MAE: Patru cetățeni români se află la bordul navei MSC Francesca, sechestrată de autoritățile iraniene
Nu au fost primite solicitări de asistență consulare în legătură cu acest caz, precizează MAE.
Publicat de Adina Sîrbu, 30 aprilie 2026, 13:00 / actualizat: 30 aprilie 2026, 21:22
Ministerul Afacerilor Externe a anunțat joi că Ambasada României în Republica Islamică Iran are în atenție situația a patru cetățeni români, aflați la bordul navei MSC Francesca, care este în prezent sechestrată de către autoritățile iraniene.
Potrivit MAE, cei patru cetățeni se află în siguranță și în stare bună de sănătate.
Reprezentanții Ambasadei României la Teheran continuă să monitorizeze situaţia şi sunt în contact cu autoritățile iraniene, cu omologii europeni, precum și cu partenerii din Muntenegru, fiind pregătiţi să acorde asistenţă consulară, conform competenţelor.
Totodată, MAE precizează că nu au fost primite solicitări de asistență consulare în legătură cu acest caz. Și SLN a transmis un comunicat de presă și spune că pe navă nu se lucrează, iar în majoritatea timpului, oamenii sunt ținuți în cabine.
“Sunt două nave tip container (pe care le operează MSC) reținute de forțele iraniene. Aceste nave au fost interceptate în timpul în care tranzitau din G. Persic spre G.Oman la jumatatea strâmtorii Ormuz. Pe una din cele două nave sunt și 4 lucrători/tehnicieni -personal auxiliar de naționalitate Română. Navele sunt reținute la ancora în apele Iranului. La bordul navelor situația este bună, în sensul că personalul de la bord are apă și alimente. Sunt păziți la bord de iranieni. Nu se lucrează pe navă, oamenii sunt în majoritatea timpului ținuți în cabine. Personelor de la bordul navei MSC Francesca (24 de membri și personal auxiliar) li s-au luat telefoanele mobile, dar li se acordă cam 30 de minute zilnic pentru a lua legătură cu familiile și sunt asigurați că nu au de ce să se teamă pentru că se află în deplină siguranță acolo. Nu se știe exact motivul reținerii deoarece în prima instanța navele au avut permisiunea să treacă strâmtoarea”, a transmis Sindicatul Liber al Navigatorilor.
MAE reamintește că cetățenii români care se confruntă cu o situație dificilă, specială, cu un caracter de urgență pe teritoriul Republicii Islamice Iran au la dispoziție telefonul de urgență al Ambasadei României la Teheran: +98 21 77647570.