AUDIO | Campania MAI „Cea mai mare notă pentru copilul tău este să fii alături de el! Niciun examen nu merită un copil pierdut”
Polițiștii, jandarmii și pompierii transmit mesaje de încurajare elevilor aflați în plină perioadă de examene.
Publicat de Adina Sîrbu, 22 iunie 2026, 13:51
Structurile Ministerului Afacerilor Interne au lansat campania intitulată „Cea mai mare notă pentru copilul tău este să fii alături de el! Niciun examen nu merită un copil pierdut”.
Astăzi, polițiștii, jandarmii și pompierii militari au fost prezenți în mijlocul copiilor care au susținut prima probă a Evaluării Naționale, dar și alături de părinții lor.
Mesajul transmis elevilor a fost unul simplu și esențial: să aibă încredere în propriile forțe.
„Dincolo de emoțiile unui examen, fiecare copil are nevoie să simtă că este susținut, înțeles și încurajat. Fiecare mesaj de încurajare, fiecare îmbrățișare îi reamintesc copilului că valoarea lui nu se măsoară într-o notă”, au transmis lucrătorii MAI.
În același timp, părinților li s-a reamintit cât de importantă este prezența lor în aceste zile încărcate de emoții.
„Nu le putem da răspunsurile la subiecte, dar le putem oferi încredere. Nu le putem lua emoțiile, dar îi putem ajuta să le depășească. Îi încurajăm pe toți părinții să fie prezenți, să asculte și să ofere sprijinul de care copiii au nevoie acum mai mult ca oricând”.
Adrian Băncilă a consemnat câteva mesaje ale reprezentanților structurilor MAI din Constanța.
Purtătorul de cuvânt al IPJ Constanța, Nadia Ilaș:
Un mesaj a venit și de la Gruparea Mobilă de Jandarmi Tomis Constanța, prin purtător de cuvânt Corina Mihailov:
Este importantă încrederea copiilor, spune purtătorul de cuvânt al Gărzii de Coastă Constanța, Dana Dincă:
Despre experiența ca părinte a vorbit purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Jandarmi Constanța, Cosmin Neagu:
Redactor: Adrian Băncilă


