Ascultă Radio România Constanța Live

Gala Tânărului Actor HOP

Reacții după Gala HOP: Interviu cu directorul artistic Miklos Bacs

Reacții după Gala HOP: Interviu cu directorul artistic Miklos Bacs

Publicat de , 10 septembrie 2016, 16:40

Profesorul și actorul Miklos Bacs vorbește, într-un interviu acordat AGERPRES, despre plusurile și minusurile primei ediții a Galei Tânărului Actor – HOP pe care a condus-o în calitate de director artistic.

El povestește că la ediția din acest an și-a dorit să-i determine pe tinerii actori să fie preocupați de profesionalizare și să pună pe planul secund obținerea din această participare a unor premii sau a unui job.

Miklos Bacs spune că unul dintre regretele sale este că nu a reușit să faciliteze o întrevedere între tinerii actori și numele mari din regia teatrului românesc, dar își propune să reușească acest lucru anul viitor.

AGERPRES: Domnule Miklos Bacs, ne aflăm la finalul primei ediții a Galei HOP pe care ați condus-o. Din punctul dumneavoastră de vedere, cum a ieșit această gală față de ce v-ați propus?

Miklos Bacs: Cu plusuri și minusuri, evident. În ceea ce privește plusurile, cred că am reușit să implementez direcția pe care mi-aș dori-o în următorii trei ani și care să aibă ca punct central profesionalismul. Deci, este o schimbare care pune accentul de pe partea spectaculoasă a galei pe partea profesională. Asta presupune și un mare risc, pentru că partea de laborator a meseriei noastre este mai puțin cunoscută de spectatori iar cei care au venit până acum la acest eveniment erau obișnuiți să vadă niște momente de spectacol.

Simt că, cel puțin, acest lucru s-a pornit, că ne-a oferit acum o imagine reală a tinerei generații de actori, de unde se poate începe o discuție, din toate punctele de vedere, iar pentru ei a însemnat o focalizare pe problemele lor actoricești, mai degrabă, decât pe cele sociale. Credința mea este că momentul când profesional ajungi să faci performanță, tot restul problemelor, inclusiv cea socială, se rezolvă. Acesta ar fi plusul.

AGERPRES: Partea negativă?

Miklos Bacs: Am încercat să construiesc un program foarte încărcat, în care cred și acum, și care la un moment dat devine obositor pentru ei. Asta câteodată și-a pus amprenta pe activitatea lor din cadrul celor două secțiuni. Aceasta arată încă o dată că suntem departe de ceea ce s-ar numi un profesionalism și un training continuu. E normal ca în momentul în care nu ai această pregătire fizică și psihică, ce necesită un efort imens, să apară hopuri, să faci febră musculară, să-i spunem așa. Asta a fost, în opinia mea, partea negativă.

Ar mai fi, totuși, un mare minus. De fapt, ar fi primul dintre minusuri, și anume că împotriva credinței mele și dorinței mele de a facilita o întrevedere între ei și numele mari din regia teatrului românesc, din păcate acest deziderat nu l-am putut îndeplini în totalitate. Asta a fost și din cauza perioadei în care se desfășoară gala. Este deja o perioadă de începere a activității în noua stagiune. Toți regizorii de teatru și film pe care i-am contactat au deja proiecte în derulare și efectiv timpul nu le-a permis să vină la Costinești. Asta, poate, ne dă de gândit pentru anul viitor să încercăm să facilităm totuși această întâlnire, pe care eu o consider vitală pentru ei. În fond, primul contact care ne profesionalizează pe noi ca actori este contactul cu regizorul, iar acești mari regizori, după cum știm, nu predau la școli. Deci, nu există nicăieri o platformă unde experiența lor, profesionalismul lor, laboratorul lor intern să poată fi dat mai departe tinerei generații. De aceea consider că această întâlnire dintre tinerii actori și regizorii consacrați ar fi foarte benefică.

Tot la minusuri, dar este unul de care știam de la bun început, aș considera și faptul că, dacă păstrăm atâtea scopuri pentru gală: vizibilitatea, profesionalizarea, concursul, inclusiv un spectacol de final, atunci această perioadă de trei zile de preselecție și patru de gală este evident insuficient. Eu consider că ar trebui introdusă o perioadă de atelier între proba de preselecție și gala în sine.

AGERPRES: Pentru că sunt convins că la dumneavoastră vin primele reacții atât din partea concurenților, cât și din cea a invitaților, a spectatorilor avizați, ați primit până acum vreun feedback?

Miklos Bacs: Trebuie să recunosc că încă nu am primit niciun fel de feedback, dar nici eu nu prea am avut timp să culeg informațiile. Se pot, însă, simți în atmosferă unele lucruri și atmosfera nu mi se pare una foarte veselă, dar mi se pare intensă și care te pune pe gânduri. Scopul meu acesta a și fost. Ca să poți să faci performanță, trebuie să fii profesionist.

AGERPRES: Ediția din acest an a Galei HOP a venit cu mai multe noutăți…

Miklos Bacs: Pe partea de organizare am reușit să introducem foarte multe elemente noi care profesionalizează puțin gala și care o prezintă într-o altă imagine, cum ar fi o sală de teatru nouă — care, în opinia mea, era absolut necesară, spațiul în care se desfășura până acum gala fiind total neadecvat scopului de a face atelier, de a face laborator teatral—, am reușit să facem un site al Galei HOP care ne-a oferit alte posibilități, crescând, în primul rând, imens vizibilitatea galei și, automat, vizibilitatea concurenților. Acest site va fi nu numai o arhivare a edițiilor galelor HOP, dar va aduna și informațiile într-un singur punct și poate să devină și o „armă” de a le face publicitate tinerilor colegi. De asemenea, am creat și un mic proiect care se intitulează „Agenția HOP”, în care se pot regăsi toate mapele profesionale ale celor care au participat la gală, cu imaginile concurenților, cu voice demo-uri, absolut orice ar fi necesar pentru un casting, care se poate face oricând de acum încolo.

