Ascultă Radio România Constanța Live

greva foamei

UPDATE/Constanța: Președintele Asociației Județene a Sportului pentru Persoane cu Handicap amenință cu greva foamei

UPDATE/Constanța: Președintele Asociației Județene a Sportului pentru Persoane cu Handicap amenință cu greva foamei

Publicat de Cristina Sîmbeteanu, 8 mai 2018, 08:45 / actualizat: 8 mai 2018, 14:23

Protest extrem, în fața sediului unui agenții fiscale din Constanța! Ion Gembășanu este președintele Asociației Județene Constanța a Sportului pentru Persoane cu Handicap, iar astăzi s-a prezentat în fața agenției fiscale nr. 6 din oraș, unde amenință că va intra în greva foamei, în fața Primăriei Constanța, după ce s-a trezit dator la Fisc pentru a mâncat la cantina socială. 

Constănțeanul a fost înștiințat de autorități că datorează bugetului local echivalentul a 1.000 de euro, asta după ce Gembășanu și mama sa ar fi beneficiat de mese necuvenit de la cantina socială.

Reprezentanți agenției fiscale de pe bulevardul Tomis au acceptat să discute cu protestatarul. De menționat ar fi că imobilul în care funcționează instituția publică dispune de o rampă de acces din exterior, însă în incinta clădirii nu există facilități pentru persoanele cu dizabilități, astfel că a fost nevoie ca Ion Gembășanu să fie cărat aproape pe brațe înăuntru cu tot cu scaunul cu rotile.

Directorul executiv al SPIT Constanța, Gabriela Ganea, spune că în cazul lui Ion Gembășanu este vorba despre o decizie a Curții de Conturi, devenită executorie. Tot ea a mai declarat că, în situația dată, constănțeanul are doar două variante: fie achită de bună voie suma imputată, fie i se va pune poprire pe conturi.

În privința rampei de acces din interiorul agenției fiscale, ni s-a spus că aceasta este înlocuită de un cărucior special adaptat pentru urcarea scărilor.

  • UPDATE !

Președintele Asociației Județene de Sport pentru Persoane cu Handicap, Ion Gembășanu, a ajuns în fața Primăriei Constanța, unde este cât se poate de hotărât să își ducă până la capăt forma de protest prin greva foamei. Reporterul Radio Constanța, Bogdan Comșa, l-a urmat pe Gembășanu în itinerariul său la instituțiile locale și i-a ascultat sportivului cu dizabilități nemulțumirile și povestea:

„Personal am fost ieri, cu o chitanță de 30 de lei, taxa de salubrizare, să plătesc. Atunci domnii de acolo (n.red. de la agenția fiscală) mi-au spus că nu pot plăti, pentru că mai am o altă hârtie de 2.232 de lei care înseamnă masă la cantină (n.red. socială). Știam de acest lucru, dar nu credeam credeam că vor merge până acolo să îmi emită o chitanță și mă pună să plătesc. Această Ordonanță 2967 din 29.09.2017 a fost dată datorită presiunii Curții de Conturi. Am înțeles că nici Primăria, nici SPIT nu mă pot ajuta în sensul acesta, de aceea eu am recurs la acest gest extrem pe care vreau să îl duc până la capăt. Pentru că nu se poate, într-o Românie în care avem atâtea persoane cu dizabilități nu s-au putut trece cu vederea șase lei… mi se impută șase lei pe zi – masă 362 de zile, pentru mesele servite la cantina socială“, a declarat Ion Gembășanu pentru Radio Constanța.

Gembășanu are aproape 51 de ani și este în scaun cu rotile de cinci ani, după ce a fost victima unui accident rutier. Datoria pe care o are către bugetul local este de 2.232 de lei, la care se adaugă și suma de 2.172 de lei datoria mamei sale, care și ea a beneficiat de mese de la cantina socială.

„Asistența Socială mi-a promis că poate găsim niște modalități de a plăti în rate, dar chiar și în rate, câțiva ani, cu 50 de lei pe lună, să plătesc două părți, pentru că atât eu și mama mea suntem afectați de acest aspect, iar veniturile familiei sunt foarte mici. Locuim într-o casă naționalizată și abia ne descurcăm. Am realizat atâtea activități sportive ca persoană cu dizabilități, iar acum mi se impută lucru acesta. Este foarte urât, în România, să ajungem ca o persoană în fotoliu rulant, care abia se descurcă, abia se poate deplasa la instituție să îți plătească facturile să mai primească și o asemenea «plăcintă» din partea instituțiilor care colectează aceste fonduri. Rușine să le fie!“, a conchis Ion Gembășanu.

