Vara este sezonul toxiinfecțiilor alimentare! Pentru a nu vă petrece vacanța la spital, aveți grijă de unde cumpărați alimentele și unde le păstrați.
Medicii vin cu câteva recomandări pentru prevenirea toxiinfecției alimentare, care îi afectează atât pe copii, cât și pe adulți.
Managerul Spitalului de Boli Infecțioase Constanța, dr. Claudia Cambrea.
Ar trebui să evite consumul de alimente care se degradează rapid și să evite consumul de alimente din locuri unde nu sunt păstrate corespunzător, pentru că, fiind vară și călduri foarte mari, se alterează rapid. Trebuie să evite consumul de ouă, de alimente care nu sunt suficient preparate termic, alimente crude. Dar atenție cum se păstrează iaurturile, smântâna, brânzeturile, aici trebuie atenție foarte mare! Și de păstrat condițiile de igienă personală, de spălat pe mâini înainte și după masă.
Medicii atrag atenția că riscul de îmbolnăvire este crescut și în cazul celor care cumpără sau consumă alimente pe plajă:
Dacă stau foarte mult în căldură, ele se alterează rapid și evident că pot să apară situații de tulburări digestive.
Și apa poate fi contaminată, astfel că specialiștii recomandă consumarea apei îmbuteliate sau a celei din surse autorizate.
AUDIO | Veniturile a peste 60 la sută dintre angajații din sistemul de sănătate, afectate de noua lege a salarizării. Interviu cu Daniela Răvescu, asistent medical la Spitalul de Urgență Constanța
Lucrează de 40 de ani în sistemul sanitar din România. A experimentat și munca în spitale din Franța, după criza din 2008, când salariul i-a...
Direcţia de Sănătate Publică Tulcea susţine că populaţia care doreşte să-şi petreacă vacanţele în Deltă sau pe Litoral nu are motive să se teamă de holeră, cât timp respectă regulile de igienă și mănâncă în unităţi autorizate.
Unii operatorii economici de pe litoralul Mării Negre afirmă că numărul turiştilor este mai mic în perioada aceasta cu circa 70% faţă de perioada similară a anului trecut şi susţin că vizitatorii refuză să mănânce peştele pregătit în restaurante, susţinând că are holeră.
Medicul şef al DSP, Adriana Argetoianu, a declarat, pentru AGERPRES, că prepararea termică a produselor din mare şi respectarea condiţiilor de igienă elimină orice posibilitate de a contacta vibrionul holeric.
”Din perspectiva alimentelor ce pot fi contaminate, s-a demonstrat că stridiile pe care le consumi crude, fără tratament termic ar avea un potenţial risc de transmitere a vibrionului holeric. Sau crustaceele, fructele de mare, care, la noi, cele specifice zonei noastre, oricum suportă un tratament termic. Prin tratament termic, se distruge foarte repede vibrionul holeric. El este foarte sensibil la dezinfectante, la clor. De asemenea, aciditatea, pH-ul acid al sucului gastric, în mod normal distruge vibrionul holeric. Persoanele care consumă sau au un tratament cu pansamente gastrice, cu alcalinizante ar putea avea o oarecare predispoziţie, dar respectând normele de igienă personală nu există niciun risc”, a afirmat Argetoianu.
”Oamenii trebuie să ştie că tot personalul din unităţile de cazare şi alimentaţie publică urmează cursurile de igienă cu testare aferentă. După trei ani, are loc o reevaluare, o retestare şi certificare a însuşirii cunoştinţelor de igienă”, a mai afirmat medicul şef al DSP, Adriana Argetoianu.
Administratorul unui restaurant din Vadu, judeţul Constanţa, a declarat că prognozele pentru acest sezon estival sunt ”sumbre”, din cauza zvonurilor vehiculate în mass media privind pericolul contactării holerei, după ce un baraj a cedat în Ucraina.
”Dacă mă uit pe cifre, suntem undeva la 30% din perioada similară a anului treut. Avem o scădere cu 70%, în condiţiile în care condiţiile meteo sunt mai bune ca anul trecut. E de plâns ce va fi pe litoral, dacă nu se iau măsuri, iar statul nu se implică. Clienţii care au venit la restaurant m-au întrebat de unde provine stavridul. Le-am spus că din Marea Neagră şi mi-au răspuns că nu vor, fiindcă e holeră în Marea Neagră”.
