BABADAG: 29 de amenzi aplicate șoferilor în doar trei zile!
IPJ Tulcea.
Publicat de Daniel Țăndăreanu, 24 martie 2026, 15:32
În perioada 20 – 23 martie 2026, polițiștii Poliției Oraș Babadag, sprijiniți de Serviciului Rutier, Serviciul pentru Acțiuni Speciale și lucrători din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Tulcea au desfășurat o amplă acțiune, pe raza orașului Babadag, județul Tulcea.
Conform IPJ Tulcea, acțiunea a avut ca scop prevenirea și descurajarea faptelor de natură penală și contravențională, asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică, creșterea vizibilității elementului polițienesc în mediul stradal, precum și reducerea riscului rutier.
Cu ocazia activităților desfășurate, au fost legitimate 156 persoane, au fost oprite pentru control 108 de autoturisme, fiind testați cu aparatul alcooltest 38 de conducători auto, și au fost efectuate controale la 6 unități comerciale.
Ca urmare a neregulilor constatate, au fost aplicate 55 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală aproximativă de 59.000 lei.
Dintre acestea, 29 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate pentru nerespectarea normelor rutiere, fiind reținute 2 permise de conducere.
De asemenea, pentru nerespectarea normelor de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice, au fost aplicate 21 de sancțiuni contravenționale.