Atât el, cât și mama sa au beneficiat de mese de la cantina socială a Primăriei Constanța între anii 2009 și 2015. Datoria care li se impută acum este însă doar pentru anul 2014.

Radio Constanța monitorizează cazul și vă ține la curent cu evoluția situației președintelui Asociației Județene a Sportului pentru Persoane cu Handicap.

  • UPDATE !

Peste 700 de persoane din Constanţa sunt datoare bugetului local pentru că ar fi beneficiat fără drept de mese la cantinele sociale din Palazu şi din municipiul Constanţa.

Dipspoziţiile de plată trimise de Primărie vizează recuperarea unor sume cuprinse între 12 şi 2190 de lei.

Aceste impuneri au fost trimise în urma rezultatelor controalelor făcute de Curtea de Conturi pentru anii 2013 şi 2014.

Platforma Via DobroGetica, acum integral în limba engleză – patrimoniul Dobrogei, deschis publicului internațional
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 20:36

Platforma Via DobroGetica, acum integral în limba engleză – patrimoniul Dobrogei, deschis publicului internațional

Platforma digitală Via DobroGetica, dedicată promovării patrimoniului istoric și cultural al Dobrogei, este disponibilă, începând de astăzi,...

Platforma Via DobroGetica, acum integral în limba engleză – patrimoniul Dobrogei, deschis publicului internațional
Grindeanu: PSD l-a anunțat pe președinte că își asumă guvernarea
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 19:43

Grindeanu: PSD l-a anunțat pe președinte că își asumă guvernarea

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat marți, în urma consultărilor cu președintele Nicușor Dan, că PSD este gata să își asume...

Grindeanu: PSD l-a anunțat pe președinte că își asumă guvernarea
O cisternă încărcată cu GPL s-a răsturnat între Corbu și Săcele
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 19:05

O cisternă încărcată cu GPL s-a răsturnat între Corbu și Săcele

O cisternăă încărcată cu GPL s-a răsturnat, în această seară, pe DJ 226, între Corbu și Săcele. Șoferul a fost rănit ușor. DJ226 este...

O cisternă încărcată cu GPL s-a răsturnat între Corbu și Săcele
CONSTANȚA: Cherestea fără documente de proveniență, descoperită de polițiști în port
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 18:15

CONSTANȚA: Cherestea fără documente de proveniență, descoperită de polițiști în port

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Portuară Cargoscan, împreună cu reprezentanți ai Gărzii Forestiere București, au identificat, la...

CONSTANȚA: Cherestea fără documente de proveniență, descoperită de polițiști în port
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 17:27

AUR va vota numai un premier propus de AUR și un guvern din care să facă parte

Președintele AUR, George Simion, declară că parlamentarii partidului vor susține doar un premier propus de Alianța pentru Unirea Românilor și...

AUR va vota numai un premier propus de AUR și un guvern din care să facă parte
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 16:16

CONSTANȚA: Statuile vivante dau întâlnire publicului în Piața Ovidiu

După reprezentația care a adus ropote de aplauze pe strada Ștefan cel Mare, seria „Spectacolelor stradale cu statui vivante” continuă în...

CONSTANȚA: Statuile vivante dau întâlnire publicului în Piața Ovidiu
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 15:20

USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD

USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD, a afirmat, marţi, preşedintele USR, Dominic Fritz, după consultările de la...

USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 15:02

DIALOGURI LA ZI | Monica Mihail, medic cu pregătire în sănătate publică, nutriționist și doctorand în Științe Medicale, invitată în emsiunea de astăzi

Credem că mâncăm puțin, dar ronțăitul este un obicei pe care mulți oameni îl practică fără să realizeze impactul potențial al acestuia...

