Ascultă Radio România Constanța Live

hiroshima

Minut de reculegere la 80 de ani de la lansarea bombei atomice asupra orașului japonez Hiroshima

Al Doilea Război Mondial s-a încheiat odată cu capitularea Japoniei, după lansarea bombelor atomice asupra orașelor Hiroshima și Nagasaki, care au ucis peste 200.000 de oameni.

Minut de reculegere la 80 de ani de la lansarea bombei atomice asupra orașului japonez Hiroshima
Foto: Richard A. Brooks / AFP

Publicat de Adina Sîrbu, 6 august 2025, 09:09

Un minut de reculegere s-a ţinut miercuri la Hiroshima, exact în momentul în care bomba atomică a fost lansată asupra oraşului japonez, în urmă cu 80 de ani, în cursul unei ceremonii la care au participat reprezentanţi din peste 100 de ţări, relatează AFP.

Pe 6 august 1945, la 08.15, Statele Unite au lansat o bombă atomică asupra oraşului Hiroshima, iar trei zile mai târziu, o bombă identică a lovit oraşul Nagasaki, în sudul Japoniei. Acestea au ucis peste 200.000 de oameni – unii în urma exploziei inițiale, alții din cauza arsurilor și a expunerii la radiații. Sunt singurele cazuri din istorie în care armele nucleare au fost folosite în război, mai notează AFP.

Al Doilea Război Mondial s-a încheiat odată cu capitularea Japoniei, la câteva zile după lansarea bombelor atomice asupra orașelor Hiroshima și Nagasaki.

În 2024, Nihon Hidankyo – o organizație japoneză a supraviețuitorilor bombardamentelor atomice – a câștigat Premiul Nobel pentru Pace, pentru eforturile de a elimina armele nucleare la nivel global.

În discursul său de miercuri, primarul orașului Hiroshima, Kazumi Matsui, a avertizat în privința unei „tendințe accelerate de înarmare militară în lume” și a promovării ideii că „armele nucleare sunt esențiale pentru apărarea națională”. „Aceste evoluții sfidează flagrant lecțiile pe care comunitatea internațională ar fi trebuit să le învețe din tragediile trecutului”, a spus edilul, adăugând că „ele amenință să distrugă cadrele de construire a păcii, la care atât de mulți au muncit din greu”, a subliniat el.

Kazumi Matsui a afirmat că Tratatul de Neproliferare Nucleară – care urmărește prevenirea răspândirii armelor nucleare și promovarea utilizării pașnice a energiei nucleare – se află „în pragul disfuncționalității”.

El a îndemnat guvernul japonez să ratifice Tratatul pentru Interzicerea Armelor Nucleare, un acord internațional ce interzice folosirea armelor nucleare și care a intrat în vigoare în 2021.

Peste 70 de țări au ratificat documentul, însă marile puteri nucleare, precum SUA și Rusia, îl resping. Japonia, de asemenea, a refuzat să adopte o astfel de interdicție, susținând că securitatea sa este întărită de umbrela nucleară a Statelor Unite.

Subiectul armelor nucleare rămâne unul controversat în Japonia, iar pe străzile din apropierea Parcului Memorial al Păcii au avut loc proteste ale celor care cer abolirea armelor nucleare.

Surse: AGERPRES, RADIO ROMÂNIA

Nicușor Dan prezent la Constanța: Ședință de lucru privind situația de securitate din zona Mării Negre
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 14:18

Nicușor Dan prezent la Constanța: Ședință de lucru privind situația de securitate din zona Mării Negre

La Constanța este în plină desfășurare o ședință de lucru convocată de președintele Nicușor Dan pentru analiza incidentului cu drone de...

Nicușor Dan prezent la Constanța: Ședință de lucru privind situația de securitate din zona Mării Negre
Județul TULCEA: Prins la volan deși avea permisul suspendat
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 14:07

Județul TULCEA: Prins la volan deși avea permisul suspendat

La data de 5 iunie 2026, în jurul orei 00:40, poliţiştii au identificat în trafic, pe DJ 222, în localitatea Agighiol, judeţul Tulcea, un...

Județul TULCEA: Prins la volan deși avea permisul suspendat
KMG infirmă că drona care a explodat în port ar fi vizat un petrolier din flota fantomă a Rusiei
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 13:16

KMG infirmă că drona care a explodat în port ar fi vizat un petrolier din flota fantomă a Rusiei

KMG infirmă că drona care a explodat în port ar fi vizat un petrolier din flota fantomă a Rusiei. KMG International reafirmă respectarea...

KMG infirmă că drona care a explodat în port ar fi vizat un petrolier din flota fantomă a Rusiei
Cod galben de inundaţii pe cursurile de apă din Dobrogea!
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 12:56

Cod galben de inundaţii pe cursurile de apă din Dobrogea!

Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, sâmbătă, o atenţionare Cod galben de inundaţii, valabilă de...

Cod galben de inundaţii pe cursurile de apă din Dobrogea!
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 10:55

CONSTANȚA și TULCEA sub cod GALBEN! Averse torențiale, descărcări electrice, grindină

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis sâmbătă, 6 iunie, o avertizare de cod galben pentru județele Constanța și Tulcea....

CONSTANȚA și TULCEA sub cod GALBEN! Averse torențiale, descărcări electrice, grindină
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 09:11

MANGALIA: „Ziua Apelor” – competiții marinărești, demonstrații și activități educative

Liga Navală Română filiala Mangalia organizează sâmbătă, 6 iunie, ediția cu numărul 20 a sărbătorii „Ziua Apelor”. Evenimentul se va...

MANGALIA: „Ziua Apelor” – competiții marinărești, demonstrații și activități educative
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 08:19

CONSTANȚA: Weekend dedicat pietonilor pe bulevardul Tomis

Weekend dedicat pietonilor pe bulevardul Tomis! În zilele de 6 și 7 iunie, una dintre cele mai animate zone ale Constanței va fi dedicată...

CONSTANȚA: Weekend dedicat pietonilor pe bulevardul Tomis
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 08:17

Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului

Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...

Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului