Județul CONSTANȚA: Un șofer cu o alcoolemie de 1,68 mg/l alcool pur în aerul expirat de la “doar două beri”, implicat într- un accident, în Hârșova
Publicat de Doina Sirbu, 28 iunie 2026, 13:06
Polițiștii din Hârșova au intervenit, ieri, la un accident rutier soldat doar cu pagube materiale, în care a fost implicat un bărbat care consumase “doau două beri”.
“Protagonistul? Un conducător auto care a pierdut controlul direcției (și probabil al realității).
Întrebat de polițiști dacă a consumat băuturi alcoolice, șoferul a oferit răspunsul de aur, neschimbat de generații: „Am băut și eu doar două beri, domnule polițist!”
Rezultatul indicat? 1,68 mg/l alcool pur în aerul expirat!
Dacă bei „două beri”, lasă cheile în buzunar.
Drumuri bune și responsabile tuturor!”, transmite IPJ Constanța.