DIALOGURI LA ZI | Monica Mihail, medic cu pregătire în sănătate publică, nutriționist și doctorand în Științe Medicale, invitată în emsiunea de astăzi

Constanța. Polițiști de frontieră în greva foamei

Constanța. Polițiști de frontieră în greva foamei

Publicat de Cristina Sîmbeteanu, 3 aprilie 2018, 11:29 / actualizat: 3 aprilie 2018, 12:53

De luni, 2 aprilie 2018, 9 membri din Sindicatul EUROPOL au ales să protesteze într-un mod diferit: prin refuzul normei de hrană pe timpul serviciului. Aceștia sunt polițiști de frontieră, angajați la Garda de Coastă, Aeroportul Mihail Kogălniceanu, Punctul de Frontieră Constanța Sud, Băneasa, Ostrov, Tulcea și de la SCOMAR.

Acestora li s-au adăugat astăzi încă 4 sindicaliști, cu toții nemulțumiți de plata sporului de 100% pentru orele lucrate în zilele de repaus și sărbători legale, încadrarea agenților de poliție pe funcții prevăzute cu studii superioare și acordarea coeficientului corespunzător.

Această formă de protest va continua până la rezolvarea nemulțumirilor semnalate, a declarat pentru Radio Constanța Violeta Alexandroaia, președintele Sindicatului EUROPOL Garda de Coastă.

„Plata sporului de 100% pentru orele pestate în zilele de repaus și sărbătorile legale, conform legii 153/2017, încadrarea agenților de poliție pe funcții prevăzute cu studii superioare și acordarea coeficientului corespunzător, pentru că, la noi doar cei care au fost prinși în anul 2009 beneficiază de sporul de 25% pentru studii superioare“, afirmă Violeta Alexandroaia.

Redactor: Cecilia PĂTRĂHĂU

Platforma Via DobroGetica, acum integral în limba engleză – patrimoniul Dobrogei, deschis publicului internațional
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 20:36

Platforma Via DobroGetica, acum integral în limba engleză – patrimoniul Dobrogei, deschis publicului internațional

Platforma digitală Via DobroGetica, dedicată promovării patrimoniului istoric și cultural al Dobrogei, este disponibilă, începând de astăzi,...

Platforma Via DobroGetica, acum integral în limba engleză – patrimoniul Dobrogei, deschis publicului internațional
Grindeanu: PSD l-a anunțat pe președinte că își asumă guvernarea
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 19:43

Grindeanu: PSD l-a anunțat pe președinte că își asumă guvernarea

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat marți, în urma consultărilor cu președintele Nicușor Dan, că PSD este gata să își asume...

Grindeanu: PSD l-a anunțat pe președinte că își asumă guvernarea
O cisternă încărcată cu GPL s-a răsturnat între Corbu și Săcele
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 19:05

O cisternă încărcată cu GPL s-a răsturnat între Corbu și Săcele

O cisternăă încărcată cu GPL s-a răsturnat, în această seară, pe DJ 226, între Corbu și Săcele. Șoferul a fost rănit ușor. DJ226 este...

O cisternă încărcată cu GPL s-a răsturnat între Corbu și Săcele
CONSTANȚA: Cherestea fără documente de proveniență, descoperită de polițiști în port
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 18:15

CONSTANȚA: Cherestea fără documente de proveniență, descoperită de polițiști în port

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Portuară Cargoscan, împreună cu reprezentanți ai Gărzii Forestiere București, au identificat, la...

CONSTANȚA: Cherestea fără documente de proveniență, descoperită de polițiști în port
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 17:27

AUR va vota numai un premier propus de AUR și un guvern din care să facă parte

Președintele AUR, George Simion, declară că parlamentarii partidului vor susține doar un premier propus de Alianța pentru Unirea Românilor și...

AUR va vota numai un premier propus de AUR și un guvern din care să facă parte
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 16:16

CONSTANȚA: Statuile vivante dau întâlnire publicului în Piața Ovidiu

După reprezentația care a adus ropote de aplauze pe strada Ștefan cel Mare, seria „Spectacolelor stradale cu statui vivante” continuă în...

CONSTANȚA: Statuile vivante dau întâlnire publicului în Piața Ovidiu
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 15:20

USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD

USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD, a afirmat, marţi, preşedintele USR, Dominic Fritz, după consultările de la...

USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 15:02

DIALOGURI LA ZI | Monica Mihail, medic cu pregătire în sănătate publică, nutriționist și doctorand în Științe Medicale, invitată în emsiunea de astăzi

Credem că mâncăm puțin, dar ronțăitul este un obicei pe care mulți oameni îl practică fără să realizeze impactul potențial al acestuia...

