumat băuturi alcoolice sau substanţe interzise.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Datorită potențialului eolian dobrogean, în anul 2012, cu sprijinul partenerului principal, CEZ Group și al furnizorului de echipamente al Parcului Eolian CEZ, GE Energy, Centrul Medical Cogealac și-a extins activitatea de la 12 ore la servicii medicale de 24 de ore din 24, devenind centru de permanență.
Atunci s-a deschis și o secție de balneofizioterapie, cu aparatură medicală de ultimă generație donată de CEZ și cabinetului de medicină generală.
În urma lucrărilor de extindere, în cadrul centrului medical funcționează și unitatea de ambulanță județeană, care asigură serviciul de intervenție în caz de urgență pentru zona de nord a județului Constanța.
”Aici se lucrează și în zilele de sărbători și se fac tratamente complexe și de lungă durată, de recuperare, în ce privește afecțiunile reumatice, ale sistemului nervos, cardio-vasculare, afecțiuni respiratorii, ale aparatului digestiv, uro-genital, ORL, afecțiuni dermatologice și unele tulburări endocrine. Astfel, de parteneriate, ca cel dintre CEZ, GE și Centrul medical de la Cogealac poate îmbunătăți calitatea vieții locuitorilor din zonele arondate: Tariverde, Cogealac, Râmnicu de Sus, Râmnicu de Jos, Gura Dobrogei, Fântânele, Nuntași și Mihai Viteazu. Am avut pacienți și turiști, dintre cei care vizitează Gura Dobrogei. Poate fi considerat cu adevărat centru medical european”, spune dr. Elena Caraiani.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Update 2 – ACCIDENT MORTAL între Tariverde şi Mihai Viteazu
Publicat de Bogdan Comșa,
14 ianuarie 2016, 19:30 / actualizat: 14 ianuarie 2016, 23:26
Un accident de circulaţie s-a produs, joi seară, în jurul orei 19.30, pe DN 22, între localităţile Tariverde şi Mihai Viteazu.
Serviciul Judeţean de Ambulanţă Constanţa ne-a informat că o persoană a rămas blocată între resturile unui autovehicul implicat în accident.
Nu sunt disponibile alte informaţii, deocamdată.
Vom reveni cu amănunte.
–––––
Update 1 : Medicii de pe Ambulanţă spun că pacientul este inconştient.
ISU Dobrogea transmite că autovehiculul implicat în incident s-a răsturnat. Au fost trimise o autospecială de descarcerare de la Palas şi o altă maşină de intervenţie de la staţia Midia.
––––-
Update 2: Medicii de la Ambulanţă au efectuat manevrele de resuscitare, însă nu au reuşit să salveze victima. Pacientul a fost declarat mort în urmă cu puţin timp (ora 20.15).
Se pare că victima, un bărbat de 42 de ani din Mihai Viteazi, lucra la o firmă care păzea parcul eolian din zonă. Din cauza vitezei excesive cu care rula pe DN 22, bărbatul a pierdut controlul direcţiei şi s-a răsturnat într-o curbă uşoară.
––––
Serviciul Poliţiei Rutiere confirmă, într-un comunicat de presă, că accidentul s-a produs din cauza vitezei excesive:
„În data de 14.01.2016, în jurul orelor 19:17, S. G. ( bărbat, de 42 ani ) a condus un autoturism, pe DN 22 în afara loc. Mihai Viteazu, dinspre Tulcea către Constanţa şi ajungând la km 242+900m, din cauza neadaptării vitezei, a pierdut controlul asupra direcţiei de mers către stânga şi s-a răsturnat în afara părţii carosabile.
În urma accidentului rutier a rezultat decesul conducătorului auto.”
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Foto – CONSTANŢA: Accident de circulaţie cu trei victime, pe strada Nicolae Iorga
Publicat de Bogdan Comșa,
20 decembrie 2015, 19:18 / actualizat: 21 decembrie 2015, 1:28
Un accident de circulaţie s-a produs, duminică seara, pe strada Nicolae Iorga din Constanţa, la intersecţia cu strada Mihai Viteazu.
Două autovehicule au intrat în coliziune, iar unul dintre ele s-a răsturnat.
