PSD şi ALDE au decis într-o şedinţă de coaliţie desfăşurată miercuri că vor respinge în Parlament proiectul de lege privind amnistia şi graţierea, se arată într-un comunicat al PSD .
„Astăzi a avut loc o nouă şedinţă a coaliţiei de guvernare PSD-ALDE, o discuţie care a vizat atât componenta politică a alianţei, cât şi pe cea guvernamentală. În cadrul discuţiei de astăzi, am abordat tema funcţiilor vacante în guvern, precum şi sesiunea parlamentară extraordinară, în cadrul căreia vom respinge proiectul de lege privind amnistia şi graţierea. În săptămâna care urmează, ne vom reuni pentru analiza unui amplu set de măsuri care privesc actul de guvernare asumat şi agenda publică”, informează comunicatul.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Amnistia sau graţierea nu au fost subiecte de discuţie la întâlnirea de luni în cadrul coaliţiei cu preşedintele PSD, Liviu Dragnea, dar o astfel de măsură trebuie analizată dacă este oportună sau nu, a declarat preşedintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu, liderul ALDE.
„Trebuie să ne punem întrebarea, totuşi, de ce nimeni nu confirmă, pentru că nu s-a discutat subiectul. Cred că a fost aruncat în presă pe anumite canale, nu e prima dată că se întâmplă şi atunci, sigur, văd că foarte mulţi muşcă la subiect şi subiectul se umflă. Şi, astăzi, am fost şi eu întrebat, dar nu am făcut niciun fel de declaraţii publice de dimineaţă, dintr-un simplu motiv, că eram îmbrăcat nepotrivit, aveam o şedinţă cu colegii mei, nu am anticipat că va fi presă la Parlament şi le-am spus informal celor de la presă că acest subiect nu s-a discutat. M-am văzut astăzi cu preşedintele PSD, cu Liviu Dragnea, am stat de vorbă mult într-o formulă mai extinsă, cu secretarii generali ai celor două partide din coaliţie, şi nu am discutat acest subiect”, a declarat Călin Popescu-Tăriceanu luni seara, la TVR 1, întrebat dacă în cadrul coaliţiei s-a discutat despre posibilitatea unei ordonanţe de urgenţă pe tema amnistiei şi graţierii.
Preşedintele ALDE a subliniat că s-a interesat şi că pe ordinea de zi a şedinţei de Guvern de marţi nu există acest subiect privind amnistia sau graţierea.
„Nu există, din ce ştiu eu, mâine (marţi – n.r.) este şedinţă de Guvern, vreau să fiu foarte clar, m-am interesat nu este pe ordinea de zi a şedinţei de Guvern. Au fost zvonuri, am văzut colegii dumneavoastră jurnalişti, acreditaţi la Parlament, care întrebau: avem informaţii că va fi mâine pe ordinea de zi. Nu e pe nicio ordine de zi. Mâine se ţine şedinţa de Guvern. De ce marţi şi nu joi, m-au întrebat. Pentru că este o altă ordonanţă de urgenţă pe mediu care trebuie să pună în acord Directiva europeană cu legislaţia noastră, există un termen şi acesta e motivul pentru care s-a decalat pentru marţi şedinţa de Guvern”, a completat Tăriceanu.
El a mai spus că nu doreşte să evite acest subiect şi că nu îi este teamă să-l abordeze.
„Primul lucru pe care vreau să-l remarc este că această idee a unei amnistii şi a unei graţieri nu ar fi, eu ştiu, de neconceput. De ce? S-a mai făcut în România, e adevărat că, ultima dată, cu foarte mulţi ani în urmă, nu mai ştiu dacă în 2002 sau 2003. Acum, o astfel de măsură trebuie analizată dacă este oportună sau nu. Unii spun că nu este oportună. De ce? Pentru că imediat se personalizează discuţia şi se trece la evocarea numelor persoanelor care ar beneficia de o astfel de măsură. Ca să nu lungesc vorba, se spune: cel care ar beneficia este preşedintele PSD, Dragnea. Suntem oare capabili să lăsăm această problemă de personalizare o clipă, să o punem de-o parte, nu o excludem din discuţie, dar o punem de-o parte şi abordăm puţin altfel problema. Am să fac o încercare să explic următorul lucru. (…) Noi, încă, şi în momentul de faţă avem nu mai puţin de 62 sau 63 de protocoale secrete dintre care trei, din 65, au fost desecretizate, protocoale de colaborare între SRI şi diferite instituţii din justiţie, PÎCCJ, CSM, ÎCCJ şi multe altele pe care încă nu le ştim, nu au ieşit la suprafaţă”, a spus Tăriceanu.
Liderul ALDE a completat că există şi o decizie a CCR referitoare „la nelegalitatea sau ilegalitatea interceptărilor telefonice făcute de SRI la solicitarea Parchetului”.
„Toate aceste elemente au indus temeiuri de nelegalitate în toate anchetele şi dosarele şi, până la urmă, în sentinţele, hotărârile judecătoreşti care s-au dat începând din anul 2009, din câte pare momentul la care s-au semnat aceste protocoale. În aceste dosare putem să bănuim că sunt unii oameni vinovaţi, care au fost, poate, deja condamnaţi şi alţi care au fost achitaţi. Dar, vreau să vă întreb: chiar cei care au fost vinovaţi au dreptul la un proces corect? Eu zic că răspunsul nu poate să fie decât unul singur, răspunsul trebuie să fie: da, au dreptul la un proces… Condiţiile în care s-au desfăşurat anchetele, procesele au fost corecte? Nu, ele au fost viciate de probleme grave de procedură, unele sesizate de CCR, altele încă nu. Probabil că această problemă a protocoalelor va trebui să o ducem într-o bună zi la Curtea Constituţională şi să o tranşăm într-un fel”, a declarat Tăriceanu.
El a spus că şi în raportul preliminar al Comisiei de la Veneţia „se fac referiri la gravitatea acestor protocoale secrete”.
„Ei bine, revenim la problema cu graţierea şi amnistia. Cum procedăm în momentul în care conştientizăm că unii oameni, probabil, au fost condamnaţi fără să fie respectate drepturile procesuale, alţii au fost condamnaţi, probabil, pe nedrept? Care este soluţia? Soluţia întotdeauna este una de acest gen, adică printr-o măsură de corectare, sesizând că s-au petrecut o serie de ilegalităţi se încearcă corectarea unor asemenea situaţii. Sigur, eu nu vorbesc de Liviu Dragnea, vorbesc de mii de procese care s-au derulat în această perioadă şi sunt mii de oameni care au avut de suferit”, a mai declarat Tăriceanu.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Proiectul legii privind graţierea unor pedepse urmează să intre mâine în dezbaterea plenului Senatului.
Dezbaterea pe articole a proiectului de lege s-a încheiat joia trecută, urmând ca raportul Comisiei juridice să fie redactat luni.
Dezbaterile în comisie la proiectul legii graţierii au stârnit ample reacţii, inclusiv proteste de stradă, determinând revenirea asupra votului privind unele prevederi referitoare la graţierea persoanelor condamnate pentru corupţie.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Deficitul de personal de la Administraţia Naţională a Penitenciarelor este de aproximativ 20%, a declarat directorul instituţiei, Marius Vulpe.
Şeful ANP, consideră că orice decizie legată de eventuale graţieri este benefică.
„Nouă, ca și lucrători în sistemul penitenciar, ni se pare bine-venită orice măsură legală care reduce supraaglomerarea din penitenciare, care reduce tensiunea dintre deținuți, care automat reduce presiunea asupra angajaților și de ce nu riscurile ca România să fie sancționată în continuare la CEDO dacă plătim noi fiecare din banul public aceste amenzi”, a declarat directorul Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor.
Directorul ANP, Marius Vulpe, mai spune că statul român a fost obligat să plătească despăgubiri de 1,6 milioane de euro în 2016, în urma pierderii la CEDO a proceselor intentate de deţinuţi.
El a menţionat că suma totală pentru despăgubiri din 1990 şi până în prezent se ridică la peste 3 milioane de euro.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Sute de persoane protestează duminică după-amiaza, în Piața Victoriei împotriva OUG 13/2017 privind modificarea Codurilor penale.
Manifestanții cer ca abrogarea sau anularea OUG 13/2017 să apară în Monitorul Oficial.
De asemenea, cei prezenți la protest mai cer și demisia Guvernului Grindeanu.
Protestatarii scandează, „Dragnea, nu uita, România nu-i a ta!”, „Hoții!”, „Demisia!”, potrivit Agerpres.
Cei prezenți în Piața Victoriei au pancarte pe care este scris „Abrogați și-apoi plecați!”, „Călărașiul este în stradă, hoții toți să îi vadă!”, „Cluj, mulțumim!”, „Teleorman, Timișoara sunt aici”, „S-a terminat? Nu. De acum începem!” sau „WE D’ONT BeLIVIU”, conform aceleiași surse.
Sunt și manifestanți care flutură drapelul tricolor.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Cutremur pe scena politică- Surse: „PSD se pregăteşte să retragă ordonanţa graţierii”
Publicat de ,
4 februarie 2017, 13:33
Liviu Dragnea anunță că vrea retragerea OUG pentru modificarea Codului Penal într-un interviu pentru dcnews.ro. Totul depinde, însă, de premierul Sorin Grindeanu.
”Pot spune că membrii și simpatizanții PSD nu mai pot fi ținuți în frâu, oamenii vor să iasă în stradă pentru a-și exprima dezaprobarea profundă față de mișcarea de inspirație soroșistă la care asistăm. Partidul se organizează singur. Simt că nu voi mai putea să țin în frâu, de la centru, presiunea din organizațiile din țară, care pot aduce în stradă, la București, aproape un milion de oameni. Ca urmare, am decis să mă întâlnesc cu partenerii de coaliție și cu premierul pentru a le propune o soluție de ieșire din impas. Oameni responsabili fiind, nu putem asista la sfărâmarea României din cauza iresponsabilității președintelui Iohannis. Votanții PSD sunt extrem de nervoși, fiind conștienți de valoarea votului lor și pentru că suntem împiedicați să punem în practică programul propus. O altă sursă de enervare este punerea în circulație de zvonuri potrivit cărora premierul va fi chemat la anchetă. O să propun o soluție de stingere a conflictului pe care sper s-o accepte premierul în legătură cu OUG. Eventual se poate vorbi chiar de abrogarea OUG, dacă premierul acceptă. Cu speranța că acest lucru îi va convinge și pe membrii și simpatizanții noștri să nu iasă în stradă, escaladând tensiunile. Nu vreau să existe în conflict români contra români și să se rupă România în două. Pentru că nu se mai poate discuta cu argumente raționale, ci ne confruntăm cu o mașină de dezinformare incredibilă în timp ce România are nevoie de liniște și stabilitate pentru a putea înainta spre prosperitate, dezvoltare și democrație”.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Sute de tulceni iau parte joi seara la protestul din Piața Civică. Oamenii sunt revoltați de Ordonanța de Guvern care modifică atât Codul Penal, cât și pe cel de Procedură Penală.
Evenimentul a fost organizat ca și în celelalte orașe din țară pe rețelele de socializare.
