DIALOGURI LA ZI | Laura Abibula Stroe, managerul Centrului Cultural Județean Constanța, și Sorin Ailincăi, managerul ICEM Tulcea, invitați în emisiune
Provocări și perspective pentru instituțiile de cultură din Dobrogea, într-o ediție specială, dedicată Zilei Culturii Naționale.
Publicat de Adina Sîrbu, 15 ianuarie 2026, 17:41
Cultura modelează societăți, formează oameni și oferă repere pentru acțiunile de zi cu zi.
În ediția de astăzi a emisiunii „Dialoguri la zi”, de Ziua Culturii Naționale, tema pe care o abordăm se referă la provocări și perspective pentru instituțiile de cultură aflate în subordinea Consiliului Județean Constanța și Consiliului Județean Tulcea.
Laura Abibula Stroe, managerul Centrului Cultural Județean Teodor T. Burada Constanța, și Sorin Ailincăi, managerul Institutului de Cercetări Eco-Muzeale Tulcea, au răspuns și întrebărilor legate de acțiunile concrete pe care le vor iniția în anul 2026 pentru facilitarea accesului la cultură a persoanelor de toate vârstele.
Emisiunea, moderată de Liliana Moldoveanu, poate fi ascultată aici.