Conform primelor date furnizate de Serviciul Judeţean de Ambulanţă Constanţa – SAJ, există trei victime.
Este vorba despre doi adulţi şi un copil de şapte ani. Adulţii au suferit multiple traumatisme, însă, din fericire, minore şi sunt stabili. Copilul s-a ales şi el cu o leziune neînsemnată şi este, de asemenea, în afara oricărui pericol, ne-au informat reprezentanţii SAJ Constanţa.
În zona respectivă au loc destul de frecvent accidente de circulaţie, deoarece unii şoferi care se deplasează pe straada Mihai Viteazu nu respectă indicatorul STOP şi intră în intersecţie fără să acorde prioritate.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Viceprimarul din Mihai Viteazu, Hristachi Ciamatu, acuzat că i-a rupt mâna în bătaie unei tinere
Publicat de Bogdan Comșa,
20 decembrie 2015, 18:40 / actualizat: 20 decembrie 2015, 20:40
O tânără din localitatea Mihai Viteazu îl acuză pe viceprimarul Hristachi Ciamatu că bătut-o crunt, după ce a pătruns fără drept în locuinţa sa, în seara de 6 decembrie, în căutarea unor hoţi de combustibil.
Femeia agresată, Anamaria Dumitru, de 23 de ani, spune că viceprimarul, cunoscut în localitate drept Chita, a dat buza în locuinţa sa, în seara de Sfântul Nicolae, în jurul orei 19.00, însoţit de fiul său, Petrică.
Cei doi ar fi fost în stare de ebrietate, au spart uşa şi ferestrele şi au început să o lovească pe femeie şi pe cei prezenţi în casă. Au mai căzut victime furiei celor doi mama Anamariei, fratele acesteia şi băieţul de 5 ani al femeii, care ar fi fost lovit de viceprimar cu piciorul.
Bilanţul de final, după ploaia de pumni şi picioare: Anamaria Dumitru – cu mâna fracturată, în ghips, mama acesteia – cu un picior, de asemenea, fracturat, iar fratele tinerei, cu nasul spart de o lovitură de pumn.
Femeia susţine că are acte medicale doveditoare.
Povestea se complică odată cu intrarea în scenă a Poliţiei. Anamaria Dumitru ne-a relatat că au solicitat o ambulanţă, care, în drum spre Spitalul Judeţean Constanţa, a fost oprită în trafic de un echipaj de la Poliţia Cogealac.
Poliţiştii le-au spus celor răniţi să se prezinte a doua zi la Poliţia din Mihai Viteazu, pentru a depune plângeri.
După o noapte petrecută în spital, Anamaria Dumitru s-a prezentat la secţia din localitate. Agenţii ar fi refuzat, însă, să consemneze oficial sesizarea ei, susţinând că trebuie să meargă la Poliţia din Cogealac.
Acelaşi răspuns a fost primit şi la următoarele două tentative de a depune o plângere oficială.
Menţionăm că Poliţia Locală din Mihai Viteazu este subordonată Primăriei – adică tocmai presupusului agresor.
Viceprimarul Hristachi Ciamatu şi reprezentanţii Poliţiei Locale Mihai viteazu nu au putut fi contactaţi pentru a-şi prezenta punctele de vedere.
––––––
UPDATE: Primarul Gheorghe Grameni ne-a declarat că familia celor care au depus plângerea este cunoscută pentru furturile comise în localitate şi că mai multe rude ale Anamariei Dumitru au fost arestate. Aceasta ne precizase, anterior, că nu au avut probleme cu legea.
Grameni ne-a mai spus că postul de Poliţie din localitate nu este subordonat Primăriei, ci Inspectoratului General al Poliţiei Române şi că nu poate lua nici o măsură, dar că va discuta cu şeful acestuia. Primarul a adăugat că nici măcar nu ştie cum se numeşte persoana respectivă, deşi a recunsocut că există o colaborare între cele două instituţii.
Şeful Postului de Poliţie din Mihai Viteazu ar urma să fie schimbat chiar luni, deoarece i-a expirat delegarea, ne-a mai informat primarul Grameni.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Razie a Poliţiei în discotecile şi barurile săteşti
Publicat de Bogdan Comșa,
25 octombrie 2015, 20:53
Barurile şi cluburile din mediul rural sunt certate cu ordinea publică şi cu legislaţia muncii.
Reprezentanţii a două societăţi comerciale din judeţul Constanţa au fost amendaţi cu 2.000 de lei, pentru că nu asigurau paza în două discoteci, în cadrul unei acţiuni mai ample, desfăşurate în mai multe localităţi.
Inspectorii de muncă fac verificări pentru că au suspiciuni că două persoane desfăşoară activităţi ilegale, în cadrul unor societăţi din Istria şi Mihai Viteazu.
În total, 150 de persoane au fost legitimate noaptea trecută în barurile şi cluburile din comuna Cogealac.
Poliţiştii au amendat 6 persoane cu peste 3.500 de lei.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Video: ACCIDENT în Constanţa. Ambulanţele au plecat pline spre Spitalul Judeţean
Publicat de Bogdan Comșa,
21 august 2015, 18:23 / actualizat: 22 august 2015, 12:41
Un şofer neatent a trimis la spital o familie întreagă, vineri după-amiaza, în Constanţa.
Incidentul a avut loc la intersecţia străzilor Nicolae Iorga şi Mihai Viteazu, foarte aproape de Spitalul Judeţean de Urgenţă din Constanţa.
Ofiţerul de serviciu de la Poliţia Rutieră Constanţa ne-a declarat că un conducător auto, care se deplasa pe strada Mihai Viteazu, nu a respectat semnul de circulație care impunea oprirea la intersecţie şi a lovit din plin un autovehicul care se deplasa regulamentare pe strada Nicolae Iorga, care este drum cu prioritate.
În urma coliziunii au fost rănite cinci persoane: şoferul maşinii care a provocat accidentul şi ocupanţii celuilalt autovehicul: tatăl, mama şi cei doi copii.
Din fericire, nimeni nu a fost rănit grav, ne-au mai informat reprezentanţii Poliţiei Rutiere.
Sursa video: Ziua de Constanţa
–––––-
Update Poliţia Rutieră Constanţa a comunicatul modul în care a avut loc accidentul.
În jurul orelor 16:56, D.M., un bărbat de 32 de ani, din comuna Deleni, judeţul Constanţa, a condus un autoturism pe strada Mihai Viteazu, dinspre Trocadero către b-dul Mamaia.
Ajuns la intersecţia cu strada Nicolae Iorga, acesta nu a respectat semnificaţia indicatorului „Oprire”, a pătruns în intersecţie unde a intrat în coliziune cu un autoturism care circula pe strada Nicolae Iorga, dinspre b-dul Tomis către b-dul Alexandru Lăpuşneanu, condus de B.F.G., un bărbat de 41 de ani din municipiul Constanţa.
Accidentul s-a soldat cu vătămarea corporală uşoară a celor doi conducători auto şi a trei pasageri din cel de-al doilea autoturism: B.A. (femeie, 37 de ani, din mun. Constanţa), B.D.M. (fată, 5 ani, din mun. Constanţa) şi B.R.A. (băiat, 8 ani, din mun. Constanţa) .
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
25 de noi microbuze şcolare vor intra în dotarea primăriilor constănţene. Conform declaraţiei prefectului Constanţei, Ion Constantin, microbuzele vor fi predate miercuri, 5 august, reprezentanţilor primăriilor: Aliman, Cerchezu, Cogealac, Cuza Vodă, Fântânele, Gârliciu, Ghindăreşti, Grădina, Mereni, Mihai Viteazu, Medgidia, Băneasa, Hârşova, Murfatlar, Negru Vodă, Ovidiu, Pecineaga, Rasova, Seimeni, Siliştea, Târguşor, Topalu, Topraisar, Tortoman şi Valu lui Traian. Până acum, judeţului Constanţa i-au fost repartizate: în perioada iulie-octombrie 2014 în prima etapă 12 microbuze, în etapa a II-a (aprilie-iunie 2015) au fost repartizate 13 microbuze şi 3 autobuze 28+2 locuri.03 08 15 ION CONSTANTIN
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Până la ora 16.00, judeţul Constanţa – arealul delimitat de localităţile: Mihai Viteazu, Cogealac, Săcele, Corbu, Târguşor şi Pantelimon se află sub cod galben.
