Judecătorul Gheorghe Stan, care îşi luase concediu paternal, prezent la şedinţa CCR
După 4 amânări, CCR ia în discuţie sesizarea Înaltei Curţi privind noul proiect de reformă a pensiilor magistraţilor.
Publicat de Adina Sîrbu, 11 februarie 2026, 10:48
Judecătorul Gheorghe Stan, care îşi luase concediu paternal, s-a prezentat, miercuri, la şedinţa Curţii Constituţionale a României în care se discută noul proiect privind reforma pensiilor magistraţilor.
Curtea Constituţională a României urmează să ia în discuţie miercuri sesizarea Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie referitoare la noul proiect al Guvernului Bolojan privind reforma pensiilor magistraţilor.
CCR a amânat de 4 ori decizia, care se afla din nou sub amenințarea amânării, după ce unul dintre judecători urma să intre în concediu paternal pentru 10 zile.
Potrivit procedurilor Curții, în lipsa unui singur judecător dintre cei care au început dezbaterile completul nu poate adopta o decizie.
Înalta Curte de Casație și Justiție a înaintat marți către CCR și o solicitare de sesizare a Curții de Justiție a Uniunii Europene cu privire la reforma pensiilor de serviciu, în care invocă riscul de discriminare și încălcare a normelor europene, astfel că soarta pensiilor de serviciu ale magistraților ar putea fi decisă peste câteva luni.
Ziua de azi este definitorie pentru reforma pensiilor magistraților, jalon din PNRR a cărui neîndeplinire înseamnă că România pierde 231 de milioane de euro de la Comisia Europeană.
Reamintim, la şedinţa CCR din 16 ianuarie, toţi cei nouă judecători constituţionali au fost prezenţi, însă luarea unei decizii a fost amânată pentru a putea fi studiate mai multe documente, printre care şi o expertiză contabilă extrajudiciară depusă de Instanţa supremă cu o zi înainte.
Anterior, în decembrie, două şedinţe nu s-au putut desfăşura deoarece patru dintre cei nouă judecători nu s-au prezentat. Cristian Deliorga, Gheorghe Stan, Bogdan Licu şi Mihai Busuioc, propuşi de PSD la CCR, au invocat mai multe motive printre care faptul că au fost chemaţi la serviciu în zile nelucrătoare, iar şedinţele au fost programate prea repede.
Sursă: AGERPRES