O altă inovație a fost revista „Thespis” prin care am încercat o apropiere între tinerii teatrologi și actori, pentru că este evident că, dacă vrem să mutăm lucrurile înainte, avem nevoie și de ochiul teoretic al celui din afară și de practician. Sincer cred că avem nevoie de critică performantă și profesionistă exact așa cum și actorul, la rândul lui, trebuie să fie profesionist și să facă performanță.

Al treilea lucru pe care am reușit să-l facem este transmisiunea în direct, prin livestream, prin care am încercat să oferim o deschidere pe care spațiul actual ne-o permite. Acestea ar fi plusurile pe partea de organizare.

AGERPRES: Următoarea întrebare aș vrea să o adresez profesorului Miklos Bacs. Cum vi s-a părut că s-au prezentat concurenții selectați în finala galei din acest an? Mulți au venit direct din școală.

Miklos Bacs: Exact, din școală și cu ideea că preselecția este de fapt numai o sortare a abilităților, talentului, harului lor și că, de fapt, produsul pe care-l prezintă la preselecție este un work in progress care se va definitiva și se va închega în perioada dintre preselecție și gală. Asta, eu, personal, mi-aș dori să fie puțin altfel, având în vedere că este o gală de actori profesioniști, nu una de studenți.

Au fost, de asemenea, foarte mulți tineri care, spre disperarea mea, deși harul și talentul lor îi recomanda pentru gală, nu au putut să treacă de preselecții. Ei trebuie să înțeleagă că ceea ce fac este totuși o profesie, o meserie, în care harul, intuiția și spontaneitatea sunt foarte importante. Dar, totodată, trebuie să înțeleagă că nu putem trăi numai din acest har, pentru că el este nesigur. Câteodată apare, ca și inspirația, altă dată nu apare, iar tu fiind profesionist trebuie să produci unele opere de artă — îndrăznesc să spun asta — la oră fixă. Nu îți poți permite luxul așteptării unei inspirații. Deci, partea de metodă a meseriei de actor, esența meseriei de actor, despre ce este vorba în actorie, este foarte importantă și asta este pentru ei, din păcate, puțin în ceață. Scopul meu pentru următorii trei ani este să lucrez cu tinerii la partea de metodologie, de structură, de tehnică, de cunoaștere a meseriei, lucruri unde se pot face foarte multe schimbări.

AGERPRES: Tema ediției din acest an a galei a fost „Ne-bun pentru această lume”, un omagiu adus lui William Shakespeare. Au știut concurenții să răspundă acestei teme?

Miklos Bacs: Recunosc că în momentul în care am ales tema galei am folosit această aniversare a lui William Shakespeare mai mult ca un pretext, decât ca o realitate. Așa cum spuneam, eu încerc să trec atenția pe metodologie-profesionalism. Asta înseamnă că de fapt nu este vorba neapărat de o adâncire a operei shakespeariene, ceea ce ar fi trebuit, dar este foarte dificil pentru oricine. Prin valoarea sa, el devine o ustensilă și un fond de lucru de neprețuit pe care tu, în schimb, trebuie să-ți practici meseria. De asta spuneam că l-am folosit mai mult ca un pretext. Dar sunt convins că și el ar fi acceptat această idee, el însuși fiind actor.

În gală, eu am încercat să trec puțin atenția pe proces, și nu pe lucrul finit, încercând să folosesc festivalul ca o platformă, ca un context, ca un loc în care să putem discuta problemele actoricești. Nu trebuie să uităm că este singurul festival de acest gen, aș îndrăzni să spun, chiar și din Europa. Nu prea mai sunt festivaluri care să-ți permită să fii focalizat pe problematica meseriei tale de actor și cred că asta este o mare oportunitate pe care n-ar trebui să o scăpăm.

AGERPRES: Putem considera aceste trei zile de concurs o imagine clară a tinerei generații de actori? Îi putem lua pe cei 29 de participanți ca pe un reper sau ne putem gândi că în numărul mare de absolvenți din fiecare an pot exista foarte mulți tineri talentați, dar care nu sunt atrași de ideea de a participa la un asemenea concurs?

Miklos Bacs: Așa este. Cred că în momentul în care avem acest deziderat de performanță și concursul devine în sine o posibilitate de a te dezvolta, de a-ți pune întrebări vizavi de meserie, poate o să devină mai atractiv. Sau dimpotrivă, poate că o să fugim și mai tare de el fiindcă ne este frică să ne uităm în oglindă și să recunoaștem câteodată lipsa noastră de profesionalism.

Cred că un adevărat profesionist are nevoie de aceste perioade și de aceste spații în care să se poată duce spre a-și discuta problemele și mi-aș dori ca Gala HOP să devină acest lucru. Atunci poate că nu va mai fi atât de important faptul că mă duc la gală ca să iau un job, ceea ce este câteodată ușor nerealist, ci mă duc la gală pentru că eu doresc să fac un pas înainte spre performanță. Eu aș muta puțin atenția pe profesionalizare și atunci nu ar conta dacă cei care vin au sau nu au un job, dacă sunt în plenitudinea carierei și au foarte multe contracte sau nu, ci te interesează doar propria ta meserie.