Oamenii au venit la manifestație însoțiți de copii, pentru a trage un semnal de alarmă în privința viitorului acestora.
Startul protestului s-a dat la ora 18.00, potrivit unui anunț publicat pe Facebook, iar la această oră (20.00) oamenii au pornit în marș pe străzi.
Protestatarii spun că se vor aduna în fiecare seară până la îndreptarea legislaţiei penale.
Vă reamintim că miercuri seara, câteva sute de oameni s-au strâns tot în Piața Civică pentru a protesta împotriva Ordonanței de Guvern care modifică atât Codul Penal, cât și pe cel de Procedură Penală.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
UPDATE – Protestele continuă în BUCUREȘTI împotriva modificării Codului Penal
Publicat de Arantxa Catană,
2 februarie 2017, 18:07 / actualizat: 2 februarie 2017, 19:18
Mii de persoane s-au strâns din nou în Piaţa Victoriei, joi seara, pentru a protesta împotriva ordonanței de urgență pentru modificarea și completarea Codului penal și a Codului de procedură penală.
Astfel, joi la ora 19.00 în Piaţa Victoriei s-au adunat aproximativ 4.000 de oameni, iar grupuri mari de oameni se îndreaptă spre sediul Guvernului.
Reprezentanții Jandarmeriei Române se așteaptă ca numărul protestatarilor să crească după ora 18.00, când oamenii își termină programul la serviciu.
Vă reamintim că miercuri seara circa 150.000 de persoane au protestat în Piața Victoriei din Capitală față de deciziile Guvernului în domeniul Justiției.
La nivelul întregii țări s-au strâns miercuri seara peste 350.000 de manifestanți. La manifestarea de miercuri au existat și incidente violente care s-au soldat cu victime și cu 80 de rețineri. Incidente violente au izbucnit în Piaţa Victoriei și au fost provocate de un grup de suporteri ai echipelor de fotbal Dinamo şi Rapid, potrivit unor surse, iar jandarmii au intervenit în forţă.
UPDATE
La ora 19.20, în Capitală s-au strâns aproximativ 10.000 de manifestanți.
UPDATE
La ora 20.00 în Piața Victoriei s-au adunat 30.000 de manifestanți.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
VIDEO/FOTO – CONSTANȚA: Peste 7000 de oameni au ieșit în stradă
Publicat de Arantxa Catană,
2 februarie 2017, 17:28 / actualizat: 2 februarie 2017, 20:28
Protestele s-au reluat la Constanța. Oamenii s-au adunat joi seara în fața Prefecturii din oraș pentru a-și manifesta din nou nemulțumirile legate de modificările legislative aduse de Guvernul Grindeanu.
La ora 18.20 erau adunate peste 250 de persoane care scandau.
Oamenii vor mărşălui și joi seara spre sediul PSD Constanţa, din zona Trocadero.
Pentru evitarea violenţelor, jandarmii îi sfătuiesc pe protestatari să asculte recomandările oamenilor legii şi să anunţe orice manifestare agresivă.
La mitingul de aseară din Constanţa au luat parte peste 5.000 persoane, iar demonstraţia s-a terminat fără incidente.
UPDATE
Potrivit celor care s-au strâns în fața Prefecturii Constanța, joi seara manifestanții nu vor mai merge în marș către sediile PSD și DNA, ci vor porni către zona Abator a orașului pentru a-i mobiliza pe pe oamenii de acolo. Marșul ar urma să înceapă în jurul orei 19.15.
La această oră (18.50) s-au adunat peste 300 de persoane.
UPDATE
În fața Prefecturii Constanța s-au adunat, la ora 19.20, deja în jur 1.500-2.000 de manifestanți. La protest au venit foarte mulți copii însoțiți de părinții lor.
UPDATE
În jurul orei 19.25 oamenii au pornit în marș către zona Abator din Constanța. Oamenii merg pe bulevardul Ferdinand, circulația rutieră fiind oprită. Protestatarii au la ei lanterne pe care le îndreaptă aprinse către geamurile oamenilor pentru a-i scoate din casă și să se alăture marșului.
UPDATE
Potrivit unor surse, în prezent (20.00) s-au adunat aproximativ 3.500-4.000 de persoane. Oamenii cer demisia Guvernului Grindeanu.
UPDATE
Protestatarii au schimbat traseul marșului. Din zona Kaufland aceștia au pornit pe bulevardul Lăpușneanu către sediul PSD Constanța. Oamenii aflați pe stradă se alătură protestului. Manifestanții scandează „Ieșiți din casă dacă vă pasă!”.
Pe bulevardul Alexandru Lăpușneanu nua fost întreruptă circulația rutieră, aceasta desfășurându-se pe o singură bandă pe lângă manifestanți. La ora 20.15, cei prezenți la marș erau în apropierea Casei de Cultură din Constanța.
UPDATE
Numărul protestatarilor în Constanța a ajuns la 7.000. Aceștia s-au oprit în fața sediului PSD Constanța de pe bulevardul Lăpușneanu și huiduie. De asemenea, oamenii scandează „Jandarmeria, jos pălăria!”. Jandarmii au primit de la oameni flori în semn de mulțumire pentru modul în care au acționat la protestul organizat de în această seară.
În jurul orei 21.00 manifestanții au început să părăsească sediul PSD, plecând în marș cel mai probabil înapoi spre Prefectura Constanța.
UPDATE ora 21.30
În stradă la Constanța sunt aproape 8000 de persoane.
La Tulcea se reiau protestele, oamenii mobilizându-se din nou pe rețelele de socializare pentru a ieși în stradă.
Astfel, oamenii se întâlnesc în această seară, începând cu ora 18.00, în Piaţa Civică din Tulcea pentru a protesta faţă de modificările legislative privind graţierea.
„Primului ministru: Retrageți ordonanța! Retrageți proiectul de lege pentru grațiere!”, este mesajul care apare pe rețeaua de socializare Facebook.
Protestatarii spun că se vor aduna în fiecare seară până la îndreptarea legislaţiei penale.
Miercuri seara, câteva sute de oameni s-au strâns tot în Piața Civică pentru a protesta împotriva Ordonanței de Guvern care modifică atât Codul Penal, cât și pe cel de Procedură Penală.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Procurorul general al României, Augustin Lazăr, a solicitat joi Consiliului Superior al Magistraturii încetarea detașării la Ministerul Justiției a procurorilor Oana Schmidt-Hăineală și Constantin Sima, în contextul anchetei DNA referitoare la elaborarea actelor normative privind modificarea codurilor penale și grațierea, notează Agerpres.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Decanul Baroului Constanța, avocatul Gabriel Grigore a explicat astăzi, într-un interviu acordat la Radio Constanța Stelianei Bajdechi, ce înseamnă Ordonanța de Urgență 13/2017 și care sunt efectele acestui act normativ, precum și care sunt modificările pe care le aduce Codului Penal și Codului de Procedură Penală.
Au românii motive de îngrijorare? Aflați în rândurile ce urmează.
Gabriel Grigore: Inițial, în textul de dinainte de modificare, nu era prevăzută o limită în ceea ce privește prejudiciul – infracțiunea de abuz în serviciu este o infracțiune de prejudiciu. Și atunci, indiferent de limita prejudiciului infracțiunea exista în măsura în care acest prejudiciu era produs prin infracțiune.
În OUG, care a fost publicată în Monitorul Oficial, s-a prevăzut această limită la 200.000 de lei, limită sub care fapta care a produs acest prejudiciu nu este considerată infracțiune. Asta înseamnă că nu pot fi trimiși în judecată, în sensul că au săvârșit un ilicit penal, adică o infracțiune, adică nu pot fi judecați din punct de vedere penal.
Dar există și alte forme de răspundere juridică, cum ar fi: răspunderea administrativă, răspundere patrimonială, de dreptul muncii, răspundere civilă, deci alte forme de răspundere decât răspunderea penală. Asta nu înseamnă că prejudiciul respectiv nu poate fi recuperat prin aceste forme de răspundere, numai că persoanele respective nu răspund penal, în sensul că nu li se poate aplica o pedeapsă penală – pedeapsă penală înseamnă închisoare, amendă penală, toate pedepsele prevăzute în Codul Penal (detenția pe viață, pedeapsa cu închisoarea, amenda penală).
Noțiunile nu sunt foarte clar înțelese și cu acest prilej unii manipulează, în sensul că abuzul în serviciu, aceasta înseamnă că s-a produs un prejudiciu, aceasta-i realitatea. Ei bine, în această situație chiar dacă omul acela nu este trimis în judecată, să fie pedepsit penal, se poate angaja încă o dată răspunderea patrimonială, să dea banii înapoi, nu există nicio problemă din punctul acesta de vedere.
Steliana Bajdechi: Cum poate fi oprită o OUG, Curtea Constituțională, Avocatul Poporului cine poate opri un astfel de demers?
Gabriel Grigore: Nu sunt specialist în drept constituțional, ca să pot să spun exact cum poate fi oprită această OUG, dacă se vrea oprirea ei. Cum a apărut și-n spațiul public, se pune problema sesizării Curții Constituționale de către CSM , iar Curtea Constituțională să se pronunțe până la intrarea în vigoare, cu privire la constituționalitatea acestei ordonațe de urgență. În aceste condiții, Curtea Constituțională trebuie să se întrunească de urgență și să dea o soluție în ceea ce privește sesizarea CSM-ului. Motivele am înțeles că sunt cele referitoare la lipsa avizului consultativ al CSM-ului atunci când s-a emis ordonanța și, probabil, mai sunt și motive pe fondul conținutului ordonanței.
Steliana Bajdechi: În Art. 297, privind abuzul în serviciu, se specifică o vătămare gravă. Ce înseamnă aceast lucru, în termeni juridici?
Gabriel Grigore: Această a doua sintagmă nu a apărut nicăieri, în ceea ce privește discursul public în vreun fel, sau în altul. Aceasta sintagmă înseamnă că este la aprecierea organului judiciar – fie procurorul, fie instanța de judecată de a aprecia dacă neîndeplinirea obligației de serviciu cu știință produce o astfel de perturbare gravă și de vătămare gravă. Asta înseamnă că poate fi și un prejudiciu mult mai mic de 200.000 de lei , dar totuți prin efectul faptei respective să se fi produs această vătămare gravă și să existe infracțiunea de abuz în serviciu. Deci, iată că criteriul prejudiciului, a cuantumului prejudiciului nu este singurul și procurorul, în condițiile în care prejudiciul este mai mic, dar consideră că s-a produs această abatere gravă, el poate să trimită în judecată fără dubiu, adică în penal. Se consideră că există infracțiune și sesizează instanța de judecată, cu rechizitoriu.
Steliana Bajdechi: La producerea unui accident de circulație din cauza consumului de alcool, aici cum este?
