AUDIO | Când va fi inaugurat noul CET din Constanța
Publicat de Doina Sirbu, 25 iunie 2026, 09:57
Inaugurarea noii centrale electrotermice a municipiului Constanța trebuia să aibă loc până la sfârșitul lunii. Momentul a fost amânat pentru 31 august, „din cauza complexității proiectului”, ne-a declarat primarul Vergil Chițac.
„S-a prelungit perioada de implementare a proiectului până pe 31 august, care e data limită a PNRR-ului. CET-ul este un obiectiv extrem de complex. Prin urmare, el trebuie să aibă o perioadă importantă în care se fac teste și care înseamnă punerea în funcțiune. Recepția trebuie să fie la 31 august, însă, ca să fie funcțional, termenul este 31 decembrie”, a declarat primarul Vergil Chițac.
Mai multe detalii despre stadiul lucrărilor de la noul CET, în interviul realizat de Bogdan Comșa: