Premierul interimar Ilie Bolojan, apel către companii, cetățeni și autorități publice să reducă voluntar consumul de energie
Primele companii care au anunțat oprirea voluntară a producției sunt Dacia și Ford, ceea ce va însemna o economie la energie de aproximativ 200 de MW.
Publicat de Adina Sîrbu, 3 august 2026, 16:47
România este în stare de alertă energetică, din cauza producției reduse de energie determinată de secetă și nivelul extrem de redus al Dunării, la care se adaugă oprirea Unității 1 de la CNE Cernavodă.
În acest context, premierul interimar Ilie Bolojan a anunțat luni că Executivul a stabilit cu reprezentanții marilor consumatori industriali reducerea consumului de energie în intervalul 19.00 – 23.00 și a făcut apel către companii, autorități și cetățeni să reducă voluntar consumul.
„Un obiectiv important este menținerea în funcțiune a grupului 2 de la Cernavodă. Pentru a asigura un debit suplimentar una din măsurile luate a fost să intervenim în zona Dunării în așa fel încât să eliminăm un obstacol natural care să nu mai limiteze curentul de apă spre Cernavodă. În zilele următoare, miercuri și joi, vom derula operațiuni suplimentare prin scufundarea unor barje care să ajute la redirecționarea debitelor pe Dunărea Veche pentru a că creștem debitul la Cernavodă”, a precizat Ilie Bolojan, premierul interimar şi ministrul interimar al Energiei, într-o conferinţă de presă susţinută la Palatul Victoria.
Primele companii care au anunțat, până pe 19 august, oprirea voluntară a producției sunt Dacia și Ford, ceea ce va însemna o economie la energie de aproximativ 200 de MW.
„Orele de presiune sunt cele de seară şi, în discuţiile pe care le-am avut, astăzi, cu principalii consumatori, am convenit că fiecare dintre dânşii va lua măsuri pentru reducerea voluntară a consumurilor în orele de seară, în funcţie de profilul pe care îl au, funcţie de tehnologia pe care o operează, pentru că unii pot să oprească exact într-un anumit interval orar şi pot reporni uşor fără să li se afecteze procesul de producţie, alte companii nu îşi permit acest lucru, trebuie să asigure un consum minim pentru ca instalaţiile să poată funcţiona în condiţii normale.
Una dintre măsurile pe care o parte din companii le-au pus în practică în aceste zile este partea de intrare în mentenanţă, partea de reparaţii şi două companii importante, mari consumatori, Dacia şi Ford. sunt, de astăzi, cu producţia oprită până pe data de 19 (august, n.r.), ceea ce înseamnă o economie de aproximativ 200 MW. Această decizie o vor lua şi alte câteva companii, în aşa fel încât să avem o reducere voluntară a consumului de energie la orele de seară”, a spus Bolojan.
Premierul interimar a făcut încă o dată apel la cetățeni, companii și autorități publice să ia măsuri voluntare de reducere a consumului.
„Fac un apel, încă o dată, către cetăţeni, către companii, către autorităţi publice să luăm măsuri voluntare pentru a reduce consumul. Vreau să le mulţumesc tuturor românilor şi tuturor companiilor care, în aceste zile, la solicitările Guvernului, în faţa acestei realităţi care nu depinde de noi, au luat aceste măsuri şi se văd efectele în reducerea consumului de energie în aceste zile. De exemplu, faţă de alte ore ale zilei, în această dimineaţă am avut consumuri, în medie, cu 200 de MW mai scăzute şi se vede această acţiune a companiilor, de exemplu, legată de reducerea voluntară a consumurilor (…)
De asemenea, fac un apel către autorităţile locale, către toate instituţiile publice ca la orele serii să reducă activităţile care ţin de clădiri, de iluminatul arhitectural, iar acolo unde au sisteme de telegestiune privind iluminatul public să regleze intensitatea luminoasă, în aşa fel încât, prin scăderea acesteia, să genereze economii între ora 21.00, de când se aprinde de exemplu iluminatul public, şi până la ora 23.00”, a menţionat ministrul interimar al Energiei.
Acesta a adăugat că, în zilele următoare, ar putea fi adoptată, complementar, o Hotărâre de Guvern, prin care marii consumatori pot fi notificaţi cu 24 de ore înainte că le va fi stabilită o anume cantitate de consum.
„Vom adopta complementar o Hotărâre de Guvern care este avută în vedere în condiţiile în care nu vom putea asigura în totalitate consumul de energie la orele serii prin reducerea voluntară, o Hotărâre care este prevăzută în legislaţie şi anume cea prin care avem un mecanism pe care îl putem pune în practică prin Dispecerul Energetic Naţional de la Transelectrica, de limitare a consumului. Asta înseamnă că, cu o notificare de 24 de ore înainte, companiile mari consumatoare ar primi o notificare prin care consumul le va fi stabilit funcţie de tehnologia pe care o folosesc şi de posibilităţile pe care le are Sistemul Energetic Naţional de a asigura consumurile totale la orele respective. Această măsură este una de rezervă, e un mecanism pe care îl punem în practică conform prevederilor legale, în aşa fel încât să putem lua măsuri coordonate, dacă va fi nevoie, în zilele următoare”, a subliniat Ilie Bolojan.