Programul „Permis pentru viitor” oferă tinerilor din medii defavorizate șansa de a-și construi un viitor profesional mai bun, prin obținerea permisului de conducere.
Ajuns la a XI-a ediție, programul susține financiar costurile școlii de șoferi pentru mai multe categorii de permis, oferind un sprijin real celor care au nevoie de această calificare pentru angajare.
Solicitările de finanțare se depun online sau prin poștă, până pe 27 ianuarie 2026 iar formularul pentru înscriere și alte informații sunt disponibile, pe website-ul Fundației Pentru Comunitate – https://pentrucomunitate.ro/permis.
Mai multe detalii a aflat Nicu Ispas, din discuția cu directorul executiv al acestui program, Andraș Imre.
Asociația de conștientizare a schimbărilor climatice, „La NORD de cuvinte”, a lansat harta locurilor din România, care oferă apă potabilă gratuit.
Harta include deocamdată locații din București, Ploiești, Brașov, Cluj și Iași, fiind vorba despre restaurante, cafenele, magazine și instituții.
Inițiatorii proiectului spun că actualizarea și corectarea informațiilor se face în mod constant, cu sprijinul celor care susțin demersul.
Din aprilie 2024, există o lege care obligă restaurantele și cantinele să ofere, la cerere, apă de la robinet, potabilă și sigură, însă normele lipsesc, iar prevederea este puțin cunoscută.
Camera Deputaţilor a adoptat, miercuri, în calitate de for decizional, un proiect de lege prin care vaccinarea gratuită anti-HPV va fi asigurată pentru fetele şi băieţii cu vârsta cuprinsă între 11 şi 26 de ani.
Proiectul de lege are ca obiect de reglementare extinderea accesului la vaccinarea anti-HPV pentru toate categoriile de vârstă recomandate de Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) şi de Centrul Naţional de Vaccinologie, contribuind astfel la reducerea semnificativă a incidenţei cancerului de col uterin şi a altor afecţiuni asociate HPV, precum şi creşterea acoperirii vaccinale prin compensarea integrală a vaccinului pentru adolescenţi şi tineri.
„Screening şi vaccinare împotriva infecţiei cu HPV, în vederea reducerii incidenţei cancerului de col uterin şi a altor afecţiuni asociate acestui virus, se asigură gratuit pentru fetele şi băieţii cu vârsta cuprinsă între 11 şi 26 de ani, în cadrul Programului Naţional de Vaccinare”, se arată în proiect.
În prezent, vaccinul HPV este gratuit în România pentru fetele şi băieţii cu vârsta între 11 şi 18 ani.
Proiectul a fost iniţiat de deputatul PNL Ovidiu Cîmpean şi de senatoarea PNL Nicoleta Pauliuc, şi semnat de alţi 83 de parlamentari de la PSD, PNL, USR, UDMR şi de la grupul minorităţilor naţionale.
Din luna aprilie, se elimină taxa pentru extrasele de Carte Funciară. Este vorba despre scutirea de la plată a tarifului pentru obținerea extrasului de carte funciară pentru informare, atunci când solicitantul este proprietarul imobilului.
Proprietarii de terenuri şi imobile vor putea obţine, gratuit, extrasele de carte funciară, din 7 aprilie de la ghişeu şi din 2 iunie online, după ce Ministerul Dezvoltării a aprobat un ordin care-i scuteşte de această taxă.
Taxa va fi în continuare plătită de dezvoltatorii imobiliari care cer date cadastrale pentru proprietăți multiple sau pentru persoanele care solicită extras de carte funciară pentru imobile care sunt în proprietatea altei persoane.
Documentul a fost trimis la Monitorul Oficial, iar ministrul de resort Cseke Attila a spus că vor fi abrogate şi tarifele de extras de plan cadastral şi cele pentru prima înregistrare.
În 2024, au fost eliberate 3,5 milioane de extrase de carte funciară pentru informare, pentru care Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară, instituție aflată în subordinea Ministerului Dezvoltării, a încasat 60 milioane de lei de la cetățeni.
Direcţia Generală de Paşapoarte informează marţi că, de la 1 ianuarie 2025, interacţiunea cetăţenilor cu structurile de paşapoarte se simplifică, astfel încât aceştia vor avea posibilitatea de a opta pentru livrarea paşaportului simplu electronic, gratuit, la orice adresă de pe teritoriul României.
În prezent, paşapoartele simple electronice sunt livrate doar la adresa de domiciliu a solicitanţilor, în schimbul contravalorii de 15 lei (TVA inclus).
De la 1 ianuarie 2025, însă, cetăţenii care vor solicita eliberarea unui paşaport simplu electronic vor avea posibilitatea de a opta, la momentul depunerii cererii, pentru livrarea acestuia, gratuit, la orice adresă de pe teritoriul României, se arată într-un comunicat al Ministerului Afacerilor Interne.
