Peste 140 de șoferi testați pozitiv la alcool sau substanțe interzise pe șoselele din țară
În ultima zi minivacanță, polițiștii rutieri îndeamnă la responsabilitate și respectarea câtorva regului esențiale.
Publicat de Adina Sîrbu, 3 mai 2026, 12:21
Poliţiştii rutieri au continuat, în noaptea de 2 spre 3 mai, acţiunea desfăşurată la nivel naţional pentru combaterea conducerii sub influenţa alcoolului sau substanţelor interzise, fiind înregistrate peste 140 de testări pozitive.
Potrivit Poliţiei Române, 134 de conducători auto au fost depistaţi pozitiv pentru consumul de alcool, iar alţi 10 şoferi au avut rezultate pozitive la testele pentru substanţe interzise.
Din totalul testărilor pozitive pentru consumul de alcool, 82 de participanți la trafic au avut o concentrație de sub 0,40 mg/l alcool în aerul expirat, în timp ce 52 au avut peste 0,40 mg/l.
Reprezentanţii Poliţiei Române au anunţat că astfel de acţiuni vor continua şi în perioada următoare, în vederea creşterii siguranţei rutiere.
La final de minivacanță, polițiștii rutieri îndeamnă la responsabilitate și respectarea câtorva regului esențiale:
- Planificați din timp traseul și luați în calcul rute alternative
- Adaptați viteza la condițiile de drum
- Păstrați-vă calmul în trafic și conduceți preventiv
- Nu conduceți sub influența alcoolului sau a substanțelor interzise
- Respectați indicațiile polițiștilor rutieri.