Se vor semnala cantităţi de precipitaţii ce vor depăşi 15 – 20 l/mp, descărcări electrice, grindină de mici dimensiuni şi intensificări ale vântului care pot lua aspect de vijelie.
–––––––-
Codul galben a fost prelungit până la ora 17.00, cu unele modificări.
Astfel, meteorologii ne informează că judeţul Constanţa – arealul delimitat de localitățile: M. Viteazu, Istria, Cogealac, Săcele, Corbu, Târguşor, Pantelimon, N. Bălcescu şi M. Kogălniceanu se află sub cod galben.
Se vor semnala : cantităţi de precipitaţii ce vor depăși 15 – 20 l/mp, descărcări electrice, grindină de mici dimensiuni şi intensificări ale vântului care pot lua aspect de vijelie.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Poliţiştii Serviciului Investigaţii Criminale din cadrul IPJ Constanţa s-au sesizat din oficiu cu privire la faptul că, în noaptea de 23/24 mai, C. P., de 29 ani, din localitatea Mihai Viteazu a fost agresat de două persoane necunoscute, în timp ce se afla în incinta unui club de noapte, din localitate.
Desfăşurând activităţi specifice, oamenii legii i-au identificat pe R.A. – F. şi O. T.-E., ambii din municipiul Constanţa, bănuiţi de comiterea agresiunii.
Cei doi au fost reţinuţi pentru 24 de ore pentru săvârşirea infracţiunilor de lovirea sau alte violenţe şi tulburarea ordinii şi liniştii publice, urmând să fie prezentaţi Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanţa cu propunere de sesizare a instanţei de judecată în vederea luării măsurii arestării preventive.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Pentru reabilitarea şi igienizarea rezervoarelor de înmagazinare apă potabilă de la nivelul stațiilor de pompare Interconectare Midia, Cota 20 Ovidiu, Nicolae Bălcescu, Poiana, Rândunica, Mihai Viteazu și Corbu, SC RAJA SA Constanţa întrerupe furnizarea apei potabile timp de 8 ore, începând de marți seara (28 aprilie), ora 22,00 și până miercuri dimineața (29 aprilie), ora 06,00.
Vor fi afectați consumatorii din localitațile Mihail Kogălniceanu, Corbu, Nicolae Bălcescu, Mihai Viteazu, Poiana, Istria, Oituz, Ciobanu și Nazarcea, precum și abonații din partea de est a orașului Năvodari, cei de pe străzile Apusului, Macului, Eternității, Liniștii, Recoltei și Prelungirea Recoltei.
Agenții economici din zona Industrială Midia vor avea apă cu presiuni scăzute în acest interval.
Pentru executarea lucrărilor de racordare a conductelor principale de alimentare cu apă din localitatea Tuzla, la sistemul centralizat de distribuție, lucrări executate în cadrul Programului Operațional Sectorial de Mediu, SC RAJA SA este nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile miercuri, 29 aprilie 2015, în intervalul 00,00 – 24,00. Vor fi afectați consumatorii din Tuzla, din zona OJRSA și de pe străzile Al. I. Cuza, Plopilor, Liliacului, Televiziunii și Farului.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Gestionarea situaţiilor de urgenţă pe anul 2015 nu par a fi printre preocupările primarilor constănţeni. Deşi conform legii aceştia aveau obligaţia de a transmite, până la sfârşitul lunii martie 2015 Planul de asigurare cu resurse umane, materiale şi financiare necesare gestionării situaţiilor de urgenţă pe anul 2015, din cele 70 de unităţi administrativ teritoriale (uat) nu au transmis datele 47 de primării. Acestea sunt: 23 August, Albeşti, Aliman, Băneasa, Bărăganu, Cerchezu, Ciobanu, Ciocîrlia, Comana, Costineşti, Crucea, Cumpăna, Cuza Vodă, Deleni, Dobromir, Dumbrăveni, Eforie, Fântânele, Gârliciu, Ghindăreşti, Horia, Ion Corvin, Limanu, Lipniţa, Lumina, Mangalia, Medgidia, Mereni, Mihai Viteazu, Mircea Vodă, Murfatlar, Nicolae Bălcescu, Ovidiu, Ostrov, Pantelimon, Pecineaga, Peştera, Poarta Albă, Saraiu, Săcele, Seimeni, Târguşor, Techirghiol, Topraisar, Tuzla, Valu lui Traian, Vulturu. Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă “Dobrogea” estimează, date fiind acestea, ca termen de finalizare a întocmirii ca fiindsfârşitul lunii aprilie, anul acesta.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Stadiul implementării proiectelor depuse în cadrul Strategiei de Dezvoltare Locală Integrată “Dobrogea Nord – Pământul Sălbatic dintre Ape”
Grupul Local Dobrogea Nord a organizat marți, 31 martie 2015, la Hotel IBIS, începând cu ora 11.00, conferința de presă referitoare la stadiul implementării Strategiei de Dezvoltare Locală Integrată “Dobrogea Nord-Pământul Sălbatic dintre Ape”, cofinanțată din Fondul European pentru Pescuit prin Programul Operațional pentru Pescuit 2007-2013.