Acum, în formula pe care am imaginat-o, avem ambele direcții — avem latura spectaculară prin momentul individual, care realmente vorbește despre lucrare, despre un lucru finit, și avem latura cealaltă, de laborator, de căutări, care nu vorbește despre obiect, ci vorbește despre un anumit proces și despre întrebările pe care ar trebui, în mod firesc, un actor să și le pună. Întrebări concrete, nu povești aburitoare, la care ne pricepem cu toții ca actori, evident.

AGERPRES: Este această gală o trambulină pentru tineri actori?

Miklos Bacs: Evident. În momentul în care devine un spațiu al valorii și al profesionalismului, evident piața se va întoarce spre ei. În opinia mea, nu piața va hotărî valoarea, ci invers, valoarea va atrage piața. Piața se orientează totdeauna spre un câștig, totdeauna spre o performanță, pentru că știe că din această performanță poate să câștige. Deci, punctul de schimbare nu poate să fie să aștepți să vină domnii directori și piața spre tine, ci, dimpotrivă, întâi trebuie să te focalizezi pe tine, să începi să produci o valoare și în secunda următoare, sunt convins, că vor veni șanse și, de ce nu, o deschidere internațională sau o deschidere spre film. Dar pentru asta este nevoie de un efort susținut și de ajustări structurale ale galei pentru că la dimensiunile ei de acum nu permit toate acestea.

AGERPRES: Cu siguranță pentru anul viitor vor exista și alte schimbări. Acum, la cald, ce modificări vă gândiți să aduceți pentru ediția viitoare, având în vedere că la anul va fi și o ediție aniversară, a XX-a?

Miklos Bacs: În primul rând, acest atelier de o săptămână care va avea loc între preselecție și gala propriu-zisă și care se va desfășura undeva într-o locație retrasă. La acest atelier vor participa numai cei care au fost selectați alături de mentorul galei respective. Acesta nu ar trebui să fiu eu, ar fi foarte bine să găsim și să câștigăm personalități mari care să își asume la fiecare ediție misiunea de mentor. Eu am deja niște planuri, dar evident că ele trebuie să se și concretizeze. Structura nu cred că ar mai trebui modificată, trebuie găsită poate o mutare a perioadei prin care să înlesnim accesul colegilor care lucrează la momentul actual. Desigur vor mai fi și mici modificări în interiorul structurii, dar cred că acum, ca idee, pentru un mandat de trei ani, lucrurile sunt trasate. Trebuie să fim și puțin realiști, nu toate lucrurile se pot face, dar dacă sămânța este plantată, dacă există un imbold și este perceput ca atare, atunci sunt șanse ca lucrurile să se împlinească așa cum mi-am propus eu.

Sursa – AGERPRES

CONSTANȚA: A doua ediție a proiectului „Datina VIE: Viziuni, Identități, Eco-tradiții”
Cultură luni, 8 iunie 2026, 09:35

CONSTANȚA: A doua ediție a proiectului „Datina VIE: Viziuni, Identități, Eco-tradiții”

Centrul Cultural Județean „Teodor T. Burada”, cu sprijinul Consiliului Județean Constanța, organizează, în perioada 8-10 iunie 2026, cea...

CONSTANȚA: A doua ediție a proiectului „Datina VIE: Viziuni, Identități, Eco-tradiții”
Piesa de patrimoniu | Vas din granit cu inscripții creștine, datat în secolele V-VI d. Hr, descoperit la Constanța în anul 2013
Cultură duminică, 7 iunie 2026, 08:56

Piesa de patrimoniu | Vas din granit cu inscripții creștine, datat în secolele V-VI d. Hr, descoperit la Constanța în anul 2013

Piesa de Patrimoniu aleasă pentru astăzi este foarte specială pentru că ea ne amintește de începuturile creștinismului în Dobrogea. Este...

Piesa de patrimoniu | Vas din granit cu inscripții creștine, datat în secolele V-VI d. Hr, descoperit la Constanța în anul 2013
UDTR a marcat un deceniu de la instituirea zilei de 5 iunie drept Ziua Limbii Turce
Cultură vineri, 5 iunie 2026, 20:36

UDTR a marcat un deceniu de la instituirea zilei de 5 iunie drept Ziua Limbii Turce

Uniunea Democrată Turcă din România a marcat un deceniu de la instituirea zilei de 5 iunie drept Ziua Limbii Turce printr-un spectacol aniversar...

UDTR a marcat un deceniu de la instituirea zilei de 5 iunie drept Ziua Limbii Turce
Expoziția „Sărbătoare” deschide seria evenimentelor culturale la Sinagoga Mare din Constanța după reinaugurare
Cultură vineri, 5 iunie 2026, 08:58

Expoziția „Sărbătoare” deschide seria evenimentelor culturale la Sinagoga Mare din Constanța după reinaugurare

Sinagoga Mare din Constanța găzduiește, vineri, 5 iunie 2026, de la ora 15.00, vernisajul expoziției de pictură și grafică „Sărbătoare”,...

Expoziția „Sărbătoare” deschide seria evenimentelor culturale la Sinagoga Mare din Constanța după reinaugurare
Cultură joi, 4 iunie 2026, 17:46

Cannes-ul ajunge la CONSTANȚA: Avanpremieră de gală cu noul film al lui Cristian Mungiu

Centrul Cultural Județean „Teodor T. Burada” dă o lovitură de imagine pe piața cinematografică din România și aduce la Constanța, în...