DIALOGURI LA ZI | Monica Mihail, medic cu pregătire în sănătate publică, nutriționist și doctorand în Științe Medicale, invitată în emsiunea de astăzi

Femeia din Babadag a renunţat la greva foamei

Femeia din Babadag a renunţat la greva foamei

Publicat de , 26 ianuarie 2016, 09:58

Cristina Mazilu, femeia din oraşul Babadag care ieri dimineaţă a intrat în greva foamei, a renunţat la protest aseară, în jurul orei 21.00. Ea a luat această decizie în urma recomandărilor primite din partea medicilor şi a discuţiilor purtate cu poliţiştii tulceni.

Femeia, în vârstă de 61 de ani, a susţinut că a intrat în greva foamei pentru a-şi recupera locuinţa, pierdută în 2004, şi pentru care a deschis mai multe dosare în instanţă, toate fără vreun rezultat favorabil ei.

MANGALIA: bursă a locurilor de muncă, la Șantierul Naval Damen
Social marți, 16 iunie 2026, 20:38

MANGALIA: bursă a locurilor de muncă, la Șantierul Naval Damen

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Munca din Constanța a organizat ieri o bursă a locurilor de muncă, la Șantierul Naval Damen din...

MANGALIA: bursă a locurilor de muncă, la Șantierul Naval Damen
CONSTANȚA: Sindicaliștii SindFISC au pichetat sediul Direcției Regionale Antifraudă Fiscală
Social marți, 16 iunie 2026, 17:55

CONSTANȚA: Sindicaliștii SindFISC au pichetat sediul Direcției Regionale Antifraudă Fiscală

Membrii SindFISC au pichetat în această după-amiază, timp de o oră, sediul Direcției Regionale Antifraudă Fiscală 2 Constanța de pe strada...

CONSTANȚA: Sindicaliștii SindFISC au pichetat sediul Direcției Regionale Antifraudă Fiscală
A fost ales noul președinte al Federației Naționale Sindicale Lazăr Edeleanu
Social marți, 16 iunie 2026, 16:09

A fost ales noul președinte al Federației Naționale Sindicale Lazăr Edeleanu

A fost ales noul președinte al Federației Naționale Sindicale Lazăr Edeleanu. Aproape 50 de delegați ai sindicatelor din țară din domeniile...

A fost ales noul președinte al Federației Naționale Sindicale Lazăr Edeleanu
STS a lansat o aplicaţie de acces la 112 pentru persoanele cu deficienţe de auz şi vorbire
Social sâmbătă, 13 iunie 2026, 14:21

STS a lansat o aplicaţie de acces la 112 pentru persoanele cu deficienţe de auz şi vorbire

Lansată în februarie doar pentru zona București-Ilfov, aplicația mobilă a Serviciului de Telecomunicaţii Speciale dedicată persoanelor cu...

STS a lansat o aplicaţie de acces la 112 pentru persoanele cu deficienţe de auz şi vorbire
Social vineri, 12 iunie 2026, 12:38

Spectacolul caritabil „Aripi de vis” – în beneficiul copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța

Școala Gimnazială Nr. 1 Valu lui Traian în parteneriat cu Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land” vă...

Spectacolul caritabil „Aripi de vis” – în beneficiul copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța
Social vineri, 12 iunie 2026, 10:47

TULCEA: Angajații de la Casa Județeană de Pensii, în grevă japoneză

Angajaţii Casei Judeţene de Pensii (CJP) din Tulcea au intrat, vineri, în grevă japoneză, nemulţumiţi de proiectul de lege privind salarizarea...

TULCEA: Angajații de la Casa Județeană de Pensii, în grevă japoneză
Social joi, 11 iunie 2026, 09:53

Angajații serviciilor de ambulanță din toată țara protestează în Capitală față de noua lege a salarizării

O delegație formată din 30 de angajați ai Serviciului Județean de Ambulanță Constanța participă astăzi la protestul organizat de Federația...

Angajații serviciilor de ambulanță din toată țara protestează în Capitală față de noua lege a salarizării
Social marți, 9 iunie 2026, 15:18

Grefierii suspendă protestele, dar se pregătesc de grevă generală

Grefierii din instanţe şi parchete suspendă protestul faţă de noua lege a salarizării bugetare şi anunţă revenirea la normal a activităţii...