La eveniment au participat, în calitate de invitați, Sorin Chiriță – Coordonatorul polului de creștere Constanța, Damian Dumitru – Directorul executiv al Organizației Pescărești de Producători Ghindărești – Cernavodă, reprezentanți ai autorităților publice locale, ai societăţii civile şi ai asociaţiilor patronale, jurnaliști, precum și membrii Grupului Local Dobrogea Nord.
Prin organizarea conferinței de presă, Grupul Local Dobrogea Nord a adus la cunoștință publicului interesat stadiul implementării proiectelor contractate prin Strategia de Dezvoltare Locală Integrată “Dobrogea Nord – Pământul Sălbatic dintre Ape”.
Numărul total al proiectelor aflate în execuție prin Strategia de Dezvoltare Locală Integrată “Dobrogea Nord – Pământul Sălbatic dintre Ape” este de 15, în valoare totală nerambursabilă de 10.613.345,78 lei.
Valoarea totală nerambursabilă alocată Strategiei de Dezvoltare Locală Integrată “Dobrogea Nord – Pământul Sălbatic dintre Ape” a fost de 13.263.076,00 lei, structurată în 13 operațiuni de finanțare.
Astfel, până la acest moment, în cadrul Măsurii 1 “Puncte de debarcare, descărcare şi primă comercializare a peştelui” se află în execuție un număr de 2 proiecte, implementate de unitatea administrativ teritorială (U.A.T.) Oraș Hârșova și U.A.T. Oraș Ovidiu cu o valoare nerambursabilă de 1.047.906,00 lei, respectiv 1.052.625,00 lei.
Beneficiarul U.A.T. comuna Mihai Viteazu implementează un proiect cu o valoare nerambursabilă de 265.695,00 lei în cadrul Măsurii 4 “Protecţia mediului la nivelul zonei pescăreşti Dobrogea Nord”.
Un număr de 2 proiecte cu o valoare totală de 1.388.498,00 lei, depuse în cadrul Măsurii 5 “Întărirea capacităţii de guvernare şi reprezentativitate a tinerilor şi femeilor din cadrul comunităţilor pescăreşti”, respectiv a Măsurii 6 “Acţiuni de promovare a sectorului piscicol din zona pescărească Dobrogea Nord” sunt implementate de către U.A.T. comuna Ghindărești.
De asemenea, în cadrul măsurilor 2 “Prelucrarea şi comercializarea peştelui în vederea realizării de produse tradiţionale”, 3 “Amenajări eco-turistice pentru pescuit”, 7 “Ateliere de confecţionat unelte pescăreşti, construcţie bărci, valorificare de noi resurse”, se află în execuție un număr de 10 proiecte cu o valoare totală nerambursabilă de 6.858.621,78 lei, implementate de beneficiari privați în oraș Năvodari, oraș Hârșova, comuna Mihai Viteazu, comuna Topalu, comuna Corbu, Cap Midia (port) – comuna Corbu, sat Sinoe, Mamaia Nord.
“Datele tehnice de astăzi ne arată că din cele 18 proiecte depuse la DGP-AM POP a fost contractat un grad de 100%, iar în execuție se află un număr de 15 proiecte dintre care 13 sunt proiecte care presupun investiții, 1 proiect de instruire și 1 proiect de expoziții. Au fost depuse în total 10 cereri de rambursare, dintre care 7 de către beneficiari privați și 3 de către beneficiari publici.