Gabriel Grigore: Aici este foarte simplu: există o decizie a Curții Constituționale, care spune că aprecierea alcoolemiei trebuie să se facă la momentul în care s-a produs accidentul și nu la momentul la care se recoltează probele biologice. Există o decizie a Curții Constituționale în sensul ăsta, iar modificarea din ordonanță nu face decât să pună în corespondență textul de lege cu decizia Curții Constituționale. Deci, potrivit reglementării actuale, alcoolemia trebuie calculată la momentul săvârșirii faptei, nu al recoltării probelor biologice pentru că pot exista intervale de timp uneori foarte mari între cele două. Există calcule medico-legale în care să se stabilească alcoolemia la momentul săvârșirii faptei.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Colegiul de conducere al DIICOT susține că ordonanța adoptată de Guvern de modificare a Codurilor penale a indus riscul unor condiții favorizante pentru fenomenele infracționale, procurorii exprimându-și îngrijorarea în legătură cu tehnica legislativă „precară” utilizată în cuprinsul OUG referitoare la denunț.
Potrivit unui comunicat al DIICOT, luând act de OUG emisă în cursul nopții de marți, procurorul-șef Daniel Horodniceanu a dispus miercuri convocarea Colegiului de conducere și a procurorilor-șefi de secție pentru a analiza impactul modificărilor Codului penal și Codului de procedură penală în dosarele înregistrate la DIICOT, atât în cele aflate în cursul urmăririi penale, cât și în cele aflate pe rolul instanțelor de judecată.
În urma consultărilor, s-a hotărât efectuarea de îndată a unei evaluări detaliate asupra tuturor cauzelor aflate în lucru, atât cu privire la efectele modificărilor aduse instituției denunțului, cât și cu privire la efectele modificărilor aduse unor infracțiuni prevăzute în Codul penal și care vor intra în vigoare în termen de 10 zile.
De asemenea, se vor avea în vedere și dosarele în care va interveni termenul de prescripție ca urmare a modificărilor aduse prin OUG.
Conform DIICOT, în cadrul ședinței Colegiului de conducere, procurorii s-au arătat „contrariați” de „evidenta neconcordanță” a OUG cu actele care reflectă liniile directoare ale politicilor penale ale statului român din ultimii 12 ani în materia combaterii formelor de criminalitate gravă cum sunt corupția, criminalitatea organizată, traficul de droguri, traficul de persoane, alte forme de criminalitate gravă.
De asemenea, au fost exprimate îngrijorări și discutate aspectele legate de tehnica legislativă „precară” utilizată în cuprinsul OUG referitoare la reglementările din Codul de procedură penală privind denunțul, necoroborate cu celelalte prevederi legale în această materie care se regăsesc atât în Codul penal, cât și în legi speciale.
„În baza prerogativelor legale ale DIICOT, a experienței profesionale și a analizei rezultatelor activității Direcției, suntem în măsură să semnalăm riscul unor condiții favorizante pentru fenomenele infracționale aflate în competența DIICOT, riscuri induse prin modificările adoptate prin Ordonanța de Urgență pentru modificarea și completarea Legii nr. 286/2009 privind Codul penal și a Legii nr. 135/2010 privind Codul de procedură penală”, mai spune DIICOT.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Judecătorul Ciprian Coadă a acceptat astăzi invitația Radio Constanța de a explica publicului efectele și implicațiile Ordonanței de Urgență a Guvernului nr.13/2017, prin care se modifică și completează Legea nr. 286/2009 privind Codul penal și Legea nr. 135/2010 privind Codul de procedură penală. Actul normativ emis de Guvern a fost adoptat în unanimitate de membrii Cabinetului, aseară, la o oră târzie, stârnind reacții vehemente în spațiul public.
Mii de români au ieșit în stradă aseară, dar și astăzi, în București, Constanța, dar și în alte orașe importante din România pentru a denunța măsura Executivului condus de Sorin Grindeanu. Magistratul Ciprian Coadă explică ce reprezintă de fapt OUG 13/2017.
Judecătorul Ciprian Coadă: Este fără doar și poate, un veritabil atac la adresa democrației constituționale din România, pentru că nu mă așteptam, în primul rând ca și profesionist al Dreptului, ca și alți colegi, ca la acest moment, un guvern să vină cu ordonanțe într-o ședință a cărei ordine de zi nu cuprindea acest lucru, cu modificări la Codul Penal, despre care nu am înțeles nici la momentul de față dacă impuneau urgență, multe dintre modificări fiind cu caracter de noutate și nefiind puse în dezbaterea publică.
Până la urmă, dacă a avut loc o consultate la Ministerul Justiției, ar fi fost de dorit ca noi să cunoaștem rezultatul acestor consultări și să vedem despre ce este vorba. Nu mai vorbesc despre faptul că nu există un aviz pe fond dat de Consiliul Superior al Magistraturii. Avizul exprimat inițial privea aspecte de constituționalitate, nicidecum chestiuni care să privească fondul problemei, conținutul articolelor de lege.
Pentru mine este cu atât mai surprinzător să constat că s-a anunțat că această Ordonanță ar fi trebuit dezbătută, eventual, să spunem, într-o zi de miercuri, când ea a fost pusă pe ordinea de zi marți și publicată la miez de noapte.
Radio Constanța: De ce această grabă? De unde credeți că vine această grabă a guvernanților?
Judecătorul Ciprian Coadă: Din interese oculte. Din interese oculte caracteristice tuturor partidelor politice. Cum a spus cineva, este o conjurație la adresa statului de drept. Atâta vreme cât ea profită persoanelor care fac parte din mai multe partide politice, nu am înțeles graba pentru modificarea Codului Penal și nici faptul că se aduce atingere, practic, îndrumărilor date de Curtea Constituțională. Modificările aduse Codului Penal nu au niciun fel de legătură cu ceea ce Curtea Constituțională a spus în decizia sa.
Radio Constanța: Ce credeți că s-ar mai putea face de acum înainte pentru contestatarii acestor ordonanțe? Ce pârghii mai sunt?
Judecătorul Ciprian Coadă: În primul rând trebuie să vedem textul ordonanțelor. Din câte am înțeles, din discuțiile purtate aseară, există un termen de aplicare. Există în Drept și Teoria Nulității Actului Juridic. Un act juridic publicat în Monitorul Oficial, chiar cu caracter normativ, ar putea fi oprit de la aplicare, dincolo de pârghiile cu caracter constituțional pe care cu toții le cunoaștem: atacarea la instanța de contencios constituțional, atacarea la o instanță de contencios administrativ, pentru că, din punctul meu de vedere și așa și cum alții s-au exprimat, este un act normativ vădit neconstituțional adoptat prin fraudă.
Radio Constanța: Cum s-ar traduce, în opinia dumneavoastră, faptul că acest act menține pragul de 200 de mii de lei sub care abuzul în serviciu nu mai poate fi sancționat penal?
Judecătorul Ciprian Coadă: Nu există niciun fel de explicație logică și juridică, pentru că infracțiunea de abuz în serviciu nu este o infracțiune contra patrimoniului și chiar dacă ar fi existat acest prag, se justifica incriminarea ca faptă penală a unei infracțiuni care cauzează un astfel de prejudiciu. Cu atât mai mult, fiind o infracțiune de serviciu, ea nu trebuie condiționată de acest prejudiciu care este unul foarte mare. Și dacă ar fi fost condiționată de 100 de mii de lei sau de 50 de mii de lei, ce să înțelegem? Că cel care ocupă un funcție publică poate fura din banul public? Poate săvârși abuz de putere doar pentru faptul că este într-o anumită poziție vremelnică, încălcând votul de încredere dat de cetățeni, de alegători?
Radio Constanța: Ați văzut reacția românilor care au ieșit în stradă azi-noapte, oricât de târziu ar fi fost. Guvernanții s-au grăbit și au publicat deja în Monitorul Oficial această Ordonanță.
Judecătorul Ciprian Coadă: Nici această grabă, mărturisesc că nu am înțeles-o. Nu suntem în stare de urgență, nu suntem în stare de război. Nu am înțeles urgența actului normativ, urgența publicării. Sigur, odată adoptat, un act normativ trebuie publicat, dar nu în asemenea condiții.
* Precizăm că punctul de vedere expimat de domnul judecător Ciprian Coadă nu reprezintă poziția oficială a Curții de Apel Constanța și a fost solicitată acestuia, în calitate de purtător de cuvânt, în considerarea urgenței generate de adoptarea OUG 13/2017, înainte de formularea unui punct de vedere oficial, în dimineața zilei de 01 februarie, la ora 7.00.
Menționăm că Radio Constanța a solicitat și un punct de vedere oficial din partea Curții de Apel Constanța, Tribunalului Constanța și Judecătoriei Constanța. Vom reveni cu amănunte.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Procurorul-șef al DNA, Laura Codruța Kovesi, a declarat pentru AGERPRES că nu poate să comenteze efectele actelor normative adoptate marți seară de Guvern, deoarece nu cunoaște conținutul acestora, însă a precizat că proiectul transmis în cursul aceleiași zile spre avizare CSM este mai rău decât cel inițial și lipsește de relevanță lupta împotriva corupției în România.
„Nu pot să comentez ce efecte vor avea OUG adoptate în această seară întrucât nu le-am citit. (…) În această seară, în jurul orei 19,00, am primit din partea CSM un proiect de OUG de modificare a Codului penal și a Codului de procedură penală pentru a ne exprima punctul de vedere până dimineață, la ora 9,00. În adresa Ministerului Justiției către CSM și care ne-a fost trimisă odată cu proiectul se prevedea că acesta este trimis cu rugămintea de a fi avizat. Am fost surprinsă să văd că acest proiect nu conține observațiile pe care sistemul judiciar, în special DNA, le-a făcut la proiectul inițial. Mai mult decât atât, nu înțelegem de ce este așa de mare urgență pentru a sta noaptea și a da un punct de vedere pe legi atât de importante cum sunt Codul penal și Codul de procedură penală. (…) Pot să spun că acest proiect nou este mai rău decât proiectul inițial din perspectiva luptei anticorupție, practic lipsește de relevanță lupta împotriva corupției în România dacă acest proiect de lege va fi adoptat”, a afirmat șefa DNA.
Ea a precizat că adoptarea acestei ordonanțe ar favoriza persoanele care de acum încolo vor săvârși infracțiunea de abuz în serviciu, mai ales că faptele care cauzează prejudiciu sub 200.000 de lei nu vor putea fi investigate, iar persoanele care le comit nu vor mai putea fi pedepsite.
Kovesi a subliniat că această OUG favorizează și persoanele deja trimise în judecată sau acuzate pentru abuz în serviciu.
„Este interesant că în acest proiect au fost introduse anumite dispoziții pentru a favoriza, pentru a ajuta persoanele care dețin funcții de conducere atunci când acestea comit fapte de favorizarea infractorului sau de abuz în serviciu în legătură cu emiterea, aprobarea sau adoptarea unor acte normative. Practic, dacă se adoptă acte normative prin care se comite prejudiciu sau cu încălcarea legii, acestea nu vor mai putea fi investigate — și aici nu ne referim la acte normative de tipul legi sau OUG, ci la acte normative în sens larg, chiar și la legislația secundară, respectiv HG, decizii, ordine de ministru care au caracter normativ. Dacă acestea se fac cu încălcarea legii și produc prejudicii, ele nu vor mai putea fi investigate și nici pedepsite”, a explicat Kovesi.
„Cel de-al treilea act normativ pe care l-am adoptat astăzi este vorba de Ordonanța de urgență pentru modificarea și completarea Legii 296 Cod Penal și a Legii 135 Cod de procedură penală. Practic, prin această ordonanță de urgență, am făcut și am pus în concordanță deciziile Curții Constituționale care (…) trebuiau să fie implementate fie de către Guvern, fie de către Parlament”, a afirmat Iordache.