Grefierii suspendă protestele, dar se pregătesc de grevă generală

Fostul premier moldovean a intrat în greva foamei

Fostul premier moldovean a intrat în greva foamei

Publicat de Bogdan Comșa, 30 noiembrie 2015, 20:45

Fostul premier moldovean Vlad Filat, aflat în arest preventiv într-un dosar de corupţie, a intrat luni în greva foamei.

Potrivit unui comunicat al avocaţilor săi, Vlad Filat acuză în principal tratamentul inuman şi degradant la care ar fi supus în mod constant în penitenciarul în care se află.

Fostul premier a fost reţinut la 15 octombrie, fiind învinuit de luare de mită şi trafic de influenţă. Dacă va fi găsit vinovat, Vlad Filat riscă până la 15 ani de închisoare – notează Radio Chişinău.

Platforma Via DobroGetica, acum integral în limba engleză – patrimoniul Dobrogei, deschis publicului internațional
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 20:36

Platforma Via DobroGetica, acum integral în limba engleză – patrimoniul Dobrogei, deschis publicului internațional

Platforma digitală Via DobroGetica, dedicată promovării patrimoniului istoric și cultural al Dobrogei, este disponibilă, începând de astăzi,...

Platforma Via DobroGetica, acum integral în limba engleză – patrimoniul Dobrogei, deschis publicului internațional
Grindeanu: PSD l-a anunțat pe președinte că își asumă guvernarea
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 19:43

Grindeanu: PSD l-a anunțat pe președinte că își asumă guvernarea

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat marți, în urma consultărilor cu președintele Nicușor Dan, că PSD este gata să își asume...

Grindeanu: PSD l-a anunțat pe președinte că își asumă guvernarea
O cisternă încărcată cu GPL s-a răsturnat între Corbu și Săcele
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 19:05

O cisternă încărcată cu GPL s-a răsturnat între Corbu și Săcele

O cisternăă încărcată cu GPL s-a răsturnat, în această seară, pe DJ 226, între Corbu și Săcele. Șoferul a fost rănit ușor. DJ226 este...

O cisternă încărcată cu GPL s-a răsturnat între Corbu și Săcele
CONSTANȚA: Cherestea fără documente de proveniență, descoperită de polițiști în port
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 18:15

CONSTANȚA: Cherestea fără documente de proveniență, descoperită de polițiști în port

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Portuară Cargoscan, împreună cu reprezentanți ai Gărzii Forestiere București, au identificat, la...

CONSTANȚA: Cherestea fără documente de proveniență, descoperită de polițiști în port
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 17:27

AUR va vota numai un premier propus de AUR și un guvern din care să facă parte

Președintele AUR, George Simion, declară că parlamentarii partidului vor susține doar un premier propus de Alianța pentru Unirea Românilor și...

AUR va vota numai un premier propus de AUR și un guvern din care să facă parte
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 16:16

CONSTANȚA: Statuile vivante dau întâlnire publicului în Piața Ovidiu

După reprezentația care a adus ropote de aplauze pe strada Ștefan cel Mare, seria „Spectacolelor stradale cu statui vivante” continuă în...

CONSTANȚA: Statuile vivante dau întâlnire publicului în Piața Ovidiu
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 15:20

USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD

USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD, a afirmat, marţi, preşedintele USR, Dominic Fritz, după consultările de la...

USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 15:02

DIALOGURI LA ZI | Monica Mihail, medic cu pregătire în sănătate publică, nutriționist și doctorand în Științe Medicale, invitată în emsiunea de astăzi

Credem că mâncăm puțin, dar ronțăitul este un obicei pe care mulți oameni îl practică fără să realizeze impactul potențial al acestuia...

