Anul trecut, peste 20.000 de copii din toată țara au fost victime ale unor acte grave de violență, inclusiv de natură sexuală
Datele Inspectoratului Județean de Poliție Constanța arată că, în 2025, au fost înregistrate 36 de cazuri de agresiune și corupere sexuală, iar de la începutul acestui an – 41 de cazuri.
Publicat de Adrian Băncilă, 28 august 2026, 12:44
Specialiștii spun că procedura de investigare a acestor agresiuni le supune pe victime unui proces traumatizant, pentru că trebuie să povestească de mai multe ori, în fața mai multor autorități ale statului, prin ce au trecut. Și fiecare rememorare este o traumă în sine.
În acest context, Asociația Salvați Copiii vrea să extindă în mai multe județe din țară un proiect preluat din Islanda, care funcționează în București și care simplifică mult audierile și reduce stresul asupra copiilor. Un alt mare avantaj este că rapiditatea și eficiența acestui sistem contribuie la trimiterea în fața judecătorilor a unui număr considerabil mai mare de acuzați, decât o permit procedurile care sunt în vigoare, în prezent, în restul țării.
Detalii ne oferă Mihaela Dinu, coordonator de proiecte la Asociația Salvați Copiii, într-un interviu semnat de Bogdan Comșa.
Redactor: Bogdan Comșa