CONSTANȚA: Bugetul județului va fi suspus la vot în ședința ordinară a Consiliului Județean
În aceeași ședință vor fi aprobate și bugetele instituțiilor subordonate administrației județene.
Publicat de Doina Sirbu, 4 mai 2026, 17:45
Bugetul județului Constanța va fi suspus, mâine, la vot în ședința ordinară a Consiliului Județean. Potrivit proiectului de hotărâre, veniturile totale se ridică la peste 1,6 milioane de lei, în timp ce cheltuielile sunt estimate la 1,8 milioane de lei. Deficitul va fi finanțat din excedentul bugetar rezultat la încheierea anului precedent și va fi utilizat pentru secțiunea dezvoltare. În aceeași ședință vor fi aprobate și bugetele instituțiilor subordonate administrației județene.
Pe de altă parte, Spitalul de Urgență Constanța este implicat în aproape 180 de dosare aflate în instanță, motiv pentru care unitatea sanitară solicită achiziționarea de servicii de consultanță și asistență juridică. Potrivit proiectului de hotărâre care va fi votat, mâine, în ședința Consiliului Județean, finanțarea serviciilor de reprezentare juridică se va face din bugetul unității sanitare. În prezent, pe rolul instanțelor se află 118 dosare civile și 60 de dosare penale, toate fiind de date recentă. Reprezentanții unității sanitare susțin că angajații din compartimentul juridic nu pot face față volumului de muncă și complexității unor cazuri.
De servicii juridice de consultanță are nevoie și Consiliul Județean, care solicită aleșilor să aprobe încheierea unor contracte în valoare de cel mult 270 de mii de lei, fără TVA.
Redactor: Cătălina Radu