DIALOGURI LA ZI | Monica Mihail, medic cu pregătire în sănătate publică, nutriționist și doctorand în Științe Medicale, invitată în emsiunea de astăzi

Sindicaliştii din administraţia publică s-au unit şi ameninţă cu greva generală

Sindicaliştii din administraţia publică s-au unit şi ameninţă cu greva generală

Publicat de Bogdan Comșa, 27 iunie 2015, 13:42

Mai multe organizaţii sindicale din administraţia publică au decis să îşi unească forţele, confruntate, fiind, cu nepăsarea Guvernului României faţă de problemele salariaţilor din acest sector de activitate, se arată într-un comunicat de rpesă primit la redacţie

Federaţia Naţională a Sindicatelor din Administraţie – FNSA, Federaţia Sindicatelor din Administraţia Locală – SED LEX, Federaţia Sindicatelor din Administraţia Publică – PUBLISIND şi Federaţia Sindicatelor Pro Administraţie din România – FSPAR au încheiat un protocol de colaborare pentru organizarea în comun a acţiunilor de protest în vederea soluţionării revendicărilor salariaţilor din administraţia publică locală, despe care susţin că reprezintă cea mai slab plătită şi discriminată categorie de salariaţi din sectorul bugetar.

În data de 17 iunie a avut loc o întâlnire a preşedinţilor acestor federaţii, ocazie cu care s-a notificat Guvernul României, solicitând respectarea procedurilor legale privind organizarea concilierii în vederea soluţionării revendicărilor.

Acestea fac referire la:
1. Corelarea prevederilor Legii nr. 284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice cu legislaţia specifică funcţiei publice şi legislaţia muncii, punerea în aplicare a acesteia în regim de urgenţă în anul 2015.

2. Reacordarea drepturilor suspendate (plata orelor suplimentare, premii, salarii de merit) şi a drepturilor abrogate (al -13-lea salariu şi prima de vacanţă).

3. Dreptul la negociere colectivă.

În cazul în care nu se va ajunge la un acord privind revendicările federaţiilor semnatare, în termenele prevăzute de Legea dialogului social, organizaţiile amintite anunţă că vor proceda la organizarea şi declanşarea grevei generale pe termen nelimitat în administraţia publică locală din România.

Situaţia disperată în care se află salariaţii din administraţia locală din România, i-a determinat pe mulţi dintre aceştia să ia decizia de a recurge la o formă de protest extremă – greva foamei în faţa Guvernului României, se mai arată în documentul citat.

Platforma Via DobroGetica, acum integral în limba engleză – patrimoniul Dobrogei, deschis publicului internațional
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 20:36

Platforma Via DobroGetica, acum integral în limba engleză – patrimoniul Dobrogei, deschis publicului internațional

Platforma digitală Via DobroGetica, dedicată promovării patrimoniului istoric și cultural al Dobrogei, este disponibilă, începând de astăzi,...

Platforma Via DobroGetica, acum integral în limba engleză – patrimoniul Dobrogei, deschis publicului internațional
Grindeanu: PSD l-a anunțat pe președinte că își asumă guvernarea
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 19:43

Grindeanu: PSD l-a anunțat pe președinte că își asumă guvernarea

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat marți, în urma consultărilor cu președintele Nicușor Dan, că PSD este gata să își asume...

Grindeanu: PSD l-a anunțat pe președinte că își asumă guvernarea
O cisternă încărcată cu GPL s-a răsturnat între Corbu și Săcele
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 19:05

O cisternă încărcată cu GPL s-a răsturnat între Corbu și Săcele

O cisternăă încărcată cu GPL s-a răsturnat, în această seară, pe DJ 226, între Corbu și Săcele. Șoferul a fost rănit ușor. DJ226 este...

O cisternă încărcată cu GPL s-a răsturnat între Corbu și Săcele
CONSTANȚA: Cherestea fără documente de proveniență, descoperită de polițiști în port
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 18:15

CONSTANȚA: Cherestea fără documente de proveniență, descoperită de polițiști în port

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Portuară Cargoscan, împreună cu reprezentanți ai Gărzii Forestiere București, au identificat, la...

CONSTANȚA: Cherestea fără documente de proveniență, descoperită de polițiști în port
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 17:27

AUR va vota numai un premier propus de AUR și un guvern din care să facă parte

Președintele AUR, George Simion, declară că parlamentarii partidului vor susține doar un premier propus de Alianța pentru Unirea Românilor și...

AUR va vota numai un premier propus de AUR și un guvern din care să facă parte
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 16:16

CONSTANȚA: Statuile vivante dau întâlnire publicului în Piața Ovidiu

După reprezentația care a adus ropote de aplauze pe strada Ștefan cel Mare, seria „Spectacolelor stradale cu statui vivante” continuă în...

CONSTANȚA: Statuile vivante dau întâlnire publicului în Piața Ovidiu
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 15:20

USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD

USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD, a afirmat, marţi, preşedintele USR, Dominic Fritz, după consultările de la...

USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 15:02

DIALOGURI LA ZI | Monica Mihail, medic cu pregătire în sănătate publică, nutriționist și doctorand în Științe Medicale, invitată în emsiunea de astăzi

Credem că mâncăm puțin, dar ronțăitul este un obicei pe care mulți oameni îl practică fără să realizeze impactul potențial al acestuia...

DIALOGURI LA ZI | Monica Mihail, medic cu pregătire în sănătate publică, nutriționist și doctorand în Științe Medicale, invitată în emsiunea de astăzi

Greva foamei, în faţa Curţii de Apel Constanţa

Greva foamei, în faţa Curţii de Apel Constanţa

Publicat de Bogdan Comșa, 18 mai 2015, 15:53 / actualizat: 18 mai 2015, 17:54

O femeie în vârstă de 50 ani din Tulcea, a intrat astăzi în greva foamei în faţa sediului Curţii de Apel Constanţa.

Femeia este nemulţumită de soluţiile primite de la judecători în dosarele în carea aceasta este parte.

Tulceanca şi-a adus de acasă un şezlong şi un geamantan cu haine, fiind decisă să rămână mai multe zile în faţa Curţii de Apel.

greva foamei 1

Platforma Via DobroGetica, acum integral în limba engleză – patrimoniul Dobrogei, deschis publicului internațional
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 20:36

Platforma Via DobroGetica, acum integral în limba engleză – patrimoniul Dobrogei, deschis publicului internațional

Platforma digitală Via DobroGetica, dedicată promovării patrimoniului istoric și cultural al Dobrogei, este disponibilă, începând de astăzi,...

Platforma Via DobroGetica, acum integral în limba engleză – patrimoniul Dobrogei, deschis publicului internațional
Grindeanu: PSD l-a anunțat pe președinte că își asumă guvernarea
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 19:43

Grindeanu: PSD l-a anunțat pe președinte că își asumă guvernarea

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat marți, în urma consultărilor cu președintele Nicușor Dan, că PSD este gata să își asume...

Grindeanu: PSD l-a anunțat pe președinte că își asumă guvernarea
O cisternă încărcată cu GPL s-a răsturnat între Corbu și Săcele
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 19:05

O cisternă încărcată cu GPL s-a răsturnat între Corbu și Săcele

O cisternăă încărcată cu GPL s-a răsturnat, în această seară, pe DJ 226, între Corbu și Săcele. Șoferul a fost rănit ușor. DJ226 este...

O cisternă încărcată cu GPL s-a răsturnat între Corbu și Săcele
CONSTANȚA: Cherestea fără documente de proveniență, descoperită de polițiști în port
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 18:15

CONSTANȚA: Cherestea fără documente de proveniență, descoperită de polițiști în port

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Portuară Cargoscan, împreună cu reprezentanți ai Gărzii Forestiere București, au identificat, la...

CONSTANȚA: Cherestea fără documente de proveniență, descoperită de polițiști în port
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 17:27

AUR va vota numai un premier propus de AUR și un guvern din care să facă parte

Președintele AUR, George Simion, declară că parlamentarii partidului vor susține doar un premier propus de Alianța pentru Unirea Românilor și...

AUR va vota numai un premier propus de AUR și un guvern din care să facă parte
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 16:16

CONSTANȚA: Statuile vivante dau întâlnire publicului în Piața Ovidiu

După reprezentația care a adus ropote de aplauze pe strada Ștefan cel Mare, seria „Spectacolelor stradale cu statui vivante” continuă în...

CONSTANȚA: Statuile vivante dau întâlnire publicului în Piața Ovidiu
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 15:20

USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD

USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD, a afirmat, marţi, preşedintele USR, Dominic Fritz, după consultările de la...

USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 15:02

DIALOGURI LA ZI | Monica Mihail, medic cu pregătire în sănătate publică, nutriționist și doctorand în Științe Medicale, invitată în emsiunea de astăzi

Credem că mâncăm puțin, dar ronțăitul este un obicei pe care mulți oameni îl practică fără să realizeze impactul potențial al acestuia...

DIALOGURI LA ZI | Monica Mihail, medic cu pregătire în sănătate publică, nutriționist și doctorand în Științe Medicale, invitată în emsiunea de astăzi