Ne așteptăm că în perioada următoare gradul de absorbție în luna aprilie să fie de aproximativ 30% din valoarea totală nerambursabilă alocată operațiunilor de finanțare din cadrul Strategiei de Dezvoltare Locală Integrată “Dobrogea Nord – Pământul Sălbatic dintre Ape” .
“ De asemenea, țin să subliniez importanța implementării corecte a proiectelor depuse, asumarea și realizarea de către beneficiari a indicatorilor propuși cu o execuție exemplară pentru a putea avea la final un rezultat cu un impact deosebit în mediul economic și social”, a declarat Costin Răsăuţeanu, Managerul General al Grupului Local Dobrogea Nord.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Prefectura judeţului Tulcea a luat primele măsuri după ce mai mulţi pelicani ar fi murit de gripă aviară în perimetrul Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării, la graniţa judeţelor Tulcea şi Constanţa.
La sediul Instituţiei Prefectului s-a întrunit Unitatea Locală de Decizie din cadrul Centrului de Combatere a Bolilor.
Până în prezent au fost identificate 108 cazuri în zona Insulei Ceaplace din Lacul Sinoe, lângă localitatea Mihai Viteazu, însă departe de casele oamenilor.
Ca urmare, ANSVSA a dispus stabilirea zonei de protecţie (pe o rază de 3 kilometri) şi a zonei de supraveghere (pe o rază de 10 kilometri) din jurul focarului, care, în acest caz, nu includ nicio zonă locuită.
De asemenea, va fi intensificată şi colaborareacu autorităţile locale, cu Institutul Naţional pentru Cercetare şi Dezvoltarea Delta Dunării, Administraţia Rezervaţiei Biosfera Delta Dunării, Asociaţia Ornitologică Română, dar şi cu Asociaţia Vănătorilor şi Pescarilor din România.
Chiar dacă boala a fost depistată într-o zonă izolată, mlăştinoasă, aflată la limita dintre judeţele Tulcea şi Constanţa, evoluţia situaţiei este permanent monitorizată de serviciile veterinare, pentru a împiedica răspândirea bolii către efectivele de păsări domestice.
Pelicanii găsiţi morţi – în total, 102 – au fost incineraţi la o societate din Agigea.
În urma analizelor efectuate s-a identificat genomul virusului aviar, o contraprobă fiind transmisă şi Institutului de Diagnostic şi Sănătate Animală din Bucureşti.
Şi DSV Constanta efectuează la această oră analize pe probele prelevate de la păsările moarte, ne-a declarat purtătorul de cuvânt al Prefecturii Constanţa, Monica Jucan.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Publicat de Liliana Fustanela,
15 martie 2015, 14:14 / actualizat: 22 aprilie 2015, 17:19
Familia Drăgan din comuna constănțeană Mihai Viteazu cultivă flori într-o seră cu 3000 mp. Afacerea a început în urmă cu 5 ani, cu mușcate și petunii,pe o suprafață mai mică,după ce a încercat să se ocupe pe câmp, de legumicultură. Acum, o multitudine de flori în ghiveci ajung în piețe, din tot județul Constanța.
Munca pentru ca sera să fie invadată de un colorit impresionant de flori primăvara, începe încă din toamnă și după câteva luni de îngrijire a butașilor plantați sau a semințelor introduse în ghivece,apar năsturașii, panseluțele, zambilele, piciorul cocoșului, primule, mustul zăpezii sau ciclamen.
Semințele sunt profesionale și procurate din țări precum: Ungaria, Austria, Olanda și Germania . Apa în exces sau temperatura nepotrivită pot dăuna rapid plantelor.Cu ochii în patru sunt toți membri familiei Drăgan ,dar și rudele apropiate.
S-au vândut foarte bine florile de început de anotimp,dar lucrările în seră continuă zilnic, pentru câștiguri financiare,spune Angelica Drăgan:
Două fete și-un băiat are Angelica Drăgan din comuna constănțeană Mihai Viteazu. Se mândrește cu copiii ei și i-a învățat că nicio muncă nu e josnică. Copiii sunt alături de ea și la muncă și în tot ce înseamnă familie . Orice muncă are riscuri ,mai spune Angelica Drăgan, fericită că are idealuri și mai ales pentru cine.