Anterior, președintele Consiliului Superior al Magistraturii, Mariana Ghena, a declarat pentru AGERPRES că a fost convocată pentru miercuri o ședință de Plen pentru a discuta un nou proiect de ordonanță de urgență privind Codul penal și Codul de procedură penală, transmis de Ministerul Justiției, printre noutăți fiind infracțiunea pentru favorizarea infractorului și modificări privind abuzul în serviciu.
„A fost trimis un nou proiect astăzi după-amiază privind ordonanța de urgență de modificare a Codului penal și a Codului de procedură penală asupra căruia s-a solicitat avizul CSM. Lecturând conținutul proiectului de OUG, noutățile ar fi cele referitoare la infracțiunea pentru favorizarea infractorului și câteva modificări cu privire la abuzul în serviciu în ceea ce privește conținutul constitutiv al acestei infracțiuni, și cu privire la infracțiunea de conflict de interese”, a afirmat marți seară, pentru AGERPRES, președintele Consiliului, Mariana Ghena, înainte de anunțul ministrului Iordache.
În cazului conflictului de interese, președintele CSM a menționat că noua reglementare se referă la ‘foloase patrimoniale”, spre deosebire de anterioara propunere, care stipula „foloase patrimoniale necuvenite”.
Șefa CSM a arătat că sunt modificări la infracțiunea de abuz serviciu, respectiv a fost înlocuit alineatul 3 cu un alt text. Noul text prevede că dispozițiile alin. 1 și 2 de la abuz în serviciu nu se aplică în cazul emiterii, aprobării sau adoptării actelor normative, a menționat judecătoarea.
Potrivit acesteia, o altă completare din noul proiect se referă la renunțarea la textul care prevedea sancțiunea lipsirii denunțului de efectele juridice prevăzute de lege.
De asemenea, în cazul Codului de procedură penală, art. III alin.1 are un nou conținut, referindu-se la faptul că judecătorul delegat cu executările penale va sesiza instanța competentă pentru a se stabili incidența art. 4 sau art. 6 din Codul penal pentru cauzele judecate definitiv.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Într-o postare pe Facebook, președintele Klaus Iohannis, a specificat că „astăzi este o zi de doliu pentru statul de drept. Statul de drept, care a primit o lovitură puternică de la adversarii justiției, dreptății și luptei împotriva corupției.
Guvernul PSD și ALDE a ignorat visul și năzuințele a milioane de români liberi care vor să trăiască într-o țară eliberată de corupție.
Astăzi, Guvernul PSD și ALDE a anulat munca a zeci de mii de oameni onești și curajoși din Justiția română care au dovedit în ultimii ani că nimeni și nimic nu este mai presus de lege.
Guvernul PSD și ALDE a anulat eforturile făcute de milioane de români de a face din România o țară respectată în Europa!
De astăzi, recuperarea prejudiciilor devine foarte dificilă.
Rezultatul votului din decembrie a dus la formarea unei majorități, care a alcătuit un guvern legitim. Dar votul nu reprezintă un cec în alb care permite unei majorități să poată face orice, de la adoptarea măsurilor populiste care riscă să pună sub semnul întrebării stabilitatea economică în următorii ani, până la călcarea efectivă în picioare a justiției și a statului de drept.
În decembrie, oamenii s-au dus la vot cu speranța unui trai mai bun, nu pentru o legislație slăbită în domeniul anticorupției.
Miza adevărată este cum vrem să arate viitorul unei Românii în care oamenii să-și dorească să trăiască, nu al unei Românii din care să-și dorească din nou să plece.
Sfidarea PSD la adresa poporului este deplină. Uită însă un lucru esențial. Valorile pe care se construiește un stat democratic, un stat de drept veritabil, nu aparțin unei majorități sau minorități de conjunctură, ci ne aparțin nouă, tuturor românilor.
De astăzi, misiunea mea este să restabilesc statul de drept. Voi face tot ce îmi stă în putință pentru a face din România o țară eliberată de corupție! Mă voi bate până în ultima zi a mandatului meu pentru acest lucru!
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
FOTO/VIDEO/UPDATE – CONSTANȚA. PROTESTE împotriva GRAȚIERII
Publicat de Adrian Băncilă,
31 ianuarie 2017, 22:23 / actualizat: 1 februarie 2017, 6:30
UPDATE (02.52): Protestul s-a încheiat.
––––––––––––––-
UPDATE (02.50): Aproximativ 200 de persoane au revenit la Prefectura Constanța și scandează în continuare împotriva Guvernului. Oamenii spun că vor reveni să protesteze miercuri seara, la ora 17.00.
––––––––––––-
UPDATE (02.37): Protestatarii au ajuns pe bulevardul Ferdinand, în zona fostului cinematograf Republica.
–––––––––––––
UPDATE (02.15): Protestatarii au pornit pe traseul bulevardul Alexandru Lăpușneanu – bulevardul Ferdinand – Prefectura Constanța.
UPDATE (02.10): Protestatarii au ajuns la sediul PSD Constanța.
–––––––––––––––––
UPDATE (01.54): Participanții la protest strigă „Ceaușescu n-a murit, este Dragnea travestit”, potrivit redactorului Radio Constanța, Cristina Iliuță.
––––––––––––––––––
UPDATE (01.48): Protestatarii au ajuns în zona Dacia. Numărul lor este de peste 800 de persoane.
–––––––––––––-
update (01.20): Protestatarii au ajuns pe bulevardul Tomis, în zona Spitalului Județean.
––––––––––––––
UPDATE (00.54): Protestatarii au ajuns pe strada Mircea cel Bătrân. Numărul lor a ajuns la 500.
–––––––––––––
UPDATE (00.47): În acest moment, protestatarii se pregătesc să pornească în marș pe străzile orașului.
––––––––––––-
UPDATE (00.10): În acest moment, numărul protestatarilor a ajuns la 200, ne-a informat redactorul nostru, Cristina Iliuță.
––––––––––––-
UPDATE (00.09): La această oră, protestatarii cântă imnul național.
––––––––––––––
UPDATE (23.51): La această oră sunt aproximativ 100 de persoane în fața Prefecturii Constanța.
––––––––––––––––
UPDATE (23.43): Participanții la proteste scandează: „Ultima soluție, încă o revoluție” și cer alegeri anticipate.
Zeci de oameni s-au adunat protestează la această oră (23.18), în fața prefecturii Constanța. Ei scandează împotriva adoptării Ordonanței care vizează grațierea. Oamenii cer demisia guvernului, după cum ne-a informat redactorul Radio Constanța, Cristina Iliuță, care se află la fața locului.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
UPDATE – PROTESTE în fața Guvernului. Mii de oameni protestează în fața Palatului Victoria
Publicat de Adrian Băncilă,
31 ianuarie 2017, 22:16 / actualizat: 1 februarie 2017, 9:18
UPDATE: Câteva mii de oamenii au ocupat Piața Victoriei și protestează față de deciziile luate marți seară de Guvern cu privire la modificarea și completarea Codurilor penale, la grațierea unor pedepse și la măsuri educative privative de libertate.
Ei scandează „Nu plecăm, nu plecăm!”, „DNA să vină să vă ia!” și „Nu scăpați!”.
Circulația rutieră este oprită pe bulevardele adiacente Pieței Victoriei, scrie Agerpres.
Mai mulți jurnaliști au rămas blocați în clădirea Guvernului, după ce au participat la ședința de Guvern.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Guvernul a adoptat în această seară Ordonanţa de urgenţă privind graţierea unor pedepse.
Nu vor beneficia de aceste graţieri: violatorii, criminalii, cei care au săvârşit fapte de corupţie.
Nu vor fi graţiate nici pedepsele cu suspendare, a precizat ministrul Justiţiei, Florin Iordache.
„Am adoptat o serie de măsuri care vizează evitarea unei hotărâri pilot la CEDO și în acest sens am adoptat proiectul de lege privind grațierea unor pedepse și a unor măsuri educative privative de libertate. Cel de-al doilea proiect de lege vizează Legea pentru completarea Legii 254/2013 privind executarea pedepselor”, a declarat Florin Iordache la Palatul Victoria.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
„Direcția Națională Anticorupție a întocmit o analiză a impactului pe care adoptarea – prin ordonanță de urgență, a modificărilor Codului penal și Codul de procedură penală – o va avea asupra dosarelor penale aflate în curs de instrumentare și în proces de judecare“, se arată într-un comunicat al DNA.
„Această analiză a fost făcută în condițiile în care, după transmiterea, la Ministerul Justiției, la data de 20 ianuarie 2017, a unui punct de vedere argumentat referitor la modificările propuse la Codul penal și la Codul de Procedură penală, până astăzi nu s-a conturat o perspectivă și o formă, alta decât cea inițială, în care ar urma să fie modificate cele două proiecte care, între altele, ar favoriza persoanele care de acum înainte vor săvârși fapte de abuz în serviciu – fapte asimilate infracțiunilor de corupție.
În plus, de aceste modificări vor avea de profitat și persoane deja acuzate/trimise în judecată pentru abuz în serviciu. Având în vedere că aceste prevederi intră în sfera legii penale mai favorabile, intrarea lor în vigoare, chiar și pentru scurt timp, îi va avantaja pe cei deja anchetați sau trimiși în judecată.
1. Astfel, orice faptă care ar cauza un prejudiciu de sub 200.000 lei nu va mai fi investigată și pedepsită; în cauzele trimise la instanță procesul penal încetează, iar cauzele aflate în lucru la DNA se vor clasa. Limita de 200.000 lei nu are nicio legătura cu decizia Curții Constituționale a României în ceea ce privește această infracțiune, cu toate că, în nota de fundamentare se invocă acest aspect. Această limită este stabilită în mod arbitrar, fără a fi justificată în vreun fel, existând posibilitatea să fie favorizate anumite persoane determinate.
2.Orice faptă pentru care nu există plângere prealabilă depusă de partea vătămată nu va mai putea fi investigată. Dacă autorul faptei este însuși conducătorul instituției, ar trebui să formuleze plângere împotriva propriei persoane. Mai mult, plângerea prealabilă poate fi introdusă doar în termen de trei luni de când partea vătămată a cunoscut existența faptei. Spre exemplu, controalele Curții de Conturi, ale ANAF sau ale altor organisme cu atribuții de control, care vizează activitatea unei instituții din anul anterior nu mai pot determina formularea unei plângeri prealabile.
Toate dosarele aflate deja pe rolul instanțelor, având ca obiect infracțiuni de abuz în serviciu, vor fi condiționate de formularea plângerii prealabile de către persoana vătămată. Dacă o asemenea instituție va refuza formularea plângerii, se va dispune încetarea procesului penal.
3. Pedeapsa pentru infracțiunea de abuz în serviciu scade nejustificat de mult, de la maximum 7 ani la maximum 3 ani, fără a se preciza care este justificarea. În consecință scade termenul de prescripție la 5 ani. Prin urmare, o serie de procese și anchete vor înceta din cauza împlinirii termenului de prescripție.