Aşadar, cetăţenii vor putea solicita livrarea paşaportului simplu electronic, al cărui cost nu se modifică, nu doar la adresa de domiciliu, ci la orice altă locaţie convenabilă aleasă de către aceştia.
Solicitanţii de paşapoarte simple electronice care vor depune cererile în data de 3 ianuarie 2025 vor putea ridica documentele de călătorie de la ghişeele de paşapoarte începând din data de 10 ianuarie 2025 sau, în funcţie de opţiunea acestora, vor putea beneficia, fără niciun cost, de serviciul de expediere la orice locaţie indicată în momentul depunerii cererii.
Pentru al patrulea an consecutiv, campania de prevenţie „Asumă-ţi să fii sănătos!” a Universităţii de Medicină şi Farmacie „Carol Davila” din Bucureşti a fost prezentă în sudul litoralului românesc.
În perioada 12-17 august, turiștii aflați în staţiunile Neptun, Olimp, Saturn, Jupiter şi Mangalia, au beneficiat de 5.353 de consultaţii medicale, cu 596 mai multe față de ediția din 2023.
Campania, realizată în parteneriat cu Societatea Română de Dermatologie (SRD), Societatea Română de Endocrinologie (SRE) şi Societatea Română de Pediatrie, cu sprijinul Ministerului Apărării Naţionale şi al Direcţiei de Sănătate Publică din Constanţa, a înregistrat un nou succes la malul Mării Negre.
5.353 de consultaţii medicale gratuite, în domeniile dermatologiei, endocrinologiei şi pediatriei – screening melanom, screening sindrom metabolic, screening osteoporoză, precum şi evaluare stare de nutriţie a copiilor în corelaţie cu anumite variabile socio-economice şi familiale – acesta este rezultatul celor peste 330 de ore de consultaţii medicale realizate de către cei 36 de medici rezidenţi şi specialişti dermatologi, endocrinologi şi pediatri angrenaţi în amplul program de voluntariat anual, derulat pe litoralul românesc de către Universitatea de Medicină şi Farmacie „Carol Davila” din Bucureşti.
Din totalul consultaţiilor, 2.118 au fost consultaţii de dermatologie pentru screening melanom, 775 consultaţii pediatrice, iar în specialitatea endocrinologie s-au realizat 1.685 de consultaţii pentru screening sindrom metabolic şi 770 de consultaţii pentru screening osteoporoză.
Pe parcursul celor 6 zile ale campaniei, medicii au depistat suspiciuni de boli dermatologice grave, pacienţi cu risc crescut şi foarte crescut de fractură osteoporotică sau cu diverse afecţiuni tiroidiene, precum şi pacienţi, atât adulţi, cât şi copii, cu un grad ridicat de obezitate.
Astfel, din punct de vedere dermatologic au fost depistate 140 de suspiciuni legate de posibile afecţiuni tumorale canceroase, dar și alte afecţiuni cutanate pentru care pacienţii au fost îndrumaţi către medicul dermatolog. Totodată, datorită acestor campanii de prevenţie, din ce în ce mai multi turişti au inţeles necesitatea fotoprotecţiei, dar şi modul de aplicare a produselor specifice.
Dintre cei 775 de copii evaluaţi (51% fete şi 49% băieţi) 71,5% au prezentat greutate corporală normală, 19% sunt supraponderali, 3% au prezentat un grad ridicat de obezitate, iar 4,5 % sunt subponderali. De asemenea, aproximativ 50% dintre copiii evaluaţi au declarat că se spală pe dinţi de două ori pe zi, iar 30% , doar o singură data pe zi, doar 20% dintre aceştia schimbă periuţa de dinţi la o lună de zile, 21% la două luni, iar 34,1 % la trei luni.
În aria endocrinologiei, din totalul de 1.685 de pacienţi care au efectuat screening pentru sindrom metabolic, 963 au fost bărbaţi, iar 722 femei. Au prezentat sindrom metabolic 439 de pacienţi (26% din numărul total). Dintre barbatii cu vârsta de peste 50 de ani, 49,2% au prezentat sindrom metabolic, în timp ce 34,4% dintre pacientele aflate în post-menopauză au fost diagnosticate cu aceasta afecţiune. În ceea ce priveşte hipertensiunea arteriala, aproximativ 25% dintre pacienţi erau cunoscuţi cu HTA primară, iar diabet zaharat tip 2 cunoscut au prezentat 6,62% dintre pacienţii care au participat la screening.
Screeningul pentru riscul de fractură osteoporotică a fost efectuat la 770 de turişti, 52 dintre aceştia (6,75%) au prezentat risc crescut sau foarte crescut de fractură. Acest risc a fost evidenţiat la 3% dintre bărbaţii cu vârsta de peste 50 de ani, respectiv la 9,45% dintre femeile în postmenopauză.
De asemenea, din punct de vedere al greutăţii corporale a pacienţilor consultaţi, s-au observat următoarele aspecte: 33,8% au fost supraponderali, 28.8% au prezentat obezitate grad I şi 9,2% obezitate grad II si III, reprezentând grade înalte de obezitate. Astfel, peste 70% dintre cei evaluati au avut greutate corporală peste cea normală.