Povestea de succes a familiei Drăgan din comuna Mihai Viteazu s-a auzit în emisiunea de folclor și viață rurală:”Interferențe dobrogene”,ediția 13 martie.
Legea privind limitarea mandatelor pentru ale;ii locali sau județeni la cel mult două successive iscă discuții printre edilii constănțeni. Aflată la cel de-al IV-lea mandate la primăria Cumpăna, vicepreședintele Asociației Comunelor din România, Mariana Gâju susține ă ACor nu este de accord cu acest proiect legislative și va prezenta acest punct de vedere, zilele următoare, vicepremierului Liviu Dragnea. Tot la al IV-lea mandate consecutive în fruntea comunei, primarul din Mihai Viteazu, Gheorghe Grameni, susține că inițiativa nu vine în folosul comunității dar că ar fi bine ca numărul de mandate să fie limitat pentru parlamentari. De aceeași părere este și edilul-șef al orașului Techirghiol, Adrian Stan. Acesta ne-a declarat că cel mai bin ear fi ca toți aleșii, fie locali, județeni, parlamentari sau președinte, să aibă dreptul la același număr de mandate. Adrian Stan susține că ar fi bine ca mandatele să fie de 5 ani de zile.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
(AUDIO) Cât se cheltuie la Mihai Viteazu pe deszăpezire
Publicat de Dana Lebed,
20 noiembrie 2014, 16:19 / actualizat: 28 noiembrie 2014, 13:38
Aleșii locali ai comunei Mihai Viteazu au refuzat să încheie vreun contract de deszăpezire deși, la ultima ședință a Consiliului Local (CL) au fost prezentate două oferte. Primarul comunei, Gheorghe Grameni, susține că ofertele prezentate vizau asigurarea deszăpezirii pe teritoriul comunei în perimetrul DN-Potcoavă dar că aleșii locali vor ca deszăpezoirea să fie asigurată pe toate străzile comunei. Grameni susține că activitatea de deszăpezire va fi asigurată, ca de obicei, cu utilajele primăriei dar și utilajele sale, personale, primăria Mihai Viteazu încheind un contract de deszăpezire doar în iarna 2012-2013 și plătind în jur de 70.000 de lei, în vreme ce iarna trecută a fost cheltuită suma de 36.000 de lei.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Primul film de lung metraj care foloseşte ca decor Salina Turda este o producţie regizată de Bryan Thurman, care semnează şi scenariul, şi Luis Esteban.
În Salina Turda se filmează până la sfârşitul săptămânii, dar filmările din România au început la Sighişoara şi se vor termina pe platourile din Bucureşti ale Castel Film.
Filmul ‘Nameless’ este, potrivit producătorului delegat Bogdan Moncea, un thriller psihologic şi va apărea în cinematografe în anul 2015.
Salina Turda este o locaţie foarte interesantă şi neobişnuită, dar şi un mare câştig pentru film’, a spus Moncea.
Scenele din Salina Turda sunt turnate la o adâncime de peste 120 de metri, în Mina Rudolf.
Una dintre ele reprezintă un carnaval, pentru care vor fi folosiţi 130 de figuranţi, în roluri de acrobaţi şi cântăreţi.
Moncea a precizat că regizorul Brayan Thurman a scris secvenţa special pentru Salina Turda, după ce a vizitat-o în urmă cu un an de zile.
La rândul său, producătorul american Blaine Courrier a susţinut că filmul prezintă un ”mix interesant” de cultură.
Când te uiţi la istoria României vezi ce poveşti extraordinare are – Mihai Viteazu, Vlad Ţepeş care a fost un tactician foarte bun. Sunt lucruri pe care din nefericire le-am ratat noi, americanii, care am fost fascinaţi de vampiri şi de zombie.
Salina Turda va fi folosită în film şi pentru scene în care actorul Conan Stevens, cunoscut din filme precum ‘Urzeala tronurilor’, ‘Spartacus’ sau ‘Hobbit’, va interpreta un războinic dac.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...