În perioada 1991-1995, în judeţul Tulcea, s-au înregistrat peste 150 de cazuri de holeră, Tulcea fiind astfel pe primul loc în România în cazuistica de holeră, dar niciunul dintre ele nu s-a soldat cu moartea unui pacient diagnosticat cu această boală.
”În Sulina, a evoluat un focar de holeră cu peste 250 de cazuri, iar turişti cazaţi în hotel mergeau la plajă şi făceau baie în mare şi nu s-a înregistrat niciun caz de holeră. Turiştii erau cu copii de toate grupele de vârstă. Deci nu trebuie să ne speriem, pentru că avem toate condiţiile să ne protejăm. (…) Din perspectiva respectării normelor minime de igiene, chiar dacă ar exista o ipotetică contaminare, din punctul meu de vedere nu există niciun risc”, a mai spus medicul şef al DSP, Adriana Argetoianu.
AUDIO | Veniturile a peste 60 la sută dintre angajații din sistemul de sănătate, afectate de noua lege a salarizării. Interviu cu Daniela Răvescu, asistent medical la Spitalul de Urgență Constanța
Lucrează de 40 de ani în sistemul sanitar din România. A experimentat și munca în spitale din Franța, după criza din 2008, când salariul i-a...
Copiii trebuie învăţaţi încă de mici regulile de igienă, începând cu spălatul corect pe mâini.
De aceea implicarea părinţilor are un rol important în menţinerea stării de sănătate într-o colectivitate.
Astfel, aceştia trebuie să îşi trateze copilul bolnavi acasă şi să nu îl trimită la grădiniţă sau la şcoală pentru a răspândi virusul.
Şi respectarea regulilor de igienă în unităţile de învăţământ este importantă, spune doctor Loti Popescu de la DSP Constanţa.
„La colectivitățile de copii este neapărată nevoie să fie respectat un circuit al spălatului pe mâini. Se știe că atunci când nu sunt respectate aceste circuite și când toatele prin școli nu sunt întreținute așa cum ar trebui, nu sunt dezinfectate așa cum ar trebui – există un risc mare de izbucnire a epidemiilor de hepatită virală A”, a declarant doctor Loti Popescu, reprezentant DSP Constanţa.
AUDIO | Veniturile a peste 60 la sută dintre angajații din sistemul de sănătate, afectate de noua lege a salarizării. Interviu cu Daniela Răvescu, asistent medical la Spitalul de Urgență Constanța
Lucrează de 40 de ani în sistemul sanitar din România. A experimentat și munca în spitale din Franța, după criza din 2008, când salariul i-a...
Un român din 5 a rămas fără toţi dinţii – arată o analiză citată de Societatea Estetică din România.
Motivul este că românii nu pun preţ pe igiena orală.
În mediul rural, oamenii îşi schimbă periuţa de dinţi o dată la 10 ani.
Medicii recomandă perierea dinţilor de cel puţin două ori pe zi şi folosirea apei de gură şi a aţei dentare.
De asemenea, periuţa de dinţi trebuie schimbată cel puţin o dată la trei luni.
AUDIO | Veniturile a peste 60 la sută dintre angajații din sistemul de sănătate, afectate de noua lege a salarizării. Interviu cu Daniela Răvescu, asistent medical la Spitalul de Urgență Constanța
Lucrează de 40 de ani în sistemul sanitar din România. A experimentat și munca în spitale din Franța, după criza din 2008, când salariul i-a...
Odată venirea caniculei, creşte riscul de boli digestive – atrag atenţia medicii.
La Constanţa, numai în ultimele două săptămâni, peste 100 de persoane au ajuns la spital cu astfel de afecţiuni, dintre care 68 au avut nevoie de internare.
Dr. Stela Halichidis, managerul Spitalului de Boli Infecţioase Constanţa:
„Boala diareică acută se produce din cauza ingestiei alimentelor care sunt contaminate cu agenți patogeni și trebuie să respectăm normele de igienă, să ne spălăm pe mâini, după aceea să ținem alimentele la frigider, să le consume din surse sigure și să nu mănânce pe plajă cu mâinile murdare, cu copiii ținuți în soare“, a mai declarat dr. Stela Halichidis.
