Portul CONSTANȚA: Mecanic prins băut în timpul serviciului după tamponarea a două locomotive
A fost notificată Poliția TF Port.
Publicat de Daniel Țăndăreanu, 17 februarie 2026, 16:15
Un mecanic de locomotivă sub influența alcoolului a fost depistat după producerea unui incident feroviar în Portul Constanța.
Conform clubferoviar.ro incidentul s-a produs luni dimineață, pe raza Sucursalei Regionale de Căi Ferate Constanța, în stația CF Constanța Port, la manevra de scoatere a două locomotive.
Cele două locomotive erau scoase de pe linie pentru a putea face cale liberă pentru locomotiva EA 507, care urma să formeze trenul de marfă 66810 la linia 10 B2. Pe secțiunea 045, în fața semnalului Xt fir I, s-a produs tamponarea locomotivei EA 051 staționată de către locomotiva EA 507.
Pagubele se vor stabili cu ocazia investigațiilor ulterioare.
În urma verificării stării fizice a personalului de pe locomotivă, personalul RRSCCF Constanța a constatat faptul ca mecanicul de pe locomotiva EA 507 a Unicom se afla sub influența băuturilor alcoolice, aparatul etilotest indicând valoarea de 0,22 la mie.
A fost notificată Poliția TF Port.