Cannes-ul ajunge la CONSTANȚA: Avanpremieră de gală cu noul film al lui Cristian Mungiu
Cultură joi, 4 iunie 2026, 07:51

Spectacolul de cabaret „Cazino Mon Amour”, în premieră la Cazinoul din Constanţa

Începând cu 4 iunie și până pe 6 septembrie, în fiecare weekend, în zilele de joi și vineri, emblematicul Cazino din Constanța devine...

Spectacolul de cabaret „Cazino Mon Amour”, în premieră la Cazinoul din Constanţa
Cultură miercuri, 3 iunie 2026, 09:58

AUDIO | Artefactele descoperite în timpul cercetării Edificiului Roman cu Mozaic, reunite în expoziție de specialiștii MINAC

Pasionații de istorie și arheologie sunt invitați să vină la țărmul mării și să descopere expoziția de bază a Edificiului Roman cu Mozaic...

AUDIO | Artefactele descoperite în timpul cercetării Edificiului Roman cu Mozaic, reunite în expoziție de specialiștii MINAC
Cultură miercuri, 3 iunie 2026, 09:30

Păpușile vintage cu chip de înger din colecția istoricului Lavinia Dumitrașcu pot fi admirate la Biblioteca Județeană Constanța în acest început de vară

Zeci de păpuși din porțelan, cu chipuri delicate și rochițe prețioase, ce amintesc de vremurile pline de farmec ale străbunicilor noștri, pot...

Păpușile vintage cu chip de înger din colecția istoricului Lavinia Dumitrașcu pot fi admirate la Biblioteca Județeană Constanța în acest început de vară

Video: HOP-ul tinerilor actori, la COSTINEȘTI!

Video: HOP-ul tinerilor actori, la COSTINEȘTI!

Publicat de , 31 august 2016, 19:35

Pentru al doilea an consecutiv, publicul se poate implica activ şi îi poate sprijini pe tinerii actori finalişti la Gala HOP. Îi poate ajuta să crească, le poate confirma profesionalismul şi implicarea şi reacţia faţă de această lume „bună”, spun organizatorii. Aceasta este tema celei de-a 19-a ediţii a Galei HOP: NE-BUN PENTRU ACEASTĂ LUME!

Nebunia – ca şansă de a spune adevărul, ca element subversiv, ca formă de revoltă, ca existenţă în afara normei, ca rol asumat, ca formă de supravieţuire.

GALA TÂNĂRULUI ACTOR – HOP, program permanent al UNITER şi singular în peisajul festivalier autohton, este un concurs care are ca scop promovarea şi lansarea tinerilor absolvenţi din învăţământul superior artistic.

Festivalul are loc între 5 și 8 septembrie 2016, la Vox Maris Grand Resort Costineşti. Director artistic este Miklós Bács.

Programul celor patru zile de Gala HOP cuprinde, dincolo de competiţia concurenţilor, numeroase workshop-uri, întâlniri, discuţii cu juriul sau cu artişti consacraţi, întrevederi care vor fi adevărate experienţe formatoare pentru tânărul actor aflat la începutul drumului său în teatru.

AICI puteți accesa programul integral al festivalului.

CONSTANȚA: A doua ediție a proiectului „Datina VIE: Viziuni, Identități, Eco-tradiții”
Cultură luni, 8 iunie 2026, 09:35

CONSTANȚA: A doua ediție a proiectului „Datina VIE: Viziuni, Identități, Eco-tradiții”

Centrul Cultural Județean „Teodor T. Burada”, cu sprijinul Consiliului Județean Constanța, organizează, în perioada 8-10 iunie 2026, cea...

CONSTANȚA: A doua ediție a proiectului „Datina VIE: Viziuni, Identități, Eco-tradiții”
Piesa de patrimoniu | Vas din granit cu inscripții creștine, datat în secolele V-VI d. Hr, descoperit la Constanța în anul 2013
Cultură duminică, 7 iunie 2026, 08:56

Piesa de patrimoniu | Vas din granit cu inscripții creștine, datat în secolele V-VI d. Hr, descoperit la Constanța în anul 2013

Piesa de Patrimoniu aleasă pentru astăzi este foarte specială pentru că ea ne amintește de începuturile creștinismului în Dobrogea. Este...

Piesa de patrimoniu | Vas din granit cu inscripții creștine, datat în secolele V-VI d. Hr, descoperit la Constanța în anul 2013
UDTR a marcat un deceniu de la instituirea zilei de 5 iunie drept Ziua Limbii Turce
Cultură vineri, 5 iunie 2026, 20:36

UDTR a marcat un deceniu de la instituirea zilei de 5 iunie drept Ziua Limbii Turce

Uniunea Democrată Turcă din România a marcat un deceniu de la instituirea zilei de 5 iunie drept Ziua Limbii Turce printr-un spectacol aniversar...

UDTR a marcat un deceniu de la instituirea zilei de 5 iunie drept Ziua Limbii Turce
Expoziția „Sărbătoare” deschide seria evenimentelor culturale la Sinagoga Mare din Constanța după reinaugurare
Cultură vineri, 5 iunie 2026, 08:58

Expoziția „Sărbătoare” deschide seria evenimentelor culturale la Sinagoga Mare din Constanța după reinaugurare

Sinagoga Mare din Constanța găzduiește, vineri, 5 iunie 2026, de la ora 15.00, vernisajul expoziției de pictură și grafică „Sărbătoare”,...