Medicii constănţeni spun că ar avea nevoie de fonduri suplimentare de la Casa de Asigurări, pentru a le oferi asistenţă medicală şi turiştilor veniţi pe litoral.
AUDIO | Veniturile a peste 60 la sută dintre angajații din sistemul de sănătate, afectate de noua lege a salarizării. Interviu cu Daniela Răvescu, asistent medical la Spitalul de Urgență Constanța
Lucrează de 40 de ani în sistemul sanitar din România. A experimentat și munca în spitale din Franța, după criza din 2008, când salariul i-a...
Autoritățile încă nu știu ce îi ucide pe bebeluși. România primește sprijin din străinătate
Publicat de Bogdan Comșa,
20 februarie 2016, 16:19
Specialiştii străini aflaţi în România pentru a sprijini ancheta epidemiologică în cazul copiilor din Argeş revizuiesc toate datele adunate de medicii români, iar investigaţia continuă, a anunţat directorul Centrului Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile.
Varianta îmbolnăvirii cu E-coli drept cauză care a provocat sindromul hemolitic uremic este cea mai plauzibilă şi în viziunea medicilor de la Centrul European de specialitate, care au fost la rândul lor suprinşi de amploarea cazului, spune doctorul Adriana Pistol.
Adriana Pistol: ”Echipa recunoaşte, aşa cum şi noi v-am comunicat, faptul că acest eveniment a fost neaşteptat şi neobişnuit, atât prin numărul acesta de cazuri localizat într-o anumită zonă, cât şi prin severitatea acestor cazuri. Măsurile pe care Ministerul Sănătăţii le-a comunicat populaţiei sunt cele pe care şi dânşii le susţin”.
Sâmbătă a fost infirmat diagnosticul de sindrom hemolitic uremic la copilul din Bacău transportat de urgenţă vineri aseară la Clinica de Pediatrie din Iaşi.
De asemenea, nici celelalte cazuri raportate în judeţul Bacău nu s-au dovedit a fi infecţii digestive grave, anunţă autorităţile, care insistă din nou pentru respectarea măsurilor de igienă şi de preparare termică a hranei.
AUDIO | Veniturile a peste 60 la sută dintre angajații din sistemul de sănătate, afectate de noua lege a salarizării. Interviu cu Daniela Răvescu, asistent medical la Spitalul de Urgență Constanța
Lucrează de 40 de ani în sistemul sanitar din România. A experimentat și munca în spitale din Franța, după criza din 2008, când salariul i-a...
Vara vine, ca de obicei, însoţită de bolile de sezon, precum toxiinfecţiile alimentare, bolile diareice acute sau insolaţia.
Aproape 60 de constănţeni au ajuns în prima săptămână din iunie la camera de gardă a Spitalului de Boli Infecţioase Constanţa din cauza bolilor diareice acute.
Igiena precară şi consumul alimentelor alterate sau depozitate necorespunzător i-a băgat în spital.
Medicii reamintesc faptul că boala se manifestă prin vărsături, diaree, febră, dureri de cap şi ameţeli, ce pot duce la deshidratare, astfel că persoanele care prezintă aceste simptome trebuie să se prezinte de urgenţă la medic.
Pentru a evita îmbolnăvirile, medicii ne sfătuiesc să nu consumăm alimente fără a ne spăla în prealabil pe mâini, să preparăm temeinic hrana şi să o păstrăm corespunzător, dar şi să cumpărăm mâncare doar din locuri autorizate.
AUDIO | Veniturile a peste 60 la sută dintre angajații din sistemul de sănătate, afectate de noua lege a salarizării. Interviu cu Daniela Răvescu, asistent medical la Spitalul de Urgență Constanța
Lucrează de 40 de ani în sistemul sanitar din România. A experimentat și munca în spitale din Franța, după criza din 2008, când salariul i-a...
De la începutul anului până în prezent au fost confirmate în jud.Ct., 633 cazuri de hepatita A, cele mai multe in localităţile Constanţa, Hârşova, Cernavodă, Mangalia, Lumina, Cuza Vodă si Ovidiu, contacţii făcând parte mai ales din populaţia defavorizată.
Incidenţa cazurilor de hepatita A , a crescut şi în rândul copiilor, care trebuie să inveţe, in primul rând acasă , să respecte regulile de igienă, dar şi dascălii au un rol important in acest sens. Se păstrează curăţenia în şcoli ? Există personal suficient pentru a face acest lucru? Exista săpun in grupurile sanitare?
