Oscar 2026: „One Battle After Another”, câștigătorul trofeului pentru cel mai bun film
Avându-l în rol principal pe Leonardo di Caprio, pelicula a câștigat 6 trofee la cea de-a 98-a gală a Premiilor Oscar.
Publicat de Adina Sîrbu, 16 martie 2026, 07:31
Thriller cu accente de comedie neagră, „One Battle After Another” a câștigat premiul pentru cel mai bun film la gala Premiilor Oscar, obținând în total șase trofee într-o seară în care cele mai importante distincții ale Hollywoodului au revenit unor producții neconvenționale.
Filmul a împărțit premiile cu pelicula „Sinners”, o poveste cu vampiri, într-o competiție strânsă care s-a decis la finalul ceremoniei desfășurate la Dolby Theatre din Los Angeles.
„Să bem un martini! Este incredibil”, a spus regizorul Paul Thomas Anderson pe scenă, după anunțarea filmului său drept câștigător al marelui premiu.
Producția Warner Bros îl are în rol principal pe Leonardo DiCaprio, interpretând un fost revoluționar ce ajunge, la maturitate, un tată singuratic care crește un adolescent, într-o poveste cu accente satirice.
Pentru Anderson, succesul a fost cu atât mai important cu cât, înainte de această ediție, avea 11 nominalizări la Oscar fără niciun premiu. Duminică, el a câștigat atât premiul pentru cel mai bun regizor, cât și pentru cel mai bun scenariu adaptat, pe lângă trofeul pentru cel mai bun film.
Sean Penn, premiat dar absent de la ceremonie
Actorul Sean Penn, unul dintre protagoniștii filmului „One Battle After Another”, a fost desemnat cel mai bun actor în rol secundar pentru interpretarea unui ofițer militar obsedat de misiunea sa. Este al treilea Oscar din cariera lui Penn, care nu a fost prezent la ceremonie.
„Sean Penn nu a putut fi aici sau nu a vrut să fie, așa că voi accepta premiul în numele lui”, a spus actorul Kieran Culkin, câștigătorul de anul trecut la aceeași categorie, cel care a înmânat premiul.
Michael B. Jordan, Oscar pentru rolul din „Sinners”
Filmul „Sinners” a obținut patru premii Oscar, inclusiv trofeul pentru cel mai bun actor, acordat lui Michael B. Jordan pentru interpretarea a doi frați gemeni, Smoke și Stack.
Acțiunea filmului este plasată în sudul Statelor Unite, în perioada segregării rasiale, și combină elemente de cultură blues și tradiții afro-americane cu o poveste supranaturală.
„Sunt aici datorită celor care au venit înaintea mea”, a spus Jordan, amintindu-i pe câștigători de Oscar precum Sidney Poitier, Denzel Washington și Halle Berry. „Voi continua să evoluez și să fiu cea mai bună versiune a mea.”
Jessie Buckley, premiul pentru cea mai bună actriță
Actrița irlandeză Jessie Buckley a câștigat premiul pentru cea mai bună actriță pentru rolul Agnes Hathaway, soția lui William Shakespeare, în filmul „Hamnet”. Pelicula explorează modul în care familia dramaturgului face față morții fiului lor de 11 ani.
„Aș vrea să dedic acest premiu frumosului haos din inima unei mame”, a spus Buckley. „Venim cu toții dintr-o linie de femei care continuă să creeze împotriva tuturor obstacolelor.”
Premiul pentru cea mai bună actriță în rol secundar a fost acordat actriței Amy Madigan, în vârstă de 75 de ani, pentru rolul mătușii excentrice Gladys din filmul horror „Weapons”, la 40 de ani după prima sa nominalizare la Oscar.
„KPop Demon Hunters”, cel mai bun film de animație
Filmul „KPop Demon Hunters”, produs de Netflix și devenit un fenomen global, a câștigat premiul pentru cel mai bun lungmetraj de animație. De asemenea, melodia sa „Golden” a primit Oscarul pentru cel mai bun cântec original.
Premiu pentru o regizoare de origine romană
Regizoarea de origine română Natalie Musteață a primit duminică seară, la Los Angeles, Oscarul la categoria Best Live Action Short Film pentru scurtmetrajul distopic „Two People Exchanging Saliva”, realizat împreună cu soțul ei, Alexandre Singh.
Premiul a fost acordat la egalitate de voturi cu „The Singers”, realizat de Sam A. Davis și Jack Piatt.
Momente de omagiu pentru Robert Redford și Rob Reiner
Ceremonia a avut și momente emoționante dedicate memoriei a doi mari regizori dispăruți recent: Robert Redford și Rob Reiner.
Actorul Billy Crystal a vorbit despre moștenirea cinematografică a lui Reiner, amintind filme precum „A Few Good Men” și „This Is Spinal Tap”. Pe scenă i s-au alăturat actori din distribuțiile acestor producții, printre care Demi Moore și Meg Ryan.
Barbra Streisand, partenera lui Redford în filmul „The Way We Were”, l-a descris pe acesta drept „un actor subtil și strălucit” și un „cowboy intelectual”, încheind momentul cu câteva versuri din celebra melodie a filmului.
Securitate sporită la ceremonie
Gazda galei, Conan O’Brien, a deschis ceremonia glumind că este onorat să fie „ultimul prezentator uman” într-o perioadă în care Hollywoodul se teme că inteligența artificială ar putea înlocui unele locuri de muncă din industrie.
Evenimentul s-a desfășurat într-un context geopolitic tensionat, pe fondul războiului purtat de Statele Unite împotriva Iranului. Autoritățile au instituit măsuri stricte de securitate, după un avertisment federal privind o posibilă amenințare iraniană în California, deși nu au fost identificate riscuri concrete la adresa galei.
Participanții au trecut prin mai multe puncte de control și detectoare de metale pentru a ajunge la ceremonie.
Câștigătorii premiilor Oscar sunt aleși de aproximativ 10.000 de membri ai Academiei Americane de Film, care includ actori, producători, regizori și alți profesioniști din industria cinematografică.
Sursă: Radio România