„Campania de prevenţie „Asumă-ţi să fii sănătos!” a Universităţii de Medicină şi Farmacie „Carol Davila” din Bucureşti se bucură de un interes într-o continuă creştere din partea turiştilor care, anul acesta, au înregistrat un nou record din perspectiva prezenţei la medicii noştri voluntari aflaţi pentru o săptămână în sudul litoralului, ceea ce înseamnă totodată şi o creştere direct proporţională a gradului de conştientizare a oamenilor asupra rolului extrem de important pe care îl are medicina de prevenţie în păstrarea echilibrului stării de sănătate, motiv pentru care avem obligativitatea de a da continuitate acestei campanii, dar şi altor proiecte similare pe care UMF le derulează” a declarat rectorul Universităţii de Medicină şi Farmacie „Carol Davila” din Bucureşti, prof. univ. dr. Viorel Jinga.
Acesta a ţinut să mulţumească întregii echipe a campaniei, precum și celor 36 de medici rezidenți și specialiști voluntari, dar și coordonatorilor proiectului.
Sursă: comunicat UMF Carol Davila/ Redactor: Adina Sîrbu/ Foto: Unsplash
Își petrec ani în șir doar acasă, conectați la un aparat de oxigen, își calculează fiecare pas, iar la spital ajung numai cu ambulanța. Vorbim despre pacienții cu insuficiență respiratorie dependenți de oxigen, care se tem în fiecare moment pentru viața lor.
Anul trecut, echipamentele de oxigenoterapie au fost cele mai solicitate dispozitive medicale la Casa de Asigurări de Sănătate Constanța. După pandemia de COVID, numărul cererilor a crescut, la fel și oferta de echipamente puse la dispoziție, astfel că acum pacienții pot beneficia gratuit de concentratoare de oxigen portabile care să le permită deplasările. Numai că unii bolnavi nu știu că le pot folosi gratuit sau nu au pe cineva care să facă demersurile necesare.
Mărturiile bolnavilor și procedura de obținere a acestor dispozitive vitale, în reportajul realizat de Cătălina Radu:
Fundația Pentru Comunitate anună că au fost selectați cei 35 de tineri de beneficiari ai programului „Permis pentru viitor”, care vor primi finanțare pentru a urma școala de șoferi și a obține permisele de conducere pentru categoriile B, C/CE și D/DE.
În urma evaluării celor 381 de proiecte înscrise, au fost selectați 35 de tineri din medii defavorizate, care au câștigat finanțare totală de 140.000 lei pentru acoperirea costurilor școlii de șoferi și a cheltuielilor adiacente.
Tinerii care provin din medii dezavantajate întâmpină dificultăți la intrarea pe piața muncii, iar posibilitățile materiale reduse îi pot împiedica să obțină calificările utile pentru poziții mai bune, astfel că permisul de conducere obținut gratuit reprezintă un ajutor pentru ei, spun organizatorii programului.
Beneficiarii ediției de anul acesta a programului provin din 21 județe: Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brașov, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mureș, Satu Mare, Suceava, Timiș, Tulcea, Vrancea și din Municipiul București.
Dintre cei 35 de beneficiari, 30 au obținut finanțare pentru a urma cursurile școlii de șoferi în vederea obținerii permisului de conducere la categoriile B, patru pentru categoria C/CE și un tânăr pentru categoria D/DE, urmând a urma cursurile școlii de șoferi în zonele de domiciliu.
Lista beneficiarilor acestei ediții a programului „Permis pentru viitor”, a fost publicată de către Fundația Pentru Comunitate și poate fi consultată aici.
În decursul celor nouă ani de la lansarea Programului, 372 de tineri au beneficiat de sprijin financiar pentru a obține carnetul de conducere.
Sursă și foto: Fundația Pentru Comunitate/ Redactor: Adina Sîrbu
Un sudor bun poate câștiga în România chiar și 8.000 de lei pe lună, net, iar în Germania, se poate apropia de 3.000 de euro. O cosmeticiană pricepută are, de asemenea, perspectiva unor câștiguri foarte bune, în țară sau în străinătate. Sunt doar două opțiuni pentru cei nemulțumiți de salariul actual și care sunt dispuși să își schimbe meseria.
Specialiștii atrag atenția că mulți dintre noi ar trebui să fim deschiși la o astfel de schimbare majoră în viață, din cauza revoluției pe care o va impune inteligența artificială pe piața muncii. Indiferent de motiv, cei care vor să învețe o meserie nouă, în mod gratuit, au la dispoziție cursurile de formare profesională oferite de agențiile de ocupare a forței de muncă din toată țara. Bogdan Comșa a aflat care este oferta începutului de an, la Constanța, de la Adelina Vlad, purtătorul de cuvânt al Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă.
AJOFM Constanța începe anul cu un nou plan de cursuri de calificare profesională. Care este oferta momentului?
Într-adevăr, începutul de an vine cu o propunere de plan de formare profesională care cuprinde nu mai puțin de 29 de posibilități de reconversie profesională, pentru persoanele aflate în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, fie că vorbim de persoane care provin din câmpul muncii și a căror activitate a fost restructurată, fie că sunt persoane aflate în căutarea unui loc de muncă și care doresc să își găsească un job prin intermediul instituției noastre. Sunt cursuri organizate gratuit pentru, așa cum am spus, pentru toți cei care sunt în evidență la noi, sunt atât pentru cei care sunt absolvenți de studii superioare, cât și pentru cei care au doar studii minime, de 8 clase.
Care sunt meseriile pentru care se organizează aceste sesiuni de pregătire?
Așa cum am spus, sunt 29 de calificări și recalificări. Pentru luna ianuarie ne-am propus să dăm drumul la 6 cursuri de formare profesională, toate în domeniul turismului, pentru a pregăti personal pentru sezonul estival 2024. Cele 6 cursuri sunt de bucătar, cameristă, casier, cofetar, recepționer hotel și lucrător comercial, iar până la sfârșitul anului mai rămân valabile 29 de posibilități de recalificare. Enumăr câteva dintre cursuri: administrator pensiune turistică, agent de securitate, contabil, cosmetician, referent resurse umane, reflexoterapeut, patiser, sudor, manager de proiect și lista continuă.
Am reținut, de exemplu, meseria de sudor, care poate să fie una foarte bine plătită și știm că aceste cursuri sunt organizate după o consultare cu agenții economici, adică țin cont de cerințele de pe piața muncii
Orice plan de formare profesională este întocmit în baza consultării agenților economici de pe raza județului Constanța, a sindicatelor, a patronatelor și, nu în ultimul rând, a persoanelor care ne calcă pragul instituției, fie pentru informații, fie pentru a se înregistra în evidențele noastre.
Și știm că se asigură și instruire practică, nu?
Într-adevăr, acolo unde calificarea presupune atât ore, cât și practică, noi asigurăm și practica printr-o colaborare cu agenții economici, unii dintre ei fiind cei care caută personal în domeniul respectiv.
Așadar, este posibil ca după terminarea cursului…
Chiar în timpul derulării cursului să avem deja angajări în meseria respectivă.
Se oferă o diplomă recunoscută de instituțiile statului?
Da, după terminarea cursului și susținerea examenului, se eliberează o diplomă care este recunoscută atât pe plan național, cât și în Uniunea Europeană, cursurile fiind acreditate atât de Ministerul Muncii, cât și de Ministerul Educației. Trebuie să fac mențiunea că aceste cursuri au o durată cuprinsă între 5 săptămâni și cel mai lung curs este cel de cosmetician, care durează aproximativ 20 de săptămâni.
”Târgul de Crăciun” organizat de Primăria Constanța în Parcul TNOB se va deschide joi, 30 noiembrie, la ora 17.00.
Municipalitatea vă invită să descoperiți atmosfera de sărbătoare și să vă bucurați de surprizele pregătite atât pentru cei mari, cât și pentru cei mici. Nu vor lipsi concertele, atelierele distractive, căsuța lui Moș Crăciun, colindele, trenulețele, dar și numeroasele standuri cu produse artizanale și cu idei de cadouri pentru toți cei dragi.
Nu au fost uitați nici cei cărora le place patinajul, de aceea Primăria Constanța a amenajat un patinoar, care poate fi folosit gratuit de doritori.
Atmosfera va fi încălzită de grupuri de colindători, iar în fiecare zi, începând cu ora 17.00, pe scena special amenajată, vor evolua zeci de artiști.
Ziua Națională a României va fi sărbătorită în cadrul Târgului de Crăciun, atât prin muzică de fanfară, cât și printr-un spectacol folcloric autentic.
Astfel, pe 1 Decembrie, de la ora 16.00, Fanfara Muzica Militară a Forțelor Navale va susține un spectacol dedicat sărbătorii, iar apoi, pe scena din parc vor evolua Anastasia Moisa, Alesia Somandra, Antonia Ilioiu, Ania Brighidău, Vlad Gurău, Maria Bărbuță, Adelina Ciortescu, Maria Chiruță, urmând ca seara să fie încheiată de îndrăgiții Nicolae Voiculeț și Viorica Macovei.
Programul zilnic al târgului va fi în intervalul 14.00 – 22.00, iar în weekend porțile Târgului de Crăciun se vor deschide cu două ore mai devreme, de la ora 12.00.
Potrivit Direcției de Sănătate Publică din Constanța, din luna septembrie și până la începutul acestei săptămâni, au fost administrate 39.515 doze de vaccin antigripal.
Este vorba atât de vaccinul gratuit, de care beneficiază copiii, gravidele, vârstnicii și pacienții cu afecțiuni cronice, cât și de cel compensat cu 50%, destinat persoanelor cu vârsta între 45 și 65 de ani.
Reamintim, campania de imunizare a Ministerului Sănătății se desfășoară după reguli noi anul acesta. Pacienții nu mai găsesc vaccinul în cabinetele medicilor de familie, ci își procură serul din farmacii, pe baza unei rețete eliberate de medicul de familie sau de un specialist.
De la 1 decembrie, vaccinul anti-HPV va fi compensat cu 50% pentru femeile cu vârsta între 19 şi 45 de ani, iar pentru adolescenţi, fete şi băieţi cu vârste între 11 şi 18 ani, va fi gratuit.
Anunţul a fost făcut de ministrul Sănătăţii, la evenimentul de lansare a acţiunii HPV România, în condițiile în care, în România, mortalitatea cauzată de cancerul de col uterin este foarte ridicată. Circa 1.700 de femei pierd anual lupta cu această boală.
Alexandru Rafila spune că interesul pentru vaccinarea împotriva virusului care poate declanşa cancerul de col uterin este într-o creştere accelerată.
Plecând de la o situaţie de neîncredere totală în anul 2008-2009, când am reuşit să vaccinăm doar 2,6% din fetele eligibile, între timp, avem peste 100.000 de fete şi de femei vaccinate în România. Începem să avem cifre care cu siguranţă ne vor aduce rapid la media Uniunii Europene, iar această nouă abordare de compensare a vaccinurilor atât pentru fete, cât şi pentru băieţi, cu siguranţă îşi va arăta roadele începând de anul viitor. Traseul e foarte simplu. În primul rând că discutăm de minori şi atunci trebuie să existe o solicitare din partea părintelui. Medicul de familie pe lista căruia este înscris copilul respectiv scrie o reţetă pe care o înmânează părintelui care cumpără vaccinul de la farmacie şi el e administrat din nou la medicul de familie. La fel ca pentru orice alt produs medicamentos.
Vaccinul anti-HPV este unul dintre cele mai bune, rezistente și cu foarte puţine reacţii adverse, a mai declarat ministrul Alexandru Rafila:
Toate legendele urbane sau suburbane care existau legate de impactul vaccinării anti-HPV – sterilitate, încurajarea debutului vieţii sexuale și altele de acest fel, care nu aveau niciun fel de legătură cu vaccinarea anti-HPV, au fost demontate în primul rând de siguranţa şi eficacitatea acestui vaccin. În momentul de faţă discutăm de unul dintre cele mai bune vaccinuri, în general, rezistente, cu foarte puţine reacţii adverse, foarte bine tolerat şi în care părinţii încet-încet au ajuns să aibă încredere.
Asociaţia Elevilor din Constanţa trage un nou semnal de alarmă cu privire la faptul că, după aproape două luni de la începerea şcolii, transportul elevilor nu este gratuit.
Potrivit unui comunicat AEC, joi, 26 octombrie a.c., la sediul Consiliului Judeţean Constanţa (CJC), a avut loc o şedinţă de lucru cu operatorii de transport cu privire la transportul judeţean al elevilor.
Pe ordinea de zi s-au aflat următoarele subiecte:
– Stabilirea unui mecanism clar pentru asigurarea gratuităţii, respectiv obligaţia unităţilor de învăţământ de a transmite punctual listele cu elevii navetişti.
– Stabilirea sumei forfetare pentru elevii din localităţile care nu sunt deservite de operatori de transport.
– Problema semnalată de elevi pe ruta Valu lui Traian-Constanţa, unde una din cele trei grupe de trasee nu este atribuită unui operator de transport şi se află încă în licitaţie.
Aceste probleme de ordin administrativ trebuiau să fie discutate şi rezolvate încă de la începutul şcolii, pentru a evita absentarea elevilor navetişti de la cursuri din cauza indiferenţei Consiliului Judeţean. La începutul lunii acesteia, CJC a organizat o şedinţă de acelaşi tip, în urma căreia au declarat că situaţia va fi remediată.
De asemenea, ţinem să menţionăm că elevii şi asociaţiile reprezentative nu au fost invitaţi la această discuţie ce vizează problemele care îi afectează în mod direct.
Solicităm Consiliului Judeţean Constanţa să acorde gratuitate elevilor de urgenţă, iar în caz contrar, vom ataca în instanţă!
Și Consiliul Județean Constanța a emis un comunicat, după ședința din 26 octombrie cu reprezentanții ISJ și ai operatorilor de transport, în care a prezentat detalii privind subiectele discutate:
Stabilirea unui mecanism clar in vederea asigurării gratuitătii elevilor la transport, respectiv obligația unităților de învățământ de a transmite la timp listele cu elevii care beneficiază de gratuitate, precum si eventuale modificari ale acestora, stabilirea celor mai eficiente mecanisme ca elevii beneficiari să intre in posesia abonamentelor (inclusiv prin distribuirea acestora în cadrul unităților de învățământ) precum si documentația pe care operatorul de transport o va transmite inspectoratului in vederea decontării abonamentelor. Ca precizare, aceasta discuție a urmărit evitarea situației în care elevul să nu intre în posesia abonamentului gratuit, iar operatorul să factureze strict contravaloarea abonamentelor utilizate de către elevi în scopul navetei domiciliu-scoală. De asemenea, operatorii de transport au ținut să menționeze că în cazul în care elevul nu a apucat să ridice abonamentul, pe baza carnetului de elev si după ce a fost regăsit pe listele transmise de către unitatea de învățământ, șoferul i-a permis accesul si transportul gratuit în baza carnetului de elev vizat la zi.
Un alt subiect a fost cel al sumei forfetare pentru elevii care nu pot beneficia de serviciile de transport public judetean. În acest moment așteptăm răspunsul Ministerului Educatiei in vederea stabilirii de către CJC a sumei forfetare, urmând ca aceasta să fie transmisă ISJ pentru a rezolva si această problemă, în sensul ca elevii domiciliați in localitățile care nu sunt deservite de operatori de transport să poată achita naveta la unitatea de învățământ.
Au fost discutate problemele semnalate de către elevi, in special pe ruta Valu lui Traian – Constanta. Este o situație care a apărut din cauza faptului că acest segment de drum este asigurat de un transportator pe o grupa de trasee și este prins și pe o grupa de trasee care este neatribuită și pentru care licitația este în desfășurare. Astfel, există o presiune pe singurul operator de transport licențiat, urmând ca după atribuirea grupei 3 de trasee să existe mai multe autobuze pe această rută și cu o frecvență mai mare a curselor. Totusi, operatorul de transport a înțeles situația și a dublat capacitatea de transport la orele de vârf – se arată în comunicatul CJC.
Începând din luna octombrie, vaccinurile antigripale se decontează din FNUASS pe baza prescripției medicale electronice, iar medicii care pot prescrie vaccinul sunt medici de toate specialitățile aflați în contract cu o casă de asigurări de sănătate – informează CJAS Constanța.
Potrivit aceleiași surse, medicii care pot vaccina sunt medicii de familie, epidemiologi, de boli infecțioase, pediatri si medicii din orice altă specialitate care au un atestat de vaccinologie.
Beneficiază de prescrierea, eliberarea şi decontarea în regim de compensare:
– 50% din preţul de referinţă: persoane cu vârsta între 45 de ani şi 65 de ani, fără boli cronice;
– 100% din preţul de referinţă:
copii cu vârsta între 6 luni şi 19 ani
gravide
persoane cu vârsta între 19 ani şi 65 de ani care prezinta bolile cronice enumerate in Ordinul 3120/2023:
3.1. boli cardiovasculare cronice;
3.2. boli respiratorii cronice;
3.3. boli renale cronice;
3.4. boli hepatice cronice;
3.5. boli neurologice cronice;
3.6. boli metabolice;
3.7. boli oncologice;
3.8. boli autoimune;
3.9. malformaţii congenitale;
3.10. obezitate;
3.11. asplenie;
3.12. persoane cu infecţie HIV/SIDA;
3.13. terapie imunosupresoare;
3.14. transplant;
3.15. imunosupresie congenitală;
persoane cu vârsta de peste 65 de ani;
personal de specialitate medico-sanitar şi auxiliar.
Prescriptia medicală electronică pentru prescrierea vaccinurilor gripale are o valabilitate de maximum 30 de zile de la data emiterii acesteia – se arată în comunicatul semnat de Aurelia Drăgoi, purtătorul de cuvânt al CJAS Constanța.
Mii de pacienți oncologici au fost tratați în centrul privat de radioterapie din Constanța
Publicat de Adina Sîrbu,
20 mai 2023, 15:56 / actualizat: 22 mai 2023, 15:53
Peste patru mii de pacienți cu cancer au fost tratați, în ultimii cinci ani, la un centru privat de radioterapie din municipiul Constanța, multă vreme singurul din județ unde bolnavii puteau urma acest tip de tratament.
În 40% din cazuri a fost vorba de cancer la sân și de col uterin, spune dr. Cora Gache, medic primar radioterapeut:
Am tratat peste 4.000 de cazuri de cancer, peste 100.000 de servicii de radioterapie. Cam 25% din aceste cancere sunt cancerele de sân, urmând cancerele de col uterin. Cam în jur de 15% dintre pacienți au primit radioterapie pentru cancerele bronhopulmonare, 10% au fost pacienții cu tumori la nivelul prostatei, iar în 38% intră toate celelalte tumori.
Medicul Bogdan Angheloiu spune că, în urmă cu cinci ani, jumătate din cazuri beneficiau de radioterapie doar în scop paliativ:
Ce am observat: dacă în primul an jumătate din cazuri erau cazuri paliative, asta însemnând că pacienții beneficiau de un tratament pentru a li se ameliora anumite simptome, în mai puțin de șase luni acest număr a scăzut la 30% și în momentul de față este undeva la 10%.
Centrul privat de radioterapie din municipiul Constanța are contract cu Casa de Asigurări, astfel că pacienții beneficiază de tratament gratuit.
Redactor: Cătălina Radu/ Editor online: Adina Sîrbu/ Foto: Med Europa
Potrivit unui nou ordin al Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei, racordarea clienților casnici la rețeaua de gaze naturale (lucrări de proiectare și execuție instalație racordare) este gratuită – se precizează într-un comunicat al Primăriei Năvodari.
Având în vedere discuțiile purtate de primarul Florin Chelaru cu reprezentanții operatorului de distribuție gaze naturale de pe raza orașului, DistriGaz Sud Rețele va desfășura lucrări de extindere a rețelei de gaze și a portofoliului de consumatori în Năvodari.
Primăria Năvodari aduce la cunoștința cetățenilor care nu sunt conectați la rețeaua de gaze să depună solicitări de racordare către asociațiile de locatari, pentru a fi incluse de urgență în lista de investiții a operatorului.
În cele mai multe situații, rețeaua de gaze trece prin fața blocului sau este realizată pe scara blocului, lucrările de racordare fiind ușor de executat.
În celelalte cazuri, în care rețeaua de gaze nu există în proximitatea blocurilor, o treime dintre asociațiile de locatari au depus deja documentația pentru extindere rețea și racordare.
Primăria Năvodari face un apel către asociațiile de locatari care nu au inițiat încă demersuri să pregătească documentația pentru a fi incluse în programul de investiții al operatorului.
Linie telefonică gratuită, pentru victimele violenţei domestice
Publicat de ,
20 ianuarie 2021, 11:15
Restricțiile impuse de pandemie și izolarea la domiciliu pot să genereze o stare de tensiune care favorizează actele de violență domestică, avertizează specialiștii. Autoritatea Națională pentru Egalitate de Șanse între Femei și Bărbați pune la dispoziție o linie telefonică la care pot fi reclamate astfel de situații, alături de cazuri de discriminare pe criterii de sex și de trafic de persoane.
Numărul de telefon special este 0800 500 333 și poate fi apelat gratuit, non-stop.
În ultima lună au fost semnalate 61 de acte de violență verbală, tot atâtea de violență fizică, 58 acte de violență psihologică și un caz de violență sexuală.
Zeci de copii din Negru-Vodă vor merge gratuit la cinema, în cadrul proiectului derulat de Radio Constanța
Publicat de ,
19 aprilie 2019, 07:49
Copiii din medii defavorizate social merg gratuit la cinematograf datorită parteneriatului existent între Radio Constanţa şi Cinema Cityplex Tomis Mall.
Mii de copii au vizionat în ultimii doi ani filme la acest cinematograf, iar sâmbătă este rândul celor de la Negru Vodă. Astfel, 50 de copii vor merge la filmul „Drumul unui câine către casă”, un film ce povesteşte odiseea înduioşătoare a Bellei, o căţeluşă care străbate un drum de aproape 600 km, pentru a-l regăsi pe iubitul ei stăpân, Lucas, student la medicină şi asistent voluntar în spitalul VA.
Păpușile vintage cu chip de înger din colecția istoricului Lavinia Dumitrașcu pot fi admirate la Biblioteca Județeană Constanța în acest început de vară
Zeci de păpuși din porțelan, cu chipuri delicate și rochițe prețioase, ce amintesc de vremurile pline de farmec ale străbunicilor noștri, pot...
Radio Constanța trimite gratuit copiii din mediul rural la cinema. Campania a ajuns în al treilea an
Publicat de ,
22 martie 2019, 11:24
Proiectul derulat de Radio Constanţa prin care copiii din mediul rural merg gratuit la cinematograf a ajuns în al treilea an. Din 2016 încoace, mii de copii din toate zonele judeţului Constanţa s-au bucurat de magia filmelor de animaţie pe marele ecran, unii dintre ei pentru prima dată.
Mâine este rândul copiilor din Moşneni şi Dulceşti să vină la Cinema Cityplex Tomis Mall. Aproximativ 50 de micuţi se vor bucura de aventurile dragonului Coconut.
Un nou contract între CNAS şi furnizorii de servicii medicale va aduce mai multe investigaţii gratuite pentru bolnavi de la 1 aprilie.
Printre acestea, investigaţiile pentru depistarea afecţiunilor tiroidiene în cazul copiilor mai mari de şase ani care au indice de masă corporală crescut, iar adulţii vor beneficia de analize gratuite pentru depistarea colesterolului mărit.
Elevii, ucenicii şi studenţii care nu au implinit 26 de ani vor beneficia de servicii stomatologice gratuite.
Vor creşte cu 50 de lei tarifele decontate pentru îngrijirile medicale şi paliative la domiciliu, iar medicii de familie vor primi mai mulţi bani pentru pacienţii înscrişi pe listele lor.
Furnizorii de servicii medicale au la dispoziţie patru săptămâni pentru a încheia contractele cu Casa de Sănătate pentru anul în curs.