Reducerea pedepsei nu este justificată, ba mai mult, aduce în derizoriu orice efort de a descuraja conduita abuzivă a funcționarului în exercitarea atribuțiilor de serviciu.
De exemplu, în perioada 2014-2016, au fost trimise în judecată pentru infracțiunea de abuz în serviciu 1.171 persoane fizice și 34 de persoane juridice, iar prejudiciile cauzate prin comiterea faptelor este de peste un miliard euro (1.048.341.902 euro).
În prezent se află în lucru la DNA 2.151 dosare având ca obiect infracțiuni de abuz în serviciu.
În faţa acestei realităţi, pedeapsa trebuie să fie adecvată în momentul legiferării, în momentul individualizării prin aplicarea ei de către instanță, cât si în momentul executării efective a pedepsei.
Or, prin noua reglementare va fi încurajată conduita abuzivă a funcționarilor, incorectitudinea, imoralitatea, lipsa de onestitate și de probitatea a acestora în soluționarea unor drepturi și interese ale persoanelor fizice sau juridice“, se mai arată în comunicatul DNA.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Ministrul Justiției, Florin Iordache, a susținut, la dezbaterea publică organizată astăzi, că niciun om politic nu va beneficia de proiectul de OUG privind grațierea.
„Am citit în ordonanță, în articolul 1 (din proiectul de OUG privind grațierea — n.red), că vor fi vizate, indiferent de tipul de executare, faptele cu suspendare și amenzile. În nota de fundamentare scrie foarte clar se referă doar la situația din închisori. Și atunci întrebarea mea este: ce legătură au cei care au luat cu suspendare sau amenzi, ce legătură au cu cei din închisoare, de ce beneficiază de această ordonanță? Atunci de ce ei sunt aduși în discuție?”, a întrebat unul dintre participanții la dezbaterea referitoare la proiectele de OUG privind grațierea și modificarea Codurilor penale.
El a continuat să întrebe dacă de ordonanță va beneficia vreun om politic. „Vă întreb și să îmi răspundeți, dacă se poate. Va beneficia de această ordonanță vreun om politic din România?”, a întrebat participantul la dezbatere. Florin Iordache a răspuns: „Nu”.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
UPDATE/A început dezbaterea publică pe tema graţierii
Publicat de ,
30 ianuarie 2017, 09:04 / actualizat: 30 ianuarie 2017, 10:28
La Ministerul Justiţiei a început luni, la ora 10.00, dezbaterea publică pe tema graţierii şi a modificării Codurilor Penale. Ministrul Justiţiei, Florin Iordache a anunţat că reprezentanţii presei vor avea acces la dezbatere, inclusiv cei care nu s-au înscris pentru participare.
UPDATE
Proiectele de ordonanță de urgență privind grațierea unor pedepse și pentru modificarea Codului penal și a Codului de procedură penală vor corespunde observațiilor și consultării publice, a declarat ministrul Florin Iordache, citat de Agerpres.
„Vom sta astăzi aici să ascultăm toate părerile, toate opiniile. Suntem deschiși, astfel încât actele normative care vor pleca de la Ministerul Justiției să corespundă observațiilor și consultării publice”, a afirmat Florin Iordache, la începutul dezbaterii publice de la sediul MJ.
Potrivit ministrului Justiției, la eveniment participă toți cei care s-au arătat interesați de cele două proiecte de acte normative, care se află în prezent în dezbatere publică.
„Discutăm despre un proiect al legii grațierii. (…) Vreau să vă spun de la început că nu vor beneficia (de grațiere — n.r.) nici violatorii, nici criminalii, nici cei care sunt acuzați de fapte de corupție, nici cei care sunt recidiviști și condiția principală pe care noi am pus-o este aceea de recuperare a prejudiciului. Cel de-al doilea act normativ este cel care vine să pună în concordanță deciziile Curții asupra Codului penal”, a explicat Iordache.
Ministrul Justiției a mai spus că, săptămâna trecută, Curtea Constituțională a hotărât că încă șase articole din Codul penal și din Codul de procedură penală sunt neconstituționale.
„În aceste condiții, se impune, după ce vor apărea motivările pentru aceste articole, să venim din nou cu modificări”, a afirmat Iordache.
–––––––––––––––––––––––––––––––
Proiectul de ordonanţă prevede, printre altele, că sunt graţiate în întregime pedepsele cu închisoarea până la 5 ani inclusiv. Dar de graţiere nu beneficiază recidiviştii şi cei care au comis o serie de infracţiuni prevăzute de Codul Penal sau de legi speciale.
Proiectul de modificare a codurilor penale menţionează, printre altele, că abuzul în serviciu va fi considerat infracţiune doar în cazul producerii unei pagube de peste 200.000 de lei, iar limita maximă a pedepsei se reduce de la 7 la 3 ani de închisoare.
În funcţie de rezultate, ministrul Florin Iordache, va decide cum vor fi promovate proiectele: prin asumarea răspunderii, sub forma unor ordonanţe de urgenţă sau pachete de legi. El a dat asigurări, ieri, la Radio România Actualităţi, că proiectul privind graţierea nu va avea efecte asupra celor condamnaţi pentru corupţie sau violenţe, aşa cum prevedea o primă formă a documentelor.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Premierul Sorin Grindeanu a declarat că i-a cerut ministrului Justiției să prezinte concluziile care se vor desprinde după dezbaterea publică legată de grațiere și modificarea Codurilor penale, astfel încât, după aceea, „asumat”, să se meargă înainte și să fie adoptată „soluția cea mai bună”.
„Mâine are loc o dezbatere publică. I-am cerut ministrului Justiției să îmi prezinte concluziile ministerului și calea pe care o să urmăm în perioada următoare, pentru că e absolut necesar să știu poziția titularului de filă astfel încât, asumat înainte mergem și adoptăm soluția cea mai bună. Deocamdată, toată aceste lucruri sunt la Ministerul Justiției care are datoria în perioada următoare să vină cu ceea ce înseamnă măsuri din acest punct de vedere, grațiere și nu doar grațiere”, a afirmat Grindeanu, duminică, la Antena 3.
El a precizat că pe acest subiect va fi luată „o decizie fermă”.
„Aștept propunerile din partea Ministerului Justiției, nu vreau să mă antepronunț. Aceste propuneri, sper să vină în următoarele zile astfel încât să luăm o decizie fermă în ceea ce privește acest subiect”, a adăugat premierul.
Grindeanu a susținut că modalitatea în care vor fi adoptate măsurile privind grațierea și modificarea Codurilor penale va fi fie prin ordonanță de urgență, fie prin asumarea răspunderii Guvernului, fie prin proiect de lege. „Toate aceste trei modalități sunt absolut legale”, a afirmat șeful Executivului.
Potrivit premierului, nu doar grațierea rezolvă problemele din penitenciare, ci este nevoie și de alte măsuri.
„Am prevăzut în bugetul pe anul acesta la Ministerul Justiției sume de bani astfel încât să se dubleze alocația pentru hrană. Știu că ministrul Justiției în aceste zile a făcut un tur (…) în foarte multe penitenciare pentru a vedea condițiile. (…) Mai trebuie să facem măsuri alternative. (…) Și grațierea face parte din măsurile pe care trebuie să le luăm, împreună cu celelalte. Aștept de la Ministerul Jsutiției, ca și prim-ministru, pentru că până în acest moment (…) nu-mi este foarte clar ce vor propune, dar e dreptul Ministerului Justiției, ca și titular, să vină cu propunerea pe care o consideră cea mai potrivită din acest punct de vedere și o vor face”, a subliniat Grindeanu.
Prim-ministrul a subliniat, în context, că Guvernul trebuie să fie foarte atent „nu neapărat pe conținut, ci pe proceduri”.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Aproximativ 30 de persoane, unii dintre ei membri ai organizației județene a PNL Tulcea, au participat, în această seară, la un protest pentru a-și exprima nemulțumirea cu privire la intenția Guvernului de a adopta proiecte de ordonanță privind grațierea unor pedepse și modificarea Codurilor penale.
„Noi am venit să protestăm ca cetățeni ai României. Protestăm pentru modul în care Dragnea (președintele PSD, n.r.) intenționează să promoveze ordonanțe atât de importante. Poate că ar trebui adoptate asemenea acte, dar nu printr-o ordonanță de urgență și nu doar pentru baronii locali care au nevoie de așa ceva“, a declarat președintele organizației municipale a PNL, Dan Bălan, citat de Agerpres.
Alături de el, în Piața Tricolorului, au fost atât consilieri județeni, cât și fostul senator PNL Octavian Motoc.
„Nu am cerut autorizație de la Primărie. (…) Am fost și duminica trecută aici, dar eram doar vreo 15”, a precizat Dan Bălan.
Protestul a durat aproximativ o oră și 30 de minute.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Câteva mii de persoane s-au adunat, în această seară, în Piața Universității din București, protestând față de proiectele de ordonanță de urgență din domeniul justiției. Protestatarii au ocupat bulevardul Nicolae Bălcescu.
Manifestanții sunt nemulțumiți de proiectele de ordonanțe de urgență din domeniul justiției.
Protestatarii afișează pancarte cu mesaje precum: „Mandatați să reprezentați, nu să abuzați”, „Grup infracțional, treci la tribunal”, „NU grațiere, DA școli și spitale”, „Referendum”, „STOP Corupției”, „Fără penali la guvernare”, „Dragnea distruge România”.
De asemenea, ei strigă „Jos penalii!”, „PSD, ciuma roșie”.
Oamenii veniți în piață poartă pancarte și steaguri tricolore.
Jandarmeria face apel la megafon pentru respectarea ordinii publice și a integrității corporale a persoanelor.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
UPDATE – FOTO/CONSTANȚA – Protest de amploare în fața Prefecturii împotriva ordonanțelor de grațiere și amnistie
Publicat de Cristina Sîmbeteanu,
29 ianuarie 2017, 16:58 / actualizat: 29 ianuarie 2017, 19:52
Peste 150 de constănțeni nemulțumiți de intenția Guvernului Grindeanu de a emite ordonanțele privind grațierea colectivă și amnistierea anumitor fapte asimilate corupției protestează, în această seară, în fața Prefecturii din Constanța.
„Constanța cere fără grațiere“, „Vrem justiție, nu grațiere“ , „PSD ciuma roșie“, „DNA să vină să vă ia“ sunt doar câteva dintre scandările preferate ale manifestanților.
O parte dintre protestatari au venit la miting însoțiți de copii. Oamenii nemulțumiți de intenția actualei guvernări cer organizarea unui referendum.
UPDATE – ora 18:28
Cei aproximativ 1.000 de constănțeni strânși în fața Prefecturii au pornit în marș pe principalele artere din municipiu. Traseul descris de organizatorii mitingului este: bulevardul Ferdinand – bulevardul I.C. Brătianu – bulevardul 1 Decembrie 1918 – bulevardul Alexandru Lăpușneanu către Trocadero – Dacia – bulevardul Tomis – Prefectura Constanța.
UPDATE ora 19:20
Marșul manifestanților se îndreaptă spre sediul PSD de pe bulevardul Alexandru Lăpușneanu UPDATE ora 19:30
Cei aproximativ 1000 de protestatari s-au oprit în fața sediului filialei județene a PSD unde scandează împotriva partidului aflat la guvernare și împotriva președintelui formațiunii, Liviu Dragnea.
