Expoziția „Mărțișoare din perioada Regală” are loc la Muzeul de Artă Constanța
Evenimentul are loc duminică, 1 martie, de la ora 12.00.
Publicat de Doina Sirbu, 27 februarie 2026, 16:42
Muzeul de Artă Constanța în parteneriat cu Asociația Dobrogea 150, vă invită, duminică, 1 martie, de la ora 12.00, la expoziția „Mărțișoare din perioada Regală”, dedicată transformării mărțișorului dintr-un simbol tradițional al primăverii într-un obiect artistic și un mijloc de susținere a unor cauze sociale și naționale. Cristina Dinescu va oferi un moment muzical special.
Expoziția aduce în fața publicului 60 de mărțișoare, realizate începând cu anul 1874. Piesele arată cum acest obicei s-a adaptat în timp și a căpătat noi semnificații în societatea românească modernă. După anul 1870, Regina Elisabeta a României a readus în atenția publicului tradiția mărțișorului. În acea perioadă, mărțișoarele au început să fie realizate sub forma unor mici bijuterii, apreciate pentru valoarea lor artistică. Ulterior, sub patronajul Reginei Elisabeta și al Regina Maria, au fost create mărțișoare cu scop caritabil, pentru sprijinirea unor organizații precum Societatea Principele Mircea, Crucea Roșie Română, parte a International Red Cross and Red Crescent Movement și Societatea Ortodoxă Națională a Femeilor Române.
În același timp, au apărut mărțișoarele Flotei Naționale, vândute pentru susținerea Marinei Române, inițiativă sprijinită de Carol I al României. Colecția cuprinde mărțișoare realizate din materiale prețioase, cu influențe moderne și Art Nouveau, dar și cu motive tradiționale românești. În cadrul evenimentului, colecționarul Anghel Georgian va prezenta apariția și evoluția mărțișoarelor din perioada regală. Expoziția se adresează publicului larg, specialiștilor în istorie, patrimoniu și numismatică, colecționarilor și tuturor celor interesați de cultura românească.