Publicat de Adrian Băncilă,
17 septembrie 2016, 14:58 / actualizat: 17 septembrie 2016, 17:04
Tulcenii îşi pot testa gratuit consumul de alcool la Caravana Alcohelp din Piaţa Civică, lângă sediul Consiliului Judeţean.
Caravana a ajuns şi la Tulcea pentru o acţiune de prevenţie, privind consecinţele nocive ale consumului abuziv de alcool, promovând un consum responsabil de alcool.
Caravana Alcool Help este un proiect al Alianţei de Luptă împotriva alcoolismului şi toxicomaniilor.
Consilierul Asociaţiei, Carmen Constantinescu coordonează acţiunea de la Tulcea și spune că se testează „consumul personal al fiecărei persoane care se adresează caravanei prin care comunicăm dacă are un consum la risc sau nu, doar o informare și conștientizare legată de ceea ce poate face consumul abuziv. Când intrăm pe un consum de risc sau nociv și extrem de nociv, sunt orientați către un ajutor specializat, unde pot beneficia de șase ședințe gratuite cu un specialist.“
Potrivit studiilor făcute în ultimii ani, România se află printre primele 4 ţări din Europa, în privinţa consumului de alcool, iar statisticile arată că peste 70% dintre cazurile de violenţă domestică sunt cauzate de consumul de alcool.
În stațiunea Mamaia va avea loc, în luna mai, a doua ediție a Festivalului Peștelui Durabil Românesc.
Manifestarea este organizată de Euro-Toques, o asociație profesională de gastronomie, care urmărește să promoveze valorile culinare europene.
Asociația a fost înființată de către maestrul Paul Boquse, celebrul artizan al bucătăriei minimaliste, al fusion-ului dintre bucătăria franceză și cea asiatică și
al menținerii patrimoniului culinar european.
Festivalului Peștelui Durabil Românesc va avea loc în perioada 6-7 mai, în incinta Hotelului Victoria din Mamaia.
Obiectivul festivalului este promovarea peștelui dezvoltat în condiții naturale în apele din România, printr-o serie de acțiuni cu tematică culinară practică și de informare.
Programul festivalului
6 mai
Seminar culinar cu tematica “Garanția Gustului Autentic”
Expoziție de Artă Culinară
Demonstrații de gastronomie românească
Sesiuni de degustări
7 mai
Expoziție de Artă Culinară cu tematica Meniu Alternativ
Competiție Culinară Profesională
Live Cooking Show cu echipa Masters of Flames
Sesiuni de degustări pentru public
Prezentări de vinuri românești
Ceremonia de premiere a concurenților
Pentru cei ce doresc să se înscrie în competiție, o pot face la Președintele Asociației, Radu Zărnescu sau la fața locului.
Nu există taxă de înscriere!
Contact:
Președintele Asociației
Radu Constantin Zărnescu
tel. 0040 731 342 275
e-mail. raduzarnescu@rocketmail.com
Chef Niculae : 0724.924.017
Atracţii pentru public Cherhanaua Tradițională Românească
În cadrul evenimentului va exista o cherhana tradiţională românescă. Cherhanaua va fi construită la fața locului sub formă de şură din lemn pentru prgătirea alimentelor, suport tip poartă pentru 6 ceaune din fontă legate cu lanţuri de fierărie, toată gama de ustensile arhaice necesare bucătăriei.
Se vor găti următoarele reţete: ciorbă din pește, borș din pește lipovenesc, zacuscă din pește, saramură din crap, mămăligă cu brânză și jumări de rață. Publicul spectator este invitat la degustări gratuite. Se vor găti în jur de 1.000 de porţii!
Şase copii cu malformaţii grave genito-urinare au fost operaţi în ultimele 2 zile la Spitalul de Urgenţă Constanţa, de o echipă de medici specialişti în chirurgie pediatrică din Germania, Austria şi Moldova.
Pe durata workshop-ului organizat în cadrul spitalului constănţean vor fi operaţi gratuit 9 copii cu malformaţii.
Un pacient va fi trimis în Germania, pentru că are o malformaţie cardiacă gravă şi nimeni nu se încumetă să-i facă anestezie.
Aceste intervenţii nu ar putea fi efectuate la Constanţa fără sprijinul specialiştilor din străinătate.
Costul unei singure operaţii ajunge la 30 de mii de euro, precizează şeful Clinicii de Chirurgie şi Ortopedie Pediatică, prof. dr. Constantin Tica.
RATC îi anunţă pe pensionari că a fost ridicat plafonul RATC îi anunţă pe pensionari că a fost ridicat plafonul pentru acordarea transportului local gratuit la suma de 1.000 de lei pe lună.
Măsura a fost luată în ultima şedinţă a Consiliului Local Constanţa şi beneficiază de ea toţi pensionarii cu venituri de până la 1.000 de lei pe lună. Astfel, persoanele vizate, pot procura abonamentele gratuite de la toate chioşcurile RATC Constanţa, în baza buletinului sau cărţii de identitate în original, precum şi a ultimului talon de pensie în original.