Nicușor Dan despre procesul cu Pfizer: Încercăm să transformăm suma de plată în produse medicale
Șeful statului a subliniat că transparența este esențială pentru a combate dezinformarea și pentru a clarifica responsabilitățile politice.
Publicat de Daniel Țăndăreanu, 7 aprilie 2026, 17:39
Președintele Nicușor Dan a declarat marți că România trebuie să facă publice toate informațiile legate de achiziția vaccinurilor Pfizer împotriva SARS-CoV-2, realizată în urmă cu patru-cinci ani.
Șeful statului a subliniat că transparența este esențială pentru a combate dezinformarea și pentru a clarifica responsabilitățile politice.
Declarațiile au fost făcute în timpul vizitei la Centrul de mari arși al Spitalului Clinic Județean de Urgență ‘Pius Brînzeu’ din Timișoara, unde președintele s-a aflat alături de ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete.
‘Trebuie să facem public tot legat de Pfizer de acum patru ani, cinci ani, când s-a semnat contractul. Am vorbit mai devreme de război informațional. E foarte important, pentru că ce vedem în spațiul media? Vedem niște trusturi media care aruncă responsabilitatea pe un politician, vedem alte trusturi media care aruncă responsabilitatea pe alt politician și nu vedem, din păcate, o împărțire între ce e realitatea obiectivă – șirul de elemente obiective, contracte, cine a semnat, la ce s-a angajat’, a explicat președintele.
El a făcut apel la responsabilitatea jurnaliștilor în prezentarea corectă a informațiilor.
‘Din păcate, ăsta este un mod de lucru al media. Dacă perpetuăm acest mod de lucru, dacă un român obișnuit se uită și zice, uite, ăia zic așa, ăia zic așa, tot timpul, tot timpul, tot timpul fără să există o referință, atunci de ce românul ăsta obișnuit n-ar crede că eu mi-am cumpărat teza de doctorat, că am semnat un ordin să trimitem 300.000 de români în Ucraina? Deci există o responsabilitate pe care dumneavoastră o aveți în a decanta ce e obiectiv în realitatea noastră socială și ce e opinia, care evident că e permisă. Dar să decantăm și ce este obiectiv’, a detaliat șeful statului.
Președintele a comentat și situația juridică privind achizițiile de vaccinuri, după ce instanța a decis că România trebuie să returneze 600 de milioane de euro în dosarul contractelor Pfizer.
‘Este o negociere astfel încât suma aceasta pe care România o are de plătit să fie transformată în alte produse care să fie utile sistemului nostru medical. Dar despre asta o să vă comunice domnii miniștri’, a spus președintele.
Un tribunal din Bruxelles a condamnat în primă instanță Polonia și România să plătească un sold restant pentru vaccinurile anti-COVID comandate de la grupul farmaceutic Pfizer/BioNTech, în valoare de 1,3 miliarde de euro și, respectiv, 600 de milioane de euro, potrivit unui comunicat al instanței, transmite AFP.
Sursa – Agerpres