UPDATE ora 20:45
Manifestanții au revenit, în număr la fel de mare, pe platoul din fața Palatului Administrativ din Constanța. Oamenii contiună să agite pancarte și să își strige nemulțumirile cu privire la măsurile pe care guvernul vrea să le ia în domeniul justiției. „Noi de aici nu plecăm până nu ne câștigăm libertatea noastră“ este lozinca predominantă.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Mircea Banias, președinte ALDE Constanţa, a făcut declarații în exclusivitate pentru Radio Constanța referitoare la grațiere.
„Întotdeauna un asemenea demers impune o urgență. CCR s-a pronunțat, demult, în legătură cu unele aspecte de neconstituționalitate din Codul Penal. Unele au fost corectate de doamna Prună, tot prin OUG, și nimeni nu s-a scandalizat. Cred că există și alte proceduri nu neaparat OUG (…). Ministrul Justiției așteaptă, până luni, punctele de vedere de la diferite organizații profesionale”, a declarant Mircea Banias pentru Radio Constanța.
Președinte ALDE Constanţa a mai declrat pentru Radio Constanța că în funcție de ce va spune ministrul, va avea un punct de vedere, acum este prematur. El a mai spus că a înțeles că grațierea celor cu suspendare va dispărea la fel și pentru actele de corupție.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Ministerul Justiției a anunțat că va organiza, luni, o dezbatere publică privind proiectele de OUG privind grațierea unor pedepse și modificarea Codului penal și de procedură penală.
Astfel, luni, 30 ianuarie, între orele 10.00 — 12.00, la sediul Ministerului Justiției va fi organizată o dezbatere cu privire la proiectul de Ordonanță de urgență a Guvernului pentru modificarea și completarea Codului penal și a Codului de procedură penală și proiectul de Ordonanță de urgență a Guvernului privind grațierea unor pedepse.
Vă reamintim, că proiectul de ordonanță de urgență privind grațierea unor pedepse, pus în dezbatere publică de Ministerul Justiției, prevede că se grațiază în întregime pedepsele cu închisoare de până la 5 ani inclusiv, precum și pedepsele cu amendă aplicate de instanța de judecată. Conform proiectului, de grațiere nu beneficiază recidiviștii și cei care au comis o serie de infracțiuni prevăzute de Codul penal sau de legi speciale, enumerate în proiect.
În ceea ce privește proiectul de ordonanță de urgență privind modificarea și completarea Codului penal și a Codului de procedură penală, acesta prevede, printre altele, că abuzul în serviciu va fi considerat infracțiune doar în cazul producerii unei pagube de peste 200.000 de lei, iar limita maximă a pedepsei se reduce de la 7 la 3 ani de închisoare. La același articol se precizează că acțiunea penală se pune în mișcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate. Proiectul de ordonanță mai prevede și abrogarea articolului 298 din Codul penal, referitor la neglijența în serviciu.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Sindicatul OMNIA: Condamnările unor politicieni și oameni de afaceri nu echivalează cu urgența!
Publicat de ,
25 ianuarie 2017, 19:53
Argumentele prezentate in favoarea gratierii sunt eronate. Condamnarile unor politicieni si oameni de afaceri nu echivaleaza cu urgenta, se arată într-o poziție a Sindicatului OMNIA a lucrătorilor din Administrația Națională a Penitenciarelor.
Iată textul, integral:
In legatura cu afirmatiile Presedintelui Camerei Deputatilor, domnul Liviu Dragnea, referitoare la proiectul ordonantei de urgenta privind gratierea unor pedepse cu inchisoarea, pentru corecta informare a publicului, facem urmatoarele precizari:
Conditiile din penitenciare au fost criticate in mod constant in ultimii 27 de ani, dar pana la incarcerarea unor politicieni si oameni de afaceri importanti au fost ignorate de catre toate partidele politice si de catre toate guvernele, fara exceptii.
Supraaglomerarea ca fenomen este in scadere, iar cifrele demonstreaza ca acest efect este unul consistent. In ultimii 10 ani numarul detinutilor a scazut de la aprox. 48.000 de detinuti la aprox. 27.000 de detinuti. Motiv pentru care apreciem ca, supraaglomerarea va scadea in maxim 4 ani daca planurile existente vor fi finantate si implementate.
Conditiile din penitenciare s-au imbunatatit constant, chiar daca nu in ritmul asteptat, motivul fiind subfinantarea cronica a sistemului penitenciar sub absolut toate guvernarile. In niciun an nu s-a acordat mai mult de 65% din necesarul de finantare. Mai mult, din ambitii personale – ministrul fiind in conflict cu directorul general, in 2016 au fost returnati la bugetul de stat peste 30 de milioane de Euro din bugetul penitenciarelor, echivalentul a 11.000 de locuri de detentie reamenajate sau al unui penitenciar nou.
Rata mortalitatii in penitenciare este de 3,5 la mia de detinuti. Rata mortalitatii in Romania este de 11 la mia de locuitori. Situatia este similara si in privinta sinuciderilor, in contradictie cu afirmatiile unor parti interesate in a prezenta o situatie catastrofala. Informatia este preluata din statistica UE.
40,7% dintre romani au WC-ul in curte. 100% dintre detinuti au acces permanent la grupuri sanitare si apa curenta, chiar daca 19 din cele 44 de penitenciare romanesti sunt supraaglomerate. Lista comparatiilor ar putea continua, dar ar fi nedrept pentru cei care platesc sejurul in penitenciar al infractorilor.
Detinutul Adamescu (un exemplu folosit de catre dl. Dragnea), bolnav inca dinainte de a fi incarcerat, se afla din septembrie 2016 intr-o clinica privata, a fost operat la genunchi de catre medicul pe care si l-a ales, si a decedat intr-o clinica privata. Romanii liberi si platitori de impozite n-au aceasta sansa.
Fostul ministru al justitiei, Raluca Pruna, a inventat o asazisa amenda de 80 de milioane de euro aplicabila de catre CEDO Romaniei. Recent a descoperit acest fals si presedintele Iohannis. Raluca Pruna stim deja ca are neplacutul obicei de a inventa cifre.
In realitate, efectele unei hotarari pilot nu presupun aplicarea unor amenzi. De fapt CEDO inceteaza sa solutioneze cauze de un anume tip (in acest caz referitoare la detentie) pana cand statul membru nu-si rezolva problemele sistemic, pe baza unor recomandari. Un exemplu in acest sens este hotararea pilot pe tema restituirilor.
Constatam cu surprindere ca Guvernul alege sa ignore pozitiile critice, mai mult decat argumnetate, ale institutiilor apolitice din cadrul justitiei (eg. DIICOT, DNA), precum si ale asociatiilor profesionale (eg. AMR) sau neguvernamentale (eg Expert Forum, etc). Nu reluam argumentele prezentate si problemele identificate punctual, acestea fiind deja comunicate public, insa cerem ca argumentele sa fie discutate.
In context, precizam ca din punct de vedere sindical suntem neutri fata de aceasta initiativa a Guvernului. Consideram insa necesar sa reactionam fata de lipsa de transparenta, fundamentarea defectuoasa si elaborarea interesata a proiectului de act normativ susamintit.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Ministerul Public nu vede cu ochi buni modificarea codurilor penale
Publicat de ,
25 ianuarie 2017, 17:39
Ministerul Public a transmis miercuri Consiliului Superior al Magistraturii un punct de vedere critic în legătură cu proiectele de ordonanță de urgență privind grațierea și de modificare a codurilor penale.
Într-un comunicat remis miercuri AGERPRES, Ministerul Public consideră că promovarea celor două proiecte de acte normative nu poate fi realizată în regim de urgență, având în vedere și dimensiunea consecințelor adoptării acestor reglementări, care ar putea avea drept rezultat vulnerabilizarea gravă a instituțiilor statului în fața criminalității.
Totodată, Parchetul apreciază că adoptarea celor două proiecte în forma în care au fost comunicate, precum și în modalitatea în care s-a intenționat a fi adoptate, ar fi de natură să împieteze asupra obiectivelor prioritare ale Ministerului Public, respectiv consolidarea capacității instituționale în lupta împotriva criminalității, în general, și a corupției, conflictului de interese și a evaziunii fiscale, în mod special.
CSM a dat aviz negativ miercuri, cu majoritate de voturi, proiectelor de OUG privind grațierea și modificarea Codurilor penale.
Marți, 24 ianuarie, s-a anunțat pe rețelele de socializare că va avea loc un nou protest în Piața Universității din București, începând cu ora 17.00. protestul vizează proiectele de ordonanţă de urgenţă privind graţierea şi modificarea Codului penal.
„Astăzi expiră termenul de 7 zile de discuții publice pe baza Ordonanței privind Grațierea și Amnistia, ceea ce noi nu am văzut să se întâmple. Drept urmare, ne strângem la Universitate astăzi, 24.01.2017, începând cu ora 17:00 și pornim într-un marș spre Guvern (în cazul în care vom fi destul de numeroși)”, a fost mesajul publicat pe platforma de socializare Facebook.
Vă reamintim că proiectele de ordonanţă de urgenţă referitoare la graţierea şi modificarea Codului penal au fost puse în dezbatere publică pe site-ul Ministerului Justiţiei pe 18 ianuarie.
În acest sens, propunerile, sugestiile şi opiniile legate de aceste acte normative puteau fi exprimate până marţi, 24 ianuarie.
De asemenea, vă reamintim că săptămâna trecută zeci de mii de oameni din toată țara au ieșit în stradă pentru a protesta împotriva grațierii și amnistiei.
Proiectul OUG promovat de Ministerul Justiţiei prevede graţierea integrală a pedepselor de până la cinci ani precum şi jumătate din pedeapsa femeilor gravide, a celor care au în întreţinere copii sub cinci ani, a celor cu vârste de peste 60 de ani, precum şi a celor cu boli incurabile în faze terminale. Aceste prevederi nu se aplică recidiviştilor, nici celor care s-au sustras executării pedepsei şi nici celor care comit infracţiuni după data de 18 ianuarie 2017. Proiectul prevede că OUG intră în vigoare în 18 februarie 2017.
Acest proiect de OUG care modifică prevederi din Codul Penal şi din Codul de Procedură Penală ia în calcul pagubele materiale mai mari de 200.000 de lei în cazul abuzului în serviciu, reducând de la şapte la trei ani de detenţie nivelul maxim al pedepsei şi eliminând sancţiunea cu interdicţia privind ocuparea unei funcţii publice.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
În București și în alte orașe din țară au loc proteste față de proiectele de modificare a Codului penal și grațierea unor pedepse.
La Constanța, la ora 18.30 se aflau în fața Prefecturii au ieșit aproximativ 300 de persoane, pe când la Cluj-Napoca s-au adunat aproximativ 2.000 de manifestanți.
Câteva mii de oameni s-au adunat duminică în Piața Universității din Capitală, pentru a protesta față de modificările care ar putea fi aduse legislației penale.
Protestatarii scandează, printre altele, „PSD — ciuma roșie”, „DNA — să vină să vă ia”, „DNA — nu uita, noi suntem de partea ta”. Aceștia poartă pancarte cu mesaje precum „Referendum pentru toți, să știm dacă suntem hoți”, „Acasă e cald și bine, dar eu strig și pentru tine”.
