Ascultă Radio România Constanța Live

grupul pentru rebublica moldova

Șefii de stat Nicușor Dan și Maia Sandu, în drum spre Armenia, la reuniunea Comunității Politice Europene

Președintele României va coprezida alături de omologul său din Muntenegru masa rotundă cu tema "Reziliență democratică și amenințări hibride".

Șefii de stat Nicușor Dan și Maia Sandu, în drum spre Armenia, la reuniunea Comunității Politice Europene
Foto: Nicușor Dan și Maia Sandu/ Facebook

Publicat de Adina Sîrbu, 3 mai 2026, 17:19

Președintele Nicușor Dan va participa la cea de VIII-a reuniune a Comunității Politice Europene care începe, duminică, în capitala Armeniei, Erevan.

Evenimentul are în centru unitatea și stabilitatea în Europa și continuă tradiția organizării în alternanța summit-urilor între state membre ale Uniunii Europene și state partenere.

Șefii de stat și de guvern vor discuta despre modalitățile de a coopera mai strâns și de a-și coordona acțiunile pentru consolidarea rezilienței democratice, promovarea conectivității și întărirea securității economice și energetice.

Premierul armean, Nikol Paşinian, gazdă a evenimentului, afirma că summitul va aborda probleme majore, inclusiv amenințările hibride și preciza că țara sa este onorată să găzduiască evenimentul și să joace un rol activ în conturarea viitorului Europei.

Uniunea Europeană va fi reprezentată la summit de președintele Consiliului European, António Costa, și de șefa Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, iar din partea României participă președintele Nicușor Dan.

Șeful statului va coprezida alături de președintele Muntenegrului, Jakov Milatović, masa rotundă cu tema „Reziliență democratică și amenințări hibride”.

Președintele României va susține necesitatea unor instituții puternice și transparente, dar și a unor măsuri preventive, eficiente, împotriva dezinformării și a interferențelor externe, cu scopul de a preveni ca vulnerabilitățile actuale să devină riscuri structurale pe termen lung.

Președintele Nicușor Dan va găzdui, de asemenea, în marja summitului, o discuție informală privind impactul Coridorului Vertical de Gaze, și va participa, totodată, la o nouă reuniune a Grupului de coordonare pentru Republica Moldova și la o întâlnire a Coaliției Europene împotriva drogurilor.

Șeful statului va participa la Grupul pentru Republica Moldova, înființat în 2024, la inițiativa comună a României și Franței.

În drum spre Armenia, unde voi participa, alături de doamna Președintă, Maia Sandu, la Grupul pentru Republica Moldova, care se va desfășura în cadrul reuniunii Comunității Politice Europene. Înființat în 2024, la inițiativa comună a României și Franței, acest grup are ca obiectiv consolidarea sprijinului internațional acordat Republicii Moldova. Mâine voi organiza o discuție informală privind impactul Coridorului Vertical de Gaze asupra securității energetice regionale, la care vor participa o serie de lideri regionali, a scris președintele Dan pe Facebook.

Nicușor Dan prezent la Constanța: Ședință de lucru privind situația de securitate din zona Mării Negre
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 14:18

Nicușor Dan prezent la Constanța: Ședință de lucru privind situația de securitate din zona Mării Negre

La Constanța este în plină desfășurare o ședință de lucru convocată de președintele Nicușor Dan pentru analiza incidentului cu drone de...

Nicușor Dan prezent la Constanța: Ședință de lucru privind situația de securitate din zona Mării Negre
Județul TULCEA: Prins la volan deși avea permisul suspendat
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 14:07

Județul TULCEA: Prins la volan deși avea permisul suspendat

La data de 5 iunie 2026, în jurul orei 00:40, poliţiştii au identificat în trafic, pe DJ 222, în localitatea Agighiol, judeţul Tulcea, un...

Județul TULCEA: Prins la volan deși avea permisul suspendat
KMG infirmă că drona care a explodat în port ar fi vizat un petrolier din flota fantomă a Rusiei
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 13:16

KMG infirmă că drona care a explodat în port ar fi vizat un petrolier din flota fantomă a Rusiei

KMG infirmă că drona care a explodat în port ar fi vizat un petrolier din flota fantomă a Rusiei. KMG International reafirmă respectarea...

KMG infirmă că drona care a explodat în port ar fi vizat un petrolier din flota fantomă a Rusiei
Cod galben de inundaţii pe cursurile de apă din Dobrogea!
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 12:56

Cod galben de inundaţii pe cursurile de apă din Dobrogea!

Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, sâmbătă, o atenţionare Cod galben de inundaţii, valabilă de...

Cod galben de inundaţii pe cursurile de apă din Dobrogea!
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 10:55

CONSTANȚA și TULCEA sub cod GALBEN! Averse torențiale, descărcări electrice, grindină

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis sâmbătă, 6 iunie, o avertizare de cod galben pentru județele Constanța și Tulcea....

CONSTANȚA și TULCEA sub cod GALBEN! Averse torențiale, descărcări electrice, grindină
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 09:11

MANGALIA: „Ziua Apelor” – competiții marinărești, demonstrații și activități educative

Liga Navală Română filiala Mangalia organizează sâmbătă, 6 iunie, ediția cu numărul 20 a sărbătorii „Ziua Apelor”. Evenimentul se va...

MANGALIA: „Ziua Apelor” – competiții marinărești, demonstrații și activități educative
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 08:19

CONSTANȚA: Weekend dedicat pietonilor pe bulevardul Tomis

Weekend dedicat pietonilor pe bulevardul Tomis! În zilele de 6 și 7 iunie, una dintre cele mai animate zone ale Constanței va fi dedicată...

CONSTANȚA: Weekend dedicat pietonilor pe bulevardul Tomis
Actualitate sâmbătă, 6 iunie 2026, 08:17

Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului

Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land”, în parteneriat cu Primăriile localităților Independența,...

Sănătate și distracție pentru comunitate: Selly și Teatrul „Căluțul de Mare” vin la Independența într-o campanie de testare gratuită și conștientizare a diabetului