La Liceul cu Program Sportiv Nicolae Rotaru am găsit totul în regulă, dar, cu eforturi foarte mari, spune Magdalena Martinescu director adjunct.
Şi la Şcoala Gimnazială nr.8 se simte lipsa personalului care răspunde de curăţenie , precizează Zoiţa Vrişcu directorul şcolii.
Din păcate există şcoli unde nu sunt respectate normele minime de igienă.
AUDIO | Veniturile a peste 60 la sută dintre angajații din sistemul de sănătate, afectate de noua lege a salarizării. Interviu cu Daniela Răvescu, asistent medical la Spitalul de Urgență Constanța
Lucrează de 40 de ani în sistemul sanitar din România. A experimentat și munca în spitale din Franța, după criza din 2008, când salariul i-a...
Epidemia de Ebola trebuie pusă sub control cel târziu până la sfârşitul lunii noiembrie – este avertismenul lansat în cadrul Consiliului de Securitate al Naţiunilor Unite reunit ieri la New York.
Specialiştii spun că în lipsa unor măsuri eficiente lumea se va afla în faţa unei situaţii fără precedent pentru care nu există nici un plan.
Mâine la Bruxelles se vor reuni şi miniştrii Sănătăţii din Uniunea Europeană pentru a discuta despre consolidarea controalelor la frontieră şi o mai bună coordonare pentru prevenirea răspândirii maladiei, care a ucis pste 4.000 de oameni de la începutul anului.
Şi autorităţile române au întărit măsurile de siguranţă, iar personalul medical din de la Institutul „Matei Balş” face, zilnic, de mai bine de o lună, antrenamente de manevrare corectă a echipamentului de protecţie.
Studenţii şi bursierii, dar şi 20 de români veniţi din Africa sunt supravegheaţi şi ar putea fi preluaţi imediat, dacă apar simptome de Ebola – a declarat prof. Dr. Adrian Streinu Cercel, directorul Institutului.
Acesta îi sfătuieşte pe toţi cei care au fost în zonele cu risc să se izoleze acasă şi să sune imediat la 112, dacă fac febră.
El a precizat că virusul Ebola se transmite prin contact direct cu sângele şi fluidele infectate, dar devine inofensiv în 15 minute, pe suprafeţele uscate.
În plus, poate fi distrus prin regulile simple de igienă, precum spălatul cu apă şi săpun.
La Institutul Matei Balş totul este pregătit: 20 de pacienţi pot fi trataţi simultan în pavilionul special amenajat, iar medicii pot afla în 2-3 ore dacă suspecţii au sau nu virusul Ebola, întrucât laboratorul de analize are acum reactivii necesari, aşa că nu mai trebuie să trimită probele în Germania.
AUDIO | Veniturile a peste 60 la sută dintre angajații din sistemul de sănătate, afectate de noua lege a salarizării. Interviu cu Daniela Răvescu, asistent medical la Spitalul de Urgență Constanța
Lucrează de 40 de ani în sistemul sanitar din România. A experimentat și munca în spitale din Franța, după criza din 2008, când salariul i-a...
Publicat de Adina Sîrbu,
25 septembrie 2014, 23:19
Şcolile şi laboratoarele medicale din Tulcea sunt din nou controlate igienico-sanitar.
Dacă pentru laboratoare este un control tematic, pentru şcoli este unul foarte important, în sarcina Corpului de Inspecţie al Direcţiei de Sănătate Publică.
Controalele preliminare, efectuate înaintea începerii anului şcolar, au vizat în special condiţiile igienico-sanitare din unităţile de învăţământ ale judeţului Tulcea, aproape 80% dintre acestea obţinând autorizaţiile de funcţionare.
După seria de atenţionări şi sugestii de remediere a deficienţelor, următoarea verificare vine să constate situaţia finală şi să sancţioneze, acolo unde este cazul.
Vigilenţa crescută este determinată de faptul că anul trecut în şcoli au fost înregistrate cazuri de hepatită virală de tip A, aşa-numita boală a mâinilor murdare.
„Din acest motiv, insistăm foarte mult pe respectarea condiţiilor igienico-sanitare din şcoli şi grădiniţe”, a declarat directorul DSP Tulcea, Laurenţia Militaru.