Manifestanții au pornit în marș către Guvern.
La protestul din Piața Universității s-a prezentat și președintele Klaus Iohannis, unde mii de persoane protestează față de modificările care ar putea fi aduse legislației penale.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Klaus IOHANNIS: Proiectele Guvernului referitoare la GRAȚIERE, făcute cu DEDICAȚIE
Publicat de ,
20 ianuarie 2017, 13:24
Președintele Klaus Iohannis susține că sunt suficiente argumente care să determine Guvernul să retragă proiectele referitoare la grațierea și modificarea Codurilor penale, menționând că acestea sunt „neavenite” și par a fi făcute „cu dedicație”.
„Proiectele de ordonanțe de urgență privind grațierea și modificarea Codurilor penale sunt neavenite, inacceptabile și par a fi făcute cu dedicație, o spun cele mai autorizate voci din Justiție. Parchetul General, DNA, Înalta Curte de Casație și Justiție, DIICOT, asociațiile magistraților și organizații ale societății civile s-au pronunțat ferm împotriva modificării cadrului legislativ referitor la corupție, abuz în serviciu și integritate, în regim de urgență, fără analize obiective și în condiții de totală netransparență. Sunt suficiente argumente care să determine Guvernul să retragă aceste ordonanțe de urgență”, scrie Iohannis, vineri, pe Facebook.
Șeful statului le-a spus miercuri miniștrilor, în deschiderea ședinței de Guvern pe care a prezidat-o, că „sunt doi elefanți în încăpere” — ordonanța de grațiere și ordonanța de modificare a codurilor penale.
„Cunoașteți povestea că este un elefant în încăpere, dar nu se vede. Sunt doi elefanți — ordonanța de grațiere și ordonanța de modificare a codurilor penale. Evident că și despre acestea am discutat cu domnul prim-ministru mai de dimineață, iar domnia sa mi-a spus că discuția avusese loc deja cu anumiți colegi din guvern și că nu vor fi puse pe ordinea de zi suplimentară aceste două chestiuni privind grațierea și modificarea codurilor”, a afirmat Iohannis.
El a precizat că premierul s-a angajat ca aceste două acte normative să nu fie băgate „peste noapte” în nicio ședință de Guvern, fără se da în consultare tuturor entităților prevăzute de lege. „CSM, organizații profesionale, organizații ale judecătorilor și, bineînțeles, opiniei publice”, a susținut președintele.
Ministerul Justiției a finalizat marți elaborarea a două acte normative, unul care vizează grațierea pentru anumite fapte și un altul care ține cont de deciziile CCR în domeniu, a declarat ministrul Florin Iordache, miercuri, după ședința de Guvern prezidată de șeful statului.
„Cele două acte normative vizează grațiere și nu amnistia, grațiere care nu vizează fapte de corupție, fapte grave și care vizează recuperarea prejudiciului, iar cel de-al doilea act normativ vizează hotărârile Curții Constituționale care stabilește pentru anumite fapte să fie mai bine precizate.(…) În momentul în care vom avea avizele de susținere sau de nesusținere, cu modificări sau nu, vom relua discuția și vom intra în Guvern. În acest moment, Ministerul Justiției și-a asumat cele două acte normative „, a declarat Florin Iordache.
Ministrul Justiției a declarat în același context că România trebuie să dea o lege a grațierii de care ar putea beneficia aproximativ 2.500 de persoane, întrucât gradul de încărcare la nivelul penitenciarelor este peste 150%, iar țara noastră se va afla în luna mai sub imperiul unei decizii CEDO datorită faptului că în cele 40 de penitenciare și locuri de deținere, există hotărâri de condamnare a României pentru relele tratamente și pentru condițiile inumane.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
DIICOT dezaprobă proiectul de ordonanță privind GRAȚIEREA
Publicat de ,
19 ianuarie 2017, 17:04
Biroul de informare şi Relaţii Publice din cadrul Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizat şi Terorism este împuternicit să aducă la cunoştinţa opiniei publice următoarele:
CU PRIVIRE LA PROIECTUL DE ORDONANTA DE URGENTA A GUVERNULUI PRIVIND GRATIEREA UNOR PEDEPSE
– Observând prevederile Legii nr. 546/2002 republicată, privind grațierea și procedura acordării grațierii si în special ale articolului 2 și ale art.15 alin.1 si 2 din lege;
– Văzând argumentele invocate în Nota de fundamentare și anume suprapopularea sistemului penitenciar si riscul consecințelor care ar decurge din nerezolvarea problemei suprapopulării în sistemul penitenciar prin emiterea unei decizii pilot a CEDO;
– in considerarea atribuțiilor DIICOT stabilite prin art.2 lit. f din OUG 78/2016 si anume ”studierea cauzelor care generează săvârșirea infracțiunilor de criminalitate organizată, trafic de droguri, criminalitate informatică şi terorism ori a altor infracțiuni date în competenta direcției și a condițiilor care le favorizează, elaborarea propunerilor în vederea eliminării acestora, precum şi pentru perfecționarea legislației penale în acest domeniu”
1. Apreciem ca insuficiente elementele puse la dispoziție de Ministerul de Justiție pentru a evalua impactul grațierii în sfera infracționalității, dar semnalăm riscul că aceasta poate reprezenta o condiție favorizantă a fenomenului infracțional specific din aria de competenta a DIICOT.
2. Apreciem că măsura inițiată de Ministerul Justiției, așa cum a fost explicată în Nota de fundamentare, nu este întemeiată pe o analiză statistică a numărului de persoane încarcerate în sistemul penitenciar , defalcată pe categorii de infracțiuni, astfel încât să poată fi apreciat cu rigurozitate numărul de persoane care vor fi eliberate în consecința grațierii pentru fiecare categorie de infracțiuni vizate de ordonanța de urgență si măsura în care o atare abordare va rezolva problema definită în nota de fundamentare.
3. Includerea în efectele actului de grațiere colectivă a pedepselor, altele decât cele cu executare în regim de detenție nu este justificată în considerarea argumentelor expuse in Nota de fundamentare.
4. Proiectul OUG supus opiniei noastre este de natură a contraria corpul procurorilor DIICOT prin efectele sale care vin în contradicție vădită cu elementele de politică penală care au fundamentat acțiunea organelor de aplicare a legii in ultimii ani. Astfel de elemente se regăsesc în toate strategiile naționale în materie, adoptate prin acte normative in vigoare, caracterizate prin imperativul eficientei luptei împotriva corupției, a evaziunii fiscale, a criminalității organizate și a altor infracțiuni grave.
5. In măsura în care liniile directoare ale politicilor penale ale statului se modifica, considerăm absolut necesar ca eventualele modificările să fie ilustrate în acte normative coerente, de natură sa clarifice direcțiile de acțiune strategică la nivelul organelor de aplicare a legii.
6. In condițiile în care art.73 din Constituția României, precum și art.2 din Legea nr.546/2002 statuează că acordarea amnistiei sau a grațierii colective se reglementează prin lege organică și văzând argumentele expuse în Nota de Fundamentare , apreciem că, și în considerarea celor expuse mai sus, urgenta adoptării actului de clemență nu este echilibrat justificată.
CU PRIVIRE LA PROIECTUL DE OUG PRIVIND MODIFICAREA ȘI COMPLETAREA CODULUI PENAL SI A CODULUI DE PROCEDURĂ PENALĂ:
DIICOT a inițiat o consultare largă a procurorilor din structura centrală si teritorială pentru o evaluare cat mai riguroasa ante factum a posibilelor efecte ale proiectului supus dezbaterilor.
În perioada imediat următoare rezultatele acestei consultări vor fi centralizate si înaintate Ministerului Justiției pentru a răspunde solicitării formulate în acest sens.
La o prima examinare a proiectului, văzând interesul opiniei publice în legătură cu acest subiect înțelegem să facem publice o parte a concluziilor preliminare ale analizei proiectului în dezbatere.
1. ABUZUL IN SERVICIU – în referire la art.297 Cod penal
Se observă o înjumătățire a limitelor de pedeapsă și condiționarea existenței faptei de crearea unei ”pagube” mai mari de 200.000 de lei. Conform Notei de fundamentare temeiul modificării art. 297 s-ar regăsi în decizia CCR.
Studiind însă textul deciziei, se observă că ceea ce au criticat judecătorii CCR este doar lipsa de predictibilitate referitoare la nivelul legislației încălcate de presupusul făptuitor, fără a face în acest context vreo legătură cu un anume cuantum, ținând cont de faptul că infracțiunea de abuz în serviciu nu este una eminamente legată de o pagubă, ca furtul sau înșelăciunea.
Valorile sociale apărate de art. 297 și următoarele din Codul penal sunt cele referitoare la relațiile de serviciu, iar nu cele referitoare la patrimoniul unei persoane.
A condiționa însăși existența unei infracțiuni de o pagubă (nu folos, nu prejudiciu, nu produs infracțional, nu interese legale vătămate) este, în opinia noastră, o eroare legislativă prin ea însăși.
Cât privește alin. 3, nou introdus prin propunerea legislativă, este de menționat că în referire la cazul unei persoane juridice de drept public plângerea prealabilă ar trebui formulată de reprezentantul legal al acesteia, cel mai probabil autorul abuzului în serviciu, dat fiind faptul că, în general, abuzul e generat de o persoană cu autoritate de decizie sau cu funcție de conducere sau control.
Nu în ultimă instanță, textul astfel cum este redactat limitează sfera de aplicabilitate a infracțiunii de abuz în serviciu, dezincriminând practic acte materiale care deși întrunesc elementele constitutive ale infracțiuni nu realizează condiția producerii pagubei de 200.000 lei.
Observăm că nu există în nota de fundamentare o referire la un studiu de impact, care să arate numărul faptelor pentru care în prezent se efectuează cercetări, numărul cauzelor care se află pe rolul instanțelor ori în raport de care au fost pronunțate condamnări pentru infracțiunea de abuz în serviciu prevăzută de Codul penal iar ”paguba” este de sub 200.000 lei, având în vedere că o atare nouă reglementare va intra sub incidența dispozițiilor art.4 sau art.5 din Codul penal referitoare la aplicarea legii mai favorabile sau a legii penale de dezincriminare.
Se observă că în noua reglementare a fost înlăturată pedeapsa complementară, fără a se da o explicație cu privire la această abordare legislativă.
2. NEGLIJENTA IN SERVICIU – în referire la art. 298 Cod penal
Consideram că abrogarea acestei infracțiuni ar lasă neacoperită sfera actelor materiale asemănătoare celor incriminate la art. 297 Cod penal, dar săvârșite cu forma de vinovăție a culpei.
De asemenea, nu s-a realizat un studiu de impact referitor la numărul cauzelor aflate pe rolul parchetelor sau instanțelor având ca obiect infracțiunea prevăzută la art.298 Cod penal, ori numărul condamnărilor, având în vedere că o atare nouă reglementare va intra sub incidența dispozițiilor art.4 sau art.5 din Codul penal referitoare la aplicarea legii mai favorabile sau a legii penale de dezincriminare.