Expoziția „Sărbătoare” deschide seria evenimentelor culturale la Sinagoga Mare din Constanța după reinaugurare
Cultură joi, 4 iunie 2026, 17:46

Cannes-ul ajunge la CONSTANȚA: Avanpremieră de gală cu noul film al lui Cristian Mungiu

Centrul Cultural Județean „Teodor T. Burada” dă o lovitură de imagine pe piața cinematografică din România și aduce la Constanța, în...

Cannes-ul ajunge la CONSTANȚA: Avanpremieră de gală cu noul film al lui Cristian Mungiu
Cultură joi, 4 iunie 2026, 07:51

Spectacolul de cabaret „Cazino Mon Amour”, în premieră la Cazinoul din Constanţa

Începând cu 4 iunie și până pe 6 septembrie, în fiecare weekend, în zilele de joi și vineri, emblematicul Cazino din Constanța devine...

Spectacolul de cabaret „Cazino Mon Amour”, în premieră la Cazinoul din Constanţa
Cultură miercuri, 3 iunie 2026, 09:58

AUDIO | Artefactele descoperite în timpul cercetării Edificiului Roman cu Mozaic, reunite în expoziție de specialiștii MINAC

Pasionații de istorie și arheologie sunt invitați să vină la țărmul mării și să descopere expoziția de bază a Edificiului Roman cu Mozaic...

AUDIO | Artefactele descoperite în timpul cercetării Edificiului Roman cu Mozaic, reunite în expoziție de specialiștii MINAC
Cultură miercuri, 3 iunie 2026, 09:30

Păpușile vintage cu chip de înger din colecția istoricului Lavinia Dumitrașcu pot fi admirate la Biblioteca Județeană Constanța în acest început de vară

Zeci de păpuși din porțelan, cu chipuri delicate și rochițe prețioase, ce amintesc de vremurile pline de farmec ale străbunicilor noștri, pot...

Păpușile vintage cu chip de înger din colecția istoricului Lavinia Dumitrașcu pot fi admirate la Biblioteca Județeană Constanța în acest început de vară

COSTINEŞTI: Gala Tânărului Actor HOP

COSTINEŞTI: Gala Tânărului Actor HOP

Publicat de , 21 august 2016, 10:22

Gala Tânărului Actor HOP se pregăteşte să ia startul la Costineşti. La începutul lunii viitoare, între 5 şi 8 septembrie, pentru al doilea an consecutiv, publicul se poate implica activ şi îi poate vota pe cei 29 de tinerii actori, care aspiră la Trofeul HOP.

Pe noul site dedicat participanţilor, galahop.ro, puteţi găsi informaţii despre tinerii actori, detalii despre activitatea lor profesională şi despre aspiraţiile lor.

Cine nu poate ajunge la Costineşti, în perioada 5 – 8 septembrie, poate urmări live Gala Tânărului Actor HOP pe contul oficial de Facebook şi pe contul de YouTube al UNITER.

Tema celei de-a 19-a ediţii a Galei HOP este „Ne-bun pentru această lume”.

CONSTANȚA: A doua ediție a proiectului „Datina VIE: Viziuni, Identități, Eco-tradiții”
Cultură luni, 8 iunie 2026, 09:35

CONSTANȚA: A doua ediție a proiectului „Datina VIE: Viziuni, Identități, Eco-tradiții”

Centrul Cultural Județean „Teodor T. Burada”, cu sprijinul Consiliului Județean Constanța, organizează, în perioada 8-10 iunie 2026, cea...

CONSTANȚA: A doua ediție a proiectului „Datina VIE: Viziuni, Identități, Eco-tradiții”
Piesa de patrimoniu | Vas din granit cu inscripții creștine, datat în secolele V-VI d. Hr, descoperit la Constanța în anul 2013
Cultură duminică, 7 iunie 2026, 08:56

Piesa de patrimoniu | Vas din granit cu inscripții creștine, datat în secolele V-VI d. Hr, descoperit la Constanța în anul 2013

Piesa de Patrimoniu aleasă pentru astăzi este foarte specială pentru că ea ne amintește de începuturile creștinismului în Dobrogea. Este...

Piesa de patrimoniu | Vas din granit cu inscripții creștine, datat în secolele V-VI d. Hr, descoperit la Constanța în anul 2013
UDTR a marcat un deceniu de la instituirea zilei de 5 iunie drept Ziua Limbii Turce
Cultură vineri, 5 iunie 2026, 20:36

UDTR a marcat un deceniu de la instituirea zilei de 5 iunie drept Ziua Limbii Turce

Uniunea Democrată Turcă din România a marcat un deceniu de la instituirea zilei de 5 iunie drept Ziua Limbii Turce printr-un spectacol aniversar...

UDTR a marcat un deceniu de la instituirea zilei de 5 iunie drept Ziua Limbii Turce
Expoziția „Sărbătoare” deschide seria evenimentelor culturale la Sinagoga Mare din Constanța după reinaugurare
Cultură vineri, 5 iunie 2026, 08:58

Expoziția „Sărbătoare” deschide seria evenimentelor culturale la Sinagoga Mare din Constanța după reinaugurare

Sinagoga Mare din Constanța găzduiește, vineri, 5 iunie 2026, de la ora 15.00, vernisajul expoziției de pictură și grafică „Sărbătoare”,...

