Atenție, șoferi! Se circulă cu restricții pe autostrada A2 București – Constanța, pe ambele sensuri
Restricții temporare pentru lucrări la km 160.
Publicat de Adina Sîrbu, 14 martie 2026, 09:23
Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române informează că, sâmbătă, 14 martie, traficul este restricționat pe prima bandă pe autostrada A2 București – Constanța, pe ambele sensuri, între kilometrii 160 și 161, pentru efectuarea lucrărilor necesare la rosturile de dilatație.
În consecință, se va circula doar pe a doua bandă, cu limită de viteză de 60 km/h.
Conducătorii auto sunt sfătuiți să respecte semnificația semnalizării temporare instituite în zonă, se asigure foarte bine înainte de schimbarea benzii de circulație, semnalizând din timp efectuarea acestei manevre.
Ieri, un șofer a intrat în indicatoarele de restricții montate în zona Cernavodă – Medgidia de pe sensul Constanța – București. Deși accidentul nu s-a soldat cu victime, mașina a fost avariată serios, iar traficul în zonă a fost îngreunat.