3. CONFLICTUL DE INTERESE – în referire la art.301 alin. (1) Cod penal
Se observă că modificarea textului nu este menită să pună textul în acord cu dispozițiile deciziei CCR, ci restrânge în mod nejustificat sfera de aplicabilitate a acestuia.
Constatăm că judecătorii Curții atrag atenția doar asupra faptului că, prin modificarea Codului civil, contractele comerciale sunt considerate contracte civile, astfel încât termenul a devenit atât de larg, încât nu mai este predictibil.
Așadar, sintagma ”contracte comerciale” putea fi înlăturată sau explicitată, cu păstrarea celorlalte dispoziții normative.
4. DENUNTUL – în referire la art. 290 alin.(3) din Codul de procedură penală
Alineatul 3 este nou introdus fără a fi explicată în concret în Nota de fundamentare rațiunea pentru care se dorește introducerea acestui alineat, celeritatea soluționării unor cauze neputând fi primită ca explicație suficientă.
În plus, efectul introducerii acestui alineat în Codul de procedură penală are efecte în dreptul substanțial, context în care o atare reglementare trebuia operată, dacă era considerată necesară, în legătură cu infracțiunile la care sunt prevăzute cauze de impunitate, de exemplu art.290 Cod penal, art.292 Cod penal.
Astfel cum este prezentat termenul de 6 luni pare a fi un termen peremptoriu, introdus fiind în Codul de procedură penală.
În general opțiunea legiuitorului cu referire la introducerea unor astfel de termene apare drept sancțiune și se referă la neexercitarea unor drepturi de către o parte în proces, nerespectarea termenului ducând la decăderea din drept.
Or, opțiunea de a depune un denunț nu este în mod necesar un drept procedural al unei părți, care neexercitat să conducă la decădere din acest drept, ci mai degrabă o facultate.
Învederăm faptul că instituția denunțului, mod de sesizare al organelor de urmărire penală, este un act procedural derivat dintr-o obligație de diligență, morală, cetățenească de care poate uza sau nu orice persoană fizică sau juridică care a luat la cunoștință despre comiterea unei fapte, alta decât faptele pentru care există o obligație legală de a denunța sau înștiința autoritățile sau organele de urmărire penală.
Menționăm astfel prevederile art. 266, art.267 și art.410 din Codul penal care pedepsesc în condiții strict prevăzute conduita pasivă a persoanei care luând la cunoștință despre anumite fapte alege să nu înștiințeze autoritățile ori organele de urmărire penală.
Dintr-o altă perspectivă, în dosarele de competența DIICOT, modul de sesizare în forma denunțului poartă și asupra dreptului inculpatului de a-și crea o situație juridică mai favorabilă, situație pe care, fără amenințarea iminentă a unei condamnări grave, persoana cercetată nu ar crea-o, dat fiind faptul că, în general, persoanele care fac obiectul denunțului sunt, de cele mai multe ori, ceilalți participanți la săvârșirea infracțiunii. Cei mai mulți dintre denunțători sunt complici sau coautori la faptele comise de persoanele denunțate si câtă vreme infracțiunea se săvârșește în condiții de avantaj pentru ele, nu au niciun interes să facă denunț.
Atât timp cât urmărirea penala se efectuează până la împlinirea termenului de prescripție a răspunderii penale, nu există nici un motiv pentru care instituția denunțului trebuie limitată la un interval de timp de la data săvârșirii faptei.
Termenul de 6 luni care ar fi impus prin prezenta modificare ar crea o cauză de impunitate pentru prezumtivul făptuitor și ar reduce, de fapt, termenul de prescripție al răspunderii penale în cazul acestor infracțiuni. Celeritatea soluționării cauzei, invocată în Nota de fundamentare a proiectului OUG, nu este prin ea însăși un scop în sine, atâta vreme cât principiile aflării adevărului și al tragerii la răspundere penală a tuturor persoanelor vinovate de săvârșirea de infracțiuni în interiorul termenului de împlinire a prescripției răspunderii penale trebuie să primeze, fiind un deziderat social al oricărui stat democratic.
In reglementarea actuală, denunțul, s-a dovedit fără echivoc un instrument eficient al luptei împotriva criminalității organizate si a corupției prin căruia organele de aplicare a legii descoperă săvârșirea unor infracțiuni care in mare măsura ar rămâne altfel nedevoalate.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Proiectul OUG promovat de Ministerul Justiţiei prevede graţierea integrală a pedepselor de până la 5 ani precum şi jumătate din pedeapsa femeilor gravide, a celor care au în întreţinere copii sub cinci ani, a celor cu vârste de peste 60 de ani, precum şi a celor cu boli incurabile în faze terminale.
Prevederile nu se aplică recidiviştilor, nici celor care s-au sustras executării pedepsei şi nici celor care comit infracţiuni după data de 18 ianuarie 2017. Proiectul prevede că OUG intră în vigoare în 18 februarie 2017.
Nu beneficiază de prevederile acesteia cei care au comis infracţiuni contra siguranţei statului, infracţiuni de omor, vătămare corporală gravă, lipsire de libertate, violare de domiciliu, şantaj, viol, acte de pedofilie, corupţie sexuală, incest, furt şi tâlhărie, ultraj, tortură, acte de represiune nedreaptă, evadare, neîndeplinirea îndatoririlor de serviciu sau îndeplinirea defectuoasă, falsificarea de monedă, luare şi dare de mită, trafic de influenţă, nerespectarea dispoziţiilor privind importul de deşeuri şi reziduuri, rele tratamente aplicate minorului, trafic de stupefiante, falsificarea de alimente, proxenetism, sclavie, trafic de persoane, trafic de minori, pornografie infantilă, fraudele comise prin sistem informatic şi de plată electronic, divulgarea informaţiilor secrete de stat, cercetarea abuzivă.
Proiectul a fost pus în dezbatere publică pe site-ul Ministerului Justiţiei.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Ministerul Justiţiei a elaborat două acte normative, care au fost finalizate marţi, unul dintre ele vizând graţierea, nu şi aministia, a anunţat ministrul Justiţiei, Florin Iordache, la finalul şedinţei de Guvern prezidate de preşedintele Iohannis.
Ministrul Justiţiei a precizat că unul dintre actele normative vizează graţierea, nu şi amnistia, nefiind incluse şi faptele de corupţie şi faptele grave.
Al doilea act normativ vizează „hotărârile Curţii Constituţionale privind anumite fapte care trebuie să fie mai bine precizate”.
Iordache a declarat că cele două acte normative au fost finalizate marţi şi au fost trimise spre consultare CSM şi celorlalte instituţii abilitate, iar în cursul acestei zile vor fi puse în dezbatere publică.
„Au fost transmise tuturor celor interesaţi. Când vom avea toate avizele vom discuta în guvern. Acestea sunt cele două acte pe care începand de astăzi le puteti vedea în dezbatere publică”, a mai afirmat ministrul Justiţiei.
Premierul Sorin Grindeanu a precizat, la rândul său, că în proiectele promovate de Ministerul Justiţiei abuzul în serviciu şi conflictul de interese nu se dezincriminează, ”dar se clarifică aceste lucruri în concordanţă cu deciziile Curţii Constituţionale”.
”Nu se dezincriminează abuzul în serviciu, conflictul de interese, dar se clarifică aceste lucruri din punctul de vedere al Ministerului Justiţiei în concordanţă cu deciziile Curţii Constituţionale. Orice decizie a CCR este obligatorie, nu ne putem face că nu avem”, a afirmat premierul.
El a spus că această clarificare pe care Ministerul Justiţiei o face acum şi o transmite spre dezbatere publică este viziunea MJ.
”Dar nu se dezincriminează, nici în propunerile venite azi dimineaţă”, a subliniat premierul.
Întrebat dacă se modifică definiţia abuzului în serviciu, ministrul Justiţiei, Florin Iordache, a spus că aceasta se modifică ”în concordanţă cu decizia CCR”.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...
Deţinuţii din 8 penitenciare din ţară, printre care şi cele de la Poarta Albă şi Tulcea, au continuat miercuri protestele faţă de condiţiile de detenţie.
Un grup de deţinuţi din Penitenciarul Tulcea protestează şi la această oră (14.30), ne-a declarat Ionuţ Rotaru, purtator de cuvânt penitenciarului:
”La penitenciarul Tulcea un grup de persoane private de libertate își manifestă nemulțumirile față de condițiile de cazare, față de supraaglomerarea din penitenciar. Nu avem deținuți care au intrat în refuz de hrană. MAsa a fost servită, deținuții și-au ridicat alimentele. Protestul este pașnic și doar în situația în care conflictul va escalada se va interveni conform procedurilor. În acest moment, situația este sub control. Colegii din sectorul Operativ sunt pregătiți”.
Deținuții acuză aglomerația deși, la Penitenciarul din Tulcea, gradul de ocupare maximă nixci nu a fost atins. Inclusiv cu secţia exterioară Chilia Veche, capacitatea închisorii este de 1.200 de deţinuţi, iar în momentul acesta sunt în jur de 1.000 de persoane încarcerate.
La Poarta Albă, în Constanâța, mişcarea de protest pare să se stingă.
Doar 4 deţinuţi continuă să refuze masa, din cei 200 care protestau marți, ne-a declarat purtătorul de cuvânt al Peniteciarului de Maximă Ssiguranţă Poarta Albă, Gabi Botezan:
”În cursul zilei de marți, aproximativ 200 de persoane private de libertate au refuzat hrana, manifestând împotriva condițiilor de detenție. Miercuri dimineață mai erau în refuz de hrană doar 50 de persoane, iar, în prezent, mai sunt doar 4 persoane care refuză hrana în continuare. Protestul s-a desfășurat în mod pașnic, fără a se înregistra acte de violență sau distrugeri de bunuri.
Deţinuţii cer condiţii mai bune în arest, micşorarea cuantumului pedepsei cu închisoarea şi termenele stabilite de comisia pentru liberare condiţionată
Avocatul Poporului, Victor Ciorbea, a anunţat că s-a sesizat din oficiu şi efectuează o anchetă cu privire la recentele incidente.
Unii comentatori consideră că protestele suntm orchestrate, pentru a forța demisia ministrului Justiției, Raluca Prună. Aceasta declarase, recent, că grațierea ar putea fi o soluție pentru aglomerația din penitenciare.
Pe de altă parte, tot ministrul Raluca Prună a inițiat unele modificări legislative care au închis portițele prin care unii deținuți ieșeau mai devreme de după gratii și, se presupune, în unele cazuri, în mod incorect.
Este vorba despre celebrele lucrări științifice realizate de scriitorii-pușcăriași. Printre aceștia Gigi Becali, George Copos și alții, ale căror lucrări se presupune că au fost scrise, de fapt, de alte persoane, sau au fost plagiate.
De altfel, IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, a fost audiat, zilele acestea, la DNA, în calitate de martor, în cadrul cercetărilor privind una dintre lucrările lui Becali.
Mașina implicată în accidentul de pe A2, în zona orașului Cernavodă, era condusă de un șofer de 70 de ani. Bărbatul ar fi pierdut controlul direcției de mers
Astăzi, în jurul orei 14.00, polițiști din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră au fost sesizați cu privire la producerea unui accident...