Expoziția „Sărbătoare” deschide seria evenimentelor culturale la Sinagoga Mare din Constanța după reinaugurare
Cultură joi, 4 iunie 2026, 17:46

Cannes-ul ajunge la CONSTANȚA: Avanpremieră de gală cu noul film al lui Cristian Mungiu

Centrul Cultural Județean „Teodor T. Burada” dă o lovitură de imagine pe piața cinematografică din România și aduce la Constanța, în...

Cannes-ul ajunge la CONSTANȚA: Avanpremieră de gală cu noul film al lui Cristian Mungiu
Cultură joi, 4 iunie 2026, 07:51

Spectacolul de cabaret „Cazino Mon Amour”, în premieră la Cazinoul din Constanţa

Începând cu 4 iunie și până pe 6 septembrie, în fiecare weekend, în zilele de joi și vineri, emblematicul Cazino din Constanța devine...

Spectacolul de cabaret „Cazino Mon Amour”, în premieră la Cazinoul din Constanţa
Cultură miercuri, 3 iunie 2026, 09:58

AUDIO | Artefactele descoperite în timpul cercetării Edificiului Roman cu Mozaic, reunite în expoziție de specialiștii MINAC

Pasionații de istorie și arheologie sunt invitați să vină la țărmul mării și să descopere expoziția de bază a Edificiului Roman cu Mozaic...

AUDIO | Artefactele descoperite în timpul cercetării Edificiului Roman cu Mozaic, reunite în expoziție de specialiștii MINAC
Cultură miercuri, 3 iunie 2026, 09:30

Păpușile vintage cu chip de înger din colecția istoricului Lavinia Dumitrașcu pot fi admirate la Biblioteca Județeană Constanța în acest început de vară

Zeci de păpuși din porțelan, cu chipuri delicate și rochițe prețioase, ce amintesc de vremurile pline de farmec ale străbunicilor noștri, pot...

Păpușile vintage cu chip de înger din colecția istoricului Lavinia Dumitrașcu pot fi admirate la Biblioteca Județeană Constanța în acest început de vară

(VIDEO+AUDIO) Gala Tânărului Actor HOP, la Costineşti

(VIDEO+AUDIO) Gala Tânărului Actor HOP, la Costineşti

Publicat de , 7 septembrie 2015, 18:55 / actualizat: 8 septembrie 2015, 9:29

Uniunea Teatrală din România (UNITER) organizează la Vox Maris Costineşti, în perioada 8-11 septembrie, a 18-a ediţiei a Galei Tânărului Actor HOP. Vor fi premiaţi cea mai bună actricţă, cel mai bun actor, dar şi cel mai bun spectacol. Radio România se află printre partenerii de tradiţie ai evenimentului.

Prin intermediul acestui proiect cultural sunt promovați tinerii absolvenţi din învăţământul superior artistic, atât de stat, cât şi particular.

Proiectul cultural este finanţat de Ministerul Culturii, coproducător este Societatea Română de Televiziune, iar partener de Tradiţie: SRR – Societatea Română de Radiodifuziune. Printre partenerii media de marcă se află Radio Vacanţa/ Radio Constanţa.

Juriul este alcătuit din actorul, muzicianul şi compozitorul Tudor Chirilă, regizorul şi scenaristul Radu Jude, actriţa şi directorul Teatrului Evreiesc de Stat, Maia Morgenstern, scenografa Iuliana Vîlsan şi cântăreaţa şi profesoara de jazz Luiza Zan. Directorul artistic al galei este regizorul Radu Afrim.

Programul integral al Galei

8 septembrie Vox Maris Club

10:00 – 12:00 Atelier „Dezgustibus Parade”, coordonat de Florin Fieroiu
17:00 Concurs secţiunea individual
Nicoleta Marica, Maria Teodora Filip, Adrian Loghin,
Lia Sinchevici, Sonia Divile
Concurs proba obligatorie
Amelia Toaxen, Raul Hotcaş, Corina Vişinescu, Radu Tudosie,
Adrian Loghin, Maria Teodora Filip, Nicoleta Marica,
Lia Sinchevici, Sonia Divile
20:15 Concurs secţiunea grup / spectacol
Da Da Vacanţa!, cu Amelia Toaxen, Raul Hotcaş,
Corina Vişinescu şi Radu Tudosie
21:00 Bonus HOP Shop – episodul 1 – în afara concursului
participă: concurenţii HOP 2015

9 septembrie Vox Maris Club

10:00 – 12:00 Atelier „Dezgustibus Parade”, coordonat de Florin Fieroiu
17:00 Concurs secţiunea individual
Alexandru Voicu, Emilia Badea, Ana-Maria Pop,
Alina Petrică, Răzvan Krem Alexe, Dana Marineci
Concurs proba obligatorie
George Lepădatu, Alexandru Lucian Aron, Graţiela Bădescu,
Alexandru Voicu, Emilia Badea, Ana-Maria Pop, Alina Petrică,
Dana Marineci, Răzvan Krem Alexe
20:15 Concurs secţiunea grup / spectacole
Dialog cu policandrul de Grigore Cugler, cu Cosmin Dominte şi
George Lepădatu
Copacul de Anca Ştefan, regie Alexandra Popescu, cu Alexandru
Lucian Aron şi Graţiela Bădescu
21:30 Bonus HOP Shop – episodul 2 – în afara concursului
participă: concurenţii HOP 2015

10 septembrie Vox Maris Club

10:00 – 12:00 Atelier „Dezgustibus Parade”, coordonat de Florin Fieroiu
17:00 Concurs secţiunea individual
Alexandru Constantin Apostol, Simona Maican, Cosmin Dominte,
Corina Borş, Nicholas Caţianis, Cristina Juncu
Concurs proba obligatorie
Dani Achim, Rareş Andrici, Cătălina Bălălău,
Alexandru Constantin Apostol, Simona Maican, Cosmin Dominte,
Corina Borş, Nicholas Caţianis, Cristina Juncu
20:15 Concurs secţiunea grup / spectacole
With a little help from my friends de Maria Manolescu (fragment),
regie Irina Crăiţă-Mândră, cu: Dani Achim, Rareş Andrici,
Cătălina Bălălău şi Alexandru Voicu
21:00 Bonus HOP Shop – episodul 3 – în afara concursului
participă: concurenţii HOP 2015

11 septembrie Vox Maris Club

10:00 – 12:00 Atelier „Dezgustibus Parade”, coordonat de Florin Fieroiu
19:00 Spectacol invitat în afara concursului
Carpathian Garden de Radu Iacoban, cu: Tudor Aaron Istodor şi
Radu Iacoban
scenografie: Irina Moscu, video&sound design: Dan Ionescu,
costume: Sarto MadeToMeasure
21:00 Festivitatea de decernare a premiilor
22:00 „Dezgustibus Parade” – spectacol rezultat în atelierul de mișcare
coordonat de Florin Fieroiu

CONSTANȚA: A doua ediție a proiectului „Datina VIE: Viziuni, Identități, Eco-tradiții”
Cultură luni, 8 iunie 2026, 09:35

CONSTANȚA: A doua ediție a proiectului „Datina VIE: Viziuni, Identități, Eco-tradiții”

Centrul Cultural Județean „Teodor T. Burada”, cu sprijinul Consiliului Județean Constanța, organizează, în perioada 8-10 iunie 2026, cea...

CONSTANȚA: A doua ediție a proiectului „Datina VIE: Viziuni, Identități, Eco-tradiții”
Piesa de patrimoniu | Vas din granit cu inscripții creștine, datat în secolele V-VI d. Hr, descoperit la Constanța în anul 2013
Cultură duminică, 7 iunie 2026, 08:56

Piesa de patrimoniu | Vas din granit cu inscripții creștine, datat în secolele V-VI d. Hr, descoperit la Constanța în anul 2013

Piesa de Patrimoniu aleasă pentru astăzi este foarte specială pentru că ea ne amintește de începuturile creștinismului în Dobrogea. Este...

Piesa de patrimoniu | Vas din granit cu inscripții creștine, datat în secolele V-VI d. Hr, descoperit la Constanța în anul 2013
UDTR a marcat un deceniu de la instituirea zilei de 5 iunie drept Ziua Limbii Turce
Cultură vineri, 5 iunie 2026, 20:36

UDTR a marcat un deceniu de la instituirea zilei de 5 iunie drept Ziua Limbii Turce

Uniunea Democrată Turcă din România a marcat un deceniu de la instituirea zilei de 5 iunie drept Ziua Limbii Turce printr-un spectacol aniversar...

UDTR a marcat un deceniu de la instituirea zilei de 5 iunie drept Ziua Limbii Turce
Expoziția „Sărbătoare” deschide seria evenimentelor culturale la Sinagoga Mare din Constanța după reinaugurare
Cultură vineri, 5 iunie 2026, 08:58

Expoziția „Sărbătoare” deschide seria evenimentelor culturale la Sinagoga Mare din Constanța după reinaugurare

Sinagoga Mare din Constanța găzduiește, vineri, 5 iunie 2026, de la ora 15.00, vernisajul expoziției de pictură și grafică „Sărbătoare”,...

Expoziția „Sărbătoare” deschide seria evenimentelor culturale la Sinagoga Mare din Constanța după reinaugurare
Cultură joi, 4 iunie 2026, 17:46

Cannes-ul ajunge la CONSTANȚA: Avanpremieră de gală cu noul film al lui Cristian Mungiu

Centrul Cultural Județean „Teodor T. Burada” dă o lovitură de imagine pe piața cinematografică din România și aduce la Constanța, în...

Cannes-ul ajunge la CONSTANȚA: Avanpremieră de gală cu noul film al lui Cristian Mungiu
Cultură joi, 4 iunie 2026, 07:51

Spectacolul de cabaret „Cazino Mon Amour”, în premieră la Cazinoul din Constanţa

Începând cu 4 iunie și până pe 6 septembrie, în fiecare weekend, în zilele de joi și vineri, emblematicul Cazino din Constanța devine...

Spectacolul de cabaret „Cazino Mon Amour”, în premieră la Cazinoul din Constanţa
Cultură miercuri, 3 iunie 2026, 09:58

AUDIO | Artefactele descoperite în timpul cercetării Edificiului Roman cu Mozaic, reunite în expoziție de specialiștii MINAC

Pasionații de istorie și arheologie sunt invitați să vină la țărmul mării și să descopere expoziția de bază a Edificiului Roman cu Mozaic...

AUDIO | Artefactele descoperite în timpul cercetării Edificiului Roman cu Mozaic, reunite în expoziție de specialiștii MINAC
Cultură miercuri, 3 iunie 2026, 09:30

Păpușile vintage cu chip de înger din colecția istoricului Lavinia Dumitrașcu pot fi admirate la Biblioteca Județeană Constanța în acest început de vară

Zeci de păpuși din porțelan, cu chipuri delicate și rochițe prețioase, ce amintesc de vremurile pline de farmec ale străbunicilor noștri, pot...

Păpușile vintage cu chip de înger din colecția istoricului Lavinia Dumitrașcu pot fi admirate la Biblioteca Județeană Constanța în acest început de vară

VIDEO: Aveţi un tânăr actor preferat? Îl puteţi vota aici!

VIDEO: Aveţi un tânăr actor preferat? Îl puteţi vota aici!

Publicat de Bogdan Comșa, 27 august 2015, 18:46

Votaţi-vă actorii preferaţi la Gala Tânărului Actor HOP pe www.uniter.ro!

Startul în teatru este întotdeauna dificil pentru tinerii actori, iar juriul are misiunea „ingrată” de a decide câte un singur câştigător pentru cel mai bun actor, cea mai bună actriţa şi cel mai bun spectacol. Aşadar, organizatorii apelează la VOTUL PUBLICULUI!

Votaţi-vă concurenţii favoriţi la Gala Tânărului Actor HOP! Intraţi în perioada 8–11 septembrie pe site-ul www.uniter.ro, urmăriţi live transmisia competiţiei şi votaţi!

Fiţi aproape de cei 27 de tineri artişti în competiţie. Un simplu click le oferă încrederea şi puterea de a continuă, de a fi convinşi că sunt pe „drumul teatrului”.

Un concurent spunea, la un moment dat, despre Gala HOP că este „o livadă cu pomi tineri”.

Votul dumneavoastră îi poate ajută să crească.

A optsprezecea ediţie a Galei Tânărului Actor Hop va avea loc între 8 şi 11 septembrie la Costineşti, la Vox Maris Grand Resort.

Până pe 16 iunie, piloții militari români vor desfășura o nouă serie de zboruri de antrenament
Actualitate miercuri, 10 iunie 2026, 09:11

Până pe 16 iunie, piloții militari români vor desfășura o nouă serie de zboruri de antrenament

Piloții militari români au început ieri o nouă serie de zboruri de antrenament. Forțele Aeriene Române anunță că, până pe 16 iunie, vor...

Până pe 16 iunie, piloții militari români vor desfășura o nouă serie de zboruri de antrenament
CONSTANȚA: „Deschiderea de Sezon Vespa pe Litoral 2026” are loc pe 13 iunie
Actualitate miercuri, 10 iunie 2026, 08:56

CONSTANȚA: „Deschiderea de Sezon Vespa pe Litoral 2026” are loc pe 13 iunie

Vespa Club Constanța organizează în data de 13 iunie, „Deschiderea de Sezon Vespa pe Litoral 2026”, în Constanța. „Evenimentul realizat cu...

CONSTANȚA: „Deschiderea de Sezon Vespa pe Litoral 2026” are loc pe 13 iunie
AUDIO | Veniturile a peste 60 la sută dintre angajații din sistemul de sănătate, afectate de noua lege a salarizării. Interviu cu Daniela Răvescu, asistent medical la Spitalul de Urgență Constanța
Actualitate miercuri, 10 iunie 2026, 08:10

AUDIO | Veniturile a peste 60 la sută dintre angajații din sistemul de sănătate, afectate de noua lege a salarizării. Interviu cu Daniela Răvescu, asistent medical la Spitalul de Urgență Constanța

Lucrează de 40 de ani în sistemul sanitar din România. A experimentat și munca în spitale din Franța, după criza din 2008, când salariul i-a...

AUDIO | Veniturile a peste 60 la sută dintre angajații din sistemul de sănătate, afectate de noua lege a salarizării. Interviu cu Daniela Răvescu, asistent medical la Spitalul de Urgență Constanța
Bacalaureat/Elevii din partea minorităților naționale susțin proba de evaluare a competențelor în limba maternă
Actualitate miercuri, 10 iunie 2026, 06:49

Bacalaureat/Elevii din partea minorităților naționale susțin proba de evaluare a competențelor în limba maternă

Prima sesiune a examenului de Bacalaureat continuă, miercuri, cu proba de evaluare a competențelor lingvistice de comunicare orală în limba...

Bacalaureat/Elevii din partea minorităților naționale susțin proba de evaluare a competențelor în limba maternă
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 19:56

Ministrul demisionar al Culturii, Demeter András István, vine la Constanța pentru instalarea noii conduceri a TNOB

Ministrul demisionar al Culturii, Demeter András István, vine miercuri, 10 iunie, la Constanța, pentru instalarea noului manager interimar al...

Ministrul demisionar al Culturii, Demeter András István, vine la Constanța pentru instalarea noii conduceri a TNOB
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 19:44

Bugetul programului Rabla, majorat cu 100 de milioane de lei

Programul Rabla beneficiază în acest an de un buget majorat la 300 de milioane de lei, iar autovehiculele eligibile în cadrul acestuia sunt cele...

Bugetul programului Rabla, majorat cu 100 de milioane de lei
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 19:17

NĂVODARI: Jandarmii, solicitați să captureze un șarpe dintr-o gospodărie

În această după-amiază, jandarmii constănțeni au fost solicitați să intervină după ce un șarpe a fost observat într-o gospodărie din...

NĂVODARI: Jandarmii, solicitați să captureze un șarpe dintr-o gospodărie
Actualitate marți, 9 iunie 2026, 17:23

Dialoguri la zi | Polița de asigurare – scutul financiar într-o lume imprevizibilă

Incidentele recente – cum ar fi drona care a lovit un bloc de locuințe la Galați sau explozia dronei din Portul Constanța – ne...

Dialoguri la zi | Polița de asigurare – scutul